اتوپلاستی یا جراحی زیبایی گوش چیست ؟ اتوپلاستی ، که جراحی زیبایی گوش نیز نامیده می شود ، یک نوع جراحی زیبایی است که هدف آن تغییر سایز، شکل و مکان گوش هاست. اگر شما هم جزو افرادی هستید که گوش هایتان خیلی از سرتان دور است و از این موضوع ناراحت هستید ممکن نیاز به اتوپلاستی داشته باشید. البته اتوپلاستی برای افرادی که گوششان در یک حادثه آسیب دیده است یا نقص مادرزادی داشته اند نیز انجام می شود.

بعد از اینکه گوش ها رشدشان کامل شد ، معمولا بعد از 5 سال ، می توان جراحی اتوپلاستی را انجام داد. اگر یک کودک با گوش های برجسته یا مشکلات دیگر گوش متولد شود. اسپلینت می تواند این مشکل را اصلاح کند البته اگر فورا بعد از تولد انجام شود.

اتوپلاستی یا جراحی زیبایی گوش چیست ؟

چرا جراحی اتوپلاستی انجام دهیم؟

دلایل انجام اتوپلاستی معمولا موارد زیر است:

 • یکی از گوش ها یا هر دو گوش دور از سر قرار گرفته است
 • گوش های شما نسبت به سرتان خیلی بزرگ است
 • شما از جراحی قبلی خود ناراضی هستید

اتوپلاستی معمولا برای هر دو گوش انجام می شود که بتواند تقارن بیشتری ایجاد کند.به طور طبیعی لاله گوش و جمجمه باید زاویه 10 تا 15 درجه را تشکیل دهند و در بعضی افراد بدلیل نقص های مادرزادی این زاویه بیش از حد طبیعی است و ظاهری نا میزان را ایجاد می کند .

عمل اتوپلاستی علاوه بر برطرف کردن نقص های مادرزادی گوش به منظور بازسازی شکل ظاهری گوش نیز انجام می شود .

به عنوان مثال :
افرادی که در یک حادثه یا در اثر برداشتن تومور ، قسمت یا تمام لاله گوش آنها از بین رفته است .

کدام مشکلات ظاهری را می توان به وسیله اتوپلاستی ( جراحی زیبایی گوش ) برطرف کرد ؟

 •  گوش هایی که بیش از حد طبیعی برجسته هستند و اصطلاحا به آنها گوش های خفاشی یا بلبله گوش می گویند.
 •  گوش هایی که با هم تقارن ندارند
 •  افرادی که گوش آنها در اثر یک حادثه مانند ضربه خوردن ،سوختگی یا کنده شدن دچار نقص شده است یا به دلیل استفاده از گوشواره های سنگین ، گوش آنها پاره شده است .
 •  افرادی که به طور مادرزادی ، تشکیل لاله گوش در آنها صورت نگرفته است و علاوه بر مشکلات ظاهری دچار مشکلات شنوایی هستند .

در چه سنی عمل زیبایی گوش را انجام دهیم؟

اگر گوش دچار عارضه مادرزادی باشد بهتر است در سنین کودکی (بعد از شش سالگی ) که در سن ورود به مدرسه است انجام شود زیرا ممکن است به دلیل برخی مشکلاتی که در جامعه وجود دارد توسط بچه های دیگر مورد تمسخر واقع شود . در این سن گوش ها به اندازه کافی رشد کرده اند و برای جراحی مناسب است .

چه چیزی باعث برجسته شدن گوش ها می شود ؟

معمولاً گوش ها در حالت نرمال ، تحت زاویه 30 درجه نسبت به سر قرار دارند. زاویه بالاتر از 30 درجه ، باعث برجسته به نظر رسیدن گوش ها می شود. عوامل ژنتیکی و موقعیت سلامت ما ، مقدار رشد غضروف در گوش ها را تنظیم می کند ؛ ولی گاهی عواملی از قبیل آسیب دیدگی یا تصادف ، می تواند بعنوان یک عامل تعیین کننده در شکل گوش محسوب شود.

