سپتوپلاستی یا جراحی انحراف بینی یک فرآیند جراحی است که برای رفع انحراف سپتوم انجام می شود. یک سپتوم منحرف شده هنگامی ایجاد می شود که غضروفی که دو سوراخ بینی را از هم جدا می کند خارج از محل خود قرار بگیرد . این وضعیت سبب به وجود آمدن مشکلات تنفسی ، خون دماغ شدن و غیره می شود .هدف اصلی سپتوپلاستی اصلاح هم ترازی سپتوم بینی به منظور بهبود مسیر جریان هوا در داخل بینی می باشد . در صورتی که با این عارضه درگیر می باشیدبا مراجعه به دکتر طاهریان بهترین جراح بینی تهران مراجعه نمایید.

 

سپتوپلاستی چیست؟ -دکتر طاهریان

 

سپتوپلاستی

 • در یک جراحی معمولی جراح یک برش در یک طرف بینی شما ایجاد خواهد کرد تا به سپتوم بینی دسترسی پیدا کند سپس غشای مخاطی که پوششی برای محافظت از سپتوم است را بالا برده و پس از آن سپتوم منحرف شده به جایگاه درست خود هدایت می شود و هر مانعی مانند استخوان یا غضروف اضافی حذف خواهد شد. آخرین مرحله برگرداندن لایه مخاطی به محل اولیه خود است .
 • ممکن است برای نگه داشتن غشای مخاطی و سپتوم در محل خود نیاز به بخیه باشد. سپتوپلاستی یک نوع عمل جراحی برای اصلاح سپتوم منحرف شده می باشد . سپتوپلاستی ، تیغه بینی را صاف کرده و اجازه می دهد که جریان هوا بهتر از داخل بینی عبور کند .
 • سپتوپلاستی معمولا یک فرآیند سرپایی است و تحت بی هوشی عمومی انجام می شود .
 • سپتوم یک دیوار استخوانی و غضروفی است که بینی شما را به دو سوراخ تقسیم می کند . یک سپتوم منحرف شده هنگامی ایجاد می شود که سپتوم بینی شما از یک سمت بینی  به سمت دیگر حرکت کند. انحراف سپتوم بینی در بعضی از افراد مادرزادی است اما گاهی اوقات ممکن است انحراف سپتوم به وسیله ضربه ایجاد شود .
 • در بیشتر افرادی که دارای انحراف سپتوم هستند یکی از راه های عبور هوا در بینی شان بسیار کوچک تر از دیگری است که سبب بروز مشکلات تنفسی می شود . نشانه های دیگر سپتوم منحرف شده می تواند شامل خون دماغ شدن مکرر و درد صورت باشد . جراحی تنها راه اصلاح سپتوم منحرف شده می باشد .

دستورالعمل های قبل از جراحی

رعایت دقیق دستورالعمل ها در خصوص چگونگی مدیریت کردن جراحی بینی جهت دستیابی به نتایج و ریکاوری مطلوب ، حائز اهمیت است. توصیه های بسیاری از سوی بهترین دکتر بینی تهران ارائه می شود که شما باید برای کوتاه تر شدن دوره ریکاوری و نیز آسیب کمتر ، با دقت آن ها را دنبال کنید. رعایت کردن این دستورالعمل ها خصوصاً در طول دوره پیشرفت بهبود ، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

2 هفته قبل از جراحی

بعد از بحث درباره کلیه جزئیات جراحی بینی ، پزشک شما، مشاوره پیش از جراحی را ارائه می دهد.

 1. پزشک به شما توصیه می کند تا سیگار را ترک کنید.
 2. مصرف داروهایی از قبیل آسپرین را حداقل 2 هفته قبل از جراحی بینی ، کنار بگذارید ، چون این موارد باعث شدت یافتن خونریزی در طول عمل بینی می شود. همچنین شما باید تمام آیتم های ریکاوری را قبل از جراحی ، تهیه کنید.

خطرات بالقوه سپتوپلاستی

افرادی که از نتیجه جراحی خود ناراضی هستند ممکن است به جراحی مجدد نیاز داشته باشند. ریسک های دیگر مرتبط با سپتوپلاستی نادر است، این دسته از ریسک های نادر عبارتند از :

 • خون ریزی
 • ماندن جای زخم
 • سوراخ شدن سپتوم
 • تغییر شکل بینی
 • رنگ پریدگی بینی
 • کاهش حس بویایی

خون ریزی بیش از حد و عفونت ، جزء ریسک های امکان پذیر جراحی هستند . تمیز نگه داشتن بینی و شستن مکرر دست ها می تواند این ریسک را کاهش دهد .

