اگر شما زیاد عطسه می کنید، اگر بیشتر وقت بینی شما گرفته است و آبریزش بینی دارید یا چشم ها دهان و پوستتان می خارد ممکن است رینیت  آلرژیک (بیماری ای که اکثر مردم به آن دچار می شوند) داشته باشید. رینیت  آلرژیک مانند جوش و سایر آلرژی ها، وقتی به وجود می آید که سیستم ایمنی بدن حساس شده و به چیزی که در محیط وجود دارد و سایرین با آن مشکلی ندارند بیش از حد واکنش نشان می دهد.

انواع رینیت آلرژیک

رینیت  آلرژیک معمولا به عنوان حساسیت فصلی، زکام یا تب یونجه نیز شناخته می شود. که به دو شکل مختلف ایجاد می شود :

 • فصلی: نشانه های حساسیت فصلی می تواند در فصل بهار، تابستان و اوایل پاییز رخ دهد. این نوع حساسیت معمولا به خاطر گرده افشانی گل ها یا گرده های ناشی از چمن ها، درختان و علف های هرز ایجاد می شود.
 • همیشگی: افرادی که حساسیت دائمی دارند این علائم را در تمام طول سال تجربه می کنند. که به طور کلی توسط گرد و غبار، شوره سر حیوانات، سوسک ها یا قارچ ها ایجاد می شود. حساسیت به مواد غذایی به ندرت رینیت آلرژیک ایجاد می کند.

بعضی از مردم ممکن است هر دو نوع حساسیت را تجربه کنند، بدین صورت که حساسیت همیشگی دارند و این حساسیت در فصل های آلرژی زا بیشتر می شود.

علائم رینیت  آلرژیک

 • آبریزش بینی
 • خارش چشم، دهان یا پوست
 • عطسه
 • گرفتگی بینی که ناشی از پری بینی می باشد
 • پلک های متورم و پف کرده
 • سرفه
 • خستگی (که اغلب به این دلیل است که گرفتگی بینی مانع خواب کافی و راحت شده است)

واکنش های آلرژیک معمولا در بینی، شش ها، دهان، سینوس ها، گوش ها، پوشش داخلی معده و یا روی پوست ایجاد می شوند. برای بعضی از افراد، آلرژی می تواند علائم آسم را آغاز کند. در موارد جدی تر ممکن است بیماری آنافیلاکسی که بسیار خطرناک است اتفاق بیفتد.

دلایل حساسیت فصلی یا رینیت آلرژیک

حساسیت فصلی زمانی شروع می شود که سیستم ایمنی بدن شما یک ماده طبیعی و بی ضرر را با یک مهاجم خطرناک اشتباه بگیرد. در نتیجه سیستم ایمنی بدن شما پادتنی تولید می کند که برای آن آلرژن خاص همیشه در حالت آماده باش است. وقتی که دوباره در معرض آن آلرژن قرار می گیرید، این پادتن ها می تواند مقدار زیادی از مواد شیمایی سیستم ایمنی مانند هیستامین را آزاد کند که علائم حساسیت را ایجاد می کند.

شایع ترین محرک های رینیت  آلرژیک عبارتند از :

 • آلرژن های موجود در هوا، مانند گرده ها، شوره ی سر حیوانات، غبار و بذر هاگ
 • محرک هایی مانند دود سیگار، عطر، دود اگزوز ماشین
 • مواد شوینده، که معمولا در خشک شویی ها استفاده می شود
 • لوازم آرایشی
 • حلال های پاک کننده و کلر استخر

در زمان خاصی از سال، گرده ها می توانند خیلی مشکل ساز باشند. گرده ی درختان و گل ها بیشتر در فصل بهار وجود دارند. سبزه ها و علف های هرز بیشتر در تابستان و پاییز گرده تولید می کنند.

رینیت آلرژیک چطور تشخیص داده می شود؟

اگر شما یک آلرژی جزئی داشته باشید، احتمالا فقط به یک آزمایش فیزیکی نیاز خواهید داشت. با این حال، دکتر شما ممکن است آزمایش های خاصی برای تشخیص بهترین درمان برای شما انجام داده و برنامه ای برای جلوگیری از پیشرفت بیماری شما ترتیب دهد.

آزمون پوستی یکی از رایج ترین آزمایش هاست. دکتر شما چندین ماده روی پوست شما قرار می دهد تا ببیند بدن شما به کدام یک از این مواد واکنش نشان می دهد. معمولا اگر شما به یکی از این مواد حساسیت داشته باشید یک قرمزی کوچک روی پوستتان پدیدار می شود.

آزمایش خون یا (RAST) نیز رایج است. این آزمایش میزان پادتن ایمونوگلوبین E را برای یک آلرژن مخصوص اندازه گیری می کند.

