بوتاکس چیست ؟ بوتاکس یک نوع سم به نام بوتولینوم است که تزریق آن در زیر پوست،سبب فلج شدن عضلات آن ناحیه و از بین رفتن چین و چروک صورت خواهد شد و ظاهری جوان تر را برای مدتی ایجاد خواهد کرد. برای مشاهده نمونه کارهای زیبایی دکتر طاهریان ، بهترین متخصص جراحی بینی و صورت تهران ، می توانید به گالری سایت مراجعه نمایید.

بوتاکس چیست ؟

اثرات بوتاکس بسته به تزریقات قبلی بین 3 تا 6 ماه به طول می انجامد و به طور متوسط هر 3 تا 6 ماه یکبار تجدید می شود .
شاید برای بعضی از افراد این سوال پیش بیاید که اگر تزریق بوتاکس در دوره های تعیین شده تکرار نشود آیا پوست از حالت قبل بدتر خواهد شد؟ در جواب این سوال باید گفت خیر در صورت عدم تمدید بوتاکس ، پوست فقط به حالت قبل بر خواهد گشت و حتی امکان دارد پس از چند مرتبه تزریق ، مقداری از چین و چروک ها کمرنگ تر هم شوند .

تزریق بوتاکس بین 10 الی 20 دقیقه به طول می انجامد و شروع اثر آن بین 4 تا 7 روز است .

تزریقات بوتاکس برای چه افرادی مجاز نیست ؟

 1. افرادی که سن آنها زیر 18 سال است .
 2. افرادی که در دوران حاملگی یا شیر دهی هستند .
 3. افرادی که بیماری های قلبی عروقی حاد دارند .
 4. افرادی که بیماری ام اس یا نارسایی کلیه دارند .
 5. افرادی که عفونت های فعال دارند یا از نظر ایمنی بدنشان ضعیف است .
 6. افرادی که بیماری اختلالات انعقادی دارند.
 7. افرادی که به پروتئین گاو حساسیت دارند.
 8. کسانی که بیماری عفونی و التهابی در صورت و اطراف آن دارند .
 9. کسانی که از دارو های ضد انعقاد خون استفاده می کنند .
 10. کسانی که در دو هفته اخیر واکسیناسیون انجام داده اند .
 11. کسانی که سابقه حساسیت به این دارو را دارند.

بوتاکس چگونه اثر می کند ؟

ماهیچه ها برای حرکت از اعصاب دستور می گیرند و این فرمان توسط یک ماده شیمیایی به نام استیل کولین به ماهیچه ها می رسد . بوتاکس از ترشح استیل کولین و در نتیجه منقبض شدن ماهیچه جلوگیری می کند و باعث صاف شدن جای چین و چروک می شود .

چه محل هایی برای تزریق بوتاکس مناسب است ؟

 • خطوط اخم (بین دو ابرو)
 • خطوط افقی پیشانی
 • چین و چروک های کنار چشم
 • چین و چروک های گردن
 • خطوط خنده

بوتاکس چیست ؟

بعد از تزریق بوتاکس چه مراقبت هایی لازم است ؟

 1. روی محل تزریق را نباید ماساژ داد .
 2. به مدت 4 ساعت نباید دراز کشید .
 3. به مدت چند ساعت از کمپرس سرد در محل های تزریق استفاده کرد .
 4. عضلاتی که در آنها تزریق صورت گرفته است به طور ارادی منقبض کرد .

بوتاکس بجز برطرف کردن چین و چروک چه کاربرد های دیگری دارد ؟

1.   درمان تعریق موضعی بیش از حد

در این مورد بوتاکس به جای اینکه در داخل عضله تزریق شود در داخل پوست تزریق می شود و شروع اثر آن برای جلوگیری از تعریق ، حدود 7 روز و ماندگاری آن حدود 7 ماه است و اگر تزریق آن به طور مرتب تمدید شود ، ماندگاری آن تا حدود  16 ماه به طول خواهد انجامید .

2.   کاهش درد های مزمن ( درد گردن ، شانه ، میگرن )

هنگامی که بوتاکس به عضلات تزریق می شود فرمان عصبی که توسط مغز به منظور سفت شدن عضلات به ماهیچه ها  می رسد ، مسدود خواهد شد و منجر به شل شدن عضلات و کاهش درد می شود .

