عمل انحراف بینی از انواع عمل های جراحی بینی به منظور اصلاح تیغه بینی است. تیغه بینی ، نازک و انعطاف پذیر است که وسط بینی واقع شده و همانند یک ستون عمل می کند ، این تیغه در حالت عادی باید صاف و کاملا وسط دو سوراخ بینی قرار بگیرد ؛ اما معمولا در 80 درصد افراد این تیغه کمی انحراف دارد. انحراف بيني امکان دارد در ظاهر بینی مشخص نباشد ، اگر نادیده گرفته شود مشکلات و عواقبی را در پی خواهد داشت.

انحراف بینی

چه چیزی باعث انحراف بینی می شود ؟

دو دلیل اصلی برای منحرف یا کج بودن بینی ، وجود دارد.

نوع اول ، به دلیل وجود یک مشکل در سیستم پیچیده بینی یعنی استخوان ها ، غضروف و بافت اتفاق می افتد ؛ این رویدادها دارای دلایل گوناگونی ؛ از قبیل موارد زیر می باشند :

 1. نقص های مادرزادی
 2. آسیب ها ، از قبیل بینی شکسته
 3. عفونت های شدید
 4. تومورها

 چطور انحراف بيني را تشخیص دهیم

اگر از زیر به یک بینی که انحراف دارد ، نگاه کنیم یکی از سوراخ های آن کاملا باز و دیگری کمی مسدود به چشم می آید و علت مسدود بودن آن ، وجود همان تیغه بینی است که از مرکزیت خود خارج شده است .

این عارضه عموما موجب اختلال در جریان هوا در داخل بینی ، می شود که امکان دارد ؛ سبب خشک شدن تیغه بینی و حتی ترک خوردن آن شود که آبریزش بینی دائمی را به همراه دارد.

علائم انحراف بيني

از شایع ترین علائم ناشی از انحراف بيني ، باید به مشکلات تنفسی اشاره کنیم ، که منجر به انسداد بینی و خر و پف می گردد ؛ در ذیل به برخی دیگر از علائم آن نیز اشاره شده است :

 • سردرد
 • خونریزی بینی
 • خشک شدن بینی
 • کاهش حس بویایی
 • خشک شدن دهان هنگام خواب
 • اختلال در سیستم بویایی
 • خون ریزی بینی
 • آبریزش بینی بیش از حد
 • گرفتگی یک طرفه بینی عفونت سینوسی
 • و غیره

انحراف بینی

درمان انحراف بيني

یکی از راه هایی که به بهبود مشکلات انحراف بيني کمک قابل توجهی خواهد کرد ، استفاده از اسپری های مرطوب کننده است اما قابل ذکر است که استفاده از این روش در صورتی موثر خواهد بود که انحراف بيني ناچیز باشد و نیازی به جراحی نداشته باشد اما اگر انحراف بيني شدید باشد حتما باید با استفاده از روش های جراحی برای رفع این عارضه استفاده کرد .

جراحی انحراف بيني چگونه است ؟

تنها راه درمان قطعی انحراف تیغه سپتوم ، انجام جراحی انحراف بيني یا جراحی سپتوپلاستی می باشد ؛ در مواقعی که انحراف تیغه میانی ، فرم ظاهری بینی را نیز تحت تاثیر قرار دهد ، باید جراحی سپتورینوپلاستی یا عمل انحراف بيني و زیبایی به طور همزمان انجام گیرد.

در حین انجام این عمل ، جراح بینی علاوه بر تمرکز بر روی رفع انحراف و مشکلات تنفسی فرد ، به بهبود فرم ظاهری بینی نیز می پردازد.

در این روش ابتدا برش کوچکی در قسمت انحراف دار بینی ایجاد می شود ؛ سپس قسمتی از تیغه بینی برداشته یا اصلاح می شود .

طول مدت این عمل 30 دقیقه است و بیمار بعد سه روز می تواند در محل کار خود حاضر باشد و همچنین باید در هفته های اول به وسیله سرم نمکی حفره های بینی خود را شستشو دهد .

انحراف بینی

بیشتر افراد این تصور را دارند که عمل جراحی بینی ظاهر بینی را نیز اصلاح می کند اما جراحی انحراف بيني مربوط به ساختار داخلی بینی است و فقط به منظور باز کردن راه جریان هوا در بینی انجام می شود ؛ اگر بیماران در حین جراحی انحراف بيني ، خواستار برطرف کردن کجی بینی خود نیز باشند باید دو عمل را با هم انجام دهند که به آن سپتورینوپلاستی می گویند .

