جراحی بینی ترمیمی یا جراحی بینی ثانویه ، جهت رفع ایرادات ظاهری و ساختاری بینی که در عمل بینی اولیه پدید آمده اند یا در طی آن اصلاح نشده اند ، انجام می شود. در حالت کلی زمانی فرد تصمیم به انجام جراحی ترمیمی بینی ، می گیرد که از فرم ظاهری بینی خود بعد از عمل اولیه رضایت نداشته یا بعد از انجام جراحی بینی دچار مشکلاتی ، همچون مشکلات تنفسی یا ظاهری شده باشد. با دکتر محمدحسین طاهریان ، بهترین جراح بینی تهران همراه باشید تا نکات مفیدی را در این مورد برای شما عزیزانی که تصمیم به جراحی مجدد دارید ، شرح دهیم.

 

جراحی بینی ترمیمی در تهران - دکتر طاهریان

 

عمل جراحی بینی ترمیمی

ترمیم بعد از جراحی بینی ، یک روند جراحی پیگیرانه ، بعد از جراحی انجام شده بر روی بینی می باشد. اولین عمل بینی ، اغلب تحت عنوان رینوپلاستی اولیه نامیده می شود. اگرچه بیشتر افراد از عمل اولیه خود راضی هستند ، ولی گاهی اوقات بنا به دلایل مختلف ، آنها به دنبال جراحی ترمیمی می باشند. این تمایل ، حتی در افرادی که از نتایج زیبایی اولین جراحی خود راضی هستند نیز ، به چشم می خورد. دغدغه های زیبایی ، مشکلات عملکردی یا در بسیاری موارد ، هر دو مورد ، محرک نیاز به عمل ترمیمی به شمار می آیند. رایج ترین مشکل مربوط به جراحی دماغ اولیه ، به برداشتن بیش از اندازه ساختار بینی ، یا برداشتن ناکافی بخشی از این ساختار ، ارتباط دارد. تقارن ، موضوع رایج دیگر است.

عمل بینی ترمیمی ، چه کاری بر روی بینی شما انجام می دهد ؟

مانند جراحی اولیه ، جراحی بینی ترمیمی نیز ، روندی است که به بهبود شکل ، زیبایی و عملکرد بینی کمک می کند. جراحی ثانویه ، یک پیگیری ، برای جراحی قبلی به شمار می آید که ، در مسیر اصلاح موضوعات مربوط به زیبایی یا عملکرد بینی ، که از زمان انجام جراحی اولیه ، پدیدار شده اند ، حرکت می کند. گاهی اوقات ، روند اصلی ، نتایج دقیق مورد انتظار را به دست نمی دهد. در چنین مواردی ، جراحی ترمیمی ، شامل انجام اصلاحات جزئی و جبران نتایج جراحی قبلی می باشد. در موارد دیگر ، مشکلات مربوط به عملکرد بینی ، که قبلاً وجود نداشته اند ، بعد از جراحی ، ایجاد می شود. زیرا هرگونه تغییر در فرم بینی ، می تواند باعث تغییر در ساختار این اندام شود.

اصلاحات زیبایی رایج در طول جراحی بینی ترمیمی چیست ؟

مشکلات رایجی که در طول این نوع از عمل بینی درمان می شود ، عبارتند از :

 • عدم تقارن نوک بینی
 • شکل غیرطبیعی ، نوک تیز بودن بینی و بد شکل بودن آن ، که معمولاً به دلیل جلو آمدگی غضروف ، ایجاد می شود.
 • پل بینی کج ، نامنظم یا دارای انحراف
 • بد شکلی بینی ستیغ مانند ، زمانی که پل بینی ، بیرون زده بنظر می رسد.
 •  بد شکلی نوک منقاری ، زمانی که پل استخوانی بالایی ، بیش از حد تراشیده شده و بخش غضروفی پایینی پل ، به شکل متناسب ، پایین نمی باشد.
 • مای V شکل انحراف یافته در طرفین بینی ، که زمانی رخ می دهد که ، بخش عمده ای از یک سوم میانی غضروف ، برداشته شده باشد. این عارضه همچنین می تواند ، انسداد بینی را وخیم تر نماید.

مشکلات عملکردی رایج درمان شده ، در جراحی بینی ترمیمی چیست ؟

در بیشتر موارد ، عمل بینی ترمیمی مشکلات زیبایی و عملکردی را بطور همزمان ، درمان می کند. رایج ترین موضوع عملکردی که در طول جراحی ترمیمی ، درمان می شود ، انسداد بینی است. انسداد بینی می تواند از فاکتورهای متعددی ، از قبیل سپتوم بینی کج ، یعنی دیواره نازک جدا کننده طرفین بینی ، منشاء بگیرد. بسیاری از افراد ، بدون اینکه بدانند ، دارای سپتوم بینی کج هستند. وقتی یک سپتوم ، کج می شود ، حفره های دو طرف بینی ، با یکدیگر متفاوت می شوند و حفره کوچکتر ، در برابر انسداد ، مستعد تر می گردد. وقتی انسداد بینی ، جدی باشد ، سپتوم کج می تواند دلیل اصلی نیاز به انجام سپتورینوپلاستی ثانویه به شمار آید.

