با بوی بد دهان چه کار کنیم ؟

چه کسی هست که تا بحال بوی بد دهان را تجربه نکرده باشد ؟ بوی بد دهان می تواند سر راه زندگی اجتماعی شما قرار گرفته و شما خجالت زده وشرمنده کند.خوشبختانه چندین راه ساده وموثر برای مقابله با بوی بد دهان وجود دارد که ما در اینجا به آنها اشاره خواهیم کرد .

 

 1. از نخ دندان و مسواک بیشتر استفاده کنید .یکی از علل اصلی بوی بد دهان تجمع مواد چسبنده در دهان است که محل رشد باکتری خواهد شد ، مواد غذایی به جا مانده درلا به لای دندان نیزمشکل را بیشتر خواهد کرد همه افراد باید حداقل دو بار در روز مسواک بزنند و از نخ دندان استفاده کنند

اگر شما در مورد بوی دهان خود حساس هستید بیشتر از مسواک و نخ دندان در طول روز استفاده کنید اما نه بیش از اندازه . مسواک زدن بیش از اندازه می تواند مینای دندان شما را از بین ببرد و دندان شما را نسبت به مواد غذایی آسیب پذیرتر نماید.

 1. زبان خود را مسواک بزنید .پوششی که به طور معمول بر روی زبان تشکیل می شود می تواند میزبان خوبی برای باکتری های بدبو کننده ی دهان باشد برای اینکه از دست آنها خلاص شوید زبان خود را به آرامی مسواک بزنید. به نقل قول از کوتین وان رئیس قبلی انجمن دندان پزشکان آمریکا، اگر مسواک زدن پشت زبان برای شما مشکل است از یک اسکریپر زبان استفاده کنید آنها طراحی شده اند به خصوص برای فشار وارد کردن در سراسر سطح زبان ، از بین بردن باکتری ها ، بقایای مواد غذایی و سلول ها ی مرده که مسواک زدن به تنهایی نمی تواند آنها را از بین ببرد .

  مسواک زدن زبان

  مسواک زدن زبان

 2. از غذاهایی که دهان شما را بد بو و اسیدی می کنند اجتناب کنید . پیاز و سیر مجرم درجه اول هستند متاسفانه مسواک زدن بعد از خوردن آنها کمکی نخواهد کرد به نقل قول از ریچارد پرایس سخنگوی انجمن دندانپزشکی آمریکا ، بعد از خوردن سیر و پیاز، مواد فرّاری که در درون آنها وجود دارند ، راه خود را به درون جریان خون و ریه های شما پیدا می کنند درست همان جایی که نفس خود را از آنجا به بیرون منتقل می کنید . تنها راهی که برای جلوگیری از این مشکل وجود دارد این است که از خوردن آنها اجتناب کنید به خصوص قبل از مناسبت های اجتماعی و یا کاری که شما به فکر بوی دهان خود هستید .
 3. عادت های نادرست را زیر پا بگذارید. بوی بد دهان، تنها یکی از مضرات بی شمار سیگار به حساب می آید . کشیدن سیگار سبب آسیب رسیدن به بافت لثه وایجاد لکه بر روی دندان می شود وهمچنین احتمال ابتلا به سرطان دهان را افزایش می دهد .استفاده از کنتورهای کنترل کننده نیکوتین می تواند تا حدودی به کاهش نرخ مصرف نیکوتین کمک کند . اگر شما برای کنترل مصرف نیکوتین به کمک بیشتری نیاز دارید یک وقت ملاقات با دکتر خود در مورد ترک سیگار و داروهای تجویزی که می تواند کمکی برای ترک سیگار باشد بگیرید.
 4. استفاده از دهانشویه ها . علاوه بر تازه کردن نفس خود، دهانشویه های ضد باکتری با کاهش میزان باکتری های پلاک زا حفاظت بیشتری از دهان شما خواهند کرد بعد از خوردن غذا، شستشو با آب خالی نیز به حذف ذرات غذا و تازه کردن نفس شما کمک خواهد کرد .
 5. بعد از شام بجای استفاده ازآب نبات های خوشبو کننده ها از آدامس استفاده کنید . آب نبات های شیرین سبب ترویج رشد باکتری در دهان شما و اضافه کردن مشکلات بوی بد دهان خواهند شد در عوض آدامس بدون قند بجوید. کوتین وان می گوید : جویدن آدامس سبب تحریک بزاق که مکانیزم طبیعی دفاعی دهان در برابر اسید های پلاک (اسید هایی که باعث پوسیدگی دندان و افزایش بوی بد دهان می شوند) است می شود .
 6. لثه های خود را سالم نگه دارید . بیماری لثه که به عنوان یک بیماری دهان و دندان نیز شناخته شده است یکی از دلایل شایع بوی بد دهان است باکتری های جمع شده در پایه ی دندان ها سبب ایجاد بوی بد خواهند شد .اگر شما دچار بیماری لثه هستید ، دندانپزشک شما ممکن است مراجعه به یک پریودنتیست که متخصص درمان در این نوع بیماری است را به شما پیشنهاد دهد .
 7. دهان خود را مرطوب کنید.عدم ترشح بزاق می تواند پوسیدگی دندان و بوی بد دهان را افزایش دهد . اگر دهان شما خشک است آب زیادی در طول روز بنوشید . جویدن آدامس بدون قند یا مکیدن آب نبات های بدون قند نیز می تواند سودمند باشد . از دستگاه های مرطوب کننده که سبب مرطوب شدن هوای خانه شما می شود در شب استفاده کنید . اگر هیچ کدام از این روش ها به شما کمکی نکرد با دندانپزشک و یا دکتر خود صحبت کنید . استفاده از بعضی داروها ممکن است سبب به وجود آمدن بوی بد دهان شوند .
 8. به دکتر خود مراجعه کنید . اگر بوی بد دهان شما علی رغم تلاش های شما همچنان ادامه پیدا کرد به دکتر خود مراجعه کنید .او تشخیص خواهد داد که آیا امکان دارد که بوی بد دهانتان مربوط به یک شرایط دارویی باشد یا خیر .