برای برخی از افراد، تمیز کردن داخل گوش با گوش پاک کن مانند مسواک زدن و حمام کردن تبدیل به عادت شده است.

با تمیز کردن داخل گوش نه تنها  حس می کنید گوش تمیز شده است، بلکه حس خوبی به انسان دست می دهد. این حس ناشی از وجود عصب هایی در کانال داخلی گوش است که با تمیز کردنشان احساس لذت می کنید.

اما گذشته از این حس لذت و پاکیزگی، تمیز کردن داخل گوش با گوش پاک کن کار غلطی است که  باید هرچه سریعتر این عادت را ترک کنید.

موم گوش چیست؟

وجود موم گوش یا سرومن برای سلامت گوش لازم است، به این دلیل که از ورود آشغال و گرد و غبار به قسمت های عمقی گوش جلوگیری می کند.

همچنین، وجود این پوشش مومی روی پوست کانال گوش نقش محافظتی دارد. در واقع، داخل گوش اصلا نیازی به تمیز کردن ندارد زیرا موم گوش خود تمیز کننده ی آن قسمت است.

بدن انسان به طور طبیعی قادر است موم گوش را دفع کند. رشد پوست درون گوش، جویدن و دیگر حرکات فک، به طور طبیعی می تواند موم های قدیمی گوش را خارج کند.

علائم فشردگی موم گوش

گوش بیشتر مردم هیچ گاه نیاز به تمیز شدن ندارد ولی برخی مواقع موم گوش زیاد تشکیل می شود و روی شنوایی انسان تاثیر می گذارد. زمانی که مقدار موم گوش به این اندازه می رسد به آن فشردگی موم می گویند. اگر شما هم دچار فشردگی موم گوش شده باشید، علائم زیر ممکن است برای همان گوش پیش آید:

علائم فشردگی موم گوش

  • احساس درد گوش
  • حس پر شدن یا زنگ زدن در گوش
  • اختلال در شنوایی
  • بوی ناخوشایند گوش
  • سرگیجه
  • سرفه

احتمال تشکیل بیش از حد موم گوش در افرادی که از سمعک یا گوش گیر استفاده می کنند، بیشتر است. افرادی که دچار اختلالات رشدی هستند و افراد مسن تر نیز بیشتر مستعد ابتلا به فشردگی موم هستند. همچنین شکل کانال گوش می تواند دفع طبیعی موم گوش را دشوار کند.

چرا نباید از گوش پاک کن استفاده کرد؟

گوش پاک کن

1.موم گوش مفید است

موم گوش با وجود چندش آور بودنش فواید بسیاری دارد. این ماده خاصیت آنتی باکتریال دارد که از عفونت گوش جلوگیری می کند. همچنین مانع ورود حشرات به گوش می شود و گوش را چرب نگه می دارد تا از خشکی و خارش گوش جلوگیری کند.

2.گوش پاک کن موم گوش را به سمت پرده صماخ هدایت می کند

استفاده از گوش پاک کن خطرناک است. شما با وارد کردن هر جسم خارجی به درون گوش، موم گوش را بیشتر به سمت پرده صماخ هدایت می کنید که ممکن است منجر به پاره شدن پرده ی صماخ و یا از دست دادن شنوایی شود. از دست دادن شنوایی در نتیجه ی فشردگی موم گوش اتفاق می افتد.

3.موم گوش خود به خود از بین می رود

عملکرد گوش انسان به نحوی است که خودش موم را از بین می برد. حرکات طبیعی فک انسان مانند صحبت کردن، غذا خوردن و خمیازه کشیدن باعث می شود تا موم گوش به سمت گوش بیرونی هدایت شود.

4.خارج کردن بیش از حد موم از گوش باعث خشکی پوست گوش می شود.

موم گوش خاصیت چرب کنندگی وآنتی باکتریال دارد پس اگر آن را از بین ببرید حس خشکی و خارش به سراغتان می آید و بیشتر مستعد عفونت می شوید.

روش صحیح تمیز کردن داخل گوش چیست؟

استفاده از گوش پاک کن

تنها جایی که باید هرچند وقت یکبار تمیز شود بیرون گوش می باشد. تنها کاری که باید انجام دهید این است که هنگام استحمام، بیرون گوشتان را با آب و صابون بشویید البته با هر بار شامپو زدن مقداری کف و آب وارد گوش می شود که برای از بین بردن موم های اضافی داخل گوش کافی می باشد. پس استفاده از گوش پاک کن امری غیر ضروری است. در این بین به چند نکته توجه فرمایید.

  • گوش خود را با گوش پاک کن، دستمال کاغذی لوله شده و یا دیگر اشیای تیز تمیز نکنید.
  • از فرو بردن پنبه به درون گوش بپرهیزید زیرا موم گوش را به قسمت های عمقی تر گوش هدایت می کنند و باعث انسداد می شوند.

در صورتی که گوشتان موم فراوانی تولید می کند و یا دچار درد گوش شده اید باید به پزشک مراجعه کنید.