جراحی زیبایی بینی یکی از رایج ترین عمل های زیبایی می باشد. صورت ، جزئی از بدن می باشد که نسبت به اعضا دیگر در معرض دید بیشتری قرار گرفته است ، بینی نیز یکی از اعضای صورت است که در مرکز آن ، قرار گرفته و تاثیر زیادی بر  زیبایی آن دارد ؛ علاوه بر تاثیر بینی در زیبایی چهره ، بینی یکی از مهم ترین اعضای بدن جهت تنفس می باشد و بروز هر ایراد کوچکی در آن ، منجر به بروز مشکلات تنفسی می شود. به علت نقش تاثیر گذار بینی در زیبایی چهره ، امروزه افراد زیادی به دنبال انجام جراحی بینی هستند ؛ چرا که با تغییر در شکل ظاهری بینی علاوه بر زیباتر شدن ، اعتماد به نفس آن ها نیز تا حد زیادی بالا می رود.

جراحی زیبایی بینی

رینوپلاستی چیست ؟

رینوپلاستی یا در اصطلاح عام ، جراحی بینی ، یک تکنیک جراحی پلاستیک برای درمان و بازسازی شکل ، بازیابی عملکرد و ارتقا زیبایی بینی از طریق درمان آسیب های بینی ، نقص های مادرزادی ، مشکلات تنفسی یا ترمیم ایرادهای حاصل از جراحی بینی قبلی می باشد. بیشتر بیماران ، خواهان برداشتن قوز، باریک شدن پره های بینی یا درمان دیگر مشکلات سپتوم کج بینی یا مشکلات سینوسی هستند ، که بر روی تنفس تاثیر می گذارد.

انواع مختلف تکنیک های رینوپلاستی چیست ؟

رینوپلاستی کاهشی

که شکل بینی را درمان و بازسازی کرده ، عملکرد این اندام را بازیابی کرده و زیبایی بینی را ارتقا می دهد.

رینوپلاستی افزایشی

جراحی زیبایی انجام شده برای افزایش اندازه بخش های خاصی از بینی ، جهت ایجاد ظاهری خوشایند از نظر زیبایی در این اندام می باشد.

رینوپلاستی بعد از آسیب

تکنیکی برای درمان آسیب های بینی که باعث آسیب دیدگی مجرای تنفسی ، بدشکلی ، شکستن استخوان ها و از دست رفتن پشتیبانی غضروف شده است.

رینوپلاستی ترمیمی

که در پی جراحی برای برداشتن غده سرطانی ، یا بعد از یک آسیب دیدگی صورت ، یا بدشکلی بینی ناشی از فقدان بافت کافی در این اندام ، انجام می شود. در این جراحی بافت از دست رفته یا آسیب دیده، با تکنیک های ترمیمی ، بازیابی می شود.

رینوپلاستی اصلاحی

گلایه ها درباره نوک بینی ، جزو شایع ترین دلایل جراحی بینی می باشد. بیشتر بیماران از نوک بینی رو به بالا یا رو به پایین ، گرد و گوشتالو بودن نوک بینی یا نوک تیز بودن آن ، ناراضی هستند. رینوپلاستی دارای تکنیک های متنوع برای شکل دادن به نوک بینی و خلق یک بینی متناسب ، با ویژگی های دیگر صورت می باشد. جراح می تواند با اضافه کردن یا برداشتن بافت و غضروف ، شکل و جهت بی عیب و نقصی را در بینی خلق نماید. به این عمل جراحی بینی اصطلاحا تیپ پلاستی می گویند.

رینوپلاستی بازیابی

که برای درمان شکل و عملکرد بینی که قبلاً جراحی روی آن انجام شده ، و بیمار از تنفس و شکل بینی خود از جراحی اول رضایت ندارد ، طراحی شده است.

سپتوپلاستی

که برای درمان سپتوم بینی کج طراحی شده است.

توربینوپلاستی

که برای کاهش اندازه شاخک های بینی طراحی شده است.

آلارپلاستی

تکنیکی که در آن پهلوهای بینی در قسمت تحتانی ، تغییر شکل داده می شوند. در بیشتر موارد این جراحی ، شامل باریک کردن و شکل دادن بینی برای بهبود توازن نسبت به پایه و دیگر ساختارهای بینی می باشد.

