مراقبت های بعد از جراحی گوش

مراقبت های بعد از جراحی گوش

۷ دی ۱۳۹۹ اتو پلاستی drtaherianadm1

نکات و مراقبت های بعد از جراحی گوش

کسانی که دچار نقص و دفرمیتی در گوش های خود هستند ، می توانند به کمک عمل جراحی زیبایی گوش ( اتوپلاستی ) نسبت به اصلاح ایرادات موجود اقدام نمایند ؛ در این راستا مراقبت های بعد از جراحی گوش ، از اقدامات ضروری بوده که باید توسط بیمار به طور دقیق و صحیح رعایت گردد.

مراقبت بعد از عمل زیبایی گوش ، علاوه بر کمک به کسب نتیجه رضایت بخش ، دوران نقاهت پس از عمل را نیز کوتاه و بدون خطر می نماید ؛ از این رو قصد داریم در این مقاله شما را با جراحی گوش و برخی از مهمترین اقدامات و مراقبت های بعد از جراحی گوش آشنا کنیم.

اتوپلاستی ، را می توان در هر سنی بعد از کامل شدن رشد گوش ها – معمولا بعد از ۵ سالگی –  در سراسر دوران جوانی انجام داد ؛ در برخی موارد ، جراحی در سن ۳ سالگی انجام می شود.

اگر کودکی با گوش های برجسته و دیگر مشکلات مربوط به شکل گوش ، متولد شود ؛ اسپلینتینگ ، به شکلی موفقیت آمیز در صورت اقدام بلافاصله بعد از تولد ، می تواند این مشکل را درمان نماید.

مراقبت های بعد از جراحی گوش

روند اتوپلاستی

تکنیک های اتوپلاستی بر اساس نوع درمان مورد نیاز ، متفاوت می باشد ؛ تکنیک ویژه ای که جراح شما انتخاب می نماید ، محل زخم ها و جای زخم های حاصل از آن را مشخص می کند.

پزشک ، زخم ها را در یکی از موقعیت های زیر ایجاد می کند :

 1. در پشت گوش ها
 2. در داخل شکن های داخلی گوش ها

بعد از ایجاد برش ، پزشک ، غضروف و پوست اضافی را برمی دارد ؛ سپس ، غضروف را در موقعیت مناسب تا کرده و آن را با بخیه های داخلی ، محکم می کند ؛ بخیه های بیشتر برای بستن زخم ها استفاده می شود.

این روند ، معمولا دو ساعت طول می کشد.

 بعد از عمل گوش چه بخوریم ؟

همانطور که می دانید بخش انتهایی فک به گوش ها متصل شده است ، از این رو حرکت های زیاد و شدید فک می تواند به گوشی که عمل شده است ، فشار وارد کند. بنابراین توصیه می گردد بعد از جراحی اتوپلاستی طی روزهای اول از غذاهای نرم استفاده نمایید. همچنین با توجه به اینکه نمک تورم را افزایش می دهد لذا مصرف آن را تا حد ممکن کاهش دهید.

جراح زیبایی گوش ، به افرادی که تحت عمل جراحی قرار گرفته اند ، توصیه می کند به منظور جبران آب از دست رفته بدن در حین جراحی در دوران نقاهت آن ، مایعات و آب میوه های طبیعی را در رژیم غذایی خود قرار دهند .

طرز خوابیدن بعد از عمل گوش

پیشنهاد می شود برای رفع هر چه سریعتر تورم ، به هنگام استراحت کردن و خوابیدن ، موقعیت خود را به گونه ای تنظیم نمایید که سرتان بالاتر از سطح بدن باشد ؛ استفاده از ۲ یا ۳ بالش زیر سر می تواند به این امر کمک کند. همچنین مراقب باشید به هنگام خوابیدن ، روی گوشی که عمل شده است نخوابید و به آن فشاری نیاورید.

مراقبت های بعد از جراحی گوش

فعالیت بعد از جراحی گوش

یکی دیگر از مراقبت های بعد از عمل اتوپلاستی این است که تا زمان بهبودی کامل از انجام فعالیت های شدید که موجب افزایش گردش خون می شود ؛ خودداری نمایید. همچنین بلند کردن اجسام سنگین و جابجایی آن ها نیز جایز نمی باشد.