مدیریت و درمان حساسیت فصلی

شما می توانید به وسیله تغییراتی در خانه و رفتارتان از محرک ها اجتناب کنید

 • فصل هایی که گرده های موجود در هوا زیاد است پنجره های را ببندید، در خانه و ماشینتان از هواکش استفاده کنید.
 • برای اینکه از ورود گرده ها به چشمتان جلوگیری کنید می توانید از عینک های آفتابی یا طبی استفاده نمایید
 • از ملافه های ضد حشره برای تختخوابتان استفاده نمایید تا حشرات ریز رختخوابی را محدود کند و همچنین از یک رطوبت گیر هوا برای کنترل قارچ ها استفاده نمایید (اگر بوی کپک احساس می کنید ممکن است قارچ داشته باشید)
 • بعد از نوازش هر حیوانی باید دست خود را به خوبی بشویید و از فردی که آلرژی ندارد بخواهید در نظافت حیوان خانگی به شما کمک کند، ترجیحا این کار باید در محیطی انجام شود که تهویه خوبی دارد یا به کلی در بیرون خانه انجام شود

بعضی از علائم را می توانید به وسیله ی داروهای بدون نسخه (آزاد) کنترل کنید

 • داروهای ضد احتقان
 • آنتی هیستامین ( قطره ی چشم، اسپری های مخصوص دهان و بینی و رفع گرفتگی آنها )

مراجعه به یک متخصص آلرژی برای تجویز دارو می تواند اثر بیشتری داشته باشد

 • آنتی هیستامین (قطره ی چشم، اسپری های مخصوص دهان و بینی و رفع گرفتگی آنها)
 • شات های آلرژی (ایمونتراپی)

نکاتی در مورد اسپری های بینی

در بین داروهایی که برای آلرژی استفاده می شود، کورتیکو استروئید های استنشاقی (اسپری های بینی ) موثر ترین دارو برای درمان آلرژی می باشد. این داروها به صورت قابل توجهی می تواند احتقان بینی را کاهش داده و همچنین عطسه، خارش و آبریزش بینی را تسکین دهد.

می توانید با دکتر خود در مورد این داروها صحبت کنید، او می تواند به خوبی تشخیص دهد که آیا استفاده از این داروها برای شما مناسب است یا خیر. این اسپری ها عوارض داروهای استروئیدی که به صورت قرص یا تزریق دریافت می شوند را ندارند.

آلرژی

نکاتی در مورد آنتی هیستامین ها

آنتی هیستامین ها معمولا برای درمان رینیت  آلرژیک استفاده می شوند. این داروها اثرات هیستامین (یک محرک شیمیایی که وقتی یک واکنش آلرژیکی اتفاق می افتد درون بدن شما آزاد می شود) را خنثی می کنند. اگرچه مواد شیمیایی دیگر هم درگیر هستند اما هیستامین در درجه ی اول مسئول ایجاد علائم حساسیت است. آنتی هیستامین ها در قطره های چشمی، اسپری های بینی و بیشتر از همه در قرص ها و شربت های دارویی وجود دارند.

آنتی هیستامین ها می توانند علائم آلرژی تسکین ببخشند که شامل موارد زیر می شود:

 • عطسه، خارش و آبریزش بینی
 • خارش چشم، سوزش چشم، اشک چشم و قرمزی چشم
 • خارش پوست، کهیر، اکزما

آنتی هیستامین ها انواع مختلفی دارند که بعضی از آنها بدون نسخه عرضه می شوند و بعضی دیگر را باید با تجویز پزشک تهیه کرد. واکنش بیماران نسبت به این داروها طیف گسترده ای دارد. بعضی از بیماران اظهار داشته اند که آنتی هیستامین ها به خصوص در فصل های آلرژی تاثیری برای آنها ندارد اگر شما نیز جزو این دسته هستید بهتر است با دکتر خود مشورت کنید تا او یک نوع متفاوت یا قوی تر از آنتی هیستامین را برای شما تجویز کند.

چه زمانی باید به دکتر مراجعه کنیم؟

اگر احساس می کنید علائمی که دارید مرتبط با آلرژی است به خصوص اگر متوجه شده اید یک چیز مشخص علائم آلرژی شما را تحریک می کند بهتر است به دکتر مراجعه کنید. اگر احساس می کنید بعد از شروع مصرف داروی خاصی دچار آلرژی شده اید، با دکتری که این دارو را برای شما تجویز کرده است تماس حاصل کنید.

برای واکنش های آلرژیکی شدید (آنافیلاکسی)، با اورژانس تماس بگیرید یا به دنبال اقدامات اضطراری پزشکی باشید. اگر یک آمپول تزریق خودکار اپی نفرین دارید بلافاصله به خودتان به خودتان تزریق کنید

حتی اگر علائم شما بعد از تزریق اپی نفرین بهبود پیدا کرد، باید به بخش اورژانس بروید تا مطمئن شوید وقتی اثر اپی نفرین از بین رفت علائم شما بر نمی گردد

اگر شما حملات شدید آلرژی یا هر گونه از نشانه های آنافیلاکسی را در گذشته داشتید، بهتر است یک قرار ملاقات با دکتر خود ترتیب دهید. ارزیابی، تشخیص و مدیریت طولانی مدت آنافیلاکسی مشکل است، بنابراین بهتر است به یک دکتر متخصص در زمینه آلرژی و ایمونولوژی مراجعه کنید.

