اگر به لیست پرواز های یک فرودگاه نگاهی بیندازیم می بینیم که در طول روز سفر های زیادی به نقاط مختلف جهان انجام می شود و می دانیم هر فردی برای سفر انگیزه و هدف خاصی دارد. سفرها می توانند با مقاصد کاری، تفریحی، علمی، سیاسی و … انجام شوند. اما نوع دیگری که امروزه خیلی شاهد آن هستیم سفر برای مقاصد پزشکی است که یکی از محبوب ترین و متداول ترین انواع آن سفر برای جراحی بینی می باشد.

چرا باید برای جراحی بینی سفر کنیم؟

تصمیم سفر برای جراحی بینی تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار دارد:

 • بعضی افراد سفر می کنند چون هزینه جراحی بینی در کشور مورد نظر ارزان تر است
 • بعضی افراد سفر می کنند چون متخصص ماهری در زمینه جراحی بینی در کشور آنها وجود ندارد.
 • و بعضی دیگر به خاطر کیفیت بهتر و دسترسی بیشتر تصمیم به سفر برای جراحی بینی می گیرند.

طبق آمار، یکی از محبوب ترین جراحی های زیبایی در ایران جراحی بینی است و به همین دلیل متخصصان و جراحان بینی ماهری در ایران رشد کرده اند و سفر برای جراحی بینی به این کشور افزایش پیدا کرده است.

رییس پنجمین کنگره بین المللی انجمن راینولوژی ایران اعلام کرده است که علت شیوع جراحی بینی در ایران، بالا بودن کیفیت جراحی بینی، تجربه و دانش پزشکان، آناتومی خاص بینی ایرانی ها و هزینه ی پایین آن نسبت به سایر کشور هاست و همین امر موجب گسترش روز افزون توریسم پزشکی به خصوص در زمینه جراحی بینی و سفر برای جراحی بینی به ایران شده است.

مراحل سفر برای جراحی بینی

1.  دریافت نوبت از طریق سایت

اگر تصمیم خود را برای سفر برای جراحی بینی به ایران گرفته اید اولین قدم برای شروع، دریافت نوبت می باشد. شما می توانید وارد صفحه ی اصلی سایت https://www.drtaherian.com/  شوید و بر روی گزینه ی دریافت نوبت کلیک کرده و فرم مربوطه را پر کنید

2.  ارسال عکس و اطلاعات اولیه

بیماران برای مشاوره ی غیر حضوری باید اطلاعات اولیه خود را در حین دریافت نوبت ارسال نمایند و هنگام پر کردن فرم، سعی کنند مشخصات خود را از جمله نام و نام خانوادگی، اصلیت و نژاد و کشوری که در آن سکونت دارند را به دقت ذکر کنند. سپس مشکل خود را به طور واضح بیان کرده و اهداف خود را از جراحی بینی به همراه چند عکس از زوایای مختلف صورت ضمیمه کنند. در نهایت تاریخی که برای جراحی بینی مد نظر دارند را در فرم مربوطه مشخص کرده و ارسال نمایند.

3.  بررسی اجمالی شرایط بیمار و برآورد هزینه ها

اطلاعات ارسال شده و عکس های ضمیمه شده توسط دکتر بررسی شده و هزینه ی جراحی بینی با توجه به وضعیت بیمار و اهداف او از جراحی بینی برآورد می شود و پاسخ بعد از یک روز به ایمیل او ارسال می شود.

4.  موافقت بیمار با شرایط و تصمیم به سفر برای جراحی بینی

در صورتی که بیمار با شرایط ذکر شده و هزینه ی عمل موافقت کرد اقدامات بعدی برای تکمیل درخواست او انجام می شود

5.  مشاوره ی اینترنتی با دکتر و تعیین وقت عمل

در این مرحله بیمار می تواند با دکتر به صورت تلفنی یا چت از طریق واتس اپ صحبت کرده، تاریخ عمل را با او هماهنگ کرده و سوالات و درخواست های خود را با او در میان بگذارد.