سیگار کشیدن بعد از عمل گوش

استعمال سیگار یا قلیان و تمامی مواد مخدر ، در ترمیم بافت ها خلل ایجاد نموده و روند بهبودی را کند می کند ؛ لذا باید تا تکمیل شدن دوره نقاهت و دستیابی به سلامتی کامل از مصرف آن ها پرهیز کنید.

صدای وز وز بعد از جراحی گوش

احتمالا به مدت ۵ هفته بعد از عمل اتوپلاستی صداهایی را در گوش خود بشنوید ؛ در این صورت نگران نشوید ؛ چرا که طبیعی بوده و بر طرف خواهد شد.

خونابه بعد از عمل گوش

در صورتی که در دوران نقاهت جراحی گوش ، متوجه خروج خونابه از گوش خود شدید ؛ سریعا پزشک معالج تان را در جریان قرار دهید .

هدبند بعد از عمل گوش

پزشک در دوران نقاهت جراحی گوش ، به بیماران توصیه به استفاده از هد بند می کند ؛ لازم به ذکر است ، بیماران باید تا زمانی که پزشک صلاح بداند به طور مداوم از هد بند استفاده نمایند ؛ به هیچ عنوان ، در این باره سهل انگاری نکنید ؛ چرا که در این صورت ، با عواقب جبران ناپذیری مواجه خواهید شد .

سرگیجه بعد از عمل گوش ( مراقبت های بعد از جراحی گوش )

در صورت بروز سرگیجه بعد از عمل گوش ، سریعا پزشک معالج خود را در جریان قرار دهید .

مراقبت های بعد از جراحی گوش

دیگر مراقبت های بعد از جراحی گوش :

 • یکی از نکات بسیار مهم بعد از جراحی گوش ، در این باره است : کاهش شنوایی در اثر وجود باندها بر روی گوش ، مسئله ای طبیعی می باشد که جای هیچ گونه نگرانی ندارد ؛ چرا که با برداشته شدن باندها برطرف می شود ؛ بنابراین به هیچ عنوان در این باره ، نگران نباشید .
 • برای جلوگیری از بروز عفونت ، باید مراقب باشید درون گوشتان آب نرود ؛ لذا رفتن به استخر و سونا را به بعد از بهبودی موکول نماید.
 • تنها داروهایی که پزشک برایتان تجویز کرده است را مصرف کنید.
 • برای کمک به جلوگیری از هر گونه آسیب احتمالی ، مراقب باشید که گاز استریل ، خشک و دست نخورده باشد.
 • پس از یک تا دو روز می توانید پانسمان را برداشته و به محل کار خود بازگردید ؛ پس از آن باید دستورالعمل های مربوط به استفاده از یک گن سبک را برای مدت ۲ تا ۳ هفته ، دنبال کنید.

مراقبت های بعد از جراحی گوش

 • اگر بعد از برداشتن پانسمان ، در گوش هایتان شاهد تغییر رنگ یا تورم بودید ، نگران نباشید ؛ این معمولا ظرف ۲ تا ۳ هفته از بین می رود.
 • بخیه ها ، اغلب قابل جذب بوده و معمولا نیازی به کشیده شدن ندارند.
 • حتما برای ۱۰ روز اول ، پوشش نازکی از پماد آنتی بیوتیک را بر روی خط زخم قرار دهید.
 • برای هفته اول ، لباس های دکمه داری بپوشید که از جلو یا پشت بسته می شود ؛ از پوشیدن تی شرت یا بلوز یقه اسکی خودداری کنید.
 • پس از برداشتن پانسمان ، می توانید عینک آفتابی بزنید یا لنز بگذارید.
 • تا ۷ روز از انداختن گوشواره ، خودداری کنید.
 • از خاراندن یا دستکاری کردن گوش ها ، تا دو هفته بعد از جراحی خودداری کنید.

در نهایت ، به شما عزیزان توصیه می شود به منظور دستیابی به اطلاعات دقیق تر در رابطه با نکات و مراقبت های بعد از جراحی گوش ، به پزشک معالج خود مراجعه کرده و در این باره ، پرس و جو نمایید .

مقالات مرتبط