جراحی گوش یا اتوپلاستی ، تکنیک زیبایی یا درمانی است که با هدف تغییر اندازه، موقعیت و تناسب گوش ها انجام می شود. نتیجه جراحی به منظور ایجاد تغییر شکل در گوش، بر حسب تغییرات مطلوب، متنوع می باشد. در این مقاله با دکتر طاهریان  بهترین متخصص جراحی بینی و صورت ، دارای بورد تخصصی همراه باشید.

 

جراحی گوش - دکتر طاهریان

 

این تکنیک عمدتاً اعتماد به نفس را بخصوص در کودکان و نوجوانان، افزایش می دهد. اگر گوش ها برآمده باشند، اتوپلاستی را می توان بمنظور صاف کردن گوش ها و متمایل کردن بیشتر آنها به سمت سر، انجام داد.

اگر یک گوش در موقعیت بالاتر از گوش دیگر قرار داشته باشد، جراحی برای تغییر موقعیت دادن گوش، می تواند گزینه فوق العاده ای برای خلق تقارن بین دو گوش باشد. گوش های بزرگ را نیز می توان در یک روند مجزا یا در ترکیب با دیگر موضوعات، درمان نمود.

آیا من داوطلب ایده آلی برای جراحی گوش هستم؟

در زیر دلایلی مبنی بر اقدام افراد به جراحی زیبایی گوش ، ارائه شده است:در 6 سالگی گوش ها به رشد و اندازه کامل خود می رسند. نیاز به انجام جراحی گوش در کودکان در این سن شایع تر می باشد. وقتی گوش ها بسیار برجسته باشند، اتوپلاستی می تواند گوش ها را در موقعیت نزدیک به سر قرار دهد. این جراحی هم در کودکان و هم در بزرگسالان، قابل اجرا می باشد.اگر در وضعیت سلامتی خوبی قرار دارید، و نگرش تان به این جراحی مثبت بوده و انتظارات منطقی از آن دارید، داوطلب خوبی برای اتوپلاستی به شمار می آیید.

جراحی گوش چگونه انجام می شود؟

 • در کودکان، غضروف گوش، آنقدر نرم هست که بتوان اسپلینت ها را برای شکل دهی در طول جراحی، مورد استفاده قرار داد. این جراحی معمولاً تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. بزرگسالان دارای غضروف سفت تری هستند و این روند باید با برداشتن یا تغییر موقعیت دادن غضروف بعد از ایجاد یک بریدگی کوچک در گوش، انجام شود.
 • بر حسب آناتومی و تغییرات مورد نظر، پزشک، برش هایی را که در داخل و پشت گوش مخفی می شوند، ایجاد می نماید. غضروف و بافت نرم اضافی که باعث برجسته شدن بیش از حد گوش شده است، برداشته می شود.اگر تاخوردگی های نرمال در گوش وجود نداشته باشد، می توان آنها را از طریق شکل دهی غضروف، با ایجاد بخیه های دائمی یا ایجاد خراش بر روی غضروف برای شکل دادن به آن، ایجاد نمود. گاهی اوقات، ترکیبی از تکنیک ها برای دستیابی به نتیجه مطلوب، مورد نیاز می باشد.
 • برش هایی برای برداشتن پوست و چربی اضافی، ایجاد می شود. غضروف، شکل داده شده و درموقعیت مناسب قرار داده می شود. برش ها با بخیه، بسته می شوند.
 • جراحی که در جلوی گوش انجام می شود، باعث می شود که غضروف شکل داده شده، شکل طبیعی را به گوش باز گرداند و باعث شود که گوش صاف تر شده و به سر نزدیکتر شود.

برش ها و اسکارهای جراحی چگونه هستند؟

موقعیت برش ها تا حد زیادی به تغییرات ایجاد شده در گوش شما وابسته است. با این وجود، می توان انتظارداشت که برش ها در موقعیت هایی در پشت گوش، در محل اتصال گوش به سر، یا در داخل تاخوردگی های گوش، در موقعیت هایی که اصلاً دیده نشوند، ایجاد گردند.

