جراحی بینی ترمیمی

جراحی بینی ترمیمی

۵ مهر ۱۳۹۹ بینی مدیر سایت

جراحی بینی ترمیمی

جراحی بینی ترمیمی یا جراحی بینی ثانویه ، جهت رفع ایرادات ظاهری و ساختاری بینی که در جراحی بینی اولیه پدید آمده اند یا در طی آن اصلاح نشده اند ، انجام می شود.

در حالت کلی زمانی فرد تصمیم به انجام جراحی ترمیمی بینی ، می گیرد که از فرم ظاهری بینی خود بعد از عمل بینی رضایت نداشته یا بعد از انجام جراحی زیبایی بینی دچار مشکلاتی ؛ همچون مشکلات تنفسی شده است.

زمان انجام جراحی ترمیمی بینی

طبق گفته جراحان بینی ، روند ترمیم بعد از عمل زیبایی بینی ، ممکن است ۱ سال به طول بیانجامد ، به همین علت به اشخاصی که تصمیم به انجام جراحی ترمیمی بینی گرفته اند ، توصیه می شود تا ۱ سال بعد از جراحی بینی صبر کنند ؛ تورم بینی به طور کامل از بین برود.

بسیاری از ایرادات بینی نیز پس از بین رفتن تورم بینی نمایان می شود ؛ بنابراین ، افراد برای انجام جراحی ترمیمی بینی نباید عجله کنند و توصیه می شود تا زمان بهبودی کامل دست نگه دارند ، زیرا در آن صورت ، ممکن است دچار عوارض جبران ناپذیری شوند.

جراحی بینی ترمیمی

ترمیم بینی عمل شده بدون جراحی

رفع ایرادات بینی بعد از جراحی اولیه بینی ، تحت بیهوشی و بی حسی موضعی انجام می گیرد ؛ زیرا در برخی از مواقع ، ایرادات بینی بسیار جزئی می باشد که نیاز به بیهوشی و اتاق عمل نیست و می توان آن ها را در مطب ، تحت بی حسی موضعی رفع کرد.

برای نمونه در بسیاری از موارد می بینیم که قوز بینی فرد بعد از جراحی زیبایی بینی ، کاملا از بین نرفته است ؛ در این حالت جراح بینی ، اقدام به سوهان کشیدن بینی بعد از عمل در داخل مطب ، تحت بی حسی موضعی می کند ؛ اما برای رفع ایرادات بزرگتر ؛ همچون اصلاح انحراف تیغه بینی ، غیر قرینگی حفره های بینی ، مشکلات تنفسی و غیره ؛ عمل ترمیم بینی ، باید تحت بیهوشی عمومی در بیمارستان یا کلینیک انجام گیرد.

خطرات جراحی ترمیمی بینی

جراحی ترمیمی بینی خطرناک نمی باشد ؛ اما کمی سخت تر از جراحی اولیه بینی است ؛ زیرا در جراحی اولیه بینی ، در پوست بینی جهت برداشتن بافت بینی ، برش های ایجاد شده است ؛ حال در حین انجام جراحی ترمیمی بینی نیز جراح بینی باید دوباره بر روی پوست بینی برش ایجاد کند که این روند ممکن است به سطح پوست بینی آسیب وارد کند ؛ اگر جراحی اولیه بینی تحت روش باز ، انجام گرفته باشد ؛ میزان تغییرات اعمال شده بر روی بافت پوست بینی بسیار بیشتر است و جراحی ترمیمی بینی را با کمی مشکل مواجه می کند ؛ به همین علت انتخاب جراح بینی ، برای انجام جراحی ترمیمی بسیار مهم می باشد و فرد باید جراح بینی را انتخاب کند که در این زمینه متبهر و چیره دست باشد.

