انحراف بینی

انحراف بینی

19 می 2020 عمل بینی drtaherian

Deviated-septumانحراف بینی

انحراف بینی : تیغه بینی ، نازک و انعطاف پذیر است که وسط بینی واقع شده است و همانند یک ستون عمل می کند ، این تیغه در حالت عادی باید صاف و کاملا وسط دو سوراخ بینی قرار بگیرد اما معمولا در ۸۰ درصد افراد این تیغه کمی انحراف دارد .

انحراف بینی امکان دارد در ظاهر بینی مشخص نباشد  اگر نادیده گرفته شود مشکلات و عواقبی را در پی خواهد داشت .

چطور انحراف بینی را تشخیص دهیم :

اگر از زیر به یک بینی که انحراف دارد نگاه کنیم یکی از سوراخ های آن کاملا باز و دیگری کمی مسدود به چشم می آید و علت مسدود بودن آن وجود همان تیغه بینی است که از مرکزیت خود خارج شده است .

این عارضه عموما موجب اختلال در جریان هوا در داخل بینی می شود که امکان دارد سبب خشک شدن تیغه بینی و حتی ترک خوردن آن شود که آبریزش بینی دائمی را به همراه دارد.

علائم انحراف بینی :

از شایع ترین علائم ناشی از انحراف بینی ، باید به مشکلات تنفسی اشاره کنیم ، که منجر به انسداد بینی و خروپف می گردد ؛ در ذیل به برخی دیگر از علائم آن نیز اشاره شده است :

جراحی انحراف بینی

 • سردرد
 • خونریزی بینی
 • خشک شدن بینی
 • کاهش حس بویایی
 • خشک شدن دهان هنگام خواب
 • اختلال در سیستم بویایی
 • خون ریزی بینی
 • آبریزش بینی بیش از حد
 • گرفتگی یک طرفه بینی عفونت سینوسی
 • و غیره

علل به وجود آمدن انحراف در بینی :

 • رشد سریع در دوران بلوغ
 • ضربه وارد شدن به بینی
 • جراحی بینی

درمان انحراف بینی :

یکی از راه هایی که به بهبود مشکلات انحراف بینی کمک قابل توجهی خواهد کرد ، استفاده از اسپری های مرطوب کننده  است اما قابل ذکر است که استفاده از این روش در صورتی موثر خواهد بود که انحراف بینی ناچیز باشد و نیازی به جراحی نداشته باشد اما اگر انحراف بینی شدید باشد حتما باید با استفاده از روش های جراحی برای رفع این عارضه استفاده کرد .

جراحی انحراف بینی چگونه است ؟

تنها راه درمان قطعی انحراف تیغه سپتوم ، انجام جراحی انحراف بینی یا جراحی سپتوپلاستی می باشد ؛ در مواقعی که انحراف تیغه میانی ، فرم ظاهری بینی را نیز تحت تاثیر قرار دهد ، باید جراحی سپتورینوپلاستی یا عمل انحراف بینی و زیبایی به طور همزمان انجام گیرد.

در حین انجام این عمل ، جراح بینی علاوه بر تمرکز بر روی رفع انحراف و مشکلات تنفسی فرد ، به بهبود فرم ظاهری بینی نیز می پردازد.

در این روش ابتدا برش کوچکی در قسمت انحراف دار بینی ایجاد می شود سپس قسمتی از تیغه بینی برداشته یا اصلاح می شود .

طول مدت این عمل ۳۰ دقیقه است و بیمار بعد سه روز می تواند در محل کار خود حاضر باشد و همچنین باید در هفته های اول به وسیله سرم نمکی حفره های بینی خود را شستشو دهد .

Deviated-septum-3

 

 

بیشتر افراد این تصور را دارند که عمل جراحی بینی ظاهر بینی را نیز اصلاح می کند اما جراحی انحراف بینی مربوط به ساختار داخلی بینی است و فقط به منظور باز کردن  راه  جریان هوا در بینی انجام می شود اگر بیماران در حین جراحی انحراف بینی ، خواستار برطرف کردن کجی بینی خود نیز باشند باید دو عمل را با هم انجام دهند که به آن سپتورینوپلاستی می گویند .

جراحی انحراف بینی را در چه سنی انجام دهیم ؟

انحراف تیغه بینی ممکن است مادرزادی باشد یا در اثر ضربه ایجاد شده باشد . اگر این عارضه مادرزادی باشد بهتر است عمل را بعد از دوران بلوغ به تعویق انداخت اما در افراد بزرگسال اگر این عارضه شدید باشد و سبب بروز مشکلات تنفسی شده باشد باید جراحی شود .

مدت زمان عمل انحراف بینی

مدت زمان مورد نیاز در جراحی انحراف بینی در هر فرد ، بسته به میزان مشکلات و ناهنجاری های وی متفاوت می باشد ؛ بنابراین نمی توان مدت زمان مشخصی برای آن تعیین کرد ، اما در حالت کلی باید ذکر کرد که عمل جراحی انحراف بینی ، بین ۱ الی ۳ ساعت به طول می انجامد.

Deviated-septum-2

عوارض عمل انحراف بینی

بسیاری از افراد که دارای انحراف بینی هستند ، از عوارض ناشی از جراحی بینی واهمه دارند ؛ در این باره باید ذکر شود در صورتی که فرد در انتخاب جراح بینی ، دقت کرده و یکی از بهترین آن ها را برگزیند و همچنین تمامی نکات و دستورالعمل های جراح بینی معالج خود را نیز رعایت کرده و سهل انگاری نکند ؛ هیچ گونه عوارضی او را تهدید نمی کند ، بنابراین جای هیچ گونه نگرانی وجود ندارد.

عمل انحراف بینی با لیزر

امروزه صحبت های بسیاری در رابطه با جراحی بینی با لیزر می شنویم ، در این باره باید ذکر شود که علیرغم پیشرفت چشمگیر لیزر در حوزه پزشکی ، تا اکنون لیزر قادر به اعمال تغییر بر روی استخوان یا غضروف بینی نبوده ، بنابراین امکان انجام جراحی بینی با لیزر ، وجود ندارد.

هزینه عمل انحراف بینی

تعیین هزینه جراحی بینی ، طبق پارامترهای بسیاری پس از انجام معاینات مورد نیاز توسط جراح بینی اعلام می گردد و در هر فرد نیز متغیر می باشد ؛ بنابراین جهت کسب اطلاعات بیشتر در این باره به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه نمایید.

مقالات مرتبط