 

جراحی گوش- دکتر طاهریان

اقدامات قبل از جراحی

 • حداقل 6 هفته قبل از جراحی بمنظور تسریع روند بهبود، سیگار کشیدن را ترک کنید.
 • از مصرف آسپرین، داروهای ضد التهابی خاص، و برخی داروهای گیاهی که باعث افزایش خونریزی می شود، خودداری کنید.
 • صرف نظر از نوع جراحی، آب رسانی قبل و بعد از جراحی به بدن، بسیار مهم است.
 • پوست اطراف و روی گوش هایتان را با آب گرم شستشو داده و از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.
 • تغذیه خوب داشته باشید و از استرس دوری کنید.
 • ورزش کنید تا بدن شما برای جراحی آماده شود.

مراقبت های بعد از جراحی گوش

مراقبت های بعد از جراحی گوش عبارتست از:

 1. مراقب باشید که پانسمان قرار داده شده بر روی گوش توسط جراح، جابجا نشود.
 2. داروهای تجویز شده توسط پزشک را با دقت مصرف کنید.
 3. از یکی از دوستان یا اعضای خانواده بخواهید تا 24 اول بعد از جراحی، در طول دوره ریکاوری، در کنار شما باشد.
 4. استراحت کنید و برای کمک به جریان خون، گاهی قدم بزنید.
 5. برای به حداقل رساندن درد، سر خود را در موقعیت بالاتر از قفسه سینه قرار دهید.
 6. گاهی از شما خواسته می شود تا بر روی گوش درمان شده، پماد بگذارید.
 7. در صورت غیر جذبی بودن بخیه ها تقریباً 1 هفته بعد از جراحی، برای کشیدن آنها به مطب جراح مراجعه کنید.
 8. پس از 1 هفته می توانید فعالیت های سبک را از سر بگیرید. طی 2 هفته، نتایج نهایی آشکار خواهد شد.

مضرات اتوپلاستی

 • کودکان در کنار آمدن با اقدامات مربوط به مراقبت های بعد از عمل و ریکاوری، دچار مشکل می شوند.
 • گاهی تقارن گوش تحت تاثیر قرار می گیرد.
 • گاهی اسکار یا بی حسی دائمی گوش یا صورت، رخ می دهد.

 

جراحی گوش- دکتر طاهریان

هزینه جراحی گوش

جراحی گوش یا اتوپلاستی ، روندی است که برای بهبود شکل ظاهری گوش های برآمده طراحی شده است. در این روند گوش ها در موقعیت نزدیک تر به سر قرار گرفته و تقارن بهتری در کل صورت خلق می شود. بیشتر بیماران داشتن حس بهتر و کسب اعتماد به نفس از نتایج درمان را گزارش می دهند.
دکتر طاهریان جراحی گوش را برای کودکان و بزرگسالان انجام می دهد. او با ارائه این درمان ، به افرادی که از شکل نامطلوب ظاهر گوش های خود رنج می برند ، در بازیابی شکل ظاهری مطلوب در این اندام ، کمک می کند.

هزینه های اصلی در هر جراحی ، معمولاً به قیمت تعیین شده از سوی جراح و هزینه های اتاق عمل وابسته است. موقعیت جغرافیایی و اهداف نهایی نیز ، در تعیین مقدار هزینه جراحی گوش ، دخیل می باشند.

دستمزد جراح

یک جراح دارای مهارت و الزامات هنری ، برای خلق نتایجی استثنایی و یونیک ، احتمالاً قیمت بالاتری را پیشنهاد خواهد کرد. البته با انتخاب این جراح ، می توانید دستیابی به یک نتیجه بهینه را تضمین کنید.

روند جراحی

هزینه جراحی با توجه به روند جراحی که برای شما انجام می شود ، می تواند بر اساس مدت زمان جراحی ، متغیر باشد. روندهای پیچیده تر دارای برچسب قیمت بالاتری از سوی جراح و اتاق عمل می باشند. جراحی اتوپلاستی یا جراحی گوش اغلب در کمتر از دو ساعت انجام می شود.

هزینه های بیهوشی

اتوپلاستی تحت بی حسی موضعی یا بیهوشی عمومی قابل اجرا می باشد. بیهوشی عمومی معمولاً هزینه بیشتری داشته و اغلب برای بزرگسالان ، الزامی نمی باشد. البته این امر به پیچیدگی روند نیز وابسته است. دکتر طاهریان ، با بیمار خود در خصوص گزینه های موجود عمیقاً در طول جلسه مشاوره ، گفتگو می کند.

