زمانی که بیمار با جراح خود درباره ی جراحی بینی مشورت می کند، حتما از او پرسیده خواهد شد که چرا قصد انجام این عمل پیچیده را دارد. تغییر شکل بینی مسئله ی ساده ای نیست؛ پس حتی قبل از قدم گذاشتن در مطب دکتر باید خوب در مورد آن فکر کرده و تمام جوانب را بسنجید. اگر هم از محکم بودن دلیلتان مطمئن نیستید، این مطلب را بخوانید و با برخی از دلایل خوب و دلایل بد برای جراحی بینی آشنا شوید.

دلایل خوب برای جراحی بینی

بیشتر دلایلی که در جلسات مشاوره ی جراحی بینی مطرح می شوند، سازنده و سودمند هستند. بیماران آینده نگری که دلایل مثبتی را برای جراحی بینی عنوان می کنند، اغلب انتظارات واقع بینانه ای از نتیجه ی جراحی دارند. این دلایل عبارتند از:

  • جراحی بینی به منظور ترمیم آسیب وارد شده به بینی. در این مورد، آسیب های کاربردی و زیبایی بینی ترمیم می شود. اتفاقات زیادی می تواند باعث آسیب به بینی شوند (از تصادف با ماشین گرفته تا زمین خوردن به هنگام اسکی) و انجام جراحی بینی روشی بسیار متداول و سازنده برای ترمیم و اصلاح این آسیب هاست.
  • جراحی بینی برای بهبود کارکرد بینی. گاهی اوقات، برخی از عیوب بینی، عملکرد تنفس و تخلیه ی سینوس ها را دچار مشکل می سازد. مشکلات داخلی مانند انحراف تیغه ی بینی (غضروف جدا کننده ی سوراخ های بینی) و حتی مجاری باریک بینی می تواند تاثیر زیادی بر عملکرد بینی داشته باشد. بنابراین درخواست جراحی بینی برای رفع مشکلات تنفسی و مشکلات سینوسی یک درخواست بجا و معقول است.
  • جراحی بینی به منظور اصلاح مشکلات زیبایی. بعضی از افراد با بینی بسیار کشیده، بسیار کوتاه، بسیار باریک، بسیار پهن، خیلی کج، خیلی راست، دارای برآمدگی و یا با ویژگی های نامطلوب زاده می شوند. اغلب بیمارانی که بینی شان این مشکلات را دارد، از آن ناراضی هستند و احساس می کنند که تناسبی با دیگر اجزای صورت شان ندارد. تغییرات زیبایی می تواند به فرد کمک کند تا ظاهری متعادل، متناسب و رضایت بخش داشته باشد. وقتی بیماران به دلایل زیبایی قصد جراحی بینی می کنند، باید انتظـارات واقع بینانه ای از نتیجه ی جراحی داشته باشند.

دلایل بد برای جراحی بینی

با توجه به دلایل زیبایی برای جراحی بینی، شاید به نظر برسد که دیگر دلیل بد و نامعقولی برای این نوع جراحی وجود ندارد. اما بعضی از بیماران نگاه نامعقولی به نتیجه ی جراحی بینی دارند. برخی دیگر هم می توان گفت با انگیزه های ناسالم به جلسات مشاوره رجوع می کنند. لیستی از دلایل بد برای جراحی بینی در زیر تهیه شده است. آن را مطالعه نموده و ببینید که شما دلیل مناسبی برای این عمل دارید یا خیر.