ریسک ها

جراحی گوش می تواند ریسک های مختلفی داشته باشد که عبارتند از :

 • جای بخیه. اگرچه ممکن است بعد از عمل جای بخیه باقی بماند اما این بخیه ها پشت گوش های شما در لای چین گوش مخفی می شوند و اصلا مشخص نیستند
 • عدم تقارن در جایگاه گوش. این اتفاق ممکن است در طول دوره ی بهبود رخ دهد. همچنین ممکن است عدم تقارنی که از قبل وجود داشته نیز با جراحی اصلاح نشود
 • تغییر در احساس پوست. تغییر مکان گوش ها در حین جراحی می تواند به طور موقت احساس پوست را در آن منطقه تغییر دهد. در موارد نادر ممکن است این تغییر دائمی باشد
 • مشکل با بخیه ها. برای حفظ شکل جدید گوش از بخیه استفاده می شود. اما اگر این بخیه ها به سطح پوست راه پیدا کنند باید برداشته شوند. چون باعث التهاب پوست آسیب دیده می شوند و در نتیجه جراحی دیگری لازم می شود.
 • اصلاح مفرط. اتوپلاستی می تواند ظاهر غیر طبیعی ایجاد کند و باعث شود گوش ها خیلی به سر بچسبند

مانند همه ی عمل های جراحی بزرگ، اتوپلاستی هم ریسک خونریزی، عفونت و حساسیت به مواد بیهوشی را خواهد داشت. حتی ممکن است به نوار چسب جراحی یا مواد دیگری که در حین جراحی و بعد از جراحی استفاده می شود حساسیت پیدا کنید.

اتوپلاستی یا جراحی زیبایی گوش چیست ؟

جراحی اتوپلاستی برای چه کسانی مناسب است؟

کودکانی که می خواهند جراحی اتوپلاستی انجام دهند باید شرایط زیر را داشته باشند:

 • کودکانی که سالم هستند و هیچ گونه بیماری تحدید کننده یا عفونت های درمان نشده در گوش خود نداشته باشند
 • حداقل 5 سال سن داشته باشند یا اینکه عضروف گوش آنها به اندازه ی کافی برای جراحی رشد کرده باشد
 • با دکتر خود هماهنگ باشند و دستورالعمل ها را به خوبی اجرا کنند

نوجوانان و بزرگسالانی که می خواهند جراحی اتوپلاستی انجام دهند باید شرایط زیر را داشته باشند:

 • سالم باشند و هیچ گونه بیماری تحدید کننده یا شرایطی که روند بهبود را مختل کند نداشته باشند
 • سیگاری نباشند
 • افرادی که دید مثبتی به جراحی اتوپلاستی داشته و برای آن اهدافی مشخص کرده باشند

جراحی اتوپلاستی یک جراحی شخصی محسوب می شود و شما باید آن را به خاطر خودتان انجام دهید نه بخاطر اینکه خواسته های شخص دیگری را تحقق ببخشید و یا خودتان را به یک عکس ایده آل شبیه کنید.

اتوپلاستی یا جراحی زیبایی گوش چیست ؟

چه زمان به اتوپلاستی نیاز داریم ؟

شکل برجسته گوش ، چیزی است که از زمان تولد ، توجه را به خود جلب کرده و قابل رویت می باشد. دادن یک شانس خوب به کودک و نجات او از مورد تمسخر قرار گرفتن ، با قرار دادن او تحت جراحی اتوپلاستی ، امکان پذیر است. همچنین در صورتی که فرد ، از بدشکلی گوش خود در اثر آسیب دیدگی یا عوامل دیگر رنج می برد ، می تواند از درمان اتوپلاستی بهره مند شود.

مشاوره برای جراحی اتوپلاستی

میزان موفقیت و امنیت شما در جراحی اتوپلاستی تا حد زیادی به صداقت شما در جلسه ی مشاوره بستگی دارد. در جلسه ی مشاوره سوالات متعددی درباره ی میزان سلامتی شما، خواسته هایتان و شیوه ی زندگیتان پرسیده می شود.

در طول جلسه ی مشاوره، خودتان را برای بحث در این موارد آماده کنید:

 • چرا می خواهید این جراحی را انجام دهید؟ انتظارات و خواسته هایتان را به طور کامل بیان کنید
 • شرایط پزشکی، بیماری ها، داروهایی که به آن ها آلرژی دارید، درمان های پزشکی و …
 • داروهایی که در حال حاضر مصرف می کنید مانند ویتامین ها، مکمل های گیاهی، الکل، تنباکو و مواد مخدر
 • جراحی هایی که در گذشته داشتید

دکترتان احتمالا بررسی های زیر را انجام می دهد:

 • ارزیابی وضعیت کلی سلامتی شما و ارزیابی ریسک ها و بیماری های موجود
 • گرفتن عکس هایی برای پرونده ی پزشکی
 • بحث در مورد انتخاب های شما و پیشنهاد یک دوره ی درمان
 • بحث در مورد نتیجه ی جراحی و هر گونه ریسک و مشکلات بالقوه

جلسه ی مشاوره این فرصت را به شما می دهد که همه ی سوالاتتان را از دکتر بپرسید. ما برای کمک به شما یک لیست از سوالاتی که باید از جراح زیبایی گوش خود بپرسید تهیه کرده ایم که می توانید برای شروع یک جلسه ی مشاوره ی خوب از آن استفاده کنید.