جراحی زیبایی بینی

مشکلات قابل رفع با عمل زیبایی بيني

با انجام جراحی بینی ، می توان بسیاری از مشکلات ظاهری بینی ؛ همچون بزرگ بودن ، پهنای زیاد ، افتادگی ، کجی ، انحراف ، بزرگ بودن سوراخ های بینی و غیره را بر طرف کرد.

دانستنی های عمل زيبايي بینی

هدف از انجام عمل بینی ، رفع ایرادات بینی و بهبود فرم ظاهری بینی می باشد ؛ بنابراین ، بیماران پس از عمل زیبایی بینی شاهد تغییرات عظیمی نخواهند بود ؛ در نتیجه ، انتظارات آن ها از عمل بینی باید واقع بینانه باشد.

بر خلاف تصورات عامه مردم انجام جراحی زیبایی بینی در فصل خاصی به بیماران پیشنهاد نمی شود و آن ها می توانند در هر زمانی اقدام به انجام عمل بینی کنند ؛ لازم به ذکر می باشد افرادی که آلرژی فصلی دارند ، ابتدا باید تحت نظر جراح بینی معاینه شوند ،  اگر جراح بینی صلاح بداند فصل خاصی را جهت انجام جراحی بینی به آن ها پیشنهاد می دهد.

یکی از مهم ترین مسائل درباره عمل بینی ، سن بیماران می باشد ؛ افرادی که قصد انجام عمل بینی را دارند ، باید پس از تکامل رشد بینی ( بعد از اتمام سن بلوغ ) اقدام به انجام جراحی بینی کنند ؛ انجام عمل زیبایی بینی ، زودتر از این زمان امکان پذیر نیست.

زیرا قبل از اتمام دوران بلوغ ، روند رشد بدن و هم چنین صورت فعال است و در صورت انجام عمل زیبایی بینی ، قبل از پایان یافتن پروسه بلوغ ، امکان دارد بعد از عمل بینی ، نتیجه جراحی بینی دستخوش تغییر گردد.

انواع بینی

بینی ها را با توجه ویژگی هایشان می توان در سه دسته بینی های گوشتی ، استخوانی و غضروفی قرار داد.

 • بینی گوشتی

از ویژگی بارز بینی های گوشتی ، می توان به مواردی ؛ همچون پوست ضخیم و غضروف ضعیف اشاره کرد.

دو علت برای پوست ضخیم بینی های گوشتی ، وجود دارد که عبارت است از :

 1. وجود تعداد زیادی غدد چربی
 2. ضخیم بودن بافت پوست بینی

به علت ویژگی بینی های گوشتی ، نمی توان در حین جراحی بینی تغییرات بسیاری را بر روی آن ها اعمال کرد ؛ از این رو ، بهترین مدل برای این نوع بینی ها ، جراحی بینی طبیعی می باشد.

عمل جراحی بینی گوشتی

جراحی بینی گوشتی نسبت به جراحی بینی استخوانی ، بسیار سخت تر می باشد و علت آن نیز ویژگی منحصر به فرد بینی های گوشتی است ؛ با توجه به ویژگی بینی های گوشتی ، جراح بینی توانایی اعمال تغییرات بسیار بر روی آن ها را ندارد ؛ از این رو گفته می شود امکان انجام جراحی بینی گوشتی به مدل فانتزی و نیمه فانتزی وجود نداشته و تنها می توان آن را طبیعی عمل کرد.

 • بینی استخوانی

ویژگی بینی های استخوانی عبارت است از :

 1. پوست نازک
 2. غضروف محکم
 3. قوز یا برآمدگی بر روی بینی

به علت پوست نازک بینی های استخوانی ، تغییرات بسیار زیادی را می توان بر روی آن ها اعمال کرد به همین جهت آن ها از جراحی بینی فانتزی و نیمه فانتزی نتیجه مطلوبی را دریافت می کنند.

