وقتی که حرف از جراحی بینی می شود، تقریبا همه تصورات به سمت عمل زیبایی بینی می رود. اما جراحی بینی کاربردهایی فراتر از زیبایی دارد و برای بهبود عملکرد بینی هم به کار می رود. البته که وظیفه اصلی بینی، تنفس است و تعهدی راجع به زیبایی صورت بر عهده ندارد و جراح بینی هم این نکته را می داند. در بعضی مواقع بیماران مشکلی با ظاهر بینی خود ندارند و خواستار عمل انحراف بینی بدون عمل زیبایی هستند در این مقاله برای اینگونه بیماران توضیحات بیشتری ارائه می دهیم.اگر بینی به یک سمت منحرف شده یا اندکی کج باشد ، افراد می توانند تحت جراحی انحراف بینی برای صاف کردن آن قرار بگیرند ؛ در این روند ، جراح بخشی از غضروف یا استخوان را برای حرکت دادن بافت فیزیکی ، حذف می نماید.

جراحی انحراف بینی ، چیزی فراتر از یک موضوع زیبایی

درجه انحراف یا کجی بینی ، به دلیل اصلی ایجاد آن بستگی دارد ؛ بسیاری از بینی های کج ، فقط یک مشکل زیبایی به شمار می آیند ؛ ولی در برخی موارد ، انحراف یا کجی بینی می تواند باعث بروز مشکلات تنفسی شود.

انحراف بینی چیست ؟

انحراف تیغه بینی یا به تعبیر عام، انحراف بینی اختلالی است که بر اثر جابجایی دیواره نازک بین دو سوراخ بینی به وجود می آید. به این دیواره غضروفی، تیغه بینی یا سپتوم  گفته می شود که حفره بینی را به دو قسمت چپ و راست تقسیم می کند.

زمانی که تیغه بینی بیش از اندازه به یک سمت مایل و کج شود، یکی از سوراخ های بینی، بزرگتر از دیگری می گردد. بسته به شدت این انحراف، امکان رخداد گرفتگی بینی، کاهش جریان هوا و مشکلات تنفسی وجود دارد. سپتوم منحرف شده بینی همچنین ممکن است اختلال در تخلیه بینی و در نتیجه، افزایش میزان عفونت و آبریزش در پشت بینی را به دنبال داشته باشد.

ژنتیک و وراثت می تواند دلیل انحراف بینی باشد یا امکان دارد بینی شخص در دوره جنینی یا در طول پروسه زایمان بر اثر ضربه و جراحت انحراف پیدا کند که احتمال این موارد خیلی ضعیف است اما احتمال ضربه به بینی در دوره بزرگسالی بسیار بالا و متداول است.

جراحی تنها راه درمان انحراف بینی است. برای این منظور، جراحی سپتوپلاستی به کار گرفته می شود. اما بیشتر بیماران، عمل زیبایی بینی (رینوپلاستی) را نیز با عمل انحراف بینی (سپتوپلاستی) انجام می دهند که به این عمل سپتورینوپلاستی گفته می شود.

جراحی سپتوپلاستی

سپتوپلاستی نوعی از عمل بینی است که به طور ویژه بر روی انحراف بینی کار کرده و از این طریق، تنفس را بهبود می بخشد. اگر چه انحراف جزئی بینی امری رایج است اما برخی افراد از گرفتگی یک طرف بینی خود رنج می برند و نمی توانند آنگونه که باید نفس بکشند. سپتوپلاستی می تواند تیغه منحرف شده بینی را صاف و راه جریان هوا را برای تنفس راحت تر باز کند. سپتوپلاستی تغییری را در ظاهر بینی ایجاد نمی کند و هدف آن فقط بهبود عملکرد بینی است.

تیغه بینی نرمال - انحراف بینی

مزایای عمل انحراف بینی

 • بهبود تنفس : وقتی که راه جریان هوا باز می شود ، طبیعتا تنفس بیمار به صورت کامل و راحت صورت می گیرد.
 • کیفیت بهتر خواب : صاف کردن و از بین بردن انحراف بینی نه تنها تنفس را در بیداری بهبود می بخشد، بلکه خروپف و آپنه خواب در طول شب و زمانی که فرد خواب است، از بین می رود و در کل، شخص خواب بهتری را تجربه می کند
 • عفونت سینوسی کمتر : باز کردن مجرای بینی به تخلیه  عادی مخاط از سینوس ها کمک می کند.
 • بهبود حس بویایی : بیمارانی که به دلیل انحراف بینی حس بویایی یا چشایی خود را از دست داده بودند، ممکن است با عمل انحراف بینی هر دو حس را بازیابند.

رینوپلاستی و عمل زیبایی بینی

رینوپلاستی ( عمل زیبایی بینی بدون عمل انحراف بینی ) عملی است که تخصص آن ، بهبود ظاهر بینی می باشد. با این عمل می توان بینی را درازتر، کوتاه تر، عریض تر، کوچکتر یا پل آن را صاف کرد. به علاوه، زوایای بینی، اندازه، شکل و مدل نوک آن یا هر عمل زیبایی بینی را می توان با استفاده از رینوپلاستی انجام داد.

