رفتن به زیر تیغ جراحی زیبایی گوش که در پزشکی به آن اتوپلاستی می گویند، واقعا می تواند زندگی شما را تغییر دهد. چه با هدف زیبایی و تغییر ظاهر و چه به دلیل درمان یک مشکل، اتوپلاستی را انتخاب کنید، نتیجه ی آن بهبود ظاهر و افزایش اعتماد به نفس شما خواهد بود.

جراحی زیبایی گوش یا اتوپلاستی چیست؟

اتوپلاستی همان جراحی زیبایی گوش است که با هدف بهبود شکل، موقعیت یا تناسب و تقارن گوش ها انجام می شود.

در این نوع جراحی، نواقص مادرزادی ساختار و ظاهر گوش برطرف می شوند. البته کودکانی که سن و سال خیلی کمی دارند معمولا برای عمل پذیرفته نمی شوند، مگر آنکه یک فوریت پزشکی برای انجام آن وجود داشته باشد. در اغلب موارد، نواقص ساختار گوش با بزرگ شدن و رشد کودک پدیدار می شوند.

آیا اتوپلاستی فقط برای کودکان است؟

اتوپلاستی برای کودکان

اگرچه اتوپلاستی معمولا برای کودکان انجام می شود، اما این جراحی مشروط به سن و شرایط خاصی نیست. اتوپلاستی در میان بزرگسالان زمانی انجام می شود که ظاهر گوش بر اثر جراحت یا یک بیماری بدشکل شده است.

در عین حال، ممکن است افراد بالغی داوطلب انجام اتوپلاستی باشند که گوش آنها از بدو تولد نقص ظاهری داشته، اما تا آن سن اقدامی برای بهبود ظاهر آن نکرده اند. در مواردی هم شخص بالغ در کودکی اتوپلاستی انجام داده اما از نتیجه ی جراحی قبلی ناراضی ست و قصد تکرار عمل را دارد.

هدف جراحی زیبایی گوش چیست؟

هدف جراحی زیبایی گوش اتوپلاستی این است که به گوش ها ظاهری طبیعی بدهد و توازن و تناسب را بین دو گوش و در کل، بین گوش ها و صورت برقرار نماید. برای این منظور، ممکن است گوش ها به عقب دوخته شوند تا از حد معمول بیرون نزنند و یا اندازه ی قسمت نرم گوش ها کوچکتر شود.

حتی تغییرات کوچک و جزئی در اندازه و شکل گوش ها می تواند تاثیر شگرفی بر اعتماد به نفس بیمار داشته باشد.

ماکروتیا (شرایط نادری که گوش ها بیش از حد بزرگ هستند) و گوش های بیرون زده در یک یا هر دو طرف (که موجب ناشنوایی نشده) را می توان به عنوان دلایل اقدام به اتوپلاستی نام برد؛ اما دلایل جراحی زیبایی گوش به این موارد محدود نمی شود.

چه کسانی کاندیدای خوبی برای جراحی زیبایی گوش هستند؟

اتوپلاستی برای گوش های بزرگ

در بیشتر موارد، جراحی زیبایی گوش یک جراحی اختیاری است که از نظر پزشکی ضرورتی ندارد. امکان دارد شما به هر دلیلی اتوپلاستی را انتخاب کنید اما باید دید که آیا شرایط انجام آن را دارید. در ادامه می بینید که چه کسانی برای اتوپلاستی مناسب اند.

کودکان و افراد بالغ سالم

برای یک جراح زیبایی مجرب و منصف، سلامتی بیمار در اولویت است. پس، اولین چیزی که باید چک کنید، سلامتی است. در کل، اگر بیماری یا مشکل سلامتی دارید، ابتدا باید برای رفع آن تلاش کنید و پس از آن به فکر انجام اتوپلاستی باشید.

چنانچه عفونت مزمن یا دیگر مشکلات مربوط به گوش را دارید، کلینیک ها از انجام اتوپلاستی برای شما خودداری خواهند کرد.

کودکانی که اعتماد به نفس ضعیفی دارند و می خواهند حتما اتوپلاستی برای آنها انجام شود

اگرچه کلینیک ها برای انجام اتوپلاستی کودکان از والدین آنها اجازه می گیرند، اما تصمیم گیرنده ی اصلی باید خود کودک باشد.

افراد بالغی که ظاهر گوش آنها آسیب دیده است

اگر یک جراحت باعث شده که گوش شما حالت بیرون زده یا غیرعادی پیدا کند، اتوپلاستی به اصلاح فرم آن و افزایش اعتماد به نفس شما کمک خواهد کرد.