6.   گرفتن ویزا و هتل برای بیمار (در صورت تمایل)

بعد از مشخص شدن تاریخ عمل، اقدامات لازم برای گرفتن ویزا و هتل انجام می شود. این مرحله در صورت تمایل بیمار می تواند به طور کامل از طرف ما انجام شود و بیمار دیگر دغدغه ی هماهنگ کردن هتل و دریافت ویزا را نداشته باشد. برای سهولت بیشتر بیمار می تواند از دیگر خدمات ما که شامل مترجم و ترانسفر فرودگاهی است نیز استفاده کند.

7.  سفر برای جراحی بینی به ایران

افراد زیادی برای جراحی بینی از کشور های مختلف مراجعت کرده اند و مراحل ذکر شده را به راحتی پشت سر گذاشته اند به همین دلیل نیازی نیست که نگران هیچ کدام از مراحل ذکر شده باشید ما به صورت دائم با شما در تماس بوده و در انجام همه ی مراحل شما را راهنمایی خواهیم کرد. فقط کافیست برای جراحی بینی در ایران حداقل 10 روز در تهران (پایتخت ایران) اقامت داشته باشید.

وقتی که هواپیمای شما در روز مورد نظر در فرودگاه امام خمینی به زمین نشست، شما به هتلی در نزدیکی مطب دکتر می روید تا به راحتی بتوانید رفت و آمد داشته باشید. یک روز قبل از عمل جراحی لازم است که توسط دکتر به صورت حضوری ویزیت شوید تا مراحل لازم از جمله عکسبرداری از بینی و معاینات مورد نیاز انجام شود.

8.  معاینه، عکس و آزمایشات لازم قبل از جراحی بینی

وقتی صحبت از جراحی می شود، ایمنی و سلامت جراحی یک مسئله ی حیاتی خواهد بود. دکتر ها قبل از همه چیز مزایا و ریسک های جراحی را سبک سنگین می کنند. با اینکه هیچ عمل جراحی خالی از ریسک نخواهد بود اما جراحی بینی در صورتی که توسط یک جراح ماهر و با تجربه انجام شود و بیمار نیز کاندید خوبی برای جراحی بینی باشد ریسک زیادی نخواهد داشت. آیا شما کاندید خوبی برای جراحی بینی هستید؟

گاهی اوقات بعضی از کاندیدا ها به مراقبت بیشتری نسبت به دیگران نیاز دارند. آزمایشات قبل از جراحی می تواند ابزار خوبی برای ارزیابی ایمنی و خطر جراحی بینی برای بیمار باشد. اگر شما تمایل به انجام جراحی بینی دارید،ممکن است دوست داشته باشید بدانید چطور باید برای آن آماده شوید و چه آزمایشاتی باید انجام شود که مشخص شود شما کاندید مناسبی برای جراحی بینی هستید. در اینجا ما اطلاعاتی راجع به آزمایشات احتمالی مورد نیاز قبل از جراحی بینی به شما خواهیم داد.

آزمایشات احتمالی

در اینجا آزمایشاتی که ممکن است قبل از جراحی برای شما نوشته شود آورده شده است. البته آزمایشات انجام شده به نوع مشکل بیمار و وضعیت سلامتی او هم بستگی دارد. علاوه بر آن هر پزشکی ترجیحات خاص خود را نیز خواهد داشت.

معاینه ی بدنی

متقاضیان جراحی زیبایی بینی باید در وضعیت سلامتی خوبی قرار داشته باشند و معاینه ی بدنی به دکتر کمک می کند که سلامتی کاندید مورد نظر را ارزیابی کند. این یکی الزامات متداول قبل از جراحی است و ممکن است توسط خود جراح انجام شود.

آزمایش خون

این آزمایش به سابقه ی پزشکی شما بستگی دارد. آزمایش خون ممکن است برای نظارت بر عواملی مانند تعداد پلاکت های خون نیاز باشد تا جراح مطمئن شود که آیا جراحی بی خطر است یا خیر.