یکی دیگر از مشکلات جراحی ترمیمی بینی ، مربوط به غضروف بینی می باشد ؛ زیرا احتمال برداشته شدن تعداد زیادی از غضروف های بینی در حین عمل اولیه بینی ، وجود دارد که در این مواقع جراحان بینی ، برای انجام جراحی ترمیمی بینی با کمبود غضروف مواجه می شوند که در این حالت اقدام به کارگزاری غضروف در بینی می کنند.

روش جراحی بینی

جراحی بینی ترمیمی ، را می توان به هر کدام از روش های باز و بسته انجام داد اما انتخاب کدام یک از این دو روش با توجه به میزان ایرادات بینی بیمار ، انجام می گیرد در صورتی که ایرادات بینی بیمار بسیار جزئی باشد ، جراح بینی روش بسته را انتخاب می کند ؛ اما در غیر این صورت ، جراح بینی جهت اعمال تغییرات گسترده باید از روش جراحی بینی باز استفاده کند.

در جراحی ترمیمی بینی ، حساسیت بیمار بسیار بیشتر می شود و همین امر موجب سخت تر شدن آن می شود.

ترمیم نوک بینی عمل شده

احتمالا بسیاری از شما مطالبی در رابطه با ترمیم نوک بینی عمل شده بدون جراحی ، خوانده اید ؛ اما در این باره باید بگوییم امکان ترمیم نوک بینی بدون انجام جراحی بینی وجود ندارد و مطالبی که در این باره موجود است ، تنها جنبه تبلیغاتی دارد.

همانطور که گفته شد ؛ یکی از عوامل بسیار موثر در نتیجه جراحی ترمیمی بینی ، جراح بینی می باشد ؛ چرا که ، عمل ترمیمی بینی با توجه پیچیدگی های آن ، نیازمند جراح متخصص بینی است که در این زمینه ، مهارت بسیار بالایی داشته باشد و بتواند علاوه بر رفع ایرادات بینی از بروز عوارض احتمالی آن جلوگیری کند.

اقدامات قبل از جراحی بینی ترمیمی

بعد از انتخاب جراح بینی ، که مهم ترین مرحله جراحی زیبایی بینی می باشد و شرکت در جلسه مشاوره ، وی به بیماران در رابطه با رعایت نکات قبل و بعد از عمل زیبایی بینی توضیح خواهد داد که ما در ذیل به مهم ترین آن ها اشاره خواهیم کرد .

 • جراح بینی ، قبل از جراحی زیبایی بینی آزمایشاتی را برای بیماران تجویز می کند که انجام آن آزمایشات بسیار اهمیت دارد ؛ بنابراین در انجام آن ها سهل انگاری نکنید.
 • اشخاصی که تصمیم به انجام جراحی زیبایی بینی گرفته اند ، باید از مصرف برخی از داروها ؛ همچون آسپرین ، بروفن و غیره که سبب اختلال در انعقاد خون می شوند ، اجتناب کنند ؛ چرا که ، مصرف این قبیل از داروها سبب افزایش احتمال خونریزی در طی عمل بینی می شود.
 • افرادی که قصد انجام جراحی زیبایی بینی را دارند ، باید از مصرف سیگار و الکل خودداری کنند ؛ زیرا مصرف این موارد ممکن است جراحی زیبایی بینی را با مشکل رو به رو کند.
 • داروهایی که جراح بینی برایتان تجویز کرده است را باید به طور منظم و سر ساعت مصرف کنید.

روز قبل از جراحی بینی ترمیمی

 1. توصیه می شود ؛ بیماران در روز قبل از جراحی زیبایی بینی استحمام کنند ؛ چرا که آن ها تا مدتی بعد از جراحی بینی اجازه شستن سر خود را ندارند.
 2. جراح بینی ، به افرادی که قصد جراحی زیبایی بینی را دارند ، توصیه می کند در روز قبل از جراحی زیبایی بینی ، به میزان کافی آب بنوشند.
 3. آقایان باید در روز قبل از عمل زیبایی بینی ، ریش و سبیل خود را بتراشند.

