آمارها و مطالعات انجام شده بر روی متقاضیان جراحی های زیبایی نشان داده است که جراحی بینی یکی از محبوب ترین جراحی ها میان مردم است. هدف جراحی بینی چه ایجاد تعادل میان اجزای صورت و چه بهبود تنفس از مجرای بینی باشد، یک جراحی موفق شامل تلفیق متناسب و متعادل هنر و تکنیک است. بیماران حق آن را دارند تا درمورد دوره ی بهبود تدریجی پس از جراحی بینی بدانند، زیرا این دانش به آنها کمک می کند تا انتظارات واقع بینانه ای از نتیجه جراحی بینی داشته باشند.

در این مقاله چند نکته ی مهم و کاربردی در مورد نتیجه جراحی بینی آورده شده است که مطالعه ی آنها می تواند برای علاقه مندان به جراحی بینی مفید باشد.

چه زمانی نتیجه جراحی بینی ام را می بینم؟

بیماران اغلب راجع به مدت زمان بهبودی بعد از جراحی می پرسند. نقاهت پس از جراحی بینی شامل دو مرحله ی بهبودی اولیه و پس از آن، بهبودی بلند مدت می شود.

  • مرحله ی اول: ورم و کبودی قابل مشاهده بعد از عمل؛

شما باید منتظر دیدن آثار اولیه و مشهود جراحی باشید. این آثار معمولا بین دو تا چهار هفته از بین می روند. اکثر بیماران می توانند بعد از دو هفته به سرکار بروند. کبودی های باقی مانده را هم می توان با محوکننده ها یا دیگر لوازم آرایشی پوشانید.

  • مرحله ی دوم: پیشرفت نتیجه ی نهایی به مرور زمان؛

در مرحله ی آخر و در طول تکمیل دوران نقاهت، شما شاهد به ثمر رسیدن جراحی بینی خود خواهید بود. بیشتر افراد حدودا در ماه سوم می توانند نتیجه ی “نیمه نهایی” را مشاهده نمایند. در این مدت، قسمت اعظم ورم می خوابد. در ماه های 12 تا 14ام، دیگر می توان گفت که بینی شما آماده است و نتیجه ی قطعی در آینه منتظر شماست. البته در ماه های آخر، تغییرات بصورت نامحسوس اند و بیمارانی که ریزبین نیستند، متوجه آن نخواهند شد.

شما باید با بدنتان درست رفتار کنید تا بهبودی، روند خوبی را در پیش گیرد. بنابراین، دو نکته ی ویژه را به داوطلبین یا بیماران جراحی بینی ارائه می کنیم:

  • در طول ماه های اول، باید از بینی خود در برابر آفتاب محافظت کنید تا پوست بینی در دوران نقاهت آفتاب سوخته نشود.
  • به هنگام ورزش کردن حتما احتیاط کنید؛ زیرا ممکن است در محیط های ورزشی شلوغ، یک ضربه ی غیرعمدی به بینی شما وارد شود.

در جلسه ی مشاوره ی قبل از عمل، نکات کامل دوران نقاهت را به شما خواهیم گفت.

دیدن نتیجه جراحی بینی واقعا زمان زیادی نمی برد. توصیه می کنم که بیماران به هنگام زمان بندی جراحی و نقاهت آن این امر را در نظر داشته باشند. آیا تغییر بزرگی در زندگی شما رخ خواهد داد؟ اتفاق اجتماعی مهمی در پیش روست؟(مثل عروسی یا شرکت در یک برنامه تلوزیونی و …)  خوب است که مسائل اینچنینی را با ما در میان بگذارید تا به شما کمک کنیم بر اساس آنها برنامه ریزی نمایید. زمان بندی جراحی حول محور برنامه ی شخصی شما برای حضورتان با اعتماد به نفس کامل در موقعیت های اجتماعی اهمیت فراوانی دارد.