جراحی انحراف بيني را در چه سنی انجام دهیم ؟

انحراف تیغه بینی ممکن است مادرزادی باشد یا در اثر ضربه ایجاد شده باشد . اگر این عارضه مادرزادی باشد ، بهتر است عمل را بعد از دوران بلوغ به تعویق انداخت اما در افراد بزرگسال اگر این عارضه شدید باشد و سبب بروز مشکلات تنفسی شده باشد ، باید جراحی شود .

مدت زمان عمل انحراف بيني

مدت زمان مورد نیاز در جراحی انحراف بيني در هر فرد ، بسته به میزان مشکلات و ناهنجاری های وی متفاوت می باشد ؛ بنابراین ، نمی توان مدت زمان مشخصی برای آن تعیین کرد ، اما در حالت کلی باید ذکر کرد که عمل جراحی انحراف بيني ، بین 1 الی 3 ساعت به طول می انجامد.

درد عمل انحراف بینی

یکی از سوالات متداول افراد کاندیدای جراحی انحراف بيني ، در این باره می باشد که آیا عمل انحراف بيني دردناک است ؟ در پاسخ به این پرسش ، باید ذکر کرد ؛ همانطور که می دانید ، عمل جراحی انحراف بینی تحت بیهوشی عمومی انجام می گیرد ؛ بنابراین ، بیمار در حین انجام آن ، درد را احساس نخواهد کرد ؛ اما در رابطه با دوران نقاهت جراحی انحراف بینی و رفع اثر داروی بیهوشی ، باید ذکر کرد که درد ناشی از آن ، بسیار خفیف خواهد بود ؛ به طوری که با مصرف مسکن ، برطرف می شود ؛ بنابراین ، به هیچ عنوان در این باره نگران نباشید.

بیماران ، باید به این نکته بسیار توجه نمایند

بدون اجازه از پزشک معالج خود ، اقدام به مصرف مسکن نکنید.

درمان قطعی انحراف بینی چیست ؟

در پاسخ به پرسش فوق ، باید ذکر کرد ؛ تنها راه درمان انحراف تیغه سپتوم و دریافت نتایج مطلوب از آن ، انجام جراحی می باشد.

لازم به ذکر است ؛ اکثر افراد جامعه ، دارای انحراف تیغه میانی بینی می باشند ؛ اما تنها بعضی از آن ها که میزان انحراف شان ، بسیار شدید است ؛ نیاز به انجام جراحی ، پیدا خواهند کرد.

آیا دوران نقاهت جراحی انحراف بینی طولانی است ؟

خیر ؛ کسانی که تحت عمل جراحی انحراف بيني ، قرار گرفته اند ؛ پس از گذشت مدت زمان کوتاهی از انجام آن ( 1 الی 2 هفته ) ، می توانند به انجام امور شخصی خود پرداخته و همچنین به سرکار بازگردند ؛ اما بیماران ، باید توجه نمایند که همچنان باید از انجام فعالیت های سنگین ، خودداری کنند.

توجه به دستورالعمل های جراح بینی در دوران نقاهت عمل انحراف بینی ، بسیار حائز اهمیت است ؛ بنابراین ، در رعایت تمامی دستورالعمل های ایشان دقت نمایید.

انحراف بینی

عوارض عمل انحراف بيني

بسیاری از افراد که دارای انحراف بيني هستند ، از عوارض ناشی از جراحی بینی واهمه دارند ؛ در این باره باید ذکر شود در صورتی که فرد در انتخاب جراح بینی ، دقت کرده و یکی از بهترین آن ها را برگزیند و همچنین تمامی نکات و دستورالعمل های جراح بینی معالج خود را نیز رعایت کرده و سهل انگاری نکند ؛ هیچ گونه عوارضی او را تهدید نمی کند ، بنابراین جای هیچ گونه نگرانی وجود ندارد.

عمل انحراف بيني با لیزر

امروزه صحبت های بسیاری در رابطه با جراحی بینی با لیزر می شنویم ، در این باره باید ذکر شود که علیرغم پیشرفت چشمگیر لیزر در حوزه پزشکی ، تا اکنون لیزر قادر به اعمال تغییر بر روی استخوان یا غضروف بینی نبوده ، بنابراین امکان انجام جراحی بینی با لیزر ، وجود ندارد.