انسداد بینی

تغییراتی که در بینی در طول جراحی اولیه ایجاد می شوند ، می تواند باعث بدتر شدن مشکل انحراف شود. اگر این مشکل ، جدی تلقی نشود ، انسداد بینی را که قبلاً وجود نداشته ، ایجاد می نماید. علل دیگر انسداد بینی ، شامل اسکار داخلی بیش از حد ، و تخریب دریچه بینی ناشی از برداشتن بیش از حد بافت در طول روند عمل دماغ قبلی ، می باشد. هریک از این مشکلات ، باید در طول جراحی ترمیمی بینی ، به روش متفاوتی ، مدیریت شوند. بینی ، یک اندام حساس می باشد و حتی تغییرات جزئی در آن ، می تواند باعث تغییر در عملکرد یا جنبه های زیبایی آن شود. به همین دلیل است که جراحی ، در مقایسه با سایر انواع جراحی های زیبایی ، از نرخ های ترمیمی بسیار بالایی برخوردار است. جراحی بینی ترمیمی ، به ترکیب ماهرانه علم و هنر ، نیازدارد. نتایج خوب ، در دستان بهترین جراح بینی تهران که صاحب دانش و تجربه است ، قابل دستیابی می باشد.

 

جراحی بینی ترمیمی - دکتر طاهریان

عکس های قبل و بعد

می توانید عکس های قبل و بعد بیماران واقعی را ، که تحت روند جراحی قرار گرفته اند ، مشاهده کنید. با مشاهده این عکس ها ، که از زوایای مختلف گرفته شده و جزئیات تغییرات ایجاد شده در طول جراحی را ، نشان می دهند ، می توانید به میزان مهارت بهترین جراح تهران ، پی ببرید.

عمل ترمیمی بینی ، چه کارهایی را نمی تواند برای شما انجام دهد ؟

مثل هر جراحی دیگری ، انتظارات شما از جراحی بینی ترمیمی باید منطقی باشد. بعد از جراحی ، انتظار یک تغییر کامل را نداشته باشید. جراحی ترمیمی ، الزاماً زیبایی های موجود را تقویت کرده و عملکرد مختل شده را درمان می کند. این روند ، چهره شما را تا حدی ارتقا می دهد و در اکثر موارد ، به شما کمک می کند تا نسبت به خودتان و چهره تان ، احساس بهتری داشته باشید. هر چند شما شاهد بهبودی گسترده ای خواهید بود ، ولی به دلیل طبیعی بودن آنها ، دیگران اغلب متوجه آنها نمی شوند.

آیا شما داوطلب ایده آلی برای عمل بینی ترمیمی در تهران هستید ؟

جراحی بینی ترمیمی در تهران ، در زنان و مردان جوانی انجام می شود که ، قبلاً تحت یک روند جراحی قرار گرفته اند. داوطلبین باید با اهداف و انتظارات منطقی برای بهبود عملکرد و شکل بینی ، اقدام به این جراحی نمایند. داشتن بافت و ماهیچه های صورت سالم ، و عدم ابتلا به مشکلات تهدید کننده زندگی در زمان جراحی ، الزامی می باشد. جهت حفظ ایمنی ، در صورت داشتن مشکلات پزشکی ، از قبیل ناهنجاری های تیروئید ، ناهنجاری های گردش خون مثل بیماری های قلبی یا فشار خون بالا و دیابت ، در جلسه مشاوره ، بهترین جراح تهران را در جریان قرار دهید.

مزایای جراحی بینی ترمیمی چیست ؟

مشکلات زیبایی که در طول جراحی اولیه ، رفع نشده اند ، درمان می شود. مشکلات عملکردی که از رینوپلاستی اولیه ، به دلیل عدم مهارت جراح ، ایجاد شده یا باقی مانده اند ، درمان می شوند.

زمان انجام جراحی ترمیمی بینی

طبق گفته جراحان بینی ، روند ترمیم بعد از عمل زیبایی بینی ، ممکن است 1 سال به طول بیانجامد ، به همین علت به اشخاصی که تصمیم به انجام جراحی بینی ترمیمی در تهران گرفته اند ، توصیه می شود تا 1 سال بعد از عمل بینی صبر کنند ، تورم بینی به طور کامل از بین برود. بسیاری از ایرادات بینی نیز پس از بین رفتن تورم بینی نمایان می شود ؛ بنابراین ، افراد برای انجام جراحی ترمیمی بینی نباید عجله کنند و توصیه می شود تا زمان بهبودی کامل دست نگه دارند ، زیرا در آن صورت ، ممکن است دچار عوارض جبران ناپذیری شوند.