مزایای عمل زیبایی بینی

 1. تناسب بینی با سایر اجزای صورت: در بعضی افراد، بینی با دیگر اجزای صورت تناسب ندارد و همین باعث می شود چهره وی آنطور که باید زیبا به نظر نرسد. رینوپلاستی با تغییر شکل، اندازه و زوایای مختلف بینی این تناسب را به صورت فرد بازگرداند.
 2. افزایش اعتماد به نفس: متاسفانه گاهی اوقات فرد به دلیل بینی بزرگ خود مورد تمسخر دیگران قرار می گیرد. یا حتی گاهی شخص به دلیل نارضایتی از مدل بینی خود منزوی می شود. جراحی زیبایی بینی می تواند این مشکل را برطرف کرده و باعث شود که فرد با اعتماد به نفس بیشتری در جامعه حاضر شود.
 3. بهبود بیماری هایی مانند رینوفیما: با عمل زیبایی بینی می توان بیماری هایی مانند رینوفیما که باعث بدشکل شدن بینی می شوند را درمان و برطرف کرد.

سپتورینوپلاستی

سپتورینوپلاستی ترکیبی از سپتوپلاستی و رینوپلاستی است. این نوع جراحی بینی هم به دلیل زیبایی و هم با هدف کارکردی انجام می شود و پس از این عمل، انحراف بینی از بین رفته و بینی ظاهر بهتری پیدا می کند.

عمل انحراف بینی بدون عمل زیبایی

مزایای عمل سپتورینوپلاستی

 • ظاهر بینی کج شده را بهبود می بخشد.
 • گرفتگی بینی را از بین برده و باعث تنفس راحت تر می شود.
 • زمانی که انحراف تیغه بینی از بین برود ، بینی ظاهر بهتری پیدا می کند.
 • می تواند خروپف و آپنه خواب را بهبود دهد.
 • شکل بینی را تغییر داده و میان ظاهر و اندازه بینی و سایر اجزای صورت تعادل ایجاد می کند.
 • هم باعث بهبود ظاهری و هم بهبود عملکردی بینی می شود.
 • هزینه عمل بینی را پایین می آورد و بیمار به جای پرداخت هزینه دو عمل ( عمل انحراف بینی و عمل زیبایی بینی ) پول یک عمل را پرداخت می کند.
 • ریسک نارضایتی بعد از عمل را بسیار کاهش می دهد.

آیا می توان عمل انحراف بینی بدون عمل زیبایی انجام داد ؟

برخی بیماران مایلند که فقط نقص بینی یا همان انحراف بینی برطرف شده و ظاهر بینی تغییری نکند. این کار کاملا شدنی و ممکن است و مانعی برای انجام آن وجود ندارد. سپتوپلاستی یک عمل انحراف بینی مستقل می باشد و بنابر درخواست بیمار می توان آن را بدون عمل زیبایی انجام داد.

اما در موارد زیادی، بیمار بعد از گذشت یک مدت از عمل انحراف بینی ، به جراح مراجعه کرده و خواهان انجام رینوپلاستی و عمل زیبایی بینی می شود. بعد از عمل انحراف بینی که بدون عمل زیبایی انجام شده است مشخص نیست که بینی به چه شکلی درخواهد آمد. پس بهتر است که در همان جراحی اول، عمل زیبایی و انحراف بینی به طور همزمان انجام شوند. همانطور که ملاحظه کردید ، مزایای سپتورینوپلاستی بیشتر از سپتوپلاستی است و احتمال رضایت بیمار بعد از سپتورینوپلاستی بیشتر است.

عمل انحراف بینی با لیزر

در حال حاضر ، مطالب بسیاری در رابطه با جراحی بینی با لیزر ، انجام عمل بینی بدون بیهوشی و خونریزی شنیده و دیده می شود ؛ در این باره باید ذکر شود که تنها کاربرد اشعه لیزر در جراحی بینی ، رفع اسکارهای ناشی از آن می باشد ؛ چرا که انحراف بینی ، مشکلی در ساختار غضروف است و لیزر ، توانایی ایجاد تغییر بر روی استخوان و غضروف را ندارد ؛ از این رو درمان قطعی آن به وسیله اشعه لیزر ، امکان پذیر نمی باشد.

باید ذکر شود که تمامی مطالب موجود در رابطه با این موضوع ، صحت علمی نداشته و صرفا جنبه تبلیغاتی دارند.

