جراحی انحراف بینی

جراحی انحراف بینی

۱۱ آذر ۱۳۹۹ بینی مدیر سایت

جراحی انحراف بینی یا سپتوپلاستی

جراحی انحراف بینی : یک بینی ایده آل ، بینی است که بدنه آن بر روی یک خط صاف و عمودی به سمت پایین مرکز صورت قرار داشته باشد. ( جراحی بینی )

یک بینی دارای انحراف ، می تواند باعث بروز دغدغه هایی از نظر عملکرد و زیبایی در فرد شود ؛ بینی دارای انحراف ، معمولا باعث ایجاد یک سپتوم انحراف یافته شده و مشکلاتی را در تنفس ایجاد می کند ؛ چون غضروف یا استخوان داخل بینی ، به یک طرف انحراف یافته است ؛ در بسیاری از افراد ، این امر باعث ایجاد نارضایتی و اضطراب می شود ؛ چون از نظر زیبا شناختی ، عجیب و غیر جذاب به نظر می رسد .

خوشبختانه ، عملی وجود دارد که به طور مطلق برای درمان انحراف بینی اختصاص یافته اند ؛ قبل از بررسی این عمل ، نخست به بررسی دلایل کج شدن بینی می پردازیم.

جراحی انحراف بینی

تیغه بینی چگونه کج می شود ؟

دلایل متعددی برای کج شدن بینی ، وجود دارد ؛ یک بینی ، ممکن است در طول مراحل مختلف زندگی یک فرد از زمان تولد تا دوران جوانی ، کج شده باشد ؛ به علاوه ، باید خاطر نشان شود که هر علت  مربوط به بینی کج ، چالش های جراحی منحصر به فرد آن را معرفی می نماید.

  • آسیب ارثی یا مادرزادی

در اکثر موارد ، یک فرد قبل از تولد دارای بینی کج بوده و این آسیب ، جنبه ژنتیکی دارد ؛ به علاوه ، این شرایط گاهی در اثر آسیب های وارد شده به نوزاد در طول زایمان نیز به وجود می آید.

  • آسیب فیزیکی

بینی ، به دلیل داشتن تحدب و جایگاه آن بر روی صورت ، در برابر صدمه دیدن ، بسیار آسیب پذیر است ؛ هر گونه ضربه ناگهانی و شدید به بینی ، می تواند باعث بروز آسیبی شود که به راحتی محور بینی را خمیده می کند ؛ مثال هایی از رویدادهای مربوط به وارد آمدن ضربه ؛ شامل برخورد سهوی با دیوار ، تصادف وسیله نقلیه ، مشت خوردن در صورت به خصوص در ورزش های مبارزه ای و از این قبیل موارد می باشد.

  • مشکلات قبل از جراحی

بیشتر جراحی های بینی ، اساسا موفق می باشند ؛ اگر چه در برخی نمونه ها ، قبل از جراحی مشکلاتی وجود دارد که نتیجه آن ، ایجاد یک بینی کج می شود که برای درمان ، جراحی جداگانه دیگری مورد نیاز خواهد بود.

  • بیماری ها

در برخی موارد ، بیماری خود ایمنی که به بافت پیوندی بینی آسیب می زند ، می تواند یکپارچگی ساختار بینی را تضعیف نماید ؛ در نتیجه ، غضروف و استخوان بینی ضعیف شده و بینی یک شکل انحراف یافته پیدا می کند.

سپتوپلاستی

به منظور درک کامل چگونگی عملکرد جراحی سپتوپلاستی ، باید با آناتومی پایه بینی آشنایی داشته باشید.

سپتوم بینی ، دیواره بین دو مجرای بینی می باشد ؛ یک سوم بالایی سپتوم ، از استخوان تشکیل شده ؛ در حالی که بقیه آن ، متشکل از غضروف می باشد ؛ اگر سپتوم بینی ، خم شود یا آنقدر انحراف پیدا کند که یک ظاهر کج به بینی شما داده و باعث بروز مشکلات عملکردی شود ؛ سپتوپلاستی ، ضمانت درمان خواهد بود.

در این روند جراحی ، بخش هایی از سپتوم که به میزان قابل ملاحظه ای انحراف پیدا کرده ، برداشته می شود ؛ در بیشتر موارد ، بخش مرکزی سپتوم برداشته می شود و سپتوم باقی مانده به غضروف مجاور آن به منظور افزایش دادن پایداری ، بخیه زده می شود.

سپتوپلاستی ، اغلب با تعدادی از روندهای دیگر بینی مثل جراحی پلاستیک بینی ، برای تنظیم دقیق زیبایی بینی و دیگر مسائل عملکردی مربوط به آن ، ترکیب می شود.

 

مقالات مرتبط