پیوند غضروف در جراحی ریویژن

زمانی که طی عمل قبلی بینی شما دفورمه شده باشد ، می توان در ریویژن رینوپلاستی با گرافت غضروف فرم و عملکرد بینی را بدون نیاز به ایمپلنت بازیابی کرد. در صورتی که بهترین جراح بینی در تهران تشخیص دهد به عمل بینی ترمیمی نیاز است ، به دو وجهه بینی توجه خواهد شد : شکل و عملکرد. در جلسه مشاوره به شکل ظاهری بینی توجه خواهد شد و سپس معایناتی صورت خواهد گرفت تا مشخص شود طی پروسیجر قبلی مشکلاتی مثل انسداد مسیر تنفسی و یا عفونت سینوس رخ داده است یا خیر. اگر به تشخیص دکتر محمد حسین طاهریان نیاز به استفاده از گرافت باشد ، این غضروف از دو ناحیه برداشته می شود : گوش و دنده. البته امکان بهره گرفتن از بانک غضروف نیز هست ، اما اکثر پزشکان ترجیح می دهند این غضروف را از یک منبع زنده ( اغلب بدن خود بیمار ) به دست آورند.

رینوپلاستی ترمیمی با غضروف گوش

گوش غضروفی انعطاف پذیر اما در عین حال محکم دارد. با استفاده از غضروف گوش در این نوع از رینوپلاستی ، احتمال دفورمیتی تا حد زیادی کاهش می یابد. خوشبحتانه برداشتن غضروف از گوش ، تفاوت چندانی را در ظاهر آن ایجاد نمی کند. در این پروسه ساده ، یک برش کوچک داخل لاله گوش ایجاد خواهد شد. زمانی که یکی از گوش های بیمار کمی از دیگری بیشتر بیرون زده باشد ، جراح بینی ترمیمی خوب در تهران ، غضروف را از این گوش جدا می کند تا اطمینان حاصل شود هر دوی این اعضا ، ظاهری متقارن خواهند داشت. مورد دیگری که باید در نظر گرفته شود ، این است که مراجعه کننده معمولا به کدام سمت می خوابد. برای مثال اگر شما عادت داشته باشید روی پهلوی چپ بخوابید ، غضروف مورد نیاز جراحی بینی ترمیمی از گوش راست برداشته می شود. در صورتی که امکان قرض گرفتن از گوش نباشد ، پزشک به سراغ دنده می رود.

ترمیم بینی عمل شده بدون جراحی

رفع ایرادات بینی بعد از جراحی اولیه بینی ، تحت بیهوشی و بی حسی موضعی انجام می گیرد ؛ زیرا در برخی از مواقع ، ایرادات بینی بسیار جزئی می باشد که نیاز به بیهوشی و اتاق عمل نیست و می توان آن ها را در مطب ، تحت بی حسی موضعی رفع کرد. برای نمونه در بسیاری از موارد می بینیم که قوز بینی فرد بعد از جراحی بینی اولیه ، کاملا از بین نرفته است ؛ در این حالت پزشک ، اقدام به سوهان کشیدن بینی بعد از عمل در داخل مطب ، تحت بی حسی موضعی می کند ؛ اما برای رفع ایرادات بزرگتر ؛ همچون اصلاح انحراف تیغه بینی ، غیر قرینگی حفره های بینی ، مشکلات تنفسی و غیره ؛ عمل ترمیم بینی ، باید تحت بیهوشی عمومی در بیمارستان یا کلینیک انجام گیرد.

خطرات عمل بینی ترمیمی

جراحی ترمیمی بینی خطرناک نمی باشد ؛ اما کمی سخت تر از جراحی اولیه بینی است ؛ زیرا در جراحی اولیه بینی ، در پوست بینی جهت برداشتن بافت بینی ، برش های ایجاد شده است ؛ حال در حین انجام عمل ترمیمی بینی نیز پزشک باید دوباره بر روی پوست بینی برش ایجاد کند که این روند ممکن است به سطح پوست بینی آسیب وارد کند ؛ اگر جراحی اولیه بینی تحت روش باز ، انجام گرفته باشد ؛ میزان تغییرات اعمال شده بر روی بافت پوست بینی بسیار بیشتر است و جراحی بینی ترمیمی را با کمی مشکل مواجه می کند ؛ به همین علت انتخاب بهترین جراح بینی تهران ، برای انجام جراحی ترمیمی بسیار مهم می باشد و فرد باید پزشکی را انتخاب کند که در این زمینه متبهر و چیره دست باشد.یکی دیگر از مشکلات جراحی ریویژن ، مربوط به غضروف بینی می باشد ؛ زیرا احتمال برداشته شدن تعداد زیادی از غضروف های بینی در حین عمل اولیه بینی ، وجود دارد که در این مواقع جراحان بینی ، برای انجام عمل ترمیمی بینی با کمبود غضروف مواجه می شوند که در این حالت اقدام به کارگزاری غضروف در بینی می کنند.

روش جراحی بینی ترمیمی

جراحی بینی ترمیمی در تهران ، را می توان به هر کدام از روش های باز و بسته انجام داد اما انتخاب کدام یک از این دو روش با توجه به میزان ایرادات بینی بیمار ، انجام می گیرد در صورتی که ایرادات بینی بیمار بسیار جزئی باشد ، جراح روش بسته را انتخاب می کند ؛ اما در غیر این صورت ، جراح بینی جهت اعمال تغییرات گسترده باید از روش جراحی باز استفاده کند. در جراحی ترمیمی بینی ، حساسیت بیمار بسیار بیشتر می شود و همین امر موجب سخت تر شدن آن می شود.