 

دوران بهبود پس از سپتوپلاستی

سپتوپلاستی معمولا به عنوان یک عمل سرپایی انجام می شود به این معنی است که شما می توانید در همان روز جراحی بینی پس از اینکه اثرات بی حسی از بین رفت به خانه برگردید مگر اینکه مشکلاتی ایجاد شود.

بینی شما پس از جراحی ورم کرده و دردناک خواهد بود و با یک پنبه برای کنترل خون ریزی بسته شده است . باندپیچی پس از گذشت دو سه روز از جراحی باز خواهد شد .

اگر نیاز باشد بهترین پزشک جراح بینی تهران برای شما داروهای ضد درد تجویز خواهد کرد.

جراحتان احتمالا از شما می خواهد که از مصرف آسپرین ، ایبوپروفن و دیگر داروهایی که خون را رقیق می کند خودداری کنید ؛ این کار برای کاهش ریسک مشکلات خون ریزی بعد از جراحی انجام می شود

شما همچنین باید فعالیت های فیزیکی خود را برای چندین هفته پس از جراحی محدود کنید تا ورم بینی به حداقل برسد و سرعت بهبود بالا رود . این فعالیت ها شامل دویدن ، بالا بردن وزنه و ورزش های ارتباطی خواهد شد . این فعالیت ها فشار خون شما را افزایش خواهد داد و منجر به خون ریزی سنگین می شود .

نکاتی برای بهبود سریع تر :

 • در حین خواب و استراحت سر خود را بالا نگه دارید تا ورم فروکش کند
 • حداقل به مدت سه روز پس از جراحی فین نکنید
 • لباس هایی بپوشید که دکمه داشته باشد تا مجبور نباشید برای پوشیدن آن کل لباس را از روی سر خود رد کنید .

زخم روی بینی شما خیلی زود بهبود می یابد و نفس کشیدن تان نیز مدت کوتاهی پس از عمل جراحی بهبود خواهد یافت. با این حال روند بهبود کلی، کند خواهد بود. بهبود و تثبیت شکل غضروف و بافت های دیگر بینی ممکن است حدودا یک سال طول بکشد .

مراقبت های بعد از جراحی بینی چگونه است ؟

 1. به مدت 1 هفته بعد از جراحی ، فین نکنید.
 2. در شب بعد از جراحی بینی ، لطفا سر خود را در موقعیت بالاتر از بدن قرار دهید. این کار را با قرار دادن چند بالش در زیر سر و قرار گرفتن در یک حالت لم داده ، انجام دهید.
 3. پزشک ، فهرستی از داروها که قبل و بعد از جراحی بینی باید از مصرف آن ها خودداری کنید در اختیارتان قرار می دهد. این فهرست را با دقت مطالعه کنید.
 4. حتماً در جلسات فالوآپ مقرر شده ، شرکت کنید. این برنامه زمانی بندی به شما می گوید که چه زمان بعد از جراحی ، باید توسط پزشک ، چکاپ شوید.

آیا نتایج جراحی سپتوپلاستی پایدار است؟

نتایج در اکثر مواقع پایدار است. غضروف و بافت بینی ممکن است رفته ، رفته تغییر شکل دهد. بافت بینی سه ماه تا شش ماه بعد از جراحی نسبتا ثبات پیدا می کند . با این حال بعضی از تغییرات ممکن است تا یکسال یا بیشتر از یکسال بعد از جراحی اتفاق بیفتد .

بیشتر افراد بعد از سپتوپلاستی متوجه خواهند شد که علائم و نشانه های آن ها مانند تنفس مشکل دار که از سپتوم منحرف شده به وجود آمده بود بهبود یافته است ، میزان بهبودی که شما از سپتوپلاستی می توانید انتظار داشته باشید نیز متفاوت خواهد بود .

بعضی از افراد بعد از سپتوپلاستی متوجه خواهند شد علائم و نشانه های آن ها تغییری نکرده است و در بعضی مواقع نیز غضروف و بافت بینی در طول زمان تغییر مکان می دهد و در نهایت راه بینی دوباره بسته می شود در این صورت ممکن است به سپتوپلاستی مجدد نیاز داشته باشند .

مدت زمان عمل سپتوپلاستی

مدت زمان مورد نیاز به منظور انجام عمل جراحی سپتوپلاستی ، با توجه به میزان مشکلات و ناهنجاری های بیماران متفاوت می باشد ؛ اما در حالت کلی گفته می شود که عمل جراحی سپتوپلاستی ، بین 1 الی 3 ساعت به طول می انجامد.