مراقبت های قبل از رینوپلاستی

درک ماهیت ، اهداف ، مشکلات بالقوه و محدودیت های رینوپلاستی ، که در طول جلسه مشاوره برای شما شرح داده می شود ، حائز اهمیت است. دنبال کردن دقیق این دستورالعمل ها ، به تضمین دستیابی به بهترین نتایج کمک خواهد کرد.

دستورالعمل های قبل از رینوپلاستی

2 هفته قبل از رینوپلاستی

از مصرف آسپرین ، ویتامین E ، یا هر مولتی ویتامین حاوی ویتامین E ، خودداری کنید. بسیاری از داروها حاوی آسپرین هستند ؛ بهتر است برای اطمینان ، برچسب روی دارو را مطالعه فرمایید.

3 روز قبل از رینوپلاستی

 1. داروهای ضد التهابی ( مثل ایبوپروفن ) مصرف نکرده ، و از نوشیدن الکل خودداری کنید.
 2. از قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید خودداری کنید.
 3. از آنجایی که برای حضور در محافل اجتماعی و کاری ، باید چهره شما به حالت نرمال بازگردد ، تقریباً برای 8 روز مرخصی بگیرید.
 4. قبل از روند جراحی ، در صورت داشتن علائم سرماخوردگی یا بیماری ، با مطلب پزشک تماس بگیرید.
 5. بعد از نیمه شب روز قبل از جراحی ، چیزی نخورید و ننوشید. اگر در موارد استثنا ، مصرف بعضی از داروها ضروری باشد ، آن را با اندکی آب میل کنید.
 6. از یکی از دوستان یا نزدیکان خود بخواهید تا ، بعد از روند جراحی شما را به منزل بازگرداند.
 7. برای دستیابی به فرایند بهبودی سریعتر ، به مدت 1 هفته قبل از جراحی و 1 هفته بعد از جراحی ، استعمال سیگار را ترک کنید.
 8. برای سرعت بخشیدن به روند بهبود ، مصرف روزانه 1000 تا 2000 میلی گرم ویتامین C ، باید 1 هفته قبل از جراحی آغاز شود. همچنین برای کاهش خونریزی در طول جراحی ، مصرف ویتامین K، روزانه 50 تا 80 میکروگرم را ، 3 روز قبل از جراحی آغاز کرده و تا 2 روز بعد از جراحی ، ادامه دهید.

روش عمل بینی

برای انجام عمل بینی ، دو روش وجود دارد که آن ها عبارت اند از :

 • جراحی بینی باز
 • جراحی بینی بسته

انتخاب هر یک از این روش ها بر عهده جراح بینی ، می باشد و او با توجه به شرایط بیماران بهترین روش را برای آن ها انتخاب می کند.

عمل بینی به روش باز

در حین انجام جراحی بینی باز ، جراح بینی اقدام به ایجاد برش بر روی ناحیه کلوملا ( ناحیه میانی حفره های بینی ) می کند و پس از بلند کردن پوست بینی ، تغییرات مورد نیاز را اعمال می کند.

عمل بینی به روش بسته

برای انجام جراحی بینی به روش بسته ، جراح بینی برش ها را در ناحیه داخلی حفره های بینی ایجاد می کند ؛ بنابراین بر روی سطح خارجی پوست بینی بیمار ، هیچ گونه برشی ایجاد نمی شود.

جراحی زیبایی بینی

اقدامات بعد از رینوپلاستی

 • با قرار دادن چند بالش در زیر سر ، بعد از جراحی ، سر را در موقعیت بالاتر از بدن قرار دهید.
 • یک کیسه حاوی نخود های منجمد را ، در 2 روز اول بعد از جراحی ، به منظور کاهش کبودی ، مرتباً بر روی چشم ها قرار دهید. روش موثر دیگر ، استفاده از گاز استریل خیسانده شده در آب سرد ، بر روی چشم ها می باشد.
 • گاز استریل قرار داده شده در زیر بینی را ، در صورت نیاز تعویض کنید. خونریزی ملایم در طول 2 روز اول بعد از جراحی ، طبیعی بوده و باعث آغشته شدن گاز استریل ، به خون می شود. بعد از روز دوم ، به مدت چند روز ، ترشحات خونی به رنگ قرمز روشن ، طبیعی می باشد.
 • سعی کنید از جا بلند شده و قدم بزنید. این کار در به حداقل رسیدن تورم کمک می کند.
 • در طول هفته اول بعد از جراحی ، رژیم غذایی نرم داشته ، و از استعمال سیگار و نوشیدن الکل خودداری کنید.
 • حداقل به مدت 10 روز فین نکنید و از دستکاری کردن بینی تان اجتناب کنید. با دهان باز عطسه کنید.
 • به گونه ای حمام کنید یا دوش بگیرید که ، پانسمان بینی تان خیس نشود. اطراف سوراخ های بینی را به کمک گوش پاک کن آغشته به پراکسید هیدروژن ، بعد از روز سوم ، تمیز کنید.