روز جراحی بینی ترمیمی

 • بانوانی که به قصد انجام جراحی زیبایی بینی به بیمارستان مراجعه کرده اند ، بهتر است ، بدون آرایش باشند.
 • توصیه می شود ؛ بیماران از تنها مراجعه کردن به بیمارستان یا کلینیک جهت انجام جراحی زیبایی بینی خودداری کنند ، چرا که حضور همراه الزامی می باشد.
 • هنگامی که فرد به قصد انجام جراحی زیبایی بینی ، به بیمارستان مراجعه می کند ؛ باید تمامی سوابق پزشکی خود را به همراه داشته باشد.
 • بانوان در روز جراحی زیبایی بینی ، باید از به همراه داشتن زیورآلات اجتناب کنند.
 • بیماران در روز جراحی زیبایی بینی ، باید ناشتا باشند ؛ به همین منظور ، گفته می شود که از ۸ ساعت قبل از شروع عمل بینی ، از خوردن و آشامیدن خودداری کنند.

مراقبت های بعد از جراحی بینی ترمیمی

 1. طی ۴ روز ابتدایی ، باید تنها از غذاهای نرم و آبکی ؛ مثل سوپ ، فرنی و پوره میل کنید.
 2. مصرف آب میوه های طبیعی به خصوص آب آناناس توصیه می شود.
 3. در ۷۲ ساعت اول بر روی مناطق کبود و متورم کمپرس یخ ، قرار دهید ؛ این کار را در فواصل زمانی کوتاه انجام دهید. کمپرس یخ ، کمک شایانی به کاهش تورم و کبودی خواهد کرد.
 4. به هنگام خوابیدن باید مراقب تماس بینی خود با بالش یا زمین باشید. بهتر است ، بر روی پشت خوابیده و سر خود را با استفاده از چند بالش بالاتر از بدن قرار دهید. این امر به تخلیه مایعات میان بافتی کمک نموده که در پی آن تورم کاهش می یابد.
 5. تا زمان مستحکم شدن اسکلت بینی از جویدن آدامس و غذاهای سفت خودداری کنید.
 6. مصرف نمک موجب افزایش تورم می شود ؛ لذا تا می توانید از خوردن آن بپرهیزید.
 7. خندیدن های شدید در بینی شما کشیدگی ایجاد کرده و ممکن است ، موجب باز شدن بخیه ها شود ؛ بنابراین ، بهتر است تا زمان بهبودی بخیه ها ، شدت خنده را کنترل نمایید.

نکات بعد از جراحی بینی ترمیمی

 1. به هنگام عطسه ، باید با دهان باز عطسه کنید تا فشار هوا از دهان خارج گردد و به بینی فشار وارد نکند.
 2. خمیازه کشیدن ؛ باید به گونه ای باشد که دهان خیلی باز یا خیلی بسته نباشد.
 3. انجام فعالیت های ورزشی تا زمانی که پزشک تان برای شما مشخص می نماید ، ممنوع است.
 4. استفاده از سرم شستشو بعد از عمل بینی ، بسیار حائز اهمیت است ؛ چرا که ، از بروز عفونت جلوگیری کرده و راه تنفسی را باز نگه می دارد.
 5. استعمال دخانیات ؛ موجب تنگ شدن عروق خونی شده و مانع از رسیدن اکسیژن کافی به بافت ها می گردد که این امر روند بهبود را کند می کند ؛ لذا ، به مدت ۲ هفته پس از عمل بینی مصرف آن را ترک نمایید.
 6. برخی داروها ؛ مثل آسپرین و وارفارین انعقاد خون را با مشکل مواجه می کند که در این صورت ، خطر خونریزی افزایش می یابد ؛ بنابراین ، باید برای ۲ هفته از این نوع داروها استفاده نکنید.
 7. تا زمانی که جراح معالج ، مشخص می کند ؛ نباید از عینک استفاده نمایید.
 8. رفتن به استخر ، سونا ، جکوزی ، دریا و غیره را به بعد از دوران نقاهت خود موکول کنید.
 9. برای نوشیدن مایعات از نی استفاده نکنید ، زیرا فرآیند مکیدن به بینی فشار وارد می نماید.
 10. از انجام کارهایی که موجب افزایش گردش خون در بدن می شود ، اجتناب کنید.

