یکی از مراحل مهم قبل از جراحی بینی آمادگی روانی برای جراحی است. شما می توانید اقدامات زیر را برای کاهش استرس، بالا بردن اعتماد به نفس و آرامش روانی انجام دهید تا جراحی بهتری را تجربه کنید.

ما چند روش آزموده شده و درست را برای قبل از جراحی به شما پیشنهاد می کنیم:

استفاده از روش های تمدد اعصاب

قبل از جراحی بینی، خیلی از بیماران ما استرس دارند. ترس و استرس ممکن است منجر به بیخوابی و کج خلقی شود. به همین دلیل پیدا کردن راهی برای کسب آرامش، هم برای جسم و هم برای روح شما لازم است. در این بخش چند نمونه از تمرین هایی که می تواند برای آمادگی روانی  شما سودمند باشد آورده شده است:

  • مدیتیشن
  • تمرین تنفس عمیق
  • یوگا
  • تای چی
  • ماساژ
  • تجسم
  • طب سوزنی

حفظ یک نگرش مثبت در طول جراحی و بعد از آن موجب بهبود سریع تر و رضایت بیشتر از نتیجه ی جراحی می شود. سعی کنید در دوران بهبود بیشتر با آندسته از دوستان و فامیل های تان رفت و آمد کنید که از شما حمایت می کنند. بهتر است یک برنامه برای دوران نقاهتتان تنظیم کنید تا مطمئن شوید به اندازه ی کافی استراحت کرده اید. می توانید قبل از عمل یک مکان امن و آرام با تمام امکانات مورد نیاز برای خودتان آماده کنید تا به کاهش استرس تان کمک کند.

آمادگی روانی با استفاده از تجسم

یکی از مهمترین تکنیک های تمدد اعصاب و آمادگی روانی که در بالا هم ذکر کردیم “تجسم” است. تجسم در این مورد یعنی تصور کردن عملی که قرار است به زودی انجام دهید.

آمادگی روانی با استفاده از تجسم

برای این کار، بهتر است یک محیط آرام و ساکت را پیدا کنید تا بتوانید به راحتی فکر کنید. بسیاری از مردم شب ها قبل از خواب و یا صبح ها بعد از بیدار شدن فکر می کنند. چشمانتان را ببندید، بدنتان را آرام کنید و کارهای زیر را انجام دهید:

در فکرتان خودتان را ببینید که با خرسندی و موفقیت، ذهن و جسم تان را برای جراحی آماده می کنید. روز جراحی را تصور کنید. خودتان را ببینید که آرام و با اعتماد به نفس هستید. فرآیند جراحی را تصور کنید. نگاه کنید که جراحتان همه مراحل را به خوبی پشت سر می گذارد. شما روند بهبود را به بهترین نحو و بدون مشکل طی می کنید. و در نهایت پس از چند هفته خودتان را در آینه می بینید و از نتیجه ی جراحی لذت می برید.

مرور کردن این مراحل در ذهنتان به شما کمک می کند که برای این روز مهم آماده شوید و آمادگی روانی پیدا کنید. مطالعات نشان داده است کسانی که تصور می کنند جراحی آنها موفقیت آمیز است نسبت به کسانی که این تصور را ندارند استرس کمتری داشته و در روز جراحی از نظر روحی وضعیت بهتری دارند.

یکی از ویژگی های تصور خوب این است که بدانید قبل از جراحی، در حین جراحی و بعد از جراحی دقیقا چه اتفاقاتی می افتد. این امر یک بخش مهم از آمادگی روانی شما محسوب می شود.

دانستن روند جراحی

ما همیشه روی آموزش بیماران تاکید می کنیم. چون مشتریان آموزش دیده و آماده، در روز جراحی نگرانی کمتری دارند، زودتر بهبود می یابند و از نتایج خود راضی تر هستند. ما تلاش می کنیم تمام اطلاعاتی که شما از جراحی بینی نیاز دارید را در اختیارتان بگذاریم. به همین دلیل از بیمارانمان می خواهیم که از سوال پرسیدن شرم نداشته باشند. برای سوال پرسیدن ما همیشه در دسترس هستیم (به صورت تلفنی همه روزه از 9 صبح تا 8 شب و دریافت ایمیل به صورت 24 ساعته و برای ویزیت حضوری نیز روزهای زوج از ساعت 4 تا 8 شب) و خوشحال می شویم اگر بتوانیم با بیمارانمان صحبت کنیم و نگرانی های آن ها را حتی اگر خیلی جزئی و کوچک باشند برطرف کنیم.

ما همچنین به بیمارانمان توصیه می کنیم که در اینترنت به دنبال مطالب مرتبط با جراحی بینی بگردند. از آنجایی که برای هر موضوعی هم منابع معتبر و هم منابع نامعتبر وجود دارد. ما از بیمارانمان می خواهیم که حتما از معتبر بودن مطالبی که مطالعه می کنند مطمئن شوند.

دانستن کاراهایی که دکتر می تواند انجام دهد و کارهایی که نمی تواند انجام دهد

این خیلی مهم است که انتظارات واقع بینانه از جراحی بینی داشته باشیم. مطالعات نشان داده است که رایج ترین ویژگی افرادی که از جراحی زیبایی خود ناراضی هستند این است که نسبت به جراحی خود انتظارات غیر واقعی داشتند. این درست است که جراحی بینی می تواند ظاهر یک فرد را بهبود دهد اما دلیل نمی شود که انتظار داشته باشیم یک تغییر و تبدیل معجزه آسا و عجیب رخ دهد. علاوه بر این جراحی زیبایی نمی تواند افسردگی یا دیگر بیماری های روانی را درمان کند. در اغلب موارد، یک جراحی بینی موفق می تواند اعتماد به نفس بیمار را افزایش دهد. اما این مورد هم برای همه ی افراد تضمین نمی شود.