توصیه هایی برای کاهش عوارض رینوپلاستی

 1. هر زمان که مایل بودید می توانید از لنز استفاده کنید. از گذاشتن عینک بر روی اسپلینت خودداری کنید. در بیشتر موارد بیماران بعد از هفته ششم ، به استفاده از عینک مجاز می شوند.
 2. در روز سوم بعد از جراحی می توانید آرایش کنید.
 3. 1 هفته بعد از جراحی ، می توانید پیاده روی کنید و برای شروع ورزش کامل مثلا بدنسازی باید دوماه صبر کنید.
 4. از ورزش های برخوردی ، شیرجه و دیگر فعالیت هایی که باعث آسیب دیدن بینی می شود تا ۶ ماه خودداری کنید. 2 ماه طول می کشد تا ، استخوان های بینی در محل خود مستقر شوند.
 5. پس از رینوپلاستی به مدت چندین هفته ، در بینی خود احساس گرفتگی خواهید داشت. اسپری سالین خالص را می توان از روز دوم ، به منظور رفع احساس گرفتگی بینی مورد استفاده قرار داد.
 6. ژل موضعی آرنیکا می تواند ، به کاهش کبودی بعد از جراحی کمک کند. آرنیکای خوراکی نیز گاهی اوقات مفید واقع می شود.

عمل بینی در دوران شیردهی

امکان انجام جراحی زیبایی بینی در دوران شیردهی ، وجود دارد و بانوان می توانند در این دوران ، اقدام به انجام عمل زیبایی بینی کنند ؛ تنها نکته ای که باید به آن توجه شود ، در این باره می باشد که بانوان پس از رفع اثر داروی بیهوشی به فرزند خود شیر دهند.

عمل بینی در دروان بارداری

امکان انجام جراحی زیبایی بینی در دوران بارداری ، وجود نداشته و بانوان نمی توانند در این دوران ، اقدام به انجام عمل زیبایی بینی کنند و حتی نیاز می باشد که بانوان قبل از جراحی بینی از باردار نبودن خود اطمینان حاصل نمایند.

 

 

نتیجه عمل زیبایی بینی

عوامل بسیاری بر روی نتیجه جراحی زیبایی بینی ، تاثیر گذار هستند ؛ که مهم ترین آن ها ، عبارت اند از : جراح بینی و مراقبت های قبل و بعد از عمل بینی

با دقت در انتخاب بهترین جراح بینی و هم چنین رعایت دقیق نکات و دستورالعمل های ایشان ، نه تنها بهترین نتیجه از عمل جراحی رینوپلاستی ، دریافت می گردد ؛ بلکه امکان بروز عوارض و خطرات ناشی از آن نیز وجود نخواهد داشت.

بیمار چه اقداماتی را قبل از رینوپلاستی باید انجام دهد ؟

 • توقف مصرف آسپرین
 • تهیه داروهای تجویز شده توسط جراح
 • توقف مصرف برخی مکمل ها مثل مکمل های گیاهی و ویتامین E

بعد از رینوپلاستی ، بیمار باید چگونه بخوابد ؟

بعد از رینوپلاستی ، برای به حداقل رساندن تورم ، قرار گرفتن سر در موقعیت بالاتر از قفسه سینه ، حداقل برای مدت کوتاهی بعد از جراحی ، تحت زاویه 35 تا 40 درجه، خوب است. می توانید بر روی صندلی که بتوان بر روی آن لم داد ، حداقل برای 1 هفته بعد از جراحی ، استراحت کنید. در غیر اینصورت ، می توانید از چند بالش برای بالا آوردن سر ، استفاده کنید. خوابیدن تحت زاویه 35 تا 40 درجه ، نه تنها تورم را کاهش می دهد ؛ بلکه تحمل گرفتگی بینی را در هنگام خواب ، برایتان آسان تر می نماید.

