عفونت های سینوسی اغلب در نتیجه ی یک سرماخوردگی ایجاد شده و موجب درد و فشار در ناحیه سر و صورت می شود. سینوزیت هم می تواند حاد (ناگهانی) باشد هم مزمن (طولانی مدت). در سینوزیت مزمن، عفونت یا التهاب سینوس ها حداقل به مدت 12 هفته ماندگار است.

دلایل مبتلا شدن به سینوزیت

سینوزیت از سه چیز نشئت می گیرد:

 • ویروس
 • باکتری
 • قارچ

در بیشتر موارد سینوزیت از همان ویروسی که موجب سرما خوردگی شده است نشئت می گیرد.

تورم ناشی از یک عفونت ویروسی مانند سرماخوردگی باعث برجسته شدن پوشش حفره های سینوسی می شود.این همان سینوزیت ویروسی است .این تورم می تواند تخلیه ی طبیعی مایعات را از مجاری سینوسی به سمت بینی و گلو مسدود کند . اگر این مایعات نتواند تخلیه شود و با گذشت زمان سفت شود ، باکتری و قارچ در آن محل شروع به رشد می کند.این عفونت های قارچی و باکتریایی می تواند منجر به تورم و درد بیشتری شود .آنها به احتمال زیاد با گذشت زمان بدتر شده و مزمن می شوند.

حساسیت ها و دیگر مشکلاتی که جلوی تخلیه طبیعی بینی را می گیرد و باعث تجمع و خشک شدن مایعات در سینوس ها می شود نیز می تواند منجر به سینوزیت شود.

علائم سینوزیت

علائم اصلی سینوزیت شامل آبریزش یا گرفتگی بینی و درد و فشار در ناحیه سر و صورت می باشد. موادی که از بینی و حلق شما تخلیه می شوند ممکن است زرد و یا سبز رنگ باشد.معمولا آن قسمت از سینوس های شما که عفونت کرده است دردناک است.

دیگر علائم شایع سینوزیت عبارتند از:

سینوزیت چطور تشخیص داده می شود؟

دکتر شما با پرسیدن سوالاتی در مورد وضعیت سلامتی تان در گذشته و انجام آزمایشات فیزیکی می تواند سینوزیت شما را تشخیص دهد. به احتمال زیاد نیاز به آزمایش دیگری نخواهد بود.

سینوزیت چطور درمان می شود؟

عفونت های ویروسی معمولا در مدت 10 الی 14 روز خود به خود از بین می روند. آنتی بیوتیک ها معمولا برای عفونت های ویروسی اثر بخش نیستند. اما چندین راه حل برای از بین بردن این علائم در خانه وجود دارد:

 • نوشیدن مقدار زیادی آب
 • یک حوله ی گرم و مرطوب را به مدت 5 تا 10 دقیقه برای چند مرتبه در روز بر روی صورتتان قرار دهید
 • تنفس گرم ، هوای مرطوب ناشی از بخور، حمام گرم یا یک سینک پر شده از آب داغ نیز می تواند اثر بخش باشد
 • استفاده از اسپری نمکی برای مرطوب نگه داشتن مجاری بینی و شستشو به وسیله ی آب نمک برای باز نگه داشتن مجاری بینی و شستشوی مخاط و باکتری
 • از مصرف الکل اجتناب کنید. چون باعث تورم لایه ی پوشاننده بینی و سینوس ها می شود.
 • اگر نیاز به تخلیه ی بینی دارید بهتر است این کار را به آرامی انجام دهید فین کردن شدید ممکن است باعث شود مخاط غلیظ دوباره به سینوس ها برگردد و انسداد ایجاد کند. هنگامی که می خواهید فین کنید بهتر است هر دو سوراخ بینی باز باشد.

 

درمان های خانگی می تواند به تخلیه ی مخاط از سینوس ها و جلوگیری از عفونت های قارچی و باکتریایی شدید تر کمک کند.

عفونت های باکتریایی می تواند با آنتی بیوتیک درمان شود و شما بعد از چند روز احتمالا احساس بهتری خواهید داشت اما بعضی از علائم ممکن است برای چند هفته باقی بماند. اگر سینوزیت مزمن داشته باشید ممکن است نیاز باشد برای مدت زمان طولانی تری از این دارو استفاده کنید.

اگر عفونت قارچی داشته باشد –که از همه شایع تر است- آنتی بیوتیک سینوزیت شما را درمان نمی کند. این نوع عفونت نیاز به داروهای ضد قارچ، داروهای استروئید و یا جراحی خواهد داشت.

اگر برای مدت طولانی از آنتی بیوتیک و داروهای دیگر استفاده کرده اید اما همچنان علائم سینوزیت شما باقی مانده است، ممکن است نیاز به جراحی برای درمان سینوزیت داشته باشید. اگر عفونت شما در حال گسترش باشد یا بینی شما به علت پولیپ بینی مسدود شده باشد باز هم امکان دارد که نیاز به جراحی داشته باشید.

پیشگیری از ابتلا به سینوزیت

چندین راه وجود دارد که می تواند احتمال ابتلا به سینوزیت را کاهش دهد:

 • گرفتگی بینی ناشی از سرماخوردگی یا آلرژی را فورا درمان کنید. این کار از گسترش عفونت های باکتریایی در سینوس های شما جلوگیری می کند
 • از تماس با افرادی که سرما خورده اند یا دارای سایرعفونت های تنفسی ویروسی هستند خودداری کنید. دستان خود را بیشتر بشویید، به خصوص بعد از تماس با افرادی که عفونت دارند.
 • از کشیدن سیگار یا پیپ در خانه و محل کارتان خودداری کنید. دود سیگار باعث تحرک و تورم بیشتر غشاء مخاطی در بینی و سینوس های شما می شود.
 • اگر شما آلرژی دارید از چیزهایی که محرک آلرژی شما هستند خود داری کنید. با دکتر خود در مورد ایمونتراپی مانند آلرژی شات صحبت کنید
 • از تنفس هوای خشک خودداری کنید. می توانید در خانه و در محل کار خود از یک دستگاه بخار ساز استفاده نمایید تا به وسیله ی آن رطوبت هوا را افزایش دهید.

