دلایل مختلفی برای انجام جراحی بینی وجود دارد که یکی از آن ها اصلاح گردی نوک بینی است. گردی نوک بینی زمانی ایجاد می شود که نوک بینی گرد و پهن باشد. این گردی معمولا به دلیل عرض زیاد غضروف، حالت ارتجاعی غضروف که باعث خم شدن آن می شود، دور بودن غضروف ها از هم و یا مشخص نبودن غضروف ها از زیر پوست ایجاد می شود.

گاهی اوقات گردی نوک بینی به علت ضخیم بودن پوست است. این نوع بینی علاوه بر دلایلی که در بالا گفته شد در نژاد های مختلف از جمله آسیایی ها و آفریقایی ها به کرات دیده می شود.

آناتومی نوک بینی و گردی نوک بینی

نوک بینی در درجه اول شامل پوست، چربی های زیر پوست، بافت همبند، خون و عروق لنفاوی، غدد سباسه و مخاط می شود. هر کدام از این لایه ها می تواند در ایجاد یک بینی نوک گرد مشارکت داشته باشد. با این حال گردی نوک بینی در درجه ی اول می تواند به دلیل ضخامت پوست، چربی های زیر پوستی و غضروف باشد. همان طور که می بینید هر کدام از این لایه های می تواند مسئول تشکیل یک بینی نوک گرد باشد. به همین دلیل روش های جراحی و تکنیک های مناسبی برای کاهش گردی نوک بینی باید به کار گرفته شود.

در اینجا ما سه نوع کلی از بینی های نوک گرد را مورد بحث قرار می دهیم. البته همه ی بینی های نوک گرد را نمی توان به آسانی در این سه گروه قرار داد اما این بخش های اساسی چارچوبی فراهم می کند که می توانیم از آن به بحث در مورد علل گردی نوک بینی و تفاوت های میان هر نوع بینی بپردازیم.

در بیمارانی که نژاد های مختلفی دارند از نظر آناتومی تفاوت های زیادی وجود دارد و این امر نیازمند استفاده از روش های متنوع برای اصلاح گردی نوک بینی است.

تفاوت آناتومی بینی در نژادهای مختلف

گردی نوک بینی

  1. ارتفاع پل بینی متفاوت است. به عنوان مثال در بیمارانی با نژاد آفریقایی پل بینی کوتاه تر است.
  2. در نژاد آفریقایی پوست بینی ضخیم تر و بافت نوک بینی چرب تر است.
  3. در این بیماران غضروف های نوک بینی ضعیف تر و سوراخ های بینی پهن تر و پره های بینی باز تر است.

سه نوع مجزا از بینی های نوک گرد

  1. بینی نوک گرد غضروفی

برجسته بودن شکل یا سایز غضروف های جانبی پایینی. این نوع بینی هم می تواند در بیماران سفید پوست و هم نژاد های دیگر ایجاد شود. همان غضروف های جانبی پایینی که در بیماران نژادی شل بوده و پشتیبانی ضعیفی دارد، در این مورد قوی و پهن است به صورتی که پوست بینی را به سمت خارج فشار می دهد.گردی و برجستگی نوک بینی در اینگونه افراد کاملا مشخص است.

گردی نوک بینی

  1. بینی نوک گرد یاتروژنیک یا بینی نوک گرد ترمیمی

معنای لغوی یاتروژنیک یعنی “نشات گرفته از یک پزشک”. معنای وسیع تر آن یعنی یک اثر غیر عمدی نامطلوب یا مشکلی که از یک درمان پزشکی نشئت گرفته است.

یاتروژنیک یا بینی نوک گرد ترمیمی دلالت دارد بر این که بیمار در گذشته جراحی بینی انجام داده است و پس از مدتی نوک بینی گرد شده است یا گردی نوک بینی به خوبی درمان نشده است. در این موارد، نوک بینی باید باز شود و بافت اسکاری که ایجاد شده است خارج شده و با  غضروفی که از دنده، گوش یا سپتوم برداشته می شود جایگزین شود تا بتوان پشتیبانی نوک بینی را حفظ کرد. در بعضی موارد نیز ممکن است از متریال مصنوعی استفاده شود.