جراحی بینی

دلیل انحراف یا کجی بینی ، مشخص می کند که آیا بینی به شکل I ، S یا C می باشد.

دومین نوع انحراف بيني ، به دلیل یک سپتوم کج ، رخ می دهد ؛ سپتوم ، دیواره داخلی است که بینی را به دو گذرگاه یکسان تقسیم می کند ؛ یک سپتوم کج ، باعث می شود که این دیواره ، به یک طرف متمایل شود و تا حدی یکی از مسیرهای عبور هوا را مسدود نماید ؛ در برخی افراد ، انحراف داشتن سپتوم ، مادرزادی است ؛ ولی در برخی دیگر از افراد ، در اثر آسیب یا ضربه ایجاد می شود.

عمل انحراف بینی بدون زیبایی

یک سپتوم منحرف ، صرف نظر از اینکه باعث کج دیده شدن بینی می شود ، می تواند باعث بروز موارد زیر نیز شود :

تولید صدای بلند در هنگام نفس کشیدن

خونریزی بینی

ناتوانی در خوابیدن به پهلو

مشورت با یک پزشک واجد شرایط برای تعیین دلیل انحراف بيني ، می تواند به شناسایی مناسب ترین گزینه برای بیمار کمک کند.

 

 

سپتوپلاستی

سپتوپلاستی ، به صاف شدن انحراف بینی از طریق شکل دهی مجدد دیواره بین دو حفره بینی کمک می کند ؛ اگر بینی بیماری به دلیل انحراف در سپتوم ، کج باشد ، جراح احتمالاً سپتوپلاستی را پیشنهاد می کند ؛ این جراحی ، می تواند بینی را صاف کرده و در عین حال انسداد گذرگاه های بینی در اثر سپتوم کج را کاهش دهد.

مراقبت های بعد از عمل انحراف بینی

استراحت

سعی کنید بعد از انجام جراحی به استراحت کردن بسیار اهمیت بدهید. اما سعی کنیدازروزدوم بعدازجراحی درصورتیکه سرگیجه نداریددرمنزل راه بروید
هرچه بیشتر استراحت کنید ورم وکبودی دیرتربهبودمی یابد.

مراقبت های بینی

بینی خود را مالش ندهید ،مواظب باشید ضربه ای به آن وارد نشود وتا مدتی از طریق بینی نفس نکشید.تا مدتی که بهبود نسبی پیدا کنید باید از راه دهان نفس بکشید.

معمولا چند روز اول به دلیل وجود اسپلینت در بینی تنفس برایتان مشکل خواهد بود ، اینکار را با دهان انجام دهید به هیچ وجه نباید از راه بینی نفس بکشید.

دارو

احساس درد بعد از رینوپلاستی کاملا مورد انتظار است برای کاهش درد می توانید مسکن هایی که جراح برایتان تجویز کرده است میل کنید.

کاهش التهاب

اگر تورم و کبودی در ناحیه اطراف بینی مشاهده می کنید نگان نباشید بعد از چند روز بهبود خواهند یافت برای کاهش هرگونه التهاب در این نواحی باید از کمپرس سرد استفاده کنید.

مصرف آب آناناس و آب کرفس می تواند در کاهش تورم تاثیر بسیار خوبی داشته باشد.

نورخورشید

نورخورشید باعث بروز اختلال در بهبودی زخم ها خواهد شد.سعی کنید تا 14 روز بعد از جراحی انحراف بینی در معرض اشعه خورشید قرار نگیرید و اگر مجبور به حضور در اماکنی از این قبیل می باشید حتما ضد آفتاب استفاده کنید.

اگر با رعایت نکاتی که گفته شد مشکلاتی از این قبیل را مشاهده کردید حتما به پزشک خود مراجعه کنید.

 • تنگی نفس
 • خونریزی با حجم بسیار زیاد در بینی
 • درد بسیار زیاد که با مصرف ضد درد ها نیز برطرف نمی شود.
 • تب و لرز شدید
 • سردرد و سرگیجه غیر قابل کنترل
 • هزینه عمل انحراف بینی

  تعیین هزینه جراحی بینی ، طبق پارامترهای بسیاری پس از انجام معاینات مورد نیاز توسط جراح بینی اعلام می گردد و در هر فرد نیز متغیر می باشد ؛ بنابراین جهت کسب اطلاعات بیشتر در این باره به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه نمایید.