  • جراحی بینی برای رهایی از فشارهای اجتماعی. شاید این یکی از دلایلی باشد که شما را از بینی تان ناراضی کرده؛ اما این مسئله فرق می کند با اینکه شما بخواهید بینی خود را تغییر دهید چراکه یک نفر به شما گفته بینی زشت، نوک تیز، کج و یا پهنی دارید. چرا؟ اگر فرم بینی خود را متناسب با خواسته ی دیگران تغییر دهید، شاید نتیجه ی جراحی را دوست نداشته باشید زیرا مطابق میل خودتان نبوده است.
  • جراحی بینی برای راضی کردن اعضای خانواده. همانند فشارهای اجتماعی، وقتی اعضای خانواده یا افراد خاص به شما می گویند که بخشی از بدن خود را تغییر بده، این تغییر معمولا به جاهای خوبی ختم نمی شود. اگرچه احساس می کنید با این کار افرادی که دوستشان دارید را خوشحال خواهید کرد، اما باعث خوشحالی و رضایت خودتان نخواهید شد. تصمیم شما برای انجام جراحی بینی باید از میل و اراده ی خودتان نشات بگیرد.
  • جراحی بینی به منظور شبیه شدن به کس دیگر. بسیاری از زنان و مردان اعتماد به نفس ندارند و همواره به ظاهر افراد مشهور و مدل های رسانه ای غبطه می خورند. به همین دلیل، ممکن است مثلا از آرایشگر خود بخواهید که موهایتان را شبیه مدل موهای فلان فرد مشهور کوتاه کند؛ اما اینکه از جراح بخواهید دقیقا بینی یک شخص مشهور را روی صورت شما پیاده کند، یک مسئله ی کاملا متفاوت است. اولا، جراح فقط می تواند روی آنچه که از قبل روی صورت شما وجود داشته، کار کند و قرار نیست بینی قبلی کاملا از بین برود. ثانیا، هیچ تضمینی وجود ندارد که بینی مد نظر شما با دیگر اجزای صورتتان تناسب داشته باشد و شما را راضی کند. و در نهایت، خواستن ویژگی های ظاهری دیگران روی بدن و صورت خود نشانی از مشکلات شخصیتی عمیق تری است که با هیچ یک از تغییرات جراحی حل نمی شود.
  • جراحی بینی به دلیل موقعیت شغلی. اگر خود را متقاعد ساخته اید که جراحی بینی به ارتقـای موقعـیت شغـلی شما کمک می کند، این کار از رینوپـلاستـی یا جراحی بیـنی برنمی آید. ظاهر بینی شما نمی تواند دخالت مستقیمی در شغل شما داشته باشد؛ اما اگر اعتماد به نفستان تحت تاثیر آن قرار گرفته، در اینصورت، به دنبال رینوپلاستی بروید زیرا تصمیم درستی است؛ نه بخاطر آنکه ارتقای موقعیت شغلی را برای شما به ارمغان خواهد آورد، بلکه این جراحی آثار غیرمستقیمی بر جنبه های مختلف زندگی تان خواهد داشت.

چه چیزی شما را به یک داوطلب ایده آل جراحی بینی تبدیل می کند؟

باور کنید یا نه، انگیزه ی شما برای جراحی مشخص می کند که آیا این عمل برای شما ضروری ست یا خیر. در طول مشاوره چیزهای زیادی راجع به سابقه ی سلامت شخصی و انتظارات شما از جراحی پرسیده خواهد شد. برای اینکه داوطلب خوبی برای جراحی بینی تلقی شوید، باید از شرایط سلامتی خوبی برخوردار بوده و بیماری یا شرایط خاصی نداشته باشید؛ زیرا شرایط خاص، بهبودی شما را به تاخیر خواهد انداخت. هدف شما از جراحی باید واقع بینانه باشد و از لحاظ روحی باید خود را آماده ی تغییرات چشمگیر در ظاهرتان بکنید. این بخش یکی از مهم ترین مراحل آماده سازی برای جراحی است که نباید نادیده گرفته شود.

عمل جراحی بینی شاید برای بعضی افراد ترسناک باشد، اما در واقع، آنقدرها هم خوفناک نیست!  اگر کسی واقعا از بینی خود به دلیل یک تصادف یا مسائل پزشکی ناراضی است، این نوع جراحی بهترین راهکار می باشد و می تواند زندگی و سطح خودباوری وی را بهتر نماید.

آیا شما کاندید خوبی برای جراحی بینی هستید؟

به هر دلیلی قصد انجام رینوپلاستی دارید، با یک پزشک متخصص مشورت کنید.

اگر فکر می کنید که دلیل محکمی برای انجام جراحی بینی دارید، باز باید یک جلسه مشاوره با یک دکتر مجرب داشته باشید. و اگر هنوز پزشکی با این شرایط نیافته اید، می توانید همین امروز با مطــب دکتر طاهــریان، با شمــاره های ۸۸۶۶۳۹۱۶-021 و ۸۸۶۶۳۹۱۹-021 تماس گرفته و یا به آدرس تهران – ونک – جهان کودک – پلاک 61 – طبقه ی بالای داروخانه ی جهان کودک – واحد 18 مراجعه نمایید. دکتر طاهریان متخصـص گوش، حلق و بینی است و می تواند شما را راهنمایی کند که آیا جراحی بینی بهترین گزینه برای شماست یا خیر. ایشان همچنین می توانند به شما کمک کنند تا خود را برای یک عمل مثبت و نیز برای دوران نقاهت پس از آن آماده سازید.