یکی از دغدغه های مهم افراد پس از انجام جراحی بینی ، در رابطه با ورم بینی بعد از عمل است. اما چه عواملی در افزایش یا کاهش تورم بینی پس از جراحی تاثیر دارند ؟ این تورم تا چه مدت باقی می ماند و چه راهکارهایی در کاهش این ورم تاثیر دارد ؟ اگر شما نیز به دنبال کسب اطلاعات بیشتری در این خصوص هستید و دوست دارید به بهبودی هر چه سریع تر از این جراحی دست پیدا کنید و نتیجه حاصل از عمل زیبایی بینی خود را مشاهده نمایید ، مطالعه این مقاله از دکتر محمد حسین طاهریان ، جراح بینی تهران را از دست ندهید.

 

ورم بینی - دکتر طاهریان

 

ورم بینی بعد از عمل

بینی شما در 2 تا 14 هفته اول جراحی دستخوش تغییرات قابل توجهی خواهد شد. ورم بینی به تدریج در طول چند ماه اول جراحی بینی جذب خواهد شد و در نتیجه ظاهر بینی به تدریج تغییر خواهد کرد.

 • وقتی گچ بینی پس از یک هفته برداشته شود ، بینی شما متورم به نظر می آید که امری طبیعی است.
 • معمولا در هفته دوم بعد از جراحی بینی ، ورم و کبودی بینی به اندازه کافی فروکش خواهد کرد به طوری که یک فرد با نگاهی سرسری ممکن است متوجه نشود که بر روی بینی شما عمل جراحی صورت گرفته است.
 • بینی شما ممکن است برای چند ماه متورم و پف دار به نظر بیاید . بعد از 3 الی 4 ماه ورم بینی شما جذب خواهد شد اما ممکن است در عکس همچنان کمی پف دار به نظر بیاید .
 • برای اینکه شکل نهایی بینی شما مشخص شود حدودا یکسال زمان لازم است.

ورم بینی می تواند در طول این زمان باقی بماند به خصوص در نوک بینی و در ناحیه ای که برآمدگیِ قسمت استخوانیِ بینی برداشته شده است . پس از حذف برآمدگی ، ورم در مرکز قسمتی که برآمدگی آن برداشته شده است بیشتر خواهد بود که معمولا این قسمت بیشتر از قسمت های دیگر متورم خواهد شد و تا چند ماه باقی می ماند بیشتر بیماران نگران این هستند که ورم برای همیشه باقی بماند.

چسب زدن در منطقه نوک بینی و پل بینی می تواند به طور قابل توجهی ورم بینی را کاهش دهد.

فشار چسب بر روی ورم بینی دو اثر قابل توجه دارد :

 1. اول اینکه به جذب شدن ورمی که ناشی از به دام افتادن مایعات موجود در بافت های بینی است کمک می کند.
 2. دومین اثر و مهمترین اثر آن این است که فشار بر بافت ها باعث می شود که الیاف کلاژن در قسمت های بخیه دار ، سازمان یافته تر شوند که به کاهش حجم منطقه متورم کمک قابل توجهی خواهد کرد.
 3. بیشترین تاثیر چسب ها در شش ماه اول خواهد بود ؛ بنابراین حتی اگر شما در 2 ماه اول از چسب های بینی استفاده نکرده باشید ، استفاده از آن در ماه های بعدی نیز می تواند برای شما سودمند باشد.
 4. بیشتر بیماران بعد از عمل جراحی (به خصوص در چندین هفته اول بعد از عمل جراحی ) از این موضوع ناراحت هستند که لب بالای آنها سفت شده است و خندیدن برای آنها مشکل است که خوشبختانه این عارضه در هفته های اول جراحی بعد از این که ورم بینی فروکش کند به حالت طبیعی بر می گردد.
 5. صبور باشید لبخند شما دوباره به حالت عادی باز خواهد گشت.

چه عواملی در افزایش ورم بینی بعد از جراحی تاثیر دارد ؟ 

 • فعالیت های بدنی شدید می تواند ورم بینی شما را بعد از عمل افزایش دهد ؛ از این رو در مراقبت های پس از جراحی رینوپلاستی از بیماران خواسته می شود تا نسبت به فعالیت های خود دقت داشته باشند و تا حد امکان استراحت نمایند. همچنین لازم است ورزش کردن را برای مدتی کنار بگذارید و تا زمان بهبودی کامل صبر نمایید. همچنین لازم است از هم کردن سر بعد از عمل خودداری کرده ؛ چرا که این کار نیز ورم بینی شما را زیاد می کند. 
 • به صورت کلی هر نوع فعالیتی که با افزایش ضربان قلب همراه باشد ، می تواند کبودی و ورم بینی شما را در دوران نقاهت بعد از عمل بینی افزایش دهد ؛ از این رو فعالیت جنسی نیز در این دوران ممنوع می باشد. 
 • نکته مهم دیگری که در افزاش ورم بینی پس از از جراحی تاثیر دارد ، مصرف نمک و ادویه ها است. به همین دلیل توصیه می شود مصرف ادویه و نمک را در تغذیه بعد از عمل بینی به حداقل میزان ممکن برسانید و بیشتر آب و مایعات بنوشید.

دکتر طاهریان ، بهترین جراح بینی تهران به بیماران خود پیشنهاد می کنند که در رابطه با روند کاهشی ورم بینی صبور باشند و دستورالعمل های پزشکی و مراقبتی پس از عمل زیبایی بینی را جدی گرفته و رعایت کنند به این ترتیب به خوبی شاهد کاهش تورم بینی خواهند بود.