این خیلی مهم است که همه ی جنبه های جراحی زیبایی گوش خود را درک کنید. نگران بودن در این مورد یک مساله ی طبیعی است .پس از اصحبت کردن در مورد احساساتتان خجالت نکشید.

چگونه برای روند اتوپلاستی آماده شویم ؟

پرسنل پزشکی ، دستورالعمل های ویژه ای را در اختیار شما قرار می دهند ، که با دنبال کردن دقیق آن ها می توانید از یک تجربه خوشایند بهره مند شوید.

 1. از شما خواسته می شود ، تا مصرف برخی دارو ها و مکمل ها از قبیل ایبوپروفن را کنار بگذارید. هشت ساعت قبل از جراحی ، چیزی نخورید و ننوشید.
 2. برای مرخصی گرفتن از محل کار خود ، به مدت چند روز بعد از جراحی ، هماهنگی های لازم را انجام دهید.
 3. به افراد سیگاری توصیه می شود تا قبل از جراحی ، به منظور پیشگیری از بروز عوارض جانبی ، استعمال سیگار را ترک کنید.
 4. باید از یکی از دوستان یا نزدیکان خود بخواهید ، تا شما را بعد از جراحی به منزل بازگرداند و در چند روز اول بعد از جراحی ، از شما مراقبت کند.
 5. در روز روند ، موهایتان را به طور کامل بشویید ، و لباس راحت و گشاد بر تن کنید. زنان باید از آرایش کردن و انداختن زیورآلات ، خودداری کنند.

اتوپلاستی یا جراحی زیبایی گوش چیست ؟

در طول جراحی اتوپلاستی چه اتفاقی می افتد؟

تکنیک های مورد استفاده در جراحی اتوپلاستی به این بستگی دارد که گوش چه نوع ایرادی داشته باشد. تکنیک خاصی که دکتر شما انتخاب می کند، محل برش و جای بخیه ها را مشخص می کند.

دکتر شما می تواند برش را در محل های زیر ایجاد کند:

 • پشت گوش های شما
 • در داخل چین های درونی گوش

بعد از اینکه دکتر شما برش را ایجاد کرد، غضروف و پوست اضافه را حذف می کند. سپس غضروف باقی مانده را در محل مناسب خود جاسازی می کند و با بخیه ی داخلی شکل جدید آن را حفظ می کند. بخیه های دیگر برای بستن برش های خارجی استفاده می شود.

این جراحی حدود 2 ساعت به طول می انجامد.

اتوپلاستی یا جراحی زیبایی گوش چیست ؟

پس از جراحی اتوپلاستی چه اتفاقی می افتد؟

پس از جراحی، گوش های شما را برای محافظت و امنیت بیشتر باند پیچی می کنند.

ممکن است کمی احساس نارحتی و خارش داشته باشید. برای همین بهتر است داروهایی ضد دردی که دکترتان تجویز کرده است را مطابق دستور او مصرف کنید. اگر داروهای خود را مصرف کردید و ناراحتی شما تشدید شد فورا با دکتر خود تماس حاصل کنید.

برای جلوگیری از وارد شدن فشار به گوش ها، از خوابیدن به یک سمت خودداری کنید. همچنین سعی کنید که گوش خود را نخارانده و فشار زیاد به بخیه ها وارد نکنید. توجه داشته باشید که بهتر است در دوران نقاهت از پیراهن های دکمه دار یا پیراهن هایی که یقه ی خیلی باز دارند استفاده کنید.

چند روز پس از جراحی، دکتر شما پاندپیچی ها را باز می کند. گوش های شما همچنان متورم و قرمز به نظر می رسد. شما باید برای 2 الی 6 هفته از یک هدبند شل استفاده کنید تا از گوش های شما در شب محافظت کند. این کار از کشیده شدن گوش هایتان هنگام غلط زدن در خواب جلوگیری می کند.