آیا نتیجه عمل زیبایی بینی ماندگار است ؟

بسیاری از افراد زیباجو ، در رابطه با بازگشت نتیجه جراحی بینی به فرم اولیه خود نگران می باشند ؛ در این باره لازم به ذکر است ، نتیجه دریافتی از عمل زیبایی بینی ، دائمی بوده و امکان بازگشت نتیجه به دست آمده از آن ، به شکل ظاهری اولیه بینی وجود ندارد ؛ بنابراین در این باره نگران نباشید.

چه زمانی نتیجه نهایی عمل زیبایی بینی قابل رویت خواهد بود ؟

لازم به ذکر است ، مشاهده نتیجه نهایی عمل زیبایی بینی ، به حداقل 1 سال زمان نیاز دارد ؛ بنابراین کسانی که تحت عمل جراحی زیبایی بینی قرار گرفته اند ، پس از گذشت حداقل 1 سال از انجام و رفع کامل تورم ناشی از آن ، می توانند نتیجه نهایی عمل رینوپلاستی را مشاهده نمایند.

بهترین سن جراحی بینی

رشد بینی و سایر اعضا صورت ، تا سن بلوغ ادامه داشته و همزمان با اتمام آن متوقف می گردد ؛ به همین علت ، گفته می شود ؛ عمل بینی باید پس از سن بلوغ انجام گیرد ؛ چرا که ، انجام عمل بینی پیش از این سن ، منجر به بروز تداخل در رشد صورت و اعضای آن شده و عوارض جبران ناپذیری را به همراه خواهد داشت.

جراحی زیبایی بینی

سوالات رایج جراحی زیبایی بینی

 • آیا عمل زیبایی بینی دردناک است ؟

برخلاف تصورات اکثر مردم جراحی بینی ، نه تنها سخت و دردناک نمی باشد ؛ بلکه ساده بوده و دوره نقاهت طولانی نیز ندارد ؛ میزان احساس درد پس از عمل بینی ، بسیار خفیف می باشد که با مصرف مسکن کاملا برطرف می شود.

 • دوران نقاهت جراحی زیبایی بینی چقدر است ؟

در حال حاضر ، با توجه به تکنیک های استاندارد و نوین جراحی بینی ، دوران نقاهت عمل زیبایی بینی به 7 الی 10 روز کاهش پیدا کرده است و بیماران پس از گذشت این مدت زمان ، می توانند به سرکار برگشته و به انجام فعالیت های روزانه خود بپردازند.

 • آیا امکان انجام عمل زیبایی بینی در دوران قاعدگی وجود دارد ؟

بله ، اما جراح بینی به بانوان توصیه می کند که در این دوران اقدام به انجام عمل زیبایی بینی نکنند.

 • آیا بیماران در دوران نقاهت جراحی بینی باید از دستورالعمل خاصی پیروی کنند ؟

بله ، در قسمت مراقبت های بعد از جراحی بینی ، به طور کامل در این باره توضیح داده شده است.

 • مدت زمان انجام جراحی بینی چقدر است ؟

مدت زمان مورد نیاز جهت انجام جراحی بینی ، با توجه به میزان ایرادات بینی بیماران متغیر می باشد اما در حالت کلی به بیش از 3 ساعت زمان نیاز ندارد.

جراحی بینی قیمت

هزینه جراحی زیبایی بینی ، تحت تاثیر بسیاری از عوامل تغییر می کند ؛ از این جهت ، قیمت مشخصی برای آن نمی توان تعیین کرد کسانی که قصد انجام جراحی بینی را دارند ؛ برای آگاهی از هزینه آن ابتدا باید توسط جراح بینی معاینه شوند ؛ سپس هزینه عمل بینی آن ها مشخص می گردد.