باید ها و نباید های سینوزیت

 • به مدرسه و سر کارتان بروید. اگر نگران این هستید که سینوزیت شما به همکلاسی ها و یا همکارانتان سرایت می کند خیالتان راحت باشد چون این بیماری مسری نیست به محض اینکه حالتان بهتر شد فعالیت های روزمره ی خود را از سر بگیرید.
 • اگر امکان دارد پروازتان را کنسل کنید. اگر هنگامی که سینوزیت دارید پرواز کنید، احتمال گوش درد و مشکلات دیگر برای شما افزایش می یابد. اما اگر پرواز شما اجباری است سعی کنید پس از برخاستن هواپیما چیزی را ببلعید و یا خمیازه بکشید و قبل از فرود آمدن سرتان را پایین بیاورید. این باعث می شود مسیر حلق به گوش شما بسته نشود. این روش را نیز می توانید امتحان کنید: سوراخ های بینی خود را بگیرید، دهان خود را ببندید و به آرامی فوت کنید.سینوزیت
 • داروهای خود را مصرف کنید. اگر سر و صورتتان درد می کند، استامینوفن یا ایبوبروفن می تواند آن را بهبود دهد. اسپری های ضد احتقان می تواند گرفتگی بینی را برطرف کند اما این اسپری ها را بیش از چند روز مصرف نکنید. مصرف بیش از اندازه می تواند علائم سینوزیت شما را بدتر کند .
 • به بدن خود آبرسانی کنید. وقتی که سینوزیتتان عود می کند آب زیادی مصرف کنید. یک نوشیدنی گرم مثل یک چای گیاهی می تواند بسیار مفید باشد. مطالعات نشان داده است لیوانی که بخار از آن بلند می شود فقط اثر روانی ندارد. مایعات داغ می تواند گرفتگی درون بینی شما از بین ببرد.
 • از مصرف الکل اجتناب کنید. بدن شما به مایعات زیادی نیاز دارد اما خودتان را از شراب و آب جو و کوکتل دور نگه دارید زیرا این مایعات نه تنها آبرسانی نمی کند بلکه اثر معکوس دارد. علاوه بر این باعث تورم بینی و سینوس های شما می شود که باعث می شود علائم بیماری شما بدتر شود.
 • از کمپرس گرم استفاده کنید. رطوبت گرم می تواند فشار سینوس ها از بین برده، گرفتگی بینی را برطرف کرده و درد را کاهش دهد. یک حوله ی مرطوب بر روی صورتتان بگیرید یا با انداختن یک حوله بر روی سرتان بخور بدهید. حمام گرم نیز برای تخلیه مخاط بینی بسیار موثر است.
 • از یک بخار ساز استفاده کنید. بخار خنک باعث می شود گرفتگی کمتری احساس کنید اما باید قبل از هر چیز از تمیز بودن آب تانکر اطمینان حاصل کنید. هر روز آب تانک را خالی کنید و قبل از پر کردن آن را بشویید. حداقل یکبار در هفته مخزن آب را با سفید کننده یا سرکه بشویید تا از رشد قارچ و باکتری جلوگیری شود.
 • برای رفتن به استخر عجله نکنید. نتایج تحقیقات در این مورد خیلی مشخص نیست اما به نظر می رسد کلر موجود در آب استخر می تواند مسیر ملتهب شده ی بینی شما را تحریک کند. اگر احساس می کنید که دوره ی نقاهت شما تمام شده است و می توانید به استخر بروید حداقل از یک دماغ گیر استفاده نماییدسینوزیت
 • بینی خود را شستشو بدهید. اسمی که برای این کار در نظر گرفته شده است “لاواژ بینی ” است. شما داخل بینی خود را به وسیله ی یک محلول استریل تمیز می کنید. می توانید یک بطری فشاری که مخصوص این کار ساخته شده است خریداری کنید یا از یک گلاب پاش برای این کار استفاده کنید. اطمینان حاصل کنید که برای این کار از آب مقطر، آب استریل یا آب جوشانده شده استفاده می کنید. البته باید بگذارید آب سرد شود.سینوزیت
 • در محیطی که مواد تحریک کننده وجود دارد نفس نکشید. هدف شما این است که سینوس های خود را تسکین دهید نه اینکه ملتهبشان کنید. بنابراین از مکان هایی که در آن دود سیگار وجود دارد دوری کرده و در روزهایی که آلودگی هوا زیاد است در خانه بمانید. اگر سیگار می کشید، ترکش کنید. عادت استفاده از تنباکو باعث می شود که سینوزیت شما دوباره عود کند.

کار کردن عاقلانه. مشکلی نیست اگر دوست دارید ورزش کنید اما باید بیشتر احتیاط کنید. سینوزیت می تواند موجب سرگیجه و مشکلات دیگری شود بنابراین تا زمانی که علائم بیماری شما بهبود پیدا نکرده است از بلند کردن اجسام سنگین نیز خودداری کنید. اگر احساس می کنید که قفسه ی سینه ی شما تنگ شده است کمی بیرون از خانه بنشینید تا حالتان بهتر شود. داشتن مشکلات تنفسی بار سنگینی برای قلب شما ایجاد می کند.