الکتروکاردیوگرافی

در بیمارانی که سابقه ی بیماری قلبی دارند، الکتروکاردیوگرافی (EKG یا  ECG) ممکن است برای بررسی مشکلات و بی نظمی ها نیاز باشد.

آزمایش بارداری

جراح ممکن است برای زنانی که مشکوک به بارداری هستند، محض احتیاط آزمایش بارداری تجویز کند چون جراحی بینی برای زنان باردار مناسب نیست.

چرا این آزمایش ها باید انجام شود؟

آزمایش های قبل از جراحی بینی معمولا برای احتیاط بیشتر انجام می شوند. یک جراح هرگز نباید آگاهانه عملی را بر روی شخصی انجام دهد که از سلامتی کافی برای جراحی برخوردار نیست. و این آزمایش ها گاهی اوقات برای این انجام می شوند که پزشک از امنیت جراحی اطمینان پیدا کند. هزینه های اضافی که برای این جور آزمایش ها صرف می شود ممکن است کمی برای شما ناراحت کننده باشد اما برای امنیت شما و دستیابی به نتایج بهتر که مهمترین هدف جراحی بینی است لازم است. در خیلی از مواقع نیز شما این آزمایش ها قبل از سفر برای جراحی بینی در کشور خود انجام می دهید و فقط جواب آزمایش را در روز مشاوره برای دکترتان می آورید.

9.  رفتن به اتاق عمل برای جراحی

جراحی بینی فرآیندی نیست که شامل یک سری مراحل به خصوص و منظم باشد. نوع جراحی برای هر فردی فقط منحصر به خود اوست و با توجه به آناتومی صورت و اهداف خود بیمار تعیین می شود.

جراحی بینی می تواند فقط با ایجاد یک برش در داخل بینی شما انجام شود (روش بسته) یا اینکه علاوه بر برش داخل بینی برشی هم در زیر بینی در قسمت کلوملا (بین دو سوراخ بینی) ایجاد شود. جراح شما احتمالا برای اصلاح بینی تان تغییراتی بر روی استخوان و غضروف زیر پوست اعمال می کند.

جراح می تواند غضروف و استخوان بینی را به روش های مختلفی تقویت کند. انتخاب روش تقویت بینی به موارد زیر بستگی دارد

 • بینی شما چقدر به غضروف اضافه نیاز دارد
 • ساختار بینی شما چگونه است
 • در حال حاضر چه موادی برای تقویت بینی در دسترس است

برای تغییرات کوچک، جراح ممکن است غضروف مورد نیاز را از قسمت های داخلی بینی یا از گوش بردارد. برای تغییرات بزرگ جراح می تواند غضروف را از دنده ها بردارد.

در حین جراحی

جراحی بینی معمولا تحت بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی همراه با آرام بخش انجام می شود. انتخاب نوع بیهوشی به ترجیحات پزشک، میزان پیچیدگی جراحی و موافقت بیمار بستگی دارد. قبل از جراحی در مورد انتخاب نوع بیهوشی با دکتر خود صحبت کنید.

 • بیهوشی موضعی همراه با آرام بخش. این نوع بیهوشی معمولا در عمل های سرپایی استفاده می شود که در آن یک قسمت کوچک از بدن جراحی می شود. در این فرآیند دکتر شما یک داروی بی حس کننده ی ضد درد به بینی شما تزریق می کند و همراه با آن یک داروی آرام بخش نیز به رگ های شما تزریق می کند. این باعث می شود شما بی حس و خواب آلود شوید اما به طور کامل بیهوش نمی شوید.
 • بیهوشی عمومی. یک داروی بیهوشی از طریق رگ ها یا به صورت استنشاقی وارد بدن شما می شود. بیهوشی عمومی کل بدن شما را تحت تاثیر قرار می دهد و نیاز به یک لوله ی تنفسی دارد.

