سپتورینوپلاستی چیست؟ سپتورینوپلاستی نوعی جراحی بینی است که روی بینی و سپتوم ( دیواره میانی که سوراخ های بینی را از هم جدا می کند ) انجام می گیرد.

رینوپلاستی اغلب برای بهبود شکل ظاهری بینی انجام می شود. طی این جراحی ، غضروف و استخوان بینی اصلاح شده و  بافتی به آن افزوده می شود. همچنین می توان رینوپلاستی را برای جراحی شکستگی بینی انجام داد در این صورت هدف جراحی، بازگرداندن شکل قبلی بینی به بیمار می باشد.

سپتورینوپلاستی نیز شبیه به رینوپلاستی است اما برای بیمارانی انجام می شود که دچار مشکلات تنفسی و انسداد بینی باشند. این جراحی ، نه تنها ظاهر و شکل بینی را تغییر می دهد بلکه هر گونه نقص و مشکلی که ممکن است راه تنفسی را مسدود کند ، اصلاح می کند.

 

 

علائم انحراف تیغه سپتوم چیست ؟

از علائم انحراف تیغه میانی بینی ، باید به مواردی ؛ از جمله گرفتگی بینی ، سر درد مزمن ، خر و پف شبانه ، خونریزی بینی ، تنفس با دهان و از این قبیل موارد اشاره کرد.

علت بروز انحراف در تیغه سپتوم چیست ؟

بروز انحراف در تیغه میانی بینی ، دلایل متفاوتی دارد که در ذیل ، به علل شایع آن ، اشاره شده است :

 1. اصابت ضربه به بینی
 2. بروز اختلال در طی فرآیند رشد تیغه سپتوم ‫
 3. آسیب دیدگی بینی نوزاد در حین زایمان
 4. وراثت
 5. و از این قبیل موارد

عمل سپتورینوپلاستی

در ادامه مقاله سپتورینوپلاستی چیست؟

روند جراحی سپتورینوپلاستی چگونه است ؟

سپتورینوپلاستی معمولا همیشه با بیهوشی کامل انجام می شود و بین 1 تا 2 ساعت به طول می انجامد. جراح بینی برشی بر موکوس ( دیواره پوست مانند داخل بینی ) وارد می کند و آن را از روی استخوان و غضروف بر می دارد. سپس قسمت های اضافی استخوان و غضروف برداشته می شود و بقیه سر جای اول خود باز می گردد.

جراح ، می تواند با کاهش غضروف بینی ، فرم نوک بینی را تغییر دهد. در صورتی که بینی قوز داشته باشد ، قسمت قوزدار استخوان تراشیده می شود. همچنین می توان با شکستن و کوچک کردن استخوان بینی ، تیغه بینی را صاف و باریک کرد. ممکن است در برخی موارد ، نیاز به جراحی بینی همراه با گرافت باشد.

پس از سپتورینوپلاستی چه توقعاتی داشته باشیم ؟

کبودی و تورم پس از سپتورینوپلاستی طبیعی است. ممکن است داخل سوراخ های بینی بخیه داشته باشید که معمولا جذب پوستتان می شوند. بیمار پس از جراحی با یک گچ یا پانسمان بینی به همراه دستورالعمل هایی که پزشک به او داده از بیمارستان مرخص می شود.

احتمالا باید مدتی از کار مرخصی بگیرید. علاوه بر این از 6 الی 12 ماه پس از جراحی که ورم ها کاملا بهبود یایند، نمی توانید نتیجه نهایی را مشاهده کنید.

مراقبت های پس از عمل انحراف بینی

در ادامه مقاله سپتورینوپلاستی چیست؟

بهبودی کامل چه زمانی حاصل می شود ؟

پس از جراحی ، سوراخ های بینی با تامپون بسته می شود و روز بعد می توان آن ها را از بینی خارج کرد. لازم است پس از عمل بینی از کار ، جمع های خانوادگی و دوستانه دور بمانید تا سرما نخورید ؛ زیرا سرماخوردگی می تواند موجب عفونت بینی شود. همچنین باید از فعالیت های فیزیکی یا ورزشی ، حمام آب داغ یا خم شدن بپرهیزید. اغلب ورم ها و کبودی ها معمولا با گذشت 3 هفته بهبود می یابند.

فعالیت های بسیار سبک می تواند به شما کمک کند تا هر چه سریع تر به روال طبیعی زندگی خود بازگردید. البته قبل از شروع هر فعالیتی باید با پزشک خود مشورت کنید. بهبود و نمود شکل نهایی بینی ، ممکن است ماه ها طول بکشد.

مراقبت های بعد از جراحی بینی

رعایت نکات و مراقبت های بعد جراحی بینی ، تاثیر به سزایی در تسریع روند بهبودی و همچنین دستیابی به نتایج مطلوب از عمل بینی دارد ؛ بنابراین با ما همراه بوده و نکاتی را که در ذیل به آن ها اشاره شده است ، رعایت نمایید.