پرسش و پاسخ جراحی بینی

آیا جراحی بینی ثانویه سخت تر از جراحی بینی اولیه است ؟

پوست بینی ، با توجه به دفعات انجام جراحی زیبایی بینی سفت تر از حالت اولیه خود می شود و این موضوع ، جراحی بینی ترمیمی را سخت تر از جراحی بینی اولیه می کند ؛ نکته دیگر در رابطه با احتمال از بین رفتن غضروف های بینی در جراحی بینی اولیه و عدم وجود غضروف جهت انجام جراحی بینی ثانویه ، می باشد و در این زمان ، جراح بینی باید پیوند غضروف انجام دهد.

علاوه بر مواردی که در فوق به آن ها اشاره شده است ؛ باید ذکر کنیم که حساسیت بیماران در جراحی بینی ترمیمی ، بسیار بیشتر از جراحی بینی اولیه خواهد بود و این موضوع نیز یکی از مواردی می باشد که جراحی بینی ثانویه را سخت تر می کند.

جراح بینی برای انجام جراحی بینی ترمیمی از چه تکنیک هایی استفاده می کنند ؟

تکنیک های مورد استفاده در جراحی بینی ثانویه و اولیه ، با یکدیگر تفاوت ندارند ؛ اما در حین انجام عمل بینی ترمیمی ، جراح بینی بر روی بازسازی بینی تمرکز می کند.

آیا امکان انجام جراحی بینی در دوران قاعدگی می باشد ؟

بله ، اما جهت راحتی خود بانوان توصیه می شود که جراحی بینی پس از اتمام این دوران انجام گیرد.

جراحی بینی ترمیمی

بهترین زمان انجام جراحی زیبایی بینی چه سنی است ؟

جراح بینی ؛ به افرادی که قصد انجام جراحی زیبایی بینی را دارند ، توصیه می کند که پس از اتمام ۱۸ سالگی اقدام به انجام جراحی زیبایی کنند ؛ چرا که بینی تا اتمام سن بلوغ ( ۱۸ سالگی ) رشد می کند و جراحی زیبایی بینی باید پس اتمام رشد بینی انجام گیرد.

لازم به ذکر است در خانم ها ، امکان انجام عمل جراحی در صورت کامل شدن رشد جسمانی از ۱۵ سال به بعد وجود دارد.

آیا امکان انجام همزمان جراحی زیبایی و درمانی بینی وجود دارد ؟

بله ، تنها مدت زمان جراحی بینی افزایش می یابد.

آیا بانوان در دوران شیردهی می توانند جراحی زیبایی بینی انجام دهند ؟

بله ، انجام جراحی زیبایی بینی در دوران شیردهی ، منعی ندارد ؛ اما بانوان باید توجه کنند که پس از رفع اثر داروی بیهوشی به فرزندان خود شیر بدهند.

آیا در دوران نقاهت جراحی زیبایی بینی نیاز به رعایت دستورالعمل های خاصی می باشد ؟

بله ، بیمارانی که جراحی زیبایی بینی انجام داده اند ، باید در دوران نقاهت عمل بینی ، دستورالعمل های خاصی را رعایت کنند ؛  که در قسمت مراقبت های بعد از جراحی بینی به طور مفصل در این باره توضیح داده شده است.

آیا بانوان در دوران بارداری می توانند جراحی زیبایی بینی انجام دهند ؟

خیر ، انجام جراحی زیبایی بینی در دوران بارداری ، امکان ندارد.

 

مقالات مرتبط