ترمیم نوک بینی عمل شده

احتمالا بسیاری از شما مطالبی در رابطه با ترمیم نوک بینی عمل شده بدون جراحی ، خوانده اید ؛ اما در این باره باید بگوییم امکان ترمیم نوک بینی بدون انجام جراحی وجود ندارد و مطالبی که در این باره موجود است ، تنها جنبه تبلیغاتی دارد. همانطور که گفته شدیکی از عوامل بسیار موثر در نتیجه جراحی ترمیمی بینی ، جراح بینی می باشد ؛ چرا که ، عمل ترمیمی بینی با توجه پیچیدگی های آن ، نیازمند جراح متخصص بینی است که در این زمینه ، مهارت بسیار بالایی داشته باشد و بتواند علاوه بر رفع ایرادات بینی از بروز عوارض احتمالی آن جلوگیری کند.

 

 

اقدامات قبل از جراحی بینی ترمیمی

بعد از انتخاب بهترین جراح ترمیمی بینی تهران ، که مهم ترین مرحله جراحی زیبایی بینی می باشد و شرکت در جلسه مشاوره ، وی به بیماران در رابطه با رعایت نکات قبل و بعد از عمل زیبایی بینی توضیح خواهد داد که ما در ذیل به مهم ترین آن ها اشاره خواهیم کرد. پزشک ، قبل از جراحی بینی آزمایشاتی را برای بیماران تجویز می کند که انجام آن آزمایشات بسیار اهمیت دارد ؛ بنابراین در انجام آن ها سهل انگاری نکنید. اشخاصی که تصمیم به انجام جراحی بینی ترمیمی در تهران ، گرفته اند ، باید از مصرف برخی از داروها ، همچون آسپرین ، بروفن و غیره که سبب اختلال در انعقاد خون می شوند ، اجتناب کنند ؛ چرا که ، مصرف این قبیل از داروها سبب افزایش احتمال خونریزی در طی عمل بینی می شود. افرادی که قصد انجام عمل بینی را دارند ، باید از مصرف سیگار و الکل خودداری کنند ؛ زیرا مصرف این موارد ممکن است پروسه را با مشکل رو به رو کند. داروهایی که بهترین دکتر عمل ترمیمی بینی تهران برایتان تجویز کرده است را باید به طور منظم و سر ساعت مصرف کنید.

روز قبل از عمل بینی ترمیمی

 1. توصیه می شود ؛ بیماران در روز قبل از جراحی بینی ثانویه استحمام کنند ؛ چرا که آن ها تا مدتی بعد از جراحی اجازه شستن سر خود را ندارند.
 2. جراح بینی ترمیمی ، به افرادی که قصد جراحی بینی ترمیمی در تهران را دارند ، توصیه می کند در روز قبل از رینوپلاستی ترمیمی ، به میزان کافی آب بنوشند.
 3. آقایان باید در روز قبل از عمل زیبایی بینی ، ریش و سبیل خود را بتراشند.

روز عمل ترمیمی بینی

 • بانوانی که به قصد عمل کردن بینی به بیمارستان مراجعه کرده اند ، بهتر است ، بدون آرایش باشند.
 • توصیه می شود ؛ بیماران از تنها مراجعه کردن به بیمارستان یا کلینیک جهت انجام این عمل خودداری کنند ، چرا که حضور همراه الزامی می باشد.
 • هنگامی که فرد به قصد انجام جراحی زیبایی بینی ، به بیمارستان مراجعه می کند ؛ باید تمامی سوابق پزشکی خود را به همراه داشته باشد.
 • بانوان در روز جراحی ، باید از به همراه داشتن زیورآلات اجتناب کنند.
 • بیماران در روز جراحی ، باید ناشتا باشند ؛ به همین منظور ، گفته می شود که از 8 ساعت قبل از شروع جراحی بینی ترمیمی ، از خوردن و آشامیدن خودداری کنند.

ریکاوری

بعد از جراحی ، شما می توانید به خانه بازگردید. پانسمان بینی 3 تا 7 روز ادامه خواهد داشت. اسپلینت ها و بخیه های بیرونی یک هفته بعد از روند ، برای آشکار شدن بینی جدید شما ، برداشته می شوند. کبودی در زیر چشم ها نمایان می شود ، و ظرف یک هفته فروکش می کند. بیماران معمولاً درد جزئی را در جراحی بینی ترمیمی ، تجربه می کنند. گرچه بخش عمده تورم در یک یا دو ماه اول فروکش می کند ، ولی بخش جزئی آن می تواند تا یک سال ، دوام داشته باشد. بیشتر بیماران ، ظرف 7 روز ، پس از برداشتن اسپلینت ، می توانند به کار و فعالیت های روزمره خود بازگردند.

