از نظر علم زیبایی شناسی ، مهم ترین ویژگی یک چهره زیبا وجود هماهنگی و تقارن بین اعضا آن می باشد در بین اعضا صورت ، بینی در مرکز قرار گرفته است از این رو بیشتر جلب توجه می کند و تاثیر بیشتری بر روی زیبایی چهره نیز دارد. یکی از مهم ترین ویژگی های بینی زیبا ، صاف بودن است در صورتی که بینی کمی انحراف داشته باشد ، نظر دیگران را به خود جلب کرده و هماهنگی اعضا صورت را از بین می برد. در صورتی می گوییم بینی فرد کج است که بینی او ، نسبت به محور طولی ( خط فرضی که صورت را به دو قسمت تقسیم می کند. ) زاویه دار باشد. فردی که بینی او کج باشد ، نوک بینی وی به سمت بالا یا یک طرف انحراف می یابد . جراحی بینی کج ، بارزترین نوع جراحی بینی می باشد.

 

جراحی بینی کج

 

علت کجی بینی

کج بودن بینی می تواند به صورت مادرزادی بوده یا اینکه در اثر عوامل محیطی ، همچون اصابت ضربه به بینی به وجود آید ، در برخی از موارد نیز بعد از جراحی زیبایی بینی به علت عدم مهارت جراح بینی یا عدم رعایت مراقبت های مورد نیاز توسط بیمار ، بینی او کج می شود که در این صورت نیاز به جراحی بینی کج آن هم از نوع ترمیمی پیدا می کند.

مشکلات به وجود آمده در اثر کجی بینی

کسانی که بینی آن ها متقارن نبوده و به یک سمت متمایل شده باشد ، دارای مشکلاتی از قبیل خر خر کردن در حین خواب ، خشک شدن دهان ، سردرد ، سینوزیت ، مشکلات تنفسی و غیره خواهند بود.

روش انجام جراحی بینی کج

برای انجام عمل زیبایی بینی کج ، دو روش بسته و باز وجود دارد ؛ بهترین جراح بینی تهران با در نظر گرفتن مواردی هم چون نقطه کجی بینی ، میزان پیچیدگی عمل بینی و غیره یکی از این دو روش را برای انجام عمل بینی کج انتخاب می کند.

در بسیاری از مواقع جراحی بینی کج ، به روش باز انجام می شود زیرا پزشک در حین عمل بینی باز توانایی ایجاد تغییرات گسترده ای را دارد. بارزترین تفاوت میان جراحی بینی باز و بسته ، ناحیه مورد نظر برای ایجاد برش می باشد در حین انجام جراحی بینی به روش باز ، برش های عمل بر روی ناحیه کلوملا ایجاد می شوند در حالی که در جراحی بینی به روش بسته ، هیچ برشی بر روی سطح خارجی پوست بینی ایجاد نمی شود و تمامی برش ها را در نواحی داخلی بینی ایجاد می کنند.

تفاوت انحراف و کجی بینی

در صورتی که تیغه میانی بینی منحرف شود این موضوع منجر به انحراف بینی می شود در برخی از مواقع انحراف بینی می تواند باعث کجی بینی نیز شود در این صورت باید جراحی انحراف و زیبایی بینی همزمان انجام گیرد.

در بسیاری از مواقع انحراف بینی ، به قدری خفیف بوده که نه تنها منجر به مشکلات تنفسی و ظاهری در افراد نشده ؛ بلکه خود فرد نیز متوجه نخواهد شد که دارای انحراف بینی است ؛ بنابراین انجام جراحی بینی کج ، تنها زمانی الزام میابد که سبب بروز مشکلات تنفسی و ظاهری در افراد شده باشد.

 

جراحی بینی کج

 

ریکاوری جراحی بینی کج

ریکاوری برای هر بیمار متفاوت است ولی معمولا تا هشت روز به طول می انجامد. جراحی بینی کج ، یک عمل دردناک نیست، ولی تا چند روز پس از آن ممکن است احساس ناراحتی کنید. ممکن است پس از جراحی زیبایی بینی کج ، اطراف چشم ها مقداری تورم و کبودی را تجربه کنید، که معمولا تا روز هشتم برطرف می شود. پزشک با تجویز برخی داروها و توصیه ها، می تواند این موضوع را تا حدی کاهش دهد. پس از این یک هفته، پزشک گچ و بخیه ها را جدا می کند. بیشتر کبودی ها تا این روز از بین می روند. شما می توانید پس از دو هفته، به طور کامل به زندگی عادی خود باز گردید. پس از گذشت چند ماه، تورم کم تر می شود. پس از سه هفته، 20-30 درصد تورم از بین می رود و پس از شش هفته، 50-60 درصد آن رفع می شود. حدود یک سال کامل طول می کشد تا ورم به صورت کامل، رفع شود.