بعد از جراحی، شما در اتاق ریکاوری قرار می گیرید، جایی که کارکنان تا زمان به هوش آمدنتان شما را نظارت می کنند. اگر مشکل خاصی نباشد همان روز مرخص می شوید، در غیر این صورت ممکن است یک شب بستری باشید.

بعد از جراحی

بعد از جراحی شما باید در تخت خود استراحت کنید و برای اینکه تورم و خونریزی کاهش پیدا کند، سر خود را بالاتر از سینه هایتان قرار دهید. برای این کار می توانید از یک یا دو عد بالش استفاده کنید. به خاطر تورم و اسپلینتی که احتمالا در داخل بینی شما قرار داده می شود، ممکن است تنفس از طریق بینی برایتان مشکل باشد.

در بیشتر موارد، پانسمان داخلی به مدت 1 تا 7 روز داخل بینی شما باقی می ماند. علاوه بر این دکترتان ممکن است برای محافظت بیشتر از ساختار جدید بینی، از اسپلینت استفاده کند که آن هم معمولا بعد از یک هفته برداشته می شود.

خونریزی کم یا خارج شدن خونابه بعد از جراحی بینی یا بعد از برداشتن پانسمان داخلی به مدت چند روز کاملا طبیعی است. دکتر شما ممکن است یک پد کوچک برای جلوگیری از خونریزی و خارش شدن خونابه در زیر سوراخ های بینی شما قرار دهد. این پد را با دستور پزشک خود عوض کنید و سعی کنید آن را خیلی به بینی خود نچسبانید.

برای کاهش احتمال خونریزی و تورم، ممکن است دکترتان از شما بخواهد که اقدامات احتیاطی زیر را به مدت چند هفته انجام دهید:

 • از فعالیت های بدنی شدید مانند ایروبیک و دویدن اجتناب کنید
 • به جای دوش گرفتن بهتر است از وان حمام استفاده کنید
 • فین نکنید
 • غذاهای فیبر دار مانند، میوه و سبزیجات مصرف کنید تا کمتر دچار یبوست شوید. یبوست ممکن است به شما فشار وارد کند و این فشار به صورت شما نیز وارد شود.
 • از قهقهه زدن و لبخند زدن شدید خودداری کنید
 • دندان های خود را به آرامی مسواک بزنید تا لب بالا خیلی تکان نخورد
 • لباس هایی بپوشید که از جلو بسته می شود؛ لباس هایی مانند تی شرت و ژاکت نپوشید که مجبور باشید هنگام پوشیدن، آن ها را از روی سر خود رد کنید.

علاوه بر این حداقل به مدت دو ماه از عینک طبی و عینک آفتابی استفاده نکنید. اگر عینکی هستید می توانید در این مدت از لنز استفاده کنید یا اینکه عینک خود را با چسب به پیشانی بچسبانید که به بینی فشار نیاید.

هنگامی که بیرون از خانه هستید از کرم های ضد آفتاب برای صورت و به خصوص بینی تان استفاده کنید. تابش بیش از حد آفتاب بر روی بینی ممکن است باعث تغییر رنگ دائمی بینی شما شود.

البته بعضی از ورم ها و کبودی هایی که بعد از جراحی در اطراف چشم ایجاد می شود موقتی است و بعد از دو الی سه هفته از بین می رود. اما ورم خود بینی مدت بیشتری دوام می آورد. اگر بتوانید میزان سدیم مصرفی خود را کاهش دهید، ورم بینی با سرعت بیشتری بهبود می یابد.

بینی عضوی است که در تمام طول عمر در حال تغییر است چه جراحی بکنید چه جراحی نکنید. به همین دلیل خیلی سخت است که بگوییم نتیجه نهایی عمل جراحی کی مشخص می شود. اما بیشتر ورم های بینی (برای بینی هایی با پوست معمولی ) نهایتا تا یکسال از بین می رود.