عوارض بوتاکس

بوتاکس به خودی خود عوارض چندانی ندارد اما اگر افراد ناوارد و غیر متخصص تزریق بوتاکس را انجام دهند و یا دز مناسب برای دارو را رعایت نکرده باشند و یا در محل نامناسب تزریق کرده باشند امکان دارد عوارضی با خود به همراه داشته باشد .

بوتاکس چیست ؟

چگونه می توان درمان بوتاکس را اختصاصی نمود ؟

یکی از اصلی ترین مزیت های درمان زیبایی بوتاکس ، این است که این روند متناسب با نیازهای شما ، دارای قابلیت اختصاصی و سفارشی شدن می باشد. برای سفارشی کردن این روند ، شما و جراح زیبایی تان ، درباره اهداف مورد نظر گفتگو کرده و بهترین طرح درمان برای نواحی مورد نظر ، خلق می شود.

ریکاوری روند تزریق بوتاکس چگونه است ؟

بعد از تزریق بوتاکس ، سپری کردن دوره ریکاوری مورد نیاز نمی باشد. بنابراین ، شما آزادانه می توانید به محل کار خود بازگشته و فعالیت های روزمره تان را از سر بگیرید. البته باید از مالش دادن ناحیه درمان در صورت خود و مشارکت در فعالیت های سنگین در طول چند روز اول ، خودداری نمایید.

آیا تزریق بوتاکس دردناک است ؟

درمان بوتاکس ، اساساً بدون درد می باشد. شما می توانید از عنصر بی حسی موضعی برای تسکین درد مربوط به این درمان ، که چیزی شبیه به مور مور شدن است ، استفاده کنید. حتی بدون استفاده از این کرم های موضعی نیز ، درد تجربه شده در این درمان ، بسیار ملایم می باشد.

بوتاکس چیست ؟

آیا بوتاکس جای زخم بر جای می گذارد ؟

بلافاصله بعد از درمان ، شما متوجه آثار کوچک بر جای مانده از سوزن های استفاده شده در روند تزریق می شوید. این آثار بر جای مانده ، دائمی نبوده و ظرف چند روز از بین خواهند رفت.

چه سنی برای تزریق بوتاکس مناسب است ؟

همچون بیشتر جراحی های زیبایی صورت ، هیچ محدوده سنی خاصی برای استفاده از بوتاکس وجود ندارد. تزریق بوتاکس در سنین کمتر ، سبب جلوگیری از بروز خطوط صورت و چین و چروک های آن ، می شود و نقش بازدارندگی دارد. معمولا استفاده از بوتاکس در سنین 20 تا 65 سال ، هیچ مشکلی را برای فرد ایجاد نمی کند.

چگونه می توان تاثیر بوتاکس را طولانی تر کرد ؟

با مصرف مکمل های خوراکی حاوی زینک ، می توانید ماندگاری اثر بوتاکس را افزایش دهید. همچنین تغییر سبک زندگی و رعایت صحیح مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس ، نقش بسیار مهمی در طولانی کردن ماندگاری بوتاکس ایفا می کند.

چند وقت یک بار باید تزریق بوتاکس را تمدید کرد ؟

مدت زمان ماندگاری بوتاکس در افراد مختلف متفاوت است ، و به عواملی چون بدن بیمار ، برند بوتاکس تزریقی و سرعت تجزیه دارو توسط بدن ، بستگی دارد. مدتی پس از تزریق بوتاکس ، دارو توسط بدن جذب شده و اثر آن رفته رفته از بین می رود. معمولا به صورت متوسط هر 3 تا 6 ماه یک بار ، نیاز به تمدید بوتاکس خود دارید.

بوتاکس چیست ؟

آیا ماساژ ناحیه درمان پس از تزریق بوتاکس ، نقشی در سرعت بهبودی دارد ؟

پزشکان توصیه می کنند ، برای جلوگیری از حرکت بوتاکس و اثر گذاری آن روی ماهیچه های اطراف ناحیه درمان ، 1 الی 2 روز پس از روند ، از هرگونه وارد آوردن فشار به پوست یا ماساژ آن خودداری کنید.

چرا پس از تزریق بوتاکس تورم و کبودی رخ می دهد ؟

ممکن است برخی افراد پس از تزریق بوتاکس ، تورم و کبودی جزئی را تجربه کنند. علت این امر آنست که مویرگ های زیر پوست ممکن است ، در هنگام روند دچار پارگی شوند و کبودی جزئی رخ دهد ، که پس از گذشت 2 تا 3 روز از بین می رود.