 

 

 

مراقبت های بعد از جراحی بینی ترمیمی

 1. طی 4 روز ابتدایی ، باید تنها از غذاهای نرم و آبکی ؛ مثل سوپ ، فرنی و پوره میل کنید.
 2. مصرف آب میوه های طبیعی به خصوص آب آناناس توصیه می شود.
 3. در 72 ساعت اول بر روی مناطق کبود و متورم کمپرس یخ ، قرار دهید ؛ این کار را در فواصل زمانی کوتاه انجام دهید. کمپرس یخ ، کمک شایانی به کاهش تورم و کبودی خواهد کرد.
 4. بعد از جراحی بینی ترمیمی به هنگام خوابیدن باید مراقب تماس بینی خود با بالش یا زمین باشید. بهتر است ، بر روی پشت خوابیده و سر خود را با استفاده از چند بالش بالاتر از بدن قرار دهید. این امر به تخلیه مایعات میان بافتی کمک نموده که در پی آن تورم کاهش می یابد.
 5. تا زمان مستحکم شدن اسکلت بینی از جویدن آدامس و غذاهای سفت خودداری کنید.
 6. مصرف نمک موجب افزایش تورم می شود ؛ لذا تا می توانید از خوردن آن بپرهیزید.
 7. خندیدن های شدید در بینی شما کشیدگی ایجاد کرده و ممکن است ، موجب باز شدن بخیه ها شود ؛ بنابراین ، بهتر است تا زمان بهبودی بخیه ها ، شدت خنده را کنترل نمایید.
 8. به هنگام عطسه ، باید با دهان باز عطسه کنید تا فشار هوا از دهان خارج گردد و به بینی فشار وارد نکند.
 9. خمیازه کشیدن ؛ باید به گونه ای باشد که دهان خیلی باز یا خیلی بسته نباشد.
 10. انجام فعالیت های ورزشی تا زمانی که پزشک تان برای شما مشخص می نماید ، ممنوع است.
 11. استفاده از سرم شستشو بعد از جراحی بینی ترمیمی ، بسیار حائز اهمیت است ؛ چرا که ، از بروز عفونت جلوگیری کرده و راه تنفسی را باز نگه می دارد.
 12. استعمال دخانیات ؛ موجب تنگ شدن عروق خونی شده و مانع از رسیدن اکسیژن کافی به بافت ها می گردد که این امر روند بهبود را کند می کند ؛ لذا ، به مدت 2 هفته پس از عمل بینی مصرف آن را ترک نمایید.
 13. برخی داروها ؛ مثل آسپرین و وارفارین انعقاد خون را با مشکل مواجه می کند که در این صورت ، خطر خونریزی افزایش می یابد ؛ بنابراین ، باید برای 2 هفته از این نوع داروها استفاده نکنید.
 14. تا زمانی که پزشک ، مشخص می کند ؛ نباید از عینک استفاده نمایید.
 15. رفتن به استخر ، سونا ، جکوزی ، دریا و غیره را به بعد از دوران نقاهت خود موکول کنید.
 16. برای نوشیدن مایعات از نی استفاده نکنید ، زیرا فرآیند مکیدن به بینی فشار وارد می نماید.
 17. از انجام کارهایی که موجب افزایش گردش خون در بدن می شود ، اجتناب کنید

 

 

ترمیم نوک بینی بدون جراحی

ممکن است برخی افراد برای اصلاح و افتادگی مشکلات نوک بینی خود به سراغ روش هایی مثل تزریق فیلر ، لیفت با نخ و یا تزریق بوتاکس بروند ، لازم است بدانید که این روش ها کارآمدی لازم را برای اصلاح و برطرف کردن مشکلات بینی ندارند و موجب می شوند تا بینی بعد از مدت کوتاهی مجدد به شکل اولیه خود باز گردد ؛ چرا که این روش ها با نتایج موقت همراه هستند ، همچنین تکرار مجدد این روند درمانی می تواند منجر به آسیب بافت های بینی شود ؛ از این رو به هیچ عنوان توصیه نمی شوند.

نکته مهم در خصوص جراحی ریویژن

لازم است به این موضوع توجه داشته باشید که اگر قصد انجام جراحی بینی خود به صورت مجدد را دارید ، لازم است حداقل یک سال از انجام جراحی اولیه شما گذشته باشد ، تا بافت های بینی به خوبی ترمیم شده ، ورم بینی برطرف شود ؛ لذا اینکه برخی اوقات مشکلاتی که در ظاهر بینی وجود دارند ، مربوط به تورم بوده و با ترمیم بافت های بینی در طی یک سال برطرف می شوند ؛ بنابراین با در نظر داشتن این نکته اگر بعد از گذشت یک سال همچنان به دلیل وجود مشکلات در بینی خود تصمیم به انجام جراحی بینی ترمیمی در شهر تهران داشتید ، لازم است به یک جراح بینی خوب برای انجام جراحی ریویژن در تهران مراجعه نمایید.