افراد بالغی که قصد دارند نتیجه ی عمل قبلی را اصلاح کنند

همانطور که در بالا اشاره شد، بعضی افراد بالغ ممکن است از نتیجه ی اتوپلاستی که در دوران کودکی آنها انجام شده، ناراضی باشند و در بزرگسالی بخواهند برای یک جراحی ترمیمی اقدام نمایند.

افراد بالغی که سیگاری نیستند

اگر سیگاری هستید، معمولا کلینیک ها اتوپلاستی را برای شما انجام نمی دهند.

هرکسی که دستورات پزشکی را رعایت کند و می خواهد شکل گوش هایش را اصلاح کند

اگر شکل و فرم گوش هایتان را دوست ندارید، به کمک اتوپلاستی می توانید عاشق آنها شوید. البته نارضایتی از گوش ها کافی نیست و باید حتی از ساده ترین و کوچک ترین دستور پزشک تبعیت کنید. زیرا پزشک به شما دستورالعمل های قبل و بعد از جراحی را خواهد داد و شما باید آسان ترین و سخت ترین آنها را عملی نمایید.

افرادی که می دانند چه می خواهند

وقتی به اتاق پزشک می روید باید هدف خود از جراحی زیبایی گوش را بدانید و یک دید خوش بینانه به نتیجه ی جراحی داشته باشید. اگر از نتیجه ی جراحی مطمئن نیستید و انتظارات واقع گرایانه ندارید، بهتر است از انجام اتوپلاستی صرف نظر کنید.

کودکان بالای پنج سال

محدودیت سنی خاصی برای اتوپلاستی و جراحی زیبایی گوش وجود ندارد اما رشد غضروف گوش باید ثابت شود. در غیر اینصورت، جراحی باید در بزرگسالی تکرار گردد.

کسانی که زمان کافی برای دوران نقاهت و استراحت بعد از عمل دارند

اگر شاغل هستید و شغل شما به گونه ای است که گوش هایتان در معرض خطر و آسیب قرار دارند (مثلا باید از هدست استفاده کنید)، حداقل تا شش هفته بعد از اتوپلاستی نباید به سر کار بروید. وگرنه، نتیجه ی جراحی با انتظارات شما مغایرت خواهد کرد. این مسئله برای ورزشکاران هم ضروری است.

اتوپلاستی چگونه انجام می شود؟

روش انجام جراحی زیبایی گوش

بسته به میزان تغییرات مورد نیاز، جراح از بی حسی موضعی یا بیهوشی استفاده می کند تا در طول جراحی راحت باشید و دردی احساس نکنید. سپس، شکاف هایی را در پشت گوش ایجاد خواهد کرد تا شکل غضروف را تغییر دهد. اگر شکاف ها باید در قسمت جلویی گوش ایجاد شوند، جراح داخل گوش را برش می دهد تا دیده نشود. علاوه بر این، جراح از بخیه هایی استفاده خواهد که نیاز به کشیدن و خارج کردن نداشته باشند؛ با این کار، گوش به درستی شکل می گیرد و در موقعیت مطلوب بهبود پیدا می کند.

نتیجه ی جراحی زیبایی گوش

نتیجه ی جراحی زیبایی گوش به سرعت قابل رویت خواهد بود. بعد از کامل سپری شدن اولین مرحله ی نقاهت و برداشتن بانداژ، می توانید نتیجه ی نهایی جراحی گوش را ببینید. جای شکاف های جراحی هم یا در پشت و یا در داخل گوش پنهان خواهد بود و خیلی به چشم نخواهد
آمد. در طول دوره ی نقاهت، احساس خارش در گوش ها خواهید داشت. اما نباید تحت هیچ شرایطی بانداژ را از روی گوش ها بردارید، مگر آنکه جراح به شما اجازه ی این کار را بدهد.

در حالت طبیعی و خدادای هم گوش ها کاملا یکسان و متقارن نیستند. پس نباید از اتوپلاستی هم انتظار داشته باشید نتیجه ی کاملا متقارن به شما بدهد زیرا در اینصورت، گوش ها ظاهری غیرطبیعی پیدا می کنند.

اگر اتوپلاستی را با هدف زیبایی انجام دهید، بیمه هیچ سهمی از هزینه های آن را پوشش نخواهد داد. اما اگر برای اصلاح یک نقص مادرزادی یا بهبود شنوایی آن را انتخاب کنید، بعضی از بیمه ها بخشی از هزینه های این نوع جراحی را تقبل می کنند. قبل از اقدام به جراحی، با شرکت بیمه ای که تحت پوشش آن هستید، تماس بگیرید تا از جزئیات امر با خبر شوید.