مراقبت های بعد از جراحی بینی کج

  • افرادی که جراحی زیبایی بینی انجام داده اند ، باید توجه کنند که در صورت بروز هر گونه علائم غیر عادی همچون درد شدید ، خونریزی و از این قبیل موارد سریعا به پزشک معالج خود مراجعه نمایند.
  • افراد باید تا مدتی پس از عمل بینی کج ، حداقل در دوران نقاهت آن از انجام روابط جنسی اجتناب کنند.
  • تا مدتی ، از فین کردن خودداری نمایید.
  • با دهان باز ، عطسه و سرفه کنید.
  • در دوران نقاهت جراحی بینی ، استراحت کرده و تا مدتی از انجام فعالیت های سنگین اجتناب نمایید.

تورم و کبودی پس از عمل بینی کج

بروز تورم و کبودی پس از جراحی بینی کج ، مسئله ای طبیعی بوده که تمامی بیماران را درگیر می کند ؛ لازم به تذکر است بروز این مسئله جای هیچ گونه نگرانی ندارد ؛ چرا که در طی چند روز حداکثر تا پایان یافتن دوران نقاهت جراحی بینی از بین می رود.

انجام برخی از نکات همچون استفاده از کمپرس یخ ، قرار نگرفتن در معرض نور مستقیم خورشید و گرما ، مصرف آب آناناس و آب کرفس ، عدم استعمال دخانیات و نوشیدنی های حاوی الکل و از این قبیل موارد به تسریع در روند بهبودی تورم و کبودی ناشی از جراحی بینی کج ، کمک شایانی می کند.

مصرف دارو بعد از عمل بینی

بهترین جراح بینی تهران ، به منظور تسکین درد احتمالی ناشی از جراحی بینی کج و همچنین بسیاری از موارد دیگر ، برای بیماران دارو تجویز خواهد کرد که مصرف به موقع و منظم آن ها ، از اهمیت به سزایی برخوردار می باشد ؛ همچنین ، لازم به ذکر است که بیماران باید از مصرف خودسرانه داروهای دیگر ، خودداری نمایند ؛ چرا که ، مصرف برخی از داروها ؛ از جمله آسپرین ، بروفن و غیره منجر به بروز اختلال در انعقاد خون شده و بدین ترتیب ، احتمال خونریزی در افراد افزایش می یابد.

رژیم غذایی بعد از رینوپلاستی بینی کج

بیماران در روزهای ابتدایی پس از جراحی بینی کج ، تنها باید مواد غذایی آبکی و نرم ؛ از جمله سوپ ، فرنی و از این قبیل موارد را در رژیم غذایی خود قرار داده و تا مدتی ، از مصرف مواد غذایی سفت خودداری نمایند. لازم به ذکر است ؛ مصرف نمک و ادویه در دوران نقاهت جراحی بینی ، منجر به افزایش تورم و کبودی در افراد می گردد ؛ بنابراین ، تا مدتی این موارد را از رژیم غذایی خود حذف کرده یا مصرف آن ها را به حداقل برسانید.

 

 

مزایای انجام جراحی بینی کج توسط جراح بینی خوب

جراحی بینی یکی از پیچیده ترین روند های جراحی زیبایی صورت می باشد ؛ بنابراین تعیین بهترین درمان و منحصر بفرد ، قبل از آن ، الزامی است. در زمان انتخاب پزشک ، میزان مراجعات ، رضایتمندی بیماران ، هزینه و سایر فاکتورهای تاثیر گذار در دستیابی به یک نتیجه مطلوب را مد نظر قرار دهید.

مزایای مختلفی در خصوص اهمیت تصمیم گیری در انتخاب بهترین جراح بینی تهران  وجود دارد. یک دکتر بینی خوب ، یک ارتباط گرم ، پیشتیبان و متخصصانه را با بیمار برقرار می کند ؛ وقتی یک جراح بسیار واجد شرایط و حرفه ای را برای انجام جراحی بینی کج خود انتخاب می کنید ، اعتماد به نفس شما افزایش می یابد ، چون یقین دارید که او با دقت ، نتایج جراحی را دنبال خواهد کرد.