عمل ترمیمی نوک بینی

در برخی از موارد که تکنیک های جراحی به درستی انجام نشده باشند و یا در مواردی که غضروف های بینی ضعیف باشند ، ممکن است بعد از گذشت چند سال نوک بینی دچار افتادگی شود و افراد برای برطرف نمودن این موضوع نیاز به ترمیم و اصلاح بینی پیدا نمایند. در چنین شرایطی لازم است ابتدا میزان افتادگی نوک بینی و علل بروز آن مورد بررسی قرار بگیرد ، برای این منظور لازم است فاصله بین لب و بینی به اندازه استاندارد باشد تا بینی از نمای نیم رخ و رو به رو طبیعی به نظر برسد ، افرادی که بینی آن ها به شکل فانتزی جراحی شده است ، از نمای نیم رخم ، نوک بینی از حالت طبیعی سربالاتر قرار دارد که همین موضوع ممکن است با گذشت زمان موجب پشیمانی افراد از شکل بینی فانتزی شود و این افراد تصمیم به انجام جراحی ترمیمی نوک بینی خود بگیرند ؛ در چنین شرایطی با پیوند غضروف می توان زاویه متعادلی بین بینی ، لب و پیشانی ایجاد نمود. دقت داشته باشید ، برای اینکه نتیجه طبیعی و ایده آل از انجام جراحی زیبایی بینی حاصل شود ، لازم است حتما بینی در تناسب و هماهنگی کامل با سایر اجزای صورت قرار داشته باشد.

نکات مهمی که در خصوص جراحی بینی ترمیم باید بدانید !

اگر قصد انجام عمل ترمیمی بینی در تهران با دکتر طاهریان را دارید با به هر دلیل مجبور به انجام جراحی ثانویه بینی هستید ، لازم است به چند مهم توجه داشته باشید :

 • لازم است در خصوص نتیجه عمل بینی ترمیمی انتظارات منطقی و واقع بینانه ای داشته باشید.
 • جراحی ترمیمی بینی با چالش ها و محدودیت های بسیاری همراه است و هر بار که این جراحی مجدد انجام شود ، پیچیدگی های آن بیشتر خواهد بود.
 • به دلیل آسیب هایی که ممکن است در طی جراحی اولیه به بینی وارد شده باشد ، گاهی ممکن است که بینی قادر به تحمل یک جراحی دیگر نباشد ؛ در چنین شرایطی لازم است به توصیه های بهترین جراح بینی در تهران توجه کرده و تا زمان ترمیم بافت های بینی صبر نمایید و یا در شرایطی برای حفظ سلامتی و ساختار بینی از انجام جراحی مجدد صرف نظر نمایید.
 • دقت داشته باشید که برای عمل بینی ترمیمی در تهران نباید بافت های بینی شما زخم فعال داشته باشد ؛ در این صورت به دلیل بروز عوارض توصیه می شود تا زمان ترمیم بافت ها صبر نمایید ؛ در غیر اینصورت ممکن است عوارض خطرناکی متوجه بینی شما شود.
 • به صورت کلی باید این نکته را در نظر داشته باشید که اگر به هر دلیل از نتیجه عمل بینی قبلی خود رضایت ندارید و در صدد انجام عمل ترمیمی بینی هستید ؛ باید حداقل یک سال از انجام جراحی اولیه شما گذشته باشد و بعد از گذشت یک سال برای ترمیم و اصلاح مشکلات بینی خود اقدام نمایید.
 • همچنین ذکر این نکته لازم است که گاهی مشکلات ایجاد شده پس از جراحی به تورم و التهاب بینی ارتباط داشته و به مرور از بین می رود ؛ به همین علت توصیه می شود بعد از انجام عمل بینی صبور باشید و تا پایان دوره نقاهت صبر نمایید و این نکته را به یاد داشته باشید که بینی شما تا یک سال ورم دارد.

تزریق کورتون بعد از جراحی ترمیمی بینی

 در عمل بینی ترمیمی در مواردی که خطر شکل گیری بافت اسکار یا تداوم تورم بینی وجود داشته باشد ، تزریق کورتون توصیه می شود. تزریق کردن این دارو در زمان مناسب به بینی موجب می شود تا التهاب و تورم بینی کاهش پیدا کرده و از شکل گیری بافت اسکار در نواحی برش های جراحی جلوگیری شود. همچنین کورتون به کوتاه تر شدن دوره نقاهت کمک زیادی می کند. دقت داشته باشید که همه بیماران پس از جراحی ترمیمی بینی نیازی به تزریق کورتون ندارند ؛ زیرا همانطور که تزریق کورتون با مزیت های بسیاری همراه است ، در صورتی که به اشتباه تزریق شود می تواند عوارض جدی و خطرناکی را به همراه داشته باشد.از این رو تزریق کورتون به بینی را باید به انتخاب و صلاحدید جراح بینی بسپارید و از اصرار کردن برای تزریق این دارو به بینی پرهیز نمایید.