برای ما خیلی مهم است که بیمارانمان با دلایل درست و منطقی اقدام به جراحی بینی کنند. هیچ کس نباید برای اینکه خودش را شبیه شخص دیگر در بیاورد یا برای اینکه زندگی اش به کلی عوض شود اقدام به جراحی بینی کند. جراحی زیبایی بینی فقط می تواند ظاهر یک فرد را بهبود دهد و نمی تواند همه ی مشکلات زندگی اش را حل کند.

درک فرآیند ریکاوری

اولین چیزی که باید در مورد فرآیند ریکاوری یا دوران بهبود درک کنید این است که بهبود شما زمان می برد. ممکن است 2 سال طول بکشد تا بینی شما به شکل نهایی خود برسد. سرعت و نحوه ی بهبود هر بیماری با بیمار دیگر تفاوت دارد.

در طول دو هفته اکثر ورم های بینی از بین می روند. بعد از یکماه تقریبا 90 درصد ورم ها از بین می روند اما برای اینکه هیچ ورمی در بینی شما باقی نماند حداقل یکسال زمان لازم است.

بلافاصله بعد از جراحی بینی، صورت شما پف دار است. زیر چشم های شما ممکن است کبود باشد، دکتر شما احتمالا برای کاهش کبودی های صورتتان اقدامات احتیاطی خاصی را توصیه می کند. بعضی از بیماران ممکن است روز بعد از جراحی دچار حالت تهوع شوند این امر کاملا طبیعی است.

برای کاهش ورم بینی در روزهای اول معمولا از کمپرس سرد استفاده می شود. در بعضی موارد نیز از داروهای مسکن برای برطرف کردن درد و ناراحتی استفاده می شود. داروهای گیاهی هیومئوپاتی   نیز می توانند به شما کمک کنند که بهبود بهتری داشته باشید. برای چند روز باید سرتان را بالا نگه دارید و در بعضی موارد اصلا نباید آن را حرکت دهید. برای از سر گرفتن فعالیت های فیزیکی شدید باید حداقل چند هفته صبر کنید. ممکن است مجبور باشید برای چند هفته به پشت بخوابید. در دوران نقاهت نمی توانید از عینک استفاده کنید مگر به روشی دکترتان به شما آموزش می دهد. به جای عینک می توانید از لنز استفاده کنید. اکثر بیماران بعد از 10 روز می توانند کار و فعالیت روزمره ی خود را از سر بگیرند.

قبل و بعد از جراحی خودتان را سالم نگه دارید

یکی از چیزهایی که به شما کمک می کند برای جراحی آمادگی روانی داشته باشید این است که بدنتان را برای جراحی آماده کنید. وقتی شما می دانید که در سالم ترین حالت ممکن اقدام به جراحی کرده اید، شانس بیشتری برای بهبود سریع تر و دستیابی به نتایج موفقیت آمیز خواهید داشت.

انگیزه های واضح داشته باشید

شما باید مطمئن شوید که انگیزه هایتان برای جراحی بینی کاملا واضح است و بر مبنای خواسته های خودتان (نه خواسته های افراد دیگر) انجام می شود. به خاطر داشته باشید که نتایج جراحی بینی دائمی است.

همیشه نگرانی های خودتان را بیان کنید

اگر در مورد جراحی زیبایی خود سوالی دارید هرگز برای در میان گذاشتن آن با دکترتان تردید نکنید. چون اگر سوالاتتان پاسخ داده شود، دغدغه هایتان برطرف شده و خیالتان هم راحت می شود. بنابراین برای جراحی مورد نظر آماده تر می شوید.

صبر خود را برای دیدن نتیجه ی نهایی تقویت کنید

نتیجه جراحی های زیبایی بینی فورا مشخص نمی شود. البته شما اول باید وقت بگذارید و یک دکتر خوب پیدا کنید. علاوه بر این باید تلاش کنید که خودتان را از نظر فیزیکی برای جراحی آماده کنید. دستیابی به نتایج دلخواه نیازمند زمان و پیروی منظم از دستورالعمل های پزشک خواهد بود که این به میزان آماده سازی و نحوه ی ریکاوری شما نیز بستگی دارد چون موفقیت در جراحی های زیبایی نیاز فورا بدست نمی آید. به همین دلیل نباید انتظار داشته باشید که وقتی هنوز صورتتان متورم و کبود است نتیجه ی نهایی جراحی تان به خوبی مشخص شود.

یک جراح قابل اعتماد پیدا کنید

برای دستیابی به بهترین نتایج، باید مطمئن شوید یک جراح با تجربه و قابل اعتماد پیدا کرده اید و از این نظر خیالتان راحت است. ممکن است افراد زیادی وجود داشته باشند که بتوانند بینی شما را حتی با قیمت های خیلی پایین تر جراحی کنند اما شما نباید بدون تحقیق به همه افراد اعتماد کنید. حتما قبل از جراحی مطمئن شوید که یک جراح متخصص و با تجربه پیدا کرده اید که در جراحی بینی کاملا مهارت دارد و نرخ موفقیت در جراحی های او بالاست.