 

 

هزینه جراحی بینی کج

بیماران برای اطلاع از قیمت جراحی بینی ، باید ابتدا توسط بهترین جراح بینی تهران معاینه شوند زیرا بعد از معاینه بیمار قیمت نهایی جراحی بینی مشخص می گردد.

سوالات متداول

آیا بیمه هزینه عمل بینی کج را متقبل می شود ؟

راحی بینی کج ، در دسته جراحی های زیبایی قرار می گیرد ؛ بنابراین ، بیمه هزینه ای جهت آن پرداخت نمی کند ؛ چرا که ، بیمه تنها هزینه جراحی های درمانی را تحت پوشش قرار می دهد.

برای انجام جراحی بینی کج، نیازی به شکستن بینی هست؟

برای بسیاری از بیماران این سوال پیش می آید که در جراحی بینی کج، بینی شکسته می شود؟ در عمل بینی، برطرف کردن برآمدگی ها امری عادی است. اینکه بیماران بخواهند بینی خود را باریک کنند نیز عادی است.

وقتی یک برآمدگی فوقانی برداشته می شود، ممکن است بینی پهن شود و وقتی چنین اتفاقی می افتد، نیاز است که استخوان های بینی شکسته شوند تا این نقص برطرف شود. این عمل همچنین بینی را باریک تر می کند.

آیا پس از عمل بینی مجدداً کج می شود ؟

کج شدن بینی پس از عمل، یکی از عوارض شایع عمل بینی است که می تواند روی ظاهر تاثیر بگذارد. کمتر از 5 درصد بیماران این عارضه را تجربه می کنند. این امر ممکن است در اثر ضربه ها ناگهانی یا حوادث غیر قابل پیش بینی وقوع پیدا کند.

ورزش به کجی بینی کمک می کند؟

زمانی که این عبارت را در اینترنت جستجو می کنید ، احتمالا لیست بلند بالایی از حالت های صورتی پیدا می کنید که بینی کج را صاف می کنند. برخی از این حرکات با کمک ابزارهای خاصی صورت می پذیرند. شکل دهنده بینی یکی از این ابزارها می باشد که روی سوراخ ها قرار می گیرد و آن ها را تحت فشار می گذارد. این اقدامات کم هزینه هستند و به نظر به راحتی مشکل را حل می کنند ، اما می توان گفت که واقعا جواب می دهند؟

صاف کردن دماغ بدون جراحی بینی کج و تنها با ورزش غیر قابل باور به نظر می رسد ؛ احتمالا به خاطر اینکه چنین کاری انجام پذیر نیست. هیچ تحقیق علمی وجود ندارد که ثابت کند این حرکات منجر به رفع کجی این عضو می شوند. به علاوه ، ساختار بینی از استخوان ، غضروف و بافت تشکیل شده و امکان ندارد تنها از طریق ورزش مشکلات آن را برطرف کرد.

نکته : البته لازم است بدانیم دربسیاری از بینی های کج بعد از جراحی ، ماساژ بینی را تا زمانی که این عضو کاملا صاف شود باید ادامه داد.

اگر به دنبال راهی هستید که بدون استفاده از جراحی بینی خود را صاف کنید ، این تمرینات را کنار گذاشته و با پزشک خود در مورد فیلر بافت نرم صحبت کنید. این مواد تزریق شدنی با پر کردن نواحی بافت نرم بینی ، کجی آن را درمان می کنند. این فیلرها شامل مواد زیر می شوند :

  • سیلیکون
  • هیالورونیک اسید
  • کلسیم هیدروکسی اپاتیت

هم هیالورونیک اسید و هم کلسیم هیدروکسی اپاتیت عوارض جانبی دارند ، اما ممکن است سیلیکون منجر به التهاب و تورم شدیدی به نام گرانولوم شود. به یاد داشته باشید که هر نوع از فیلر می تواند ریسک نازک شدن پوست و عفونت را بالا ببرد. فیلرها روی بینی هایی که درجه انحراف آن ها کم است جواب می دهند ، برای آن دسته از افرادی که میزان کج بودن دماغ آن ها زیاد است ، توصیه می شود به سراغ جراحی بینی کج بروند.