اکثر زنان می دانند که در هنگام بارداری باید از خوردن پنیرهای نرم ،رنگ کردن مو و خوابیدن روی شکم اجتناب کنند اینها تعدادی از مواردی بود که مشخص است نباید در طول بارداری انجام شود. اما موردی که ممکن است خیلی واضح نباشد مساله ی جراحی زیبایی به خصوص جراحی بینی در هنگام بارداری است. در هر حال عمل بینی کاری به کار شکم در حال رشد شما نخواهد داشت، درست است ؟ خیر! به عنوان یک مادر باردار شما باید دریابید که این جراحی بیش از آنچه که فکرش را می کنید بر روی شرایط شما تاثیر می گذارد. در ادامه ، ارتباط بارداری و جراحی بینی و تاثیرات هر دو پروسه بر یکدیگر توضیح داده می شود. ممکن است این مطالب برای شما جالب باشد!

 

بارداری و جراحی بینی

 

 

هر انچه باید راجع به ارتباط بارداری و جراحی بینی بدانید:

عمل بینی در هنگام بارداری

گاهی اوقات زمان بندی به تنهایی کار ساز نیست. خانم هایی که برای رینوپلاستی زمان بندی کرده و متوجه شده اند که باردار هستند تنظیم وقت برای ایشان واقعا ناامید کننده است. هر نوع عمل جراحی انتخابی در طول حاملگی ممنوع است از جمله عمل زیبایی بینی. هرچند به لحاظ فیزیکی ، بارداری و جراحی بینی ممکن است به هم ارتباطی نداشته باشند ؛ به عبارتی عمل بینی هیچ ربطی به رحم شما نخواهد داشت اما آرام بخش ها و داروهایی که استفاده خواهید کرد می تواند برای جنین در حال رشد شما مضر باشد. خیلی خطرناک است که سلامت کودک خود را بخاطر یک جراحی زیبایی که می توانید در آینده هم انجام دهید به خطر بیندازید.

اگر با مشکلات تنفسی که ناشی از انحراف سپتوم یا باریک بودن راه هوایی بینی است مواجه شدید ، رینوپلاستی  فراتر یک جراحی انتخابی خواهد شد. اگر سلامتی و تندرستی خودتان به وسیله عدم توانایی برای دریافت اکسیژن کافی تهدید شود، ممکن است انجام عمل نیاز باشد. البته احتمال اینکه این اتفاق رخ دهد فوق العاده کم است. شما باید توسط پزشک معالج خود ارزیابی شوید تا خطرات و منافع عمل بینی را برای شما سبک سنگین کنند.

بارداری بعد از جراحی بینی

عمل کردن بینی کار یک روزه نیست؛ بلکه بیشتر یک فرآیند تدریجی شامل برنامه ریزی، آماده سازی و بهبود است. برای بسیاری از زنان، دانستن این نکته مهم است که بارداری و جراحی بینی باید با چه مدت فاصله از یکدیگر به انجام برسند؟ به اصطلاح چه موقع می توان پس از عمل کردن بینی برای بارداری اقدام کرد؟ زنان جوان که در اواسط سال های زندگیشان قرار دارند ممکن است سوالات زیادی درباره ی زمان مطمئن برای دوباره باردار شدن برایشان پیش بیاید.

اکثر جراحان در این قضیه اتفاق نظر دارند که پس از اینکه دوران بهبودی به پایان رسید، می توان برای بارداری اقدام کرد. پس از اینکه ساختار بینی مستحکم شد شما آزاد هستید که دوباره بر روی مسائل مهم زندگی تان متمرکز شوید. هیچ دلیل پزشکی وجود ندارد که بتواند مانعی برای دوران پس از بهبود شما به وجود بیاورد.اما برای اینکه بتوانید اطلاعات دقیق تری برای استراتژی های بعد از عمل خود بدست بیاورید ، می توانید در جلسه ی مشاوره در مورد نگرانی های خود با بهترین جراح بینی تهران مشورت کنید. برای دریافت مشاوره ای که مخصوص وضعیت شماست این بهترین راه است.