هزینه های قبل و بعد از جراحی

هزینه های متعددی قبل و بعد از جراحی ، در کنار هزینه اصلی جراحی وجود دارد. لزوم قرار گرفتن بیمار تحت آزمایشات مختلف و تست های خون قبل از درمان ، جهت تضمین کسب بهترین نتیجه ، بخشی از این هزینه ها را تشکیل می دهد. هزینه های بعد از جراحی نیز شامل تهیه گن ، داروهای تجویز شده جهت مصرف در دوره بهبود و ویزیت های فالوآپ ، می باشد.

سوالات متداول در خصوص جراحی گوش

رژیم غذایی بعد از عمل جراحی گوش چگونه می باشد؟

بعد از این جراحی لازم است که از غذاهایی حاوی فیبر استفاده کنید که دچار یبوست نشوید. آب فراوان بنوشید تا بدنتان دهیدراته نشود وروند بهبودی تان تسریع شود. غذاهای سالم و مقوی بخورید و خود را تقویت کنید.

آیا جراحی گوش با درد همراه است؟

به طور کلی نمی توان گفت که هیچ عمل جراحی بدون درد انجام شود. جراحی گوش نیز همینگونه است اما در خاطر داشته باشید که به هنگام عمل چیزی احساس نخواهید کرد و بعد از جراحی نیز درد توسط مسکن که پزشک برایتان تجویز می کند قابل رفع است.

آیا بعد از جراحی اتوپلاستی تغییراتی در زمینه شنوایی ایجاد می شود؟

این جراحی در نواحی بیرون گوش انجام می شود و بر روی قوه شنوایی تاثیری ندارد.و تنها از لحاظ ظاهری می توان تغییراتی را در گوش ایجاد کند و ظاهری متقارن و زیبا به آن ببخشد.

بهترین زمان برای انجام جراحی گوش چه هنگامی می باشد ؟

این جراحی در تمامی سنین از بعد از رشد کامل گوش که معمولا اتمام 5 سالگی می باشد قابل انجام است و ایراداتی که در گوش وجود دارد را می توان با این جراحی برطرف کرد.

آیا با این جراحی امکان کوچک کردن گوشها نیز وجود دارد یا تنها به عقب کشیده می شوند؟

اتوپلاستی را برای تغییر در ساختار گوش که بیرون زدگی دارد یا نامتقارن است انجام می دهند ولی این امکان وجود دارد که طی این جراحی اندازه گوش نیز کاهش پیدا کند و اندازه و شکل آن با دیگر اجزا صورت هماهنگ شود.

انتظارات بعد از جراحی گوش به چه صورت خواهد بود ؟

بعد از اینکه جراحی گوش انجام می شود کودکان به راحتی قادر خواهند بود در میان جمع دوستان شان حضور پیدا کنند زیرا اعتماد به نفس انها بسیار بالا می رود و ظاهر گوش ها پس از جراحی بسیار خوب و قابل قبول شده است.
بزرگسالان نیز از این قاعده مستثنی نمی باشند و بعد از جراحی وجهه اجتماعی بسیار بهتری نسبت به سابق پیدا می کنند و بهتر می توانند در همایش ها ،دوره همی ها و غیره حضور پیدا نمایند.
فرم گوش ها در تقارن با بقیه اجزا صورت خواهد دبود و فرم ان با دیگر اجزا هارمونی پیدا می کند.

دیگر مراقبت هایی که لازم است پس از جراحی گوش انجام دهید:

 • بعد از جراحی گوش استفاده از هدبند مخصوص که موجب می شود فشاری به گوش ها وارد نشود حائز اهمیت می باشد این موضوع که تا چه هنگامی نیاز به استفاده از هدبند ها را دارید کاملا بستگی به نظر پزشک در این خصوص دارد
 • گاهی ممکن است در طول شب نیاز به استفاده از هدبند باشدو پزشک ضرورتی در استفاده به هنگام روز در آن نبیند.
 • بعد از جراحی گوش این نکته بسیار مهم است که داروهایی که موجب رقیق کردن خون می شود را به هیچ عنوان استفاده نکنید پس در مورد زمان مصرف مجدد دارویی مانند آسپرین حتما از پزشک سوال کنید.
 • ممکن است پزشک بعد از جراحی داروی انتی بیوتیک را برای پیشگیری از عفونت برای شما یا فرزند شما تجویز نماید. مصرف کاملا سروقت و به موقع این دارو و کامل کردن دوره درمان را فراموش نکنید.