بینی ها در اشکال و اندازه های مختلفی ایجاد می شوند و نظرات زیادی در مورد مشخصات یک بینی ایده آل وجود دارد. در نظر برخی از افراد پهن بودن بینی مربوط به گرد بودن نوک بینی است و در نظر بعضی دیگر سوراخ های بینی پهن است و یا پل بینی خیلی عریض است. در هر حال نگرانی ها مربوط به هر چیزی که باشد، بینی خصیصه ی مرکزی صورت است و نقش مهمی در اعتماد به نفس شخص و تعامل با دیگران بازی می کند. پهنای بینی باید در رابطه با طول بینی و سایر اجزای صورت ارزیابی شود. بعد از یک جراحی بینی موفق، بینی باید با سایر اجزای صورت تناسب داشته باشد. عمل جراحی برای یک بینی پهن باید برای بهبود تناسب بینی و ایجاد سازگاری با سایر اجزای صورت انجام شود.

اولین قدم برای جراحی یک بینی پهن این است که دلایل پهن بودن بینی توسط دکتر تشخیص داده شود و سپس بهترین روش برای اصلاح آن تعیین شود. این برنامه ها و تصمیمات بهتر است در جلسه ی اول مشاوره گرفته شود.

دلایل ایجاد یک بینی پهن می تواند هر کدام از موارد زیر باشد:

  • پهن بودن استخوان بینی
  • پهن بودن غضروف های طاق وسط
  • پهن بودن سپتوم پشتی
  • پهن بودن نوک بینی
  • پهن بودن غضروف های جانبی بالایی یا پایینی
  • ضخیم بودن پوست یا گوشتی بودن بینی
  • پهن بودن سوراخ های بینی
  • “تصور پهن بودن بینی” که ناشی از ناکافی بودن طول بینی است

گاه و بی گاه ممکن است بینی شکل نسبتا خوبی داشته باشد اما از بالا تا پایین پهن باشد و نیاز به روش های قدم به قدم در طول جراحی بینی داشته باشد. در این شرایط هدف اصلی این است که بینی را به تناسب از بالا تا پایین اصلاح کنیم و در عین حال تعادل اصلی و شکل بینی حفظ شود.

با این حال، رایج ترین بینی های پهن، مربوط به کسانی است که پهنای بینی شان به صورت متوازن تقسیم نشده است. در این گونه افراد پهنای بینی در یک قسمت زیاد در یک قسمت کم است و این باعث می شود که خیلی به چشم بیاید.

این خیلی مهم است که جراحان بینی ماهر ابتدا تشخیص دهند که آیا پهن بودن بینی واقعی است یا فقط بخاطر این که اجزای مجاور باریک است پهن به نظر می رسد.

این مورد در خیلی از بیماران دیده شده است که فکر می کنند یا جراحان دیگر به آنها گفته اند که نوک بینی شان پهن است و لازم است که کوچک شود در صورتی که نوک بینی آنها هیچ مشکلی نداشته و مشکل اصلی باریک بودن طاق وسطی (غضروف های جانبی بالایی) بوده و این باعث شده که نوک بینی پهن به نظر برسد.

به وضوح مشخص است که در بعضی موارد، پیوند غضروف در طاق وسطی از باریک کردن نوک بینی خیلی مناسب تر است. در این موارد باریک کردن نوک بینی فقط می تواند عدم تعادل بیشتری ایجاد کند و باعث شود که ظاهر بینی کاملا غیر طبیعی به نظر برسد. این ها تصمیمات و برنامه هایی هستند که باید در جلسه ی اول مشاوره توسط یک جراح با تجربه گرفته شود. تشخیص درست و پیاده سازی ماهرانه می تواند متخصصان جراحی بینی را از جراحان پلاستیک معمولی جدا کند.

نحوه ی باریک کردن بینی پهن چگونه است؟

نوک بینی پهن ، سوراخ های بینی عریض یا پل بینی کمی پهن، پر تکرار ترین دلایل نارضایتی بیمارانی است که بینی پهنی دارند. غضروفی که باعث می شود نوک بینی پهن و گرد شود را می توان به وسیله جراحی نازک کرد و کاملا شکل داد. برای اینکه مشخصات نوک بینی بیشتر نمایان شود می توان از سپتوم بینی یا از پشت گوش غضروف برداشت تا بتوان بدین وسیله نوک بینی را باریک تر نشان داد. سپس غضروف خود بیمار به دقت جایگذاری می شود تا بینی یک ظاهر طبیعی تر و لطیف تر پیدا کند.

بینی پهن

روش های کوچک کردن سوراخ های بینی

 

سوراخ های بینی را هم می توان تغییر داد تا از این جهت نیز به نگرانی بیمار رسیدگی شود. بنابر پیشنهاد قرارداد های انجمن زیبایی، عرض ایده آل سوراخ های بینی تقریبا باید برابر با فاصله ی بین دو چشم باشد.

بینی پهن

بنابر پیشنهاد قرارداد های انجمن زیبایی، عرض ایده آل سوراخ های بینی تقریبا باید برابر با فاصله ی بین دو چشم باشد.

روش های متعددی برای باریک کردن پایه ی بینی و همچنین تغییر و جمع کردن پره های سوراخ بینی وجود دارد که هر کدام از این روش ها باید با در نظر گرفتن تناسب اجزای صورت و دستیابی به نتایج مطلوب استفاده شود. برش گُوِه ای شکل و برش پایه ی بینی و یا ترکیبی از این دو روش را می توان برای ایجاد یک ظاهر متعادل، طبیعی و مطلوب استفاده کرد.

بینی پهن

در این شکل برای کوچک کردن سوراخ های بینی از روش برش گُوِه ای شکل استفاده شده است. عرض پره های بینی بدین وسیله کاهش می یابد

یک هدف مشترک بین بسیاری از بیماران، باریک کردن و بالا بردن پل بینی پهن و افتاده است. این هدف را می توان با جابجایی استخوان های تشکیل دهنده ی پل بینی و کمی ارتفاع دادن به آن به دست آورد. استخوان های پهن بالای سوراخ های بینی را نیز می توان باریک کرد این کار به وسیله ی جراحی استئوتومی، برش با دقت از داخل، برای نزدیک کردن استخوان ها به یکدیگر انجام می شود. ساختن پل بینی شامل لایه گذاری به وسیله ی مواد مصنوعی (gortex, silastic) یا اضافه کردن بافت بدن خود بیمار (غضروف، استخوان، حلقه) است تا بدین وسیله بتوان طول و عرض مناسبی از بینی ایجاد کرد.

به دلیل افزایش روز افزون بیمارانی که پشت بینی آنها کوچک است و به دنبال تقویت کردن و بزرگ کردن آن هستند برخی از روش های غیر جراحی در این موارد استفاده می کنند، که البته با توجه به مشکلاتی مانند  احتمال جذب ، عفونت و یا خطر واکنش های آلرژیک و … که در این روش ها وجود دارد بنده با آنها موافق نیستم.

هارمونی صورت

ظاهر خارجی بینی هرمی شکل است. ریشه ی بینی در بالای بینی واقع شده است و با پیشانی در ارتباط است. راًس بینی به قسمت تحتانی گردی نوک بینی منتهی می شود. قسمتی که بین راًس بینی و ریشه ی بینی قرار گرفته است پشت بینی نامیده می شود.