آیا بارداری بر روی بینی جراحی شده من تاثیر می گذارد؟

در ادامه مطالب بارداری و جراحی بینی باید گفت که بدن هنگام حاملگی تغییرات قابل توجهی را متحمل می شود از جمله تورم بینی و حتی ضخیم شدن دیواره آن ، بعضی از زنان افزایش مخاط بینی و تراکم در بینی و حفره های سینوسی را نیز تجربه کرده اند. همه ی این موارد می تواند مشکلاتی برای بینی ایجاد کند.

خوشبختانه نتایج عمل بینی در هنگام بارداری و پس از بارداری حفظ می شود .هر چند پف کردن و تورم بینی یک مساله عادی در دوران بارداری است اما همه ی این مشکلات پس از بارداری خود به خود برطرف خواهند شد. اگر به دلیل تورم بینی احساس تنگی نفس به سراغتان آمد در اولین فرصت به دنبال مراقبت های پزشکی بروید.

دیگر فاکتورهای موثر در بارداری و جراحی بینی

درست بعد از جراحی کردن بینی، شما موظف هستید از بعضی از علائمی که بعد عمل به وجود می آید مراقبت کنید که احتمالا این مراقبت ها باعث می شود از باردار شدن درحین بهبودی منصرف شوید. بعد از عمل کردن بینی :

  • ممکن است ناخوش احوال باشید؛ به دلیل سردردی که ممکن است بعد از جراحی داشته باشید
  • هنگام خواب سر باید روی یک محل شیب دار قرار بگیرد که معمولا از چند بالش استفاده می شود
  • وجود گچ و باند پیچی بینی احساس خوشایندی برای شما نخواهد داشت
  • تداخل در تنفس برای شما ناخوشایند خواهد بود
  • هنگامی که گچ بینی برداشته می شود ممکن است کمی درد داشته باشید
  • اطراف بینی و چشم برای چند هفته کبود و متورم است

چند ماه پس از زایمان نیز از نظر  فیزیکی و روانی آمادگی عمل های جراحی زیبایی را خواهید داشت. اگرچه شما بعد از عمل بینی قادر به شیر دادن خواهید بود اما اثرات داروهایی که استفاده کردید در چند روز اول به شیر شما منتقل می شود. بنابراین بیمارانی که بچه شیر می دهند بهتر است برای چند روز شیر خود را برای کودکشان ذخیره کنند.

بچه دار شدن برای بانوانی که برای اولین بار مادر شده اند تجربه شگفت آوری است. بنابراین شاید خیلی عاقلانه نباشد که استرس دوران بهبود جراحی بینی را به آن اضافه کنیم. از نظر پزشکی اکثر پزشکان پیشنهاد کرده اند که مادران شیرده نباید داروهایی استفاده کنند که وارد شیرشان شده و از طریق آن به کودک منتقل شود. داروهای زیادی در این گروه قرار می گیرد و باید از مصرف آنها اجتناب شود.

سوالات متداول ارتباط بارداری و جراحی بینی

آیا رینوپلاستی در بارداری به علت مشکلات تنفسی انجام می شود؟

شایان ذکر است که در زمان بارداری بعلت خطرات داروی بیهوشی برای جنین هیچگونه عمل جراحی مجاز نیست.

آیا بعد از جراحی بینی بارداری خطرناک است؟

اگر میان عمل بینی و بارداری فاصله ای مناسب باشد خطری وجود نخواهد داشت. بعد از عملکردن بینی باید اجازه دهید ساختار اصلی آن شکل بگیرد و زخم ها به طور کلی بهبود یابد، مدت زمان لازم و مناسب برای فاصله حامله شدن و جراحی 6 ماه الی یک سال می باشد.

آیا بارداری قبل از عمل بینی توصیه می شود؟

اگر تصمیم به انجام رینوپلاستی قبل از حاملگی را دارید بهتر است، برای هر چیزی خود را آماده کنید. بارداری و جراحی بینی هر دو آن ها دارای یک دوره نقاهت و بهبود طولانی می باشد. پزشکان توصیه می کنند که در این مواقع اقدام به بارداری نکرده و اجازه دهید به طور کامل بهبود یابید و سپس برای مسائل مهمی چون فرزند آوری اقدام کنید.

بارداری چه تاثیری بر تورم بینی دارد؟

دوران بارداری همراه با تورم بسیار زیاد در قسمت های مختلف بدن افراد می باشد. بنابراین، تورم و زمان بهبود بینی جراحی شده بسیار بیشتر خواهد بود.