راهکارهای بهبود نتیجه جراحی بینی

صادقانه بگویم: هیچ تضمینی وجود ندارد که شما 100% از نتیجه جراحی بینی خود راضی باشید. با این حال، راهکارهایی وجود داردند که با انجام آنها، درصد رضایت شما به 100 نزدیک خواهد شد. همکارانتان، وضعیت سلامت شما و آنچه که بعد از جراحی انجام می دهید، همه و همه نقش مهمی در شکل نهایی بینی شما ایفا می کنند.

در انتخاب جراح خود دقت فرمایید!

یکی از عوامل تعیین کننده ی موفقیت جراحی، انتخاب جراح است. بیشتر جراحان به شما خواهند گفت که جراحی بینی یکی از چالش برانگیز ترین جراحی هاست. جراح قرار است اصلاحاتی روی یک بخش بسیار ظریف بدن انجام دهد.

زمانی که این کار به یک فرد تازه کار و بی تجربه سپرده می شود، اشتباهات زیادی صورت خواهد گرفت. به همین دلیل، حتما قبل از انتخاب جراح، راجع به وی تحقیق کنید. کسی را انتخاب کنید که تجربه ی کافی در این زمینه دارد و آناتومی صورت را می فهمد؛ کسی که تخصصش جراحی بینی باشد و در طول هفته چندین بار این عمل را انجام دهد.

عکس قبل و بعد بیماران قبلی را ببینید و با آنها صحبت کنید. این کار به شما کمک می کند تا بدانید افراد بعد از جراحی بینی چگونه به نظر می آیند و بینی بعد از بهبودی کامل چه شکلی می شود.

وضعیت سلامت خود را به دقت بررسی کنید.

دومین عامل مهم در موفقیت جراحی بینی شما، میزان سلامت شما قبل از عمل است. اگر بیماری خاصی داشته باشید (مثل دیابت، فشار خون بالا و مشکلات کبدی)، خطر عوارض جراحی افزایش می یابد. عادت های خاصی مانند سیگار یا قلیان کشیدن هم در افزایش خطر عوارض جراحی دخیل اند و فرآیند بهبودی را برهم می زنند.

در چه شرایطی نمی توان جراحی بینی انجام داد؟

قبل از آنکه با جراح خود در مورد جراحی بینی صحبت کنید، خوب است که با دکتر عمومی خود ملاقاتی داشته باشید و از او بخواهید تا چکاپ کاملی را انجام دهد. در این صورت، اگر مشکلی پیش بیاید، می توانید برنامه ای برای درمان آنها قبل از جراحی خود داشته باشید.

بیشترین بهره را از جلسه ی مشاوره بگیرید.

زمانی که پزشک شایسته را یافتید و سلامت خود را به دقت بررسی کردید، وقت آنست که مشاوره ای با خود جراح داشته باشید. جلسه ی مشاوره فرصتی است تا شما بیشتر درباره تجارب و مهارت های جراح خود بدانید، و جراح با سلایق، انتظارات و سوابق پزشکی شما آشنا شود. در این جلسه متوجه خواهید شد که آیا شما کاندید خوبی برای جراحی بینی هستید یا خیر؟

راجع به انتظاراتتان از نتیجه ی جراحی بگویید. شاید شما از اندازه ی بینی خود راضی نباشید یا بینی کج تان برای شما آزار دهنده باشد. اگر مشکلی با عملکرد بینی خود دارید، حتما جراح را از آن مطلع سازید. مثلا ممکن است انحراف تیغه ی بینی داشته باشید که تنفس تان را مختل کند. اگرچه در بیشتر موارد هدف جراحی بینی تغییر شکل آنست، اما در صورت لزوم، می توان عملکرد بینی را به وسیله ی آن بهبود بخشید.

جلسه ی مشاوره همچنین این امکان را به شما می دهد تا از تجربیات جراح، بیماران قبلی، تحصیلات و مهارت های وی بیشتر بدانید. به احتمال زیاد، او از شما خواهد پرسید که دوست دارید فرم بینی تان چگونه باشد.