معمولا افرادی که بینی گوشتی دارند و جراحی ترمیمی بینی انجام می دهند ، بیشتر مستعد باقی ماندن جای اسکار جراحی هستند و از طرفی به دلیل ضخامت پوست ، روند کاهشی تورم بینی آن ها به کندی پیش می رود ؛ به همین علت برای کمک به تسریع روند بهبودی ممکن است پزشک پیشنهاد دهد در بازه های زمانی مختلف بر اساس شرایط بیمار تزریق کورتون به بینی ترمیمی صورت بگیرد.

چرا عمل بینی ترمیمی تا این حد پیچیده و دشوار است ؟

زمانی که بینی یک بار تحت عمل جراحی قرار می گیرد ، بافت ها دستکاری شده و از این رو ممکن است ضعیف و حساس شوند. به همین دلیل در شرایطی که میزان آسیب به بافت های بینی شدید باشد ، ممکن است ترمیم بینی با پیچیدگی های بسیاری همراه شود. البته امروزه برای کمک به رفع این مشکل از پیوند غضروفی که از دنده یا گوش بیمار بهره گرفته می شود ، استفاده می کنند و به این ترتیب بینی استحکام لازم را برای شکل گیری مجدد و فرم بهتر پیدا می کند.

فیلوپلاستی

اصطلاح رینوپلاستی را معمولاً با معماری مقایسه می‌کنند. در ساختار بینی، روندهای موازی وجود دارد که شبیه به ایجاد یک اثر هنری به نظر می‌آید. به عبارت دیگر، برای اجرای مستقیم و بدون مشکل یک طراحی دقیق یا یک پیش‌فرض، نیاز به برنامه‌ریزی دقیقی داریم. اطمینان از این که ساختار، نتایج خوبی را به دست می‌آورد و از بین نمی‌رود، نیازمند دانش علمی است. علم و هنر در طراحی ساختمان، خلق بنا و تفسیر نقاط مورد نیاز با استفاده از شیشه، نور و فضا نقش مهمی را ایفا می‌کنند.

یکی از جراحان است که از معیارهای محاسباتی قبل از عمل زیبایی برای ارزیابی تقارن، برآمدگی و زوایا در بینی و دیگر اجزای صورت استفاده می‌کند. او این معیارها را با دید هنری موردنظر قرار می‌دهد. در طول فرایند، او با همکاری بیمار و ایجاد فرصت برای زیباجو درک بهتری از بهترین راهکار در ایجاد شکل و عملکرد مناسب با سایر اجزای صورت دارد.

در استفاده از تکنیک‌های پیشرفته و به‌روز، هماهنگ با پیشرفت‌های آخرین در طراحی هنری و دقت فنی، او به بیماران کمک می‌کند تا یک بینی جدید و هماهنگ با شکل صورت خود ایجاد کنند. همچنین، با دیدگاه یکتا خود به جراحی بینی ترمیمی نگریسته و از دستاوردهای حداقل تهاجمی برای دستیابی به زیبایی بهره می‌برد. این به معنای این است که در برخی موارد، جراحی ترمیمی ممکن است چالش‌برانگیزتر از جراحی اولیه باشد، اما در برخی مواقع نیاز به ترمیم کامل نیز وجود دارد.

مزایای جراحی ترمیم بینی

بعد از یک عمل بینی اولیه، ممکن است به دلایل مختلفی دچار مشکلات ظاهری یا عملکردی شوید. از این رو، با انجام جراحی ترمیم بینی توسط بهترین جراحان، می‌توانید از مزایای زیر بهره‌مند شوید:

 • اصلاح دفورمیت ها: در جراحی ترمیم بینی، جراح به اصلاح ناهنجاری‌ها و دفورمیتهایی که بر روی بینی ایجاد شده‌اند و به دلیل نبود ساختار و بافت مناسب یا مشکلات و بیماری‌ها پدید آمده‌اند، می‌پردازد.
 • بهبود و ارتقا عملکرد: یک بینی زیبا بدون عملکرد مناسب، برای فرد فایده‌ای ندارد؛ بنابراین، ارتقا یافتن کیفیت عملکرد این عضو یکی از مهم‌ترین مزایایی است که جراحی ترمیمی دارد.
 • بهبود ظاهر: بعد از پرداخت هزینه‌های زیاد و تحمل دوره‌های ریکاوری، می‌تواند ناراحت‌کننده باشد که به نتیجه دلخواه از عمل اولیه نرسیده‌اید. اما با انجام جراحی ترمیم بینی، می‌توانید به دنبال هدف و معیار زیبایی خود برای بینیتان برسید.

جلسه مشاوره برای جراحی ترمیم بینی

پزشک به خوبی متوجه است که تصمیم گیری برای انجام جراحی ترمیم بینی، از نظر روانی برای بیمار چالش برانگیز است. در زمانی که با شکست روبرو شده‌اید، اعتماد بیمار به جراح و فرایند از بین می‌رود؛ بنابراین، بیمارانی که به دنبال جراحی ترمیمی هستند، علاوه بر سلامت جسمی، باید از نظر روحی نیز استوار و ثبات قابل قبولی داشته باشند و انتظارات منطقی از نتیجهٔ جراحی داشته باشند.

