جراحی بینی پرطرفدارترین جراحی زیبایی صورت محسوب می شود. در حالی که جراحی های زیبایی دیگر ممکن است نیاز به قدرت بدنی زیاد، دسترسی آناتومیک دشوار، زمان طولانی عمل داشته و در نتیجه خستگی جراح را به دنبال دارد، جراحی بینی تنها نیازمند درک صحیح جراح از هنر و علم می باشد. هر جراحی بینی چالش های خاص خود را دارد و قبل از جراحی، پزشک نیازمند تخمین دقیق بدشکلی بینی، درک صحیح تکنیک های مدرن جراحی، برنامه ریزی برای اقدامات و پیشامد های احتمالی حین عمل و اجرای دقیق و بی نظیر تکنیک های جراحی بینی می باشد.

از دیگر مزیت های جراحی بینی این است که احتمال بروز عوارضی مانند خونریزی و عفونت در آن بسیار پایین و انگشت شمار می باشد. البته دچار شدن به چنین عوارضی پس از جراحی بینی نمی تواند نشانه خوبی برای بیمار باشد و باید به پزشک خود اطلاع دهد.

 

سینوزیت

علائم عفونت بینی

عفونت از عوارض بسیار نادر جراحی بینی است زیرا بینی دارای جریان خون فراوان است. هوشیاری و آگاهی بیمار مهمترین عامل در بروز عوارض جراحی بینی است. علائم احتمالی عفونت بینی شامل دمای بالا، التهاب، احساس بوی عفونت در بینی یا تورم و درد غیر عادی می باشد. با کمی تفکر و توجه به دستوالعمل های پزشک می توانید این علائم را تشخیص دهید. گرافت درون بینی احتمال عفونت بینی را افزایش می دهد زیرا با وجود گرافت ممکن است خون در بینی به درستی جریان نیابد.

عفونت سینوس یا سینوزیت بیماری شایع و دردناکی است که منجر به گرفتگی و فشار در سوراخ های بینی می شود. سالانه حدود 31 میلیون نفر در آمریکا به سینوزیت مبتلا می شوند. اکثر سینوزیت ها ویروسی بوده و خود به خود از بین خواهند رفت. سینوزیت ویروسی واگیردار بوده بنابراین باید از انتقال آن به افراد دیگر جلوگیری کنید. باکتری ها و در مواقع نادر قارچ ها ممکن است علت سینوزیت باشند.

علائم سینوزیت شدید

علائم سینوزیت شدید

 • ترشحات سفت زرد یا سبز رنگ بینی یا پشت حلق
 • انسداد یا گرفتگی بینی که منجر به دشوار شدن تنفس از بینی می شود
 • درد، ورم و فشار اطراف چشم ها، گونه ها، بینی یا پیشانی که با خم شدن تشدید می شود.

علائم و نشانه های دیگر شامل:

 • فشار گوش
 • سردرد
 • درد در ناحیه دندان ها و فک بالا
 • کاهش حس بویایی و چشایی
 • سرفه که در شب تشدید می شود
 • بوی بد دهان (هالیتوسیس)
 • خستگی مفرط
 • تب

جلوگیری از عفونت بینی پس از جراحی

در ادامه به روش های جلوگیری از عفونت داخل بینی پس از جراحی می پردازیم:

استفاده از گرافت طبیعی به جای ایمپلنت های مصنوعی

مطالعه ای که بر روی 600 بیمار پس از جراحی بینی انجام شده است نشان داده است که 3 درصد  از افرادی که در گرافت بینی خود از مواد مصنوعی استفاده کرده اند، دچار عفونت شده اند.

با این حال در بین بیمارانی که گرافت بینی شان از بدن خود برداشته شده بود، عفونتی دیده نشد. جراحی بینی از طریق گرافت تکنیکی است که در آن از غضروف بینی (سپتوم)، گوش، دنده یا ایمپلنت های مصنوعی برای بهبود ظاهر بینی استفاده می شود.

به طورکلی یک پنجم از بیمارانی که در جراحی گرافت از ایمپلنت های مصنوعی استفاده می کنند دچار عفونت می شوند. جراحان بینی ترجیح می دهند از گرافتی که از بدن خود بیمار گرفته می شوند استفاده کنند، زیرا مشکلات ایمپلنت های مصنوعی را نداشته و نتیجه ای طبیعی تر به همراه دارند.

مصرف آنتی بیوتیک

آنتی بیوتیک

مصرف به موقع آنتی بیوتیک و اتمام یک دوره مصرف آن یکی از بهترین روش های جلوگیری و درمان عفونت می باشد. البته همه ی جراحان بینی این درمان را توصیه نمی کنند، و بیمار باید به دستور پزشک خود عمل کند.

ارزیابی بیمار

مطالعات نشان داده اند که افراد دیابتی، سیگاری یا کسانی که در گذشته کوکائین مصرف می کردند بیشتر در معرض عفونت و کُندی روند بهبودی قرار می گیرند. اما در برخی مواقع می توان با کنترل این فاکتور ها از طریق دارو یا تغییر در رویه زندگی جراحی بینی مطمئنی را تجربه کرد.

در مواردی که ریسک جراحی بسیار بالا باشد، جراح بینی از انجام جراحی سرباز می زند.

طی شدن روند طبیعی بهبودی

از دستکاری بینی و بخیه ها، قرار دادن بینی در معرض ضربه فیزیکی و مشکلات دیگر خودداری کنید و صبر کنید تا بینی روند طبیعی بهبودی را بگذراند. بیمار همچنین باید از فعالیت های سنگین، وزنه برداری، و فین کردن محکم خودداری کند تا از عفونت، مشکلات بهبود زخم و خونریزی جلوگیری شود.