اگر هنوز سوال بی پاسخی در ذهن تان باقی مانده، اتاق مشاوره را ترک نکنید. چنانچه نگرانی در رابطه با عمل دارید، بهترین زمان برای مطرح کردن آن، همان جلسه ی مشاوره است.

وقتی مشاوره به اتمام برسد، نظر مشترکی درمورد انجام یا عدم انجام جراحی خواهید داشت. و هر دو می دانید که مرحله ی بعدی چیست.

طبق راهنمایی ها و دستورات عمل کنید.

زمانی که تصمیم به انجام جراحی و تغییر شکل بینی خود گرفتید، باید دستورالعمل ها و راهنمایی هایی که جراح تان به شما داده را دنبال نمایید، حتی اگر بیهوده به نظر می آیند. برای مثال، جراح به شما خواهد گفت که یک سری داروهای خاص مثل آسپرین را تا فلان زمان قبل و بعد از جراحی، مصرف نکنید. آسپرین خون را رقیق می کند و خطر خونریزی را افزایش می دهد. پس حتما توصیه های جراح خود را جدی بگیرید.

عمل نکردن به دستورات پزشک بعد از جراحی می تواند بر نتیجه جراحی بینی اثر بگذارد. مثلا اگر جراح به شما می گوید که در هفته های اول بعد از جراحی فین نکنید یا از هرگونه فعالیت که به بینی شما آسیب می رساند، اجتناب نمایید، شما باید تک تک دستورات را انجام دهید. شاید به نظر هدر دادن زمان باشد، اما عمل به این توصیه ها، در آخر از ایجاد ناراحتی یا مشکل برای بینی شما جلوگیری می کند.

چرا نتایج جراحی های بینی متفاوت اند؟

  • نتیجه جراحی بینی  هر بیمار از دیگری متفاوت است؛ همیشه این را به خاطر داشته باشید.
  • نتیجه جراحی بینی به عواملی بستگی دارد که شماری از آنها قبل از جراحی قابل مشاهده است و برخی دیگر در ساختار داخلی بینی نهفته اند یا به سختی می توان آن را دید.
  • جراح باید بیمار را ملتفت کند که بینی او از طریق جراحی به چه نتایجی می تواند، و به چه نتایجی نمی تواند دست یابد.
  • انتظارات واقع گرایانه و صبر داشته باشید. هرچه جراحی بزرگتر باشد (به خصوص عمل بینی)، نتایج آن را کمتر می توان پیش بینی کرد.

درمورد نارضایتی ها از جراحی بینی که جراح می تواند آنها را برطرف کند، و آنچه که برای رینوپلاستی رضایت بخش، لازم است، بیشتر مطالعه نمایید.

آیا نتیجه جراحی بینی تا آخر عمر دوام می آورد؟

از لحاظ نظری، جراحی بینی برای تمام عمر طراحی شده است. با این وجود، عوامل دیگری هم در این بین دخیل اند.

اولا، جراحی چه زمانی انجام شده است؟ جراحان امروزی تمرکز بیشتری بر روی حفظ چارچوب بینی دارند، در حالی که 20-15سال پیش، قسمت زیادی از بافت بینی برداشته می شد. این کار ساختار پشتیبان بینی را از بین می برد و منجر به افتادگی بینی یا ریزش بافت های داخلی در طول زمان می شد.

ثانیا، حتی بینی هایی که بعد از جراحی ساختار محکمی برایشان باقی مانده، پویا و در حال پیر شدن هستند و نشانه های پیری رفته رفته در آنها بروز می کند. اما چنانچه جراح چارچوب بینی را در طول عمل نگاه دارد، نشانه های پیری به حداقل می رسند.

خوشحال می شویم که با شما درمورد جراحی بینی صحبت کنیم. پس برای تعیین جلسه ی مشاوره با مطب ما تماس بگیرید یا به صورت اینترنتی نوبت رزرو کنید. طی جلسه ی مشاوره، به تمامی سوالات شما درباره ی جراحی بینی و دوران نقاهت آن پاسخ داده خواهد شد.