جراحی بینی کج

جراحی بینی کج

۲۹ فروردین ۱۴۰۰ بینی مدیر سایت

آیا من باید تحت جراحی بینی کج قرار بگیرم ؟

از نظر علم زیبایی شناسی ، مهم ترین ویژگی یک چهره زیبا وجود هماهنگی و تقارن بین اعضا آن می باشد در بین اعضا صورت ، بینی در مرکز قرار گرفته است از این رو بیشتر جلب توجه می کند و تاثیر بیشتری بر روی زیبایی چهره نیز دارد. یکی از مهم ترین ویژگی های بینی زیبا ، صاف بودن است در صورتی که بینی کمی انحراف داشته باشد ، نظر دیگران را به خود جلب کرده و هماهنگی اعضا صورت را از بین می برد. در صورتی می گوییم بینی فرد کج است که بینی او ، نسبت به محور طولی ( خط فرضی که صورت را به دو قسمت تقسیم می کند. ) زاویه دار باشد. فردی که بینی او کج باشد ، نوک بینی وی به سمت بالا یا یک طرف انحراف می یابد . جراحی بینی کج ، بارزترین نوع جراحی بینی می باشد.

جراحی بینی کج

علت کجی بینی

کج بودن بینی می تواند به صورت مادرزادی بوده یا اینکه در اثر عوامل محیطی ؛ همچون اصابت ضربه به بینی به وجود آید ، در برخی از موارد نیز بعد از جراحی زیبایی بینی به علت عدم مهارت جراح بینی یا عدم رعایت مراقبت های مورد نیاز توسط بیمار ، بینی او کج می شود که در این صورت نیاز به جراحی بینی ترمیمی پیدا می کند.

مشکلات به وجود آمده در اثر کجی بینی

کسانی که بینی آن ها متقارن نبوده و به یک سمت متمایل شده باشد ، دارای مشکلاتی از قبیل خر خر کردن در حین خواب ، خشک شدن دهان ، سردرد ، سینوزیت ، مشکلات تنفسی و غیره خواهند بود.

روش انجام جراحی بینی

برای انجام جراحی بینی ، دو روش جراحی بینی بسته و جراحی بینی باز وجود دارد ؛ جراح بینی با در نظر گرفتن مواردی هم چون نقطه کجی بینی ، میزان پیچیدگی عمل بینی و غیره یکی از این دو روش را برای انجام جراحی بینی کج انتخاب می کند.

در بسیاری از مواقع جراحی بینی کج ، به روش باز انجام می شود زیرا جراح بینی در حین عمل بینی باز توانایی ایجاد تغییرات گسترده ای را دارد.

بارزترین تفاوت میان جراحی بینی باز و بسته ، ناحیه مورد نظر برای ایجاد برش می باشد در حین انجام جراحی بینی به روش باز ، برش های عمل بر روی ناحیه کلوملا ایجاد می شوند در حالی که در جراحی بینی به روش بسته ، هیچ برشی بر روی سطح خارجی پوست بینی ایجاد نمی شود و تمامی برش ها را در نواحی داخلی بینی ایجاد می کنند.

تفاوت انحراف و کجی بینی

در صورتی که تیغه میانی بینی منحرف شود این موضوع منجر به انحراف بینی می شود در برخی از مواقع انحراف بینی می تواند باعث کجی بینی نیز شود در این صورت باید جراحی انحراف و زیبایی بینی همزمان انجام گیرد.

در بسیاری از مواقع انحراف بینی ، به قدری خفیف بوده که نه تنها منجر به مشکلات تنفسی و ظاهری در افراد نشده ؛ بلکه خود فرد نیز متوجه نخواهد شد که دارای انحراف بینی است ؛ بنابراین انجام جراحی انحراف بینی ، تنها زمانی الزام میاد که سبب بروز مشکلات تنفسی و ظاهری در افراد شده باشد.

مراقبت های بعد از جراحی بینی

 • افرادی که جراحی زیبایی بینی انجام داده اند ، باید توجه کنند که در صورت بروز هر گونه علائم غیر عادی همچون درد شدید ، خونریزی و از این قبیل موارد سریعا به پزشک معالج خود مراجعه نمایند.
 • افراد باید تا مدتی پس از جراحی بینی ، حداقل در دوران نقاهت آن از انجام روابط جنسی اجتناب کنند.
 • تا مدتی ، از فین کردن خودداری نمایید.
 • با دهان باز ، عطسه و سرفه کنید.
 • در دوران نقاهت جراحی بینی ، استراحت کرده و تا مدتی از انجام فعالیت های سنگین اجتناب نمایید.

جراحی بینی کج

تورم و کبودی پس از جراحی بینی

 • بروز تورم و کبودی پس از جراحی بینی کج ، مسئله ای طبیعی بوده که تمامی بیماران را درگیر می کند ؛ لازم به تذکر است بروز این مسئله جای هیچ گونه نگرانی ندارد ؛ چرا که در طی چند روز حداکثر تا پایان یافتن دوران نقاهت جراحی بینی از بین می رود.
 • انجام برخی از نکات همچون استفاده از کمپرس یخ ، قرار نگرفتن در معرض نور مستقیم خورشید و گرما ، مصرف آب آناناس و آب کرفس ، عدم استعمال دخانیات و نوشیدنی های حاوی الکل و از این قبیل موارد به تسریع در روند بهبودی تورم و کبودی ناشی از جراحی بینی کج ، کمک شایانی می کند.