در مورد زمان کشیدن بخیه ها با دکترتان صحبت کنید. بعضی از بخیه ها خود به خود حل می شوند. اما بخیه های دیگر باید در هفته های بعد از جراحی توسط دکتر کشیده شوند.

در مورد زمان از سر گرفتن فعالیت های روزمره مانند حمام رفتن و فعالیت های فیزیکی با دکترتان صحبت کنید.

 نتیجه ی جراحی اتوپلاستی

بعد از اینکه پاندپیچی گوش برداشته شد، شما تغییرات زیادی را در ظاهر گوش هایتان متوجه می شوید. این تغییرات دائمی هستند.

اگر از نتیجه ی جراحی خود راضی نیستید می توانید با دکترتان در مورد جراحی ترمیمی صحبت کنید.

ریکاوری

دو روز اول بعد از جراحی ، اغلب صرف استراحت در منزل می شود. کبودی و تورم موضعی ، به حداقل رسیده و گاهی تا چند روز ماندگار می باشد. بیشتر بیماران می توانند ظرف چند روز ، به محل کار یا مدرسه بازگردند. تورم در صبح گاهی بدتر می شود و در صورتی که در هنگام خواب ، سر خود را در موقعیت بالاتر از بدن قرار دهید ، تورم بیشتر کاهش پیدا می کند. داروهای مسکن می توانند به تسکین و کنترل درد کمک کنند.

خطرات جراحی زیبایی گوش

برخی مشکلات و عوارض جانبی البته در موارد بسیار نادر ، در روند اتوپلاستی رخ می دهد. بیشتر عوارض جانبی مرتبط با جراحی گوش ، با استفاده از آنتی بیوتیک و لوله های مخصوص تخلیه ترشحات بعد از جراحی ، قابل درمان می باشد. برخی از این عوارض جانبی عبارتند از :

 •  ایجاد لخته خون در گوش
 •  عفونت در ناحیه غضروفی گوش
 •  سردرد
 •  شکل گیری بافت اسکار یا جای زخم
 •  بر جای ماندن جای زخم قابل رویت در پشت گوش

به منظور به حداقل رساندن احتمال بروز عوارض جانبی بعد از جراحی ، پزشک ، دستورالعمل های دقیق درباره نحوه آماده شدن برای روند اتوپلاستی و چگونگی مراقبت از خود بعد از روند ، را در اختیار شما قرار می دهد. برخی از دستورالعمل های ارائه شده از سوی پزشک ، شامل توقف مصرف سیگار به مدت چند ماه قبل و بعد از روند جراحی ، و عدم مصرف برخی داروها از قبیل آسپرین می باشد.

اتوپلاستی یا جراحی زیبایی گوش چیست ؟

 

اتوپلاستی یا جراحی زیبایی گوش چیست ؟

 

هزینه ی جراحی زیبایی گوش

هزینه ی جراحی زیبایی گوش یا اتوپلاستی به عوامل مختلفی بستگی دارد. هزینه ای که جراح برای جراحی گوش دریافت می کند به میزان تجربه، روش مورد استفاده و همچنین محل جغرافیایی جراحی بستگی خواهد داشت.

هزینه جراحی اتوپلاستی به عوامل زیر بستگی دارد:

 • هزینه ی تخصص جراح
 • هزینه بیمارستان یا تسهیلات جراحی
 • هزینه ی بیهوشی
 • هزینه ی نسخه برای داروها
 • پوشاک بعد از جراحی
 • آزمایش های پزشکی

هنگامی که می خواهید یک جراح متخصص برای جراحی گوش خود انتخاب کنید به خاطر داشته باشید که تجربیات جراح و میزان راحتی شما با او به اندازه ی هزینه ی نهایی جراحی مهم خواهد بود.

آیا هزینه ی اتوپلاستی تحت پوشش بیمه است؟

بیشتر شرکت های بیمه، هزینه ی جراحی های اختیاری مانند جراحی هایی که ظاهر گوش را تغییر می دهند یا مشکلاتی از این نوع را تقبل نمی کنند.

بعضی از مشکلات ممکن است توسط بیمه پوشش داده شود به خصوص وقتی که به منظور از بین بردن یک عارضه ی پزشکی یا بازگرداندن عملکرد شنوایی انجام می شود. پس قبل از انجام هر گونه جراحی، بهتر است با شرکت بیمه ی خود مشورت کنید.