دلایل زیادی وجود دارد که سبب می شود شما مایل به بهبود حس بویایی خود باشید را بدهید . یکی از این دلایل ممکن است به خاطر این باشد که حس بویایی بسیار نزدیک به حس چشایی است . حس کردن مزه غذاها به وسیله بوییدن آن !

به طور کلی توانایی حس کردن بوی قهوه ی تازه دم شده ، چای ، شکلات ذوب شده ، چمن و … نیز بسیار لذت بخش خواهد بود. همچنین آیا می دانستید انسان می تواند به طور متوسط 10،000 عطر متمایز را تشخیص دهد ؟

چندین راه برای بهبود حس بویایی

  1. به بویی که در حال حاضر به مشام شما می رسد بیشتر توجه کنید. یک ضرب المثل خیلی معروف درباره ماهیچه ها وجود دارد که می گوید : “یا از آن استفاده کنید یا از دستش بدهید! “(use it or lose it !) .این ضرب المثل را می توان به حواس پنج گانه نیز نسبت داد.هر چه بیشتر از حواس پنج گانه ی خود استفاده کنید قوی تر خواهند شد! یاد بگیرید که چگونه یک رایحه را توصیف کنید. برای تمرین بیشتر از دوست خود بخواهید که چیزهای مختلفی را در نزدیک بینی شما قرار دهد و در حالی که چشمان شما بسته است ببینید که آیا می توانید بوها را درست تشخیص بدهید یا خیر.
  2. در رژیم غذایی خود ، روی و ویتامین B 12 بیشتری بگنجانید. هیپوسمیا (,Hyposmiaاصطلاح پزشکی به معنای اختلال بویایی) اغلب در اثر کمبود مواد معدنی مانند روی و B 12 است که بیشتر برای گیاه خواران به وجود می آید. غذاهای مملو از روی مانند صدف ، عدس ، دانه ی آفتابگردان و گردو را در رژیم غذایی خود بگنجانید و همچنین از یک مولتی ویتامین به عنوان مکمل که حاوی حداقل 7 میلی گرم روی در هر روز است برای تقویت حس بویایی خود استفاده کنید .
  3. از دستگاه های مرطوب کننده ی هوا استفاده کنید . افزایش رطوبت در هوا منجر به افزایش رطوبت در بینی شما خواهد شد که حس بویایی شما را بهبود خواهد داد.
  4. از بوی بد دور بمانید. قرار گرفتن به مدت طولانی در معرض بوی بد ، حس بویایی شما را کور خواهد کرد .
  5. وقتی سعی می کنید یک بو را تشخیص دهید به جای اینکه یک نفس عمیق بکشید سعی کنید با چندین نفس کوتاه این کار را انجام دهید . حتما متوجه شده اید که گربه ها و سگ ها نیز وقتی می خواهند یک بو را دنبال کنند همین کار را انجام می دهند . این عمل توانایی شما را برای برداشت یک بو افزایش می دهد. و به بهبود حس بویایی در این شرایط کمک می کند.
  6. هنگامی که برای خرید مواد غذایی به فروشگاه می روید به خاطر داشته باشید که خوشبوترین مواد غذایی آنهایی هستند که شما اشتیاق بیشتری به خوردن آنها دارید . وقتی در حال خرید مواد غذایی هستید سعی کنید آن دسته از محصولاتی را انتخاب کنید که بهترین بو را برای شما دارند .به عنوان مثال انتخاب یک نان چاودار و یا تصمیم گیری در انتخاب پنیر با کمک حس بویایی ، می تواند به بهترین نحو انجام گیرد .

Fresh fruit stand with boysenberries, raspberries, cherries and grapes

البته باید این نکته را نیز در نظر داشت که آنچه که بهترین بو را برای شما دارد بازتابی است از آنچه که بدن شما بیشتر احتیاج دارد .