مصرف دارو بعد از عمل بینی

جراح بینی ، به منظور تسکین درد احتمالی ناشی از عمل بینی و همچنین بسیاری از موارد دیگر ، برای بیماران دارو تجویز خواهد کرد که مصرف به موقع و منظم آن ها ، از اهمیت به سزایی برخوردار می باشد ؛ همچنین ، لازم به ذکر است که بیماران باید از مصرف خودسرانه داروهای دیگر ، خودداری نمایند ؛ چرا که ، مصرف برخی از داروها ؛ از جمله آسپرین ، بروفن و غیره منجر به بروز اختلال در انعقاد خون شده و بدین ترتیب ، احتمال خونریزی در افراد افزایش می یابد.

رژیم غذایی بعد از عمل بینی

بیماران در روزهای ابتدایی پس از جراحی بینی ، تنها باید مواد غذایی آبکی و نرم ؛ از جمله سوپ ، فرنی و از این قبیل موارد را در رژیم غذایی خود قرار داده و تا مدتی ، از مصرف مواد غذایی سفت خودداری نمایند.

لازم به ذکر است ؛ مصرف نمک و ادویه در دوران نقاهت جراحی بینی ، منجر به افزایش تورم و کبودی در افراد می گردد ؛ بنابراین ، تا مدتی این موارد را از رژیم غذایی خود حذف کرده یا مصرف آن ها را به حداقل برسانید.

هزینه جراحی بینی

بیماران برای اطلاع از قیمت جراحی بینی ، باید ابتدا توسط جراح بینی معاینه شوند زیرا بعد از معاینه بیمار قیمت نهایی جراحی بینی مشخص می گردد.

آیا بیمه هزینه جراحی بینی کج را متقبل می شود ؟

جراحی بینی کج ، در دسته جراحی های زیبایی قرار می گیرد ؛ بنابراین ، بیمه هزینه ای جهت آن پرداخت نمی کند ؛ چرا که ، بیمه تنها هزینه جراحی های درمانی را تحت پوشش قرار می دهد.

رینوپلاستی

رینوپلاستی ، عمدتاً با هدف اصلاح شکل ظاهری بینی انجام می شود ؛ در این جراحی شکل دهی مجدد بینی با هدف زیبایی ، استخوان و غضروف بینی برای ارتقاء دادن شکل ظاهری بینی تغییر داده می شود ؛ رینوپلاستی یکی از اصلاحات زیر را در بینی ایجاد می کند.

 1. کاهش یا افزایش اندازه بینی
 2. تغییر زاویه بین بینی و لب بالایی
 3. تغییر زاویه بین بینی و پل بینی
 4. باریک کردن سوراخ های بینی

در طول رینوپلاستی ، پزشک می تواند بینی را از داخل یا خارج ، بازسازی کند. در روند داخلی ، برشی در داخل بینی ایجاد می شود ؛ در روند خارجی ، پزشک ، برشی را در خارج بینی ایجاد می کند.

دستاوردهای جراحی بینی

در حین شکل دهی مجدد به بینی که به معنی بهبود عملکرد تنفس و ارتقاء شکل ظاهری بینی می باشد ، جراح بینی از هر دو عملکرد جراحی پلاستیک زیبایی و عملکردی ، استفاده می کند ؛ این تکنیک ها توسط جراح بینی برای بهبود یا تغییر دادن تقسیمات آناتومیکی بینی ، انجام می شود.

از آنجایی که تمام بینی ها ، منحصر بفرد هستند ، جراحی بینی برای هر بیمار ، جنبه سفارشی دارد ؛ این عملیات جراحی ، با دو دستاورد مختلف یعنی جراحی بینی باز و جراحی بینی بسته ، بر اساس دامنه نگرش ها و کاربردها ، مدیریت می شود ؛ جراح بینی ، تشریح بینی ، ویژگی های فردی و مشخصه های زیبایی صورت را برای تعیین مناسب ترین دستاورد جراحی بینی ، مورد ارزیابی قرار می دهد.

مزایای انجام عمل توسط جراح بینی خوب

جراحی بینی یکی از پیچیده ترین روند های جراحی زیبایی صورت می باشد ؛ بنابراین تعیین بهترین درمان و منحصر بفرد ، قبل از آن ، الزامی است.

در زمان انتخاب جراح بینی ، میزان مراجعات ، رضایتمندی بیماران ، هزینه و سایر فاکتورهای تاثیر گذار در دستیابی به یک نتیجه مطلوب را مد نظر قرار دهید.

مزایای مختلفی در خصوص چرایی اهمیت تصمیم گیری در انتخاب جراح بینی وجود دارد ؛ یک جراح بینی خوب ، یک ارتباط گرم ، پیشتیبان و متخصصانه را با بیمار برقرار می کند ؛ وقتی یک جراح پلاستیک بسیار واجد شرایط و حرفه ای را برای انجام جراحی بینی خود انتخاب می کنید ، اعتماد به نفس شما افزایش می یابد ، چون یقین دارید که او با دقت ، نتایج جراحی را دنبال خواهد کرد.

مقالات مرتبط