جراحی بینی می تواند هم ظاهر بینی و هم عملکرد آن را بهبود دهد. همه یا بخشی از هزینه جراحی بینی عملکردی، که معمولا شامل اصلاح ساختار بینی برای عملکرد تنفسی می شود ممکن است توسط بیمه پوشش داده شود. اما جراحی زیبایی بینی و همه ی جراحی هایی که صرفا برای زیبایی انجام می شود خارج از پوشش بیمه است و هزینه ی آن آزاد است.

برای بسیاری از ما هزینه ی جراحی های زیبایی هزینه ی قابل توجهی است. چرا که یک سرمایه گذاری قابل توجه است به همین دلیل برای خیلی از بیماران اهمیت دارد که تا آنجایی که ممکن است از عوامل تاثیر گذار در جراحی بینی اطلاع داشته باشند و بتوانند در انتخاب جراح مناسب آن را به کار برده و نتایج رضایت بخشی را بدست آورند.

ارتباط تخصص جراحی با هزینه جراحی بینی

تجربه، تخصص و شهرت جراح یکی از بزرگترین تفاوت ها را در هزینه جراحی بینی ایجاد می کند. هزینه جراحی بینی با توجه به تخصص و مهارت جراح به صورت زیر افزایش می یابد :

 1. جراحانی که تحت آموزش جراحان ارشد می باشند، عمل بینی را تقریبا با پایین ترین هزینه انجام می دهند
 2. جراحانی که متخصص بوده اما تخصص اصلی آنها جراحی بینی نیست و عمل های جراحی بینی آنها به نسبت کم است
 3. جراحان متخصص و با تجربه ای که تخصص اصلی آنها جراحی بینی می باشد و تعداد عمل های جراحی بینی آنها زیاد است.

هزینه ی محل جراحی

جراحی بینی می تواند در سه محل انجام شود:

 1. محل های خصوصی مانند مطب
 2. مراکز جراحی های سرپایی
 3. بیمارستان ها

محل های جراحی خصوصی معمولا در مطب دکتر واقع شده است و از آنجاییکه امکانات آن نسبت به دو محل دیگر کمتر است هزینه ی کمتری خواهد داشت. محل های جراحی خصوصی مزایای بسیاری نیز در بر دارد از جمله این که دکتر با تجهیزات آن بسیار آشنا و مانوس بوده و حتما در گذشته جراحی های بسیاری با آنها انجام داده است.

مراکز جراحی سرپایی از محل های خصوصی هزینه ی بیشتری خواهد داشت. این محل ها همه تجهیزاتی که جراح شما نیاز دارد تا بتواند با اطمینان خاطر جراحی بینی و دیگر جراحی های زیبایی را انجام دهد، مهیا می کند.

بیمارستان ها گران ترین تجهیزات را مهیا می کنند. بنابراین گران ترین انتخاب برای بیمار می باشد. بیمارستان مجهزترین مکان برای تسهیل جراحی می باشد که به عنوان مثال شامل بیمارانی می شود که مستعد خونریزی بیش از حد بوده یا مشکلات دیگری دارند که ریسک جراحی را افزایش می دهد. ممکن است دکتر شما سابقه پزشکی تان را بخواهد تا مشخص شود آیا جراحی در بیمارستان برای شما ضروری است یا خیر.

هزینه بیهوشی

داروهای بیهوشی باعث می شود تا شما در طول جراحی آرام و راحت باشید و هیچ گونه دردی احساس نکنید. این حالت آرامش به جراح نیز کمک می کند تا بتواند جراحی خود را راحت تر و با کیفیت بهتری انجام دهد.

هم متخصص بیهوشی و هم پرستار بیهوشی می توانند فرآیند بیهوشی را کنترل کنند. متخصص بیهوشی یک پزشک آموزش دیده است که بیهوشی را کنترل کرده و بر روی علائم حیاتی شما در طول جراحی نظارات دارد. پرستار بیهوشی نیز برای همین کار آموزش دیده است. اما هزینه دریافتی هر کدام با هم تفاوت دارد. انتخاب پرستار بیهوشی یا متخصص بیهوشی نیز می تواند به ترجیحات پزشک شما بستگی داشته باشد.

هزینه پیچیدگی جراحی

وسعت و پیچیدپی درمان نیز می تواند هزینه جراحی بینی را افزایش دهد. به عبارت دیگر، یک جراحی پیچیده زمان بیشتری می برد و به همین دلیل گران تر از یک جراحی ساده است. عواملی که یک جراحی را پیچیده می کند عبارتند از :

 • تجربه ی آسیب های متعدد بینی
 • نیاز به پیوند غضروف برای تقویت قسمت های ضعیف
 • پوست بینی بسیار ضخیم یا بسیار نازک
 • انسداد بینی
 • انحراف شدید بینی

هزینه مکان جراحی

مکان جغرافیایی جراحی یک تاثیر جزیی بر روی هزینه جراحی بینی خواهد داشت. در شهرهای پر جمعیت تر با امکانات بیشتر چون هزینه ی سربار (اجاره، دستمزد کارکنان، آب و برق و …) بیشتری صرف می شود بنابراین هزینه جراحی بینی نیز کمی گران تر خواهد بود.

هزینه های قبل و بعد از جراحی

از آنجایی که اقدامات قبل و بعد از عمل یکی از قسمت های اساسی برای داشتن یک جراحی بینی موفقیت آمیز محسوب می شود، شما باید علاوه بر هزینه ی خود جراحی برای مشاوره های قبل از عمل و بعد از عمل نیز هزینه کنید. شما باید هزینه ی مشاوره ی اولیه، آمادگی برای جراحی و مشاوره های بعد از عمل را نیز همانند هزینه اصلی جراحی به خوبی درک کنید.

هزینه جراحی بینی

بعد از جراحی، بیماران باید برای هزینه ی داروهای مسکن که در طول دوره بهبود مصرف می کنند نیز آماده شوند. این هزینه ها با هزینه ی کلی جراحی محاسبه نمی شوند. دکتر شما می تواند در مورد داروها و نسخه هایی که احتمالا برایتان تجویز می کند با شما صحبت کرده و هزینه ی آنها را برایتان مشخص کند.

هزینه های جانبی

بعضی از بیماران ممکن است سه تا چهار ماه بعد از جراحی بینی دچار آکنه و جوش صورت بشوند. به همین دلیل جراح شما می تواند برای کاهش هر گونه جوش و آکنه، استفاده از مرطوب کننده و شوینده های خاصی را به شما توصیه کند که این مورد نیز هزینه بر خواهد بود.

هزینه جراحی بینی

هزینه های غیر مستقیم دیگری نیز در رابطه با جراحی بینی وجود دارد که مربوط به درآمد از دست رفته ی شما در دوران مرخصی است. اگر برای جراحی بینی به شهر یا کشور دیگری سفر کرده باشید، باید هزینه بنزین مصرفی، هزینه بلیط هواپیما، هزینه ی هتل و دیگر مخارج سفر را نیز در نظر بگیرید.