 1. استفاده از کمپرس یخ در روزهای ابتدائی پس از عمل بینی ، تاثیر به سزایی در کاهش تورم و کبودی دارد ؛ بنابراین این مسئله را فراموش نکنید.
 2. گرما ، سبب افزایش تورم می شود ، به همین منظور بهتر است افرادی که جراحی زیبایی بینی انجام داده اند ، تا مدتی در برابر نور مستقیم خورشید قرار نگیرند.
 3. آب آناناس و آب کرفس تاثیر به سزایی در بهبودی تورم و کبودی دارند ، از این رو طبق توصیه جراح بینی ، بهتر است بیماران این موارد را در رژیم غذایی خود قرار دهند.
 4. نمک و ادویه ، سبب تشدید تورم و کبودی ناشی از جراحی بینی می شوند ؛ از این رو بهتر است افراد تا حد امکان این موارد را از رژیم غذایی خود کاهش داده یا حذف کنند.
 5. کسانی که در دوران نقاهت جراحی بینی به سر می برند ، باید تا مدتی از انجام فعالیت های سنگین خودداری کنند.

نحوه خوابیدن بعد از جراحی بینی

خوابیدن بر روی شکم و پهلو ، منجر به وارد شدن فشار به صورت و بینی می شود ؛ از این رو طبق توصیه جراح بینی ، بیماران باید تا مدتی پس از عمل بینی ، به طور طاق باز بخوابند. ساخت زاویه 30 درجه ، کمک شایانی به تسریع در رفع تورم و کبودی های ناشی از جراحی بینی می کند ؛ بنابراین این نکته را نیز مد نظر قرار دهید

فواید سپتورینوپلاستی

سپتورینوپلاستی مزایای فراوانی دارد مانند

 • بهبود شکل ظاهری بینی های کج و مشکل دار
 • اصلاح انسداد بینی و بهبود تنفس
 • اصلاح انحراف تیغه بینی ( سپتوم ) به همراه بهبود شکل بینی
 • رفع مشکلاتی مانند آپنه خواب و خر و پف
 • تغییر شکل بینی و برقرارکردن تقارن و هماهنگی با سایر اعضای چهره
 • بهبود عملکرد و ظاهر بینی به صورت همزمان

عوارض سپتورینوپلاستی

عوارض و خطرات سپتورینوپلاستی چیست ؟

 1. خونریزی یا خون دماغ ( مقدار کم آن طبیعی است )
 2. مشکلات تنفسی دائمی
 3. آسیب دیدن یا سوراخ شدن تیغه سپتوم بینی
 4. تغییر حس بویایی
 5. عدم دستیابی بیمار به نتایج مطلوب
 6. آسیب زدن به اعصاب و بی حس شدن بینی و به ندرت دندان های پیشین

مواردی که در فوق ، به آن ها اشاره شده است ؛ تنها در صورت بی توجهی بیمار در انتخاب بهترین جراح بینی و همچنین رعایت توصیه و دستورالعمل های ایشان ، بروز می یابد ؛ بنابراین ، با دقت در این دو نکته ، می توان به سادگی از بروز بسیاری از خطرات ، جلوگیری کرده و همینطور بهترین نتایج را نیز دریافت کرد .

در صورت عدم رضایت از نتیجه جراحی چه باید کرد ؟

با اینکه اکثر بیماران نتیجه مطلوب و دلخواه خود را از جراحی بینی می گیرند ، اما در صورت عدم رضایت می توان به کمک عمل ترمیمی بینی نواقص جراحی اول را رفع کرد. بهتر است بدانید که بهبودی ، زمان بر است و در هر شخص با سرعت متفاوتی اتفاق می افتد. صبر کردن برای کامل شدن روند بهبودی از اهمیت فراوانی برخوردار است زیرا بیمار پس از بهبودی می تواند نتیجه جراحی را مشاهده کند.

به خاطر داشته باشید، تا زمانی که ورم کاملا فروکش کند، نتیجه جراحی مشخص نمی شود.

معاینه انحراف بینی

در ادامه مقاله سپتورینوپلاستی چیست؟

در صورت داشتن هر گونه علائم زیر به پزشک خود اطلاع دهید

 • بیماری معده یا استفراغ
 • تب و لرز
 • ترشح یا قرمزی چشم ها به همراه خارش و تورم
 • درباره وضعیت خود، داروهای مصرفی و مراقبت های پس از جراحی نگرانی یا سوال دارید.

در صورت داشتن هر یک از علائم زیر سریعا به بیمارستان مراجعه کنید

 1. مشکل دار شدن ناگهانی تنفس
 2. پر خون شدن بانداژ بینی و عدم قطع خونریزی.
 3. قرمز، متورم یا چرکی شدن جای زخم ها.
 4. باز شدن بخیه ها.

هزینه‌ عمل سپتورینوپلاستی

جهت اطلاع از هزینه جراحی بینی ، باید به جراح بینی مراجعه نمایید ؛ چرا که هزینه نهایی جراحی بینی پس از معاینه بیمار معلوم می گردد.

چگونگی پرداخت هزینه جراحی سپتورینوپلاستی توسط بیمه

بیمه ، هزینه جراحی هایی را که تنها هدف آن ها درمان است ، پرداخت می کند ؛ بنابراین ، هزینه سپتورینوپلاستی که علاوه بر جنبه درمانی ، جنبه زیبایی نیز دارد ؛ توسط بیمه ، پرداخت نمی شود.