از آنجایی که رابطه زناشویی بخش مهمی از سلامت زندگی بسیاری از افراد جامعه را تشکیل می دهد ، اطلاع از اینکه چه مدت پس از جراحی بینی می توان روابط زناشویی را از سرگرفت ؟ سوالی است که ممکن است برای اکثر بیماران به وجود آید. با این حال پرسیدن این سوال از دکتر محمد حسین طاهریان ، جراح بینی تهران برای بسیاری از بیماران شرم آور و ناخوشایند است. البته جراحان بینی موظفند تا در برابر چنین سوالاتی ، پاسخ کامل و جامعی ارائه دهند ؛ زیرا بیمار باید از ممنوعیت هر فعالیت فیزیکی در طول دوره نقاهت خود آگاهی پیدا کند. اینکه چه مدت پس از جراحی بینی می توان با همسر خود روابط زناشویی داشت ، بستگی به نوع جراحی بینی، میزان درد و توانایی بهبودی بدن بیمار دارد. با وجود زیبایی چهره جدید ، عجیب نیست که شما و همسرتان برای از سرگیری رابطه زناشویی بعد از عمل بینی هیجان داشته باشید ، اما بهتر است مدتی صبر کنید تا نتیجه دلخواه تان را بگیرید.

 

رابطه جنسی بعد از عمل بینی - دکتر طاهریان

 

به طور کلی ، انجام هر فعالیتی شدید تر از پیاده روی ، تا 3 هفته پس از جراحی بینی ممنوع است. این فعالیت ها عبارتند از رقص ، دو ، دوچرخه سواری ، ورزش های قدرتی و رابطه جنسی. ورزش و فعالیت های فیزیکی موجب افزایش احتمال خونریزی داخلی ، بالا رفتن فشار خون و اختلال در روند بهبودی می شود. معمولا با گذشت حدود سه هفته از جراحی بینی ، جای زخم ها و بافت های تغییر شکل یافته درون بینی به قدری ترمیم می یابند که بتوانند افزایش موقت فشار خون را تحمل کنند. با این حال ورزش های گروهی یا فعالیت های پرتابی مانند بسکتبال ، تنیس و غیره باید به مدت 6 هفته یا بیشتر کنار گذاشته شوند. سعی کنید حتی پس از بهبودی ، قبل از شروع هر ورزش یا فعالیت فیزیکی با جراح بینی تهران مشورت کرده و قبل از اجازه وی اقدامی نکنید.

درد ، راهنمای رابطه زناشویی پس از جراحی بینی

حتی اگر مجوز نزديكي بعد از عمل بيني از سوی پزشک به شما داده شد ، حتما به درد بدنتان گوش دهید. به عبارتی دیگر ، ممکن است احساس کنید که به طور کامل بهبود پیدا کرده اید ، اما هنگام داشتن رابطه زناشویی درد دارید. در واقع بدن از طریق درد به شما می گوید که هنوز برای این کار آماده نیست و باید بهبود بیشتری پیدا کند.

بوسیدن پس از جراحی بینی

بوسیدن بعد از عمل بینی - دکتر طاهریان

یکی از بدترین اتفاقات ممکن پس از جراحی بینی ، اصابت ضربه ناگهانی به بینی ضعیف و رو به بهبودی است. این اتفاق معمولا زمانی می افتد که عاملی خارجی که می تواند کودک ، حیوان خانگی یا شئی باشد به بینی نزدیک شده و با آن برخورد کند. به همین دلیل بوسیدن پس از جراحی بینی می تواند بسیار خطرناک باشد. بهتر است برای بوسیدن همسرتان ، 4 هفته صبر کنید و این کار را با ملایمت و دقت بالایی انجام دهید.

اقداماتی برای تسریع بهبودی

در این قسمت به 5 اقدام مهم که می تواند موجب تسریع بهبودی تان گردد و شما را برای رابطه زناشویی بعد از عمل بینی آماده کند ، می پردازیم :

  • از مصرف داروهای غیر ضروری مانند آسپرین یا هر دارویی که خاصیت رقیق کنندگی خون را دارند ، خودداری کنید.
  • از مصرف دوز بالای مولتی ویتامین ها ، داروهای گیاهی ، انواع چای که دارای مقادیر بالای ویتامین E ، جنسیگ ، گینگو بلیبا و روغن ماهی می باشند ، بپرهیزید.
  • تا 2 روز پس از جراحی ، کمپرس یخ باید روی گونه ها قرار گیرد.
  • بالا نگه داشتن سر در هنگام استراحت می تواند برای کاهش ورم بینی بعد از عمل و سرعت بخشیدن به روند بهبودی مفید باشد.

زمان مناسب برای رابطه جنسی بعد از عمل بینی

یکی از سوالات رایج در میان بیماران در دوره نقاهت بعد از جراحی بینی در خصوص زمان مناسب برای برقراری رابطه زناشویی بعد از عمل بینی است. به صورت کلی این موضوع به شرایط بدنی هر فرد بستگی دارد ؛ به همین علت نمی توان زمان دقیقی را مشخص نمود ؛ با این حال لازم است حداقل به مدت 3 هفته بعد از جراحی زیبایی بینی از برقراری رابطه زناشویی خودداری نمایید. بعد از گذشت 20 روز از انجام عمل بینی ، بافت های بینی تا حد زیادی ترمیم و بهبود پیدا می کنند و جریان خون به حالت طبیعی خود باز می گردد ؛ از این رو بهترین زمان برای شروع رابطه جنسی بعد از گذشت 20 روز از انجام عمل زیبایی بینی در نظر گرفته می شود.

استفاده از قرص ضد بارداری بعد از جراحی بینی

از موارد قابل توجه در رابطه با اقدامات و مراقبت های قبل و بعد از جراحی ، پرهیز از مصرف قرص های ضد بارداری و داروهای مربوط به هورمون است. مصرف این داروها پیش از عمل زیبایی بینی می تواند در فرآیند بیهوشی شما اختلال ایجاد نماید ؛ به همین دلیل مصرف آن توصیه نمی شود.

3 توصیه مهم در زمان برقراری رابطه جنسی بعد از جراحی بینی

  1. در حین برقراری رابطه زناشویی بعد از عمل بینی ، مراقب باشید تا ضربه ای به صورت ناخواسته به بینی شما وارد نشود.
  2. بهتر است از طولانی شدن زمان رابطه جنسی جلوگیری نمایید و از افزایش ضربان قلب جلوگیری نمایید.
  3. پوزیشن هایی را انتخاب نمایید که فشاری به صورت و بینی شما وارد نشود و احتمال آسیب و وارد شدن ضربه به بینی کم باشد.

برقراری رابطه جنسی زودهنگام بعد از عمل بینی

مقاربت جنسی با افزایش ضربان قلب و فشار خون همراه است که این موضوع در روزهای ابتدایی بعد از عمل بینی خطرناک بوده و می تواند منجر به خونریزی ، افزایش التهاب و تورم بینی و همچنین باز شدن بخیه های بینی شود و عوارض طولانی مدتی را به همراه داشته باشد و در نتیجه در روند بهبودی و نقاهت شما اختلال ایجاد نماید.