دوران نقاهت سپتوپلاستی

افرادی که تحت عمل جراحی سپتوپلاستی قرار گرفته اند ، پس از گذشت 7 الی 10 روز از انجام جراحی ، می توانند به انجام فعالیت های روزانه خود پرداخته و به سرکار برگردند.

بهترین جراح سپتوپلاستی

دکتر محمد حسین طاهریان ، بهترین جراح بینی تهران ، سالیان بسیاری است که در زمینه جراحی زیبایی و درمانی بینی ، در حال فعالیت بوده و نمونه کارهای موفق بسیاری در این زمینه دارند ؛ جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با ایشان و هم چنین مشاهده نمونه کارهای دکتر محمد حسین طاهریان ، جراح بینی تهران می توانید به صفحه اینستاگرام ایشان مراجعه نمایید.

سپتورینوپلاستي

در بسیاری از مواقع بیماران علاوه بر رفع انحراف تیغه میانی ، درخواست بهبود و اصلاح فرم ظاهری بینی را نیز دارند ؛ در این مواقع باید عمل جراحی سپتورینوپلاستی ، انجام شود ؛ در حین انجام جراحی سپتورینوپلاستی ، جراح بینی علاوه بر رفع انحراف تیغه سپتوم و مشکلات تنفسی بر روی رفع مشکلات ظاهری بینی نیز تمرکز می کند ؛ در واقع جراحی درمانی و زیبایی بینی ، به طور همزمان انجام می گیرد.

در مقایسه با دیگر جراحی های بینی ، این عمل ، پیچیده تر می باشد. روند شامل تنظیم سپتوم کج و تغییر شکل ظاهری بینی می باشد. یک شخص ایده آل برای قرار گرفتن تحت این درمان ، شخصی است که از بینی کج ، بینی عقابی ، بینی فرورفته یا سپتوم کج رنج می برد.

هزینه عمل سپتوپلاستي

تعیین هزینه جراحی بینی ، نیازمند بررسی پارامترهای بسیار و هم چنین انجام معاینات مورد نیاز توسط جراح بینی می باشد ؛ به همین علت به افرادی که تصمیم به انجام عمل جراحی سپتوپلاستی ، گرفته اند و قصد اطلاع از هزینه آن را دارند ، توصیه به مراجعه نزد پزشک می گردد ؛ بهترین جراح بینی در تهران ، پس از انجام معاینات مورد نیاز هزینه نهایی عمل جراحی سپتوپلاستی ، را به بیمار اعلام می کند.

بعد از جراحی سپتوپلاستی چه عوارضی ممکن است اتفاق بیافتد؟

 • همانطور که می دانید جراحی سپتوپلاستی نیز مانند هر فرآیند جراحی دیگر می تواند عارضه هایی را به همراه خود داشته باشد
 • عوارض بعدازعمل جراحی کم هستند که درصورت لزوم می بایست به جراح مراجعه شود.
 • در صورتی که افراد پس از جراحی از داروهای رقیق کننده خون استفاده نمایند ممکن است خونریزی زیادی را تجربه کنند.
 • عفونت ممکن است به دلیل استریل نبودن محیط درون بینی اتفاق بیفتد.
 • بی حسی و سر بودن در دندانهای بالایی و لبها و نوک بینی می تواند بعد از سپتوپلاستی اتفاق بیافتد معمولا این مشکلات چند روز بعد از جراحی از بین خواهند رفت در غیر این صورت ممکن است در اثر آسیب به اعصاب رخ داده باشد که البته بسیار عارضه ای نادر می باشد.
 • تغییر در حس لامسه و چشایی ، کیفیت صدا می تواند از مواردی باشد که افرادی که تحت این جراحی قرار می گیرند معمولا تجربه می کنند.
 • در نهایت نباید از این موضوع غافل شد که معمولا حدود 90 درصد افرادی که این جراحی را انجام می دهند از بهبود تنفس برخوردار خواهند شد وحس بهتری بعد از جراحی برایشان به وجود می آید.

در صورتی که عارضه هایی که در زیر به انها اشاره می شود را تجربه کردید باید به جراح مراجعه نمایید.

 • در صورتی که بعد از جراحی مشکلات شدید در تنفس را تجربه کرده اید .
 • خونریزی بسیار شدید و غیر قابل کنترل دارید.
 • درد دارید و با مصرف مسکن کنترل نمی شود.
 • تب و لرز افزایشی را تجربه می کنید.
 • سردرد شدید، گرفتگی گردن نیز می تواند از جمله این موارد به شمار بیاید.