مراقبت های قبل از جراحی سپتوپلاستی

 1. پزشک از شما می خواهد تا مصرف برخی داروهای خاص را دو هفته قبل از جراحی ، متوقف کنید ؛ این داروها ؛ شامل آسپرین ، ایبوپروفن و دیگر رقیق کننده های خون می باشد ؛ اینکار برای کاهش خطر خونریزی در طول جراحی و پس از آن انجام می شود ؛ در صورت داشتن حساسیت به برخی داروها یا سابقه مشکلات خونریزی ، به پزشک اطلاع دهید.
 2. گاهی پزشک ، بی حسی موضعی را انتخاب می کند که در آن ، ناحیه درمان ، برای جلوگیری از احساس درد ، بی حس می شود ؛ در صورت انتخاب بیهوشی عمومی ، شما در طول روند ، به حالت خواب می روید.
 3. در صورت انتخاب گزینه بیهوشی عمومی ، بعد از نیمه شب روز قبل از جراحی ، چیزی نخورید و ننوشید ؛ این به جلوگیری از حالت تهوع یا خفگی در طول جراحی کمک می کند.
 4. یکی از اعضای خانواده یا دوستان را همراه خود بیاورید تا شما را بعد از عمل جراحی انحراف بینی ، به خانه بازگرداند ؛ تا زمان از بین رفتن کامل تاثیر داروی بیهوشی ، رانندگی نکنید.
 5. گاهی پزشک ، قبل از روند عکس هایی را از بینی شما می گیرد ؛ مقایسه عکس های قبل و بعد از جراحی ، می تواند به شما در تشخیص تغییرات ایجاد شده در بینی تان کمک کند.

انحراف تیغه بینی

عوارض عمل انحراف بینی

اولین و مهم ترین اقدام جهت انجام جراحی سپتوپلاستی ، انتخاب بهترین جراح انحراف بینی می باشد ؛ چرا که جراح بینی ، جزء تاثیر گذارترین عوامل در نتیجه عمل بینی ، به حساب می آید و هر چه میزان تجربه و مهارت ایشان بیشتر باشد ، امکان دریافت نتایج مطلوب و کاهش عوارض ناشی از آن نیز بیشتر می شود ؛ از این رو توصیه می شود در این امر بسیار دقت نمایید.

از دیگر عواملی که بر روی نتیجه به دست آمده از جراحی انحراف بینی ، تاثیر گذار است ؛ باید به رعایت توصیه و نکات پزشک اشاره کنیم ؛ چرا که در غیر این صورت امکان بروز عوارض جبران ناپذیری وجود دارد.

در نهایت باید ذکر شود در صورت رعایت موارد فوق ، هیچ گونه خطری ناشی از عمل انحراف بینی افراد را تهدید نمی کند ؛ اما در غیر این صورت امکان بروز عوارضی که در ذیل به آن ها اشاره شده است ، وجود دارد :

انسداد بینی

خونریزی

تغییر حس بویایی و چشایی

و از این قبیل موارد

مراقبت های بعد از عمل انحراف بینی

بعد از انجام سپتوپلاستی مقادیری درد و کبودی غیر قابل اجتناب می باشد برای تسکین این مواضع می توانید در چند روز اول از کمپرس سرد که درون یک حوله یا دستمال پیچیده شده است استفاده کنید.
بعد از انجام جراحی پزشک برای جلوگیری از عفونت برایتان آنتی بیوتیک تجویز خواهد کرد که می بایست به طور کامل و سر وقت آنها را مصرف کنید.
انجام ورزش های سنگین به مدت 6 ماه می بایست متوقف شود. ورزش هایی که نیاز به تحرک بالا دارند یا احتمال برخورد با بینی در آن بسیار بالا می باشد را بعد از بهبودی نسبی ادامه دهید.
سعی کنید از پایین انداختن سر و خم شدن در حد امکان خودداری کنید.
بهتر است بعد از جراحی رژیم غذایی سرشار از مایعات ،غذاهای نرم و نوشیدنی های طبیعی را در پیش بگیرید این کار باعث تسریع در روند بهبودی تان خواهد شد.
دود سیگار می تواند تاثیری بسیار بد و منفی بر روی خوب شدن زخم ها برایتان داشته باشد سیگار نکشید و در محیط هایی که مملو از دود سیگار می باشد تا مدتی طولانی حضور پیدا نکنید.
سعی کنید در محیط های شلوغ حضور پیدا نکنید و از ایجاد هرگونه ضربه یا فشار به بینی خودداری کنید.
سه بار در روز بینی تان را با محلول سالین بشویید این مساله باعث بهبود زخم های درون بینی و کاهش خونریزی خواهد شد.

هزینه عمل سپتوپلاستی

معمولا برآورد هزینه این جراحی به فاکتورهای متعددی نظیر دستمزد دکتر،هزینه بیمارستان یا کلینیک و میزان انحراف و شرایط بینی شخص دارد برای استعلام از هزینه این جراحی می بایست به پزشک مراجعه کنید ممکن است در صورتی که انحراف بینی تان شدید باشد بیمه این هزینه را تقبل کند باید این سوال را از نمایندگی بیمه درمانی خود سوال کنید.

سخن آخر

یک بینی کج موقعیتی است که در اثر یک ضربه قبلی وارد شده به بینی یا یک سپتوم منحرف به وجود می آید ؛ حدود 80 درصد افراد دارای شکلی از یک سپتوم کج هستند ؛ اگر انحراف بینی به بروز مشکلات تنفسی یا مشکلات زیبایی مهم منجر شود ، بیمار باید یک درمان مناسب را انتخاب کند .