  1. بینی نوک گرد نژادی

در این شرایط، نوک گرد بینی اغلب ضعیف و شل می باشد و برای اصلاح آن باید نوک بینی را به وسیله ی پیوند غضروف پشتیبانی کنیم که این غضروف معمولا از سپتوم بینی یا گوش برداشته می شود. تقویت نوک بینی به وسیله غضروف مثل این است که چارچوب خانه سقف آن را پشتیبانی کند.

گاهی برای بعضی از بیماران سوال ایجاد می شود که برای جراحی نوک بینی از چه روشی استفاده می شود. آنها می خواهند بدانند که آیا اصلاح گردی نوک بینی با جراحی بینی “بسته” ( در این روش فقط از طریق سوراخ های بینی به درون بینی دسترسی داریم یعنی زیر بینی برش داده نمی شود) امکان پذیر است یا خیر. از نظر من بهتر است این جراحی با روش “باز” انجام شود. چون این تنها راه واقعی برای کار کردن روی این دو جزء می باشد : یکی چربی اضافه ی نوک بینی و دیگری عدم پشتیبانی غضروف های نوک بینی. در این شرایط روش بسته به شدت توانایی های جراح را در دسترسی کافی برای اصلاح منشا نگرانی های بیمار محدود می کند. اگرچه روش باز ممکن است کمی غیر طبیعی و یا ترسناک باشد اما تجربیات جراحی بینی و نحوه ی بهبود بیمار را تحت تاثیر قرار نمی دهد. و در این مورد بهترین راه برای دستیابی به نتایج مطلوب است.

 

اصلاح گردی نوک بینی چگونه است؟

اصلاح گردی نوک بینی به وسیله جراحی بینی اینگونه است که لبه های کوچکی از غضروف بینی برای اصلاح شکل غضروف حذف می شود. استفاده از بخیه نیز برای ایجاد یک نوک بینی تیز تر و در عین حال طبیعی تر می تواند بسیار سودمند باشد.

گاهی اوقات برای ایجاد یک نوک بینی تمیز تر و مشخص تر به پیوند غضروف نیاز است. و در آخر  بیمارانی که گرد بودن نوک بینی آنها به علت ضخیم بودن پوست بینی شان است لازم است پوست بینی شان هم کمی نازک شود.

هزینه ی اصلاح گردی نوک بینی

این سوال یکی از رایج ترین سوالاتی است که از متقاضیان جراحی بینی دریافت می کنیم. هزینه ی اصلاح گردی نوک بینی بوسیله ی جراحی بینی به عوامل مختلفی بستگی دارد. از آنجایی که اصلاح گردی نوک بینی یک تغییر زیبایی محسوب می شود، تحت پوشش بیمه نخواهد بود. هزینه هایی که مربوط به جراحی بینی می شود عبارتست از : هزینه ی تخصص جراح، هزینه ی بیهوشی و هزینه ی تسهیلاتی که برای این جراحی استفاده می شود.

 

اگر شما مشکل تنفسی داشته باشید و این مشکل به دلیل انحراف بینی، آلرژی، یا عفونت های مکرر سینوس ها ایجاد شده باشد، نیاز به جراحی خواهید داشت و هزینه ی این بخش از جراحی شما را بیمه پرداخت می کند ( این مورد به میزان منافع بیمه شما بستگی دارد ).  این امر هزینه ی تسهیلات و هزینه ی بیهوشی را تقلیل می کند و تقریبا بیشتر هزینه توسط بیمه پرداخت می شود (البته این امر به میزان پوشش بیمه ی شما بستگی دارد)