در جلسه مشاوره، پزشک با دقت به نگرانی‌ها و احتیاجات بیمار گوش می‌دهد و ویژگی‌های بینی و صورت بیمار را به طور کامل بررسی می‌کند. سپس با بیمار به بحث می‌پردازد و گزینه‌های مختلف را پیشنهاد می‌دهد. با توجه به دقت در انتخاب جراح و مشورت کافی، می‌توانید با اعتماد به نفس در این مسیر پیش بروید.

سندروم بینی خالی چیست؟

سندروم بینی خالی به وقوع می‌پیوندد زمانی که در جراحی رینوپلاستی اولیه، پوشش غشای مخاطی بسیاری از داخل بینی برداشته شده و نتیجه‌گیری از این تداخل‌ها باعث می‌شود که پوشش داخلی حفره دماغ خشک و پوسته‌پوسته شده و کارایی طبیعی خود را به‌خوبی انجام ندهد. حتی در صورتی که بینی فاقد مشکل انسداد باشد، فرد مبتلا به این سندروم احساس می‌کند که هوا به‌راحتی از مسیر بینی او جریان پیدا نمی‌کند؛ زیرا پوشش غشای مخاطی از بین رفته و قابلیت احساس گذر هوا از این مسیر را محدود کرده است.

درمان‌هایی مانند استفاده از اسپری محلول سالین، درمان با دارو، و شستشوی بینی، گزینه‌های بهبود کیفیت زندگی افراد مبتلا به این سندروم می‌باشند. به دلیل حساسیت این موضوع و امکانات متفاوت بینی‌ها، ممکن است نیاز به جراحی بینی ترمیمی پیدا شود که به بهبود و بازسازی حالت طبیعی و عملکرد بینی کمک می‌کند.

پرسش و پاسخ جراحی بینی ترمیمی

 • آیا جراحی بینی ثانویه سخت تر از جراحی بینی اولیه است ؟

پوست بینی ، با توجه به دفعات انجام جراحی زیبایی بینی سفت تر از حالت اولیه خود می شود و این موضوع ، جراحی ترمیمی را سخت تر از جراحی اولیه می کند ؛ نکته دیگر در رابطه با احتمال از بین رفتن غضروف های بینی در جراحی اولیه و عدم وجود غضروف جهت انجام عمل بینی ثانویه ، می باشد و در این زمان ، جراح باید پیوند غضروف انجام دهد.

علاوه بر مواردی که در فوق به آن ها اشاره شده است ، باید ذکر کنیم که حساسیت بیماران در جراحی بینی ترمیمی ، بسیار بیشتر از رینوپلاستی اولیه خواهد بود و این موضوع نیز یکی از مواردی می باشد که جراحی ثانویه را سخت تر می کند.

 • جراح بینی برای انجام جراحی ترمیمی از چه تکنیک هایی استفاده می کنند ؟

تکنیک های مورد استفاده در جراحی بینی ثانویه و اولیه ، با یکدیگر تفاوت ندارند ؛ اما در حین انجام عمل بینی ترمیمی ، جراح بینی ترمیمی بر روی بازسازی بینی تمرکز می کند.

 • آیا امکان انجام جراحی بینی ترمیمی در دوران قاعدگی می باشد ؟

بله ، اما جهت راحتی خود بانوان توصیه می شود که جراحی پس از اتمام این دوران انجام گیرد.

 • بهترین زمان انجام عمل بینی ترمیمی چه سنی است ؟

پزشک ، به افرادی که قصد انجام جراحی زیبایی بینی را دارند ، توصیه می کند که پس از اتمام 18 سالگی اقدام به انجام جراحی زیبایی کنند ؛ چرا که بینی تا اتمام سن بلوغ ( 18 سالگی ) رشد می کند و جراحی بینی باید پس اتمام رشد بینی انجام گیرد. لازم به ذکر است در خانم ها ، امکان انجام عمل جراحی ریویژن در صورت کامل شدن رشد جسمانی از ۱۵ سال به بعد وجود دارد.

 • آیا امکان انجام همزمان جراحی زیبایی و درمانی بینی وجود دارد ؟

بله ، تنها مدت زمان جراحی افزایش می یابد.

 • آیا بانوان در دوران شیردهی می توانند عمل دماغ انجام دهند ؟

بله ، عمل کردن بینی در دوران شیردهی ، منعی ندارد ؛ اما بانوان باید توجه کنند که پس از رفع اثر داروی بیهوشی به فرزندان خود شیر بدهند.

 • آیا در دوران نقاهت جراحی بینی ترمیمی نیاز به رعایت دستورالعمل های خاصی می باشد ؟

بله ، بیمارانی که جراحی زیبایی بینی انجام داده اند ، باید در دوران نقاهت عمل زیبایی بینی ، دستورالعمل های خاصی را رعایت کنند ؛ که در قسمت مراقبت های بعد از جراحی به طور مفصل در این باره توضیح داده شده است.

 • آیا بانوان در دوران بارداری می توانند عمل بینی ترمیمی انجام دهند ؟

خیر ، انجام جراحی ترمیمی در دوران بارداری ، امکان ندارد.