اقدامات احتیاطی

 • دستورالعمل پزشک خود را دنبال کنید
 • الکل و آرام بخش ها عوارض جانبی (یعنی حالت خواب آلودگی) آنتی هیستامین را بیشتر می کنند
 • هرگز بیش از یک آنتی هیستامین در هر دفعه مصرف نکنید مگر اینکه پزشکتان تجویز کرده باشد
 • این دارو را دور از دسترس کودکان قرار دهید
 • قبل از کار کردن با ماشین آلات سنگین، رانندگی و دیگر وظایف شدید امتحان کنید که این دارو چقدر روی شما تاثیر گذار است. بعضی از این داروها سرعت عکس العمل شما را کاهش می دهند
 • بعضی از آنتی هیستامین ها به نظر می رسد که در دوران بارداری بی خطر هستند، اما هنوز مطالعات کافی برای تشخیص بی خطر بودن آنها در دوره ی بارداری به صورت دقیق انجام نگرفته است. اگر نیاز دارید که در دوران بارداری از آنتی هیستامین استفاده کنید حتما از قبل با متخصص زایمان خود مشورت کنید.
 • با اینکه که آنتی هیستامین در 50 سال اخیر توسط میلیون ها نفر مصرف شده و بی خطر بوده، اما اگر نسبت به داروها حساسیت دارید، باردار هستید، قصد باردار شدن را دارید، بچه شیر می دهید، گلوکوم دارید، پروستات بزرگ شده و یا هرگونه بیماری دیگری دارید باید حتما با پزشک خود قبل از مصرف مشورت کنید.
 • هرگز داروی شخص دیگری را مصرف نکنید

آیا جراحی بینی می تواند آلرژی را درمان کند؟

این مهم است که بدانید آلرژی از مشکلات ساختار بینی نشئت نگرفته است. در واقع، آنها به وسیله ی واکنش های نامناسب سیستم ایمنی بدن شما آغاز می شوند. وقتی یک نفر از حساسیت فصلی یا رینیت  آلرژیک ، آلرژی به گربه یا سگ و محرک های مانند گرده ها و شوره ی حیوانات که در هوا وجود دارد رنج می برد، در عوض اینکه بدن او این گرده ها را نادیده بگیرد، پادتنی برای مقابله با آنها می فرستند که باعث آغاز حملات آلرژی می شود. آبریزش بینی، عطسه و گرفتگی بینی، علائم رایج رینیت  آلرژیک می باشند.

آلرژی

کسانی که آلرژی دارند بهتر است چه زمانی جراحی کنند؟

اگر شما آلرژی دارید و تصمیم گرفته اید که جراحی بینی را برای تغییر شکل بینی خود انجام دهید، باید برای زمان بندی جراحی خود محتاطانه عمل کنید. هنگامی که شما و جراحتان به این نتیجه رسیدید که جراحی برای شما مناسب است، باید بهترین زمان را برای جراحی پیدا کنید. از آنجایی که احتمالا باید از مصرف داروهای ضد آلرژی چند هفته قبل از جراحی بینی اجتناب کنید، بهتر است زمان بندی جراحی بینی خود را به زمانی از سال موکول کنید که آلرژی نداشته باشید یا آلرژی شما خیلی کم باشد.

آلرژی

اگر در تمام طول سال آلرژی دارید شاید جراحی بینی در این وضعیت ایده ی خوبی نباشد یعنی بهتر است چند هفته قبل از جراحی بینی از محرک ها اجتناب کنید و تا حدودی آلرژی خود را درمان کنید و سپس جراحی کنید. این کار را تا چند هفته بعد از جراحی نیز باید انجام دهید تا دوران نقاهت شما سپری شود.

دوران نقاهت برای افرادی که آلرژی دارند چگونه است؟

بیشتر کسانی که آلرژی داشتند در دوران نقاهت مشکلی برایشان به وجود نیامده است. احساس گرفتگی بینی پس از جراحی بینی یک احساس عادی و طبیعی است چون به علت تورم راه های هوایی بینی بسته می شود. حملات آلرژی در دوران نقاهت باعث می شود که گرفتگی بینی شما بدتر شود. شما تا مدتی بعد از جراحی بینی نمی توانید با فین کردن بینی خود را تخلیه کنید، که باعث می شود احساس ناراحتی داشته باشید. اگر احساس می کنید که بعد از جراحی بینی دچار حملات آلرژی شده اید قبل از استفاده از هر دارویی باید به دکترتان اطلاع دهید که مطمئن شوید بهبود بینی شما را تحت تاثیر قرار نمی دهد.