اسکار ها می توانند در هر جایی از پوست که در آن برشی ایجاد شده یا پاره شده است تشکیل شوند. اگر بافت اسکار داخلی باشد ، برای بیشتر بیماران با استفاده از تزریق استروئید و ماساژ قابل درمان است. همه اعمال جراحی ، اسکار ایجاد می کنند. این اسکارها می تواند مخفی یا قابل مشاهده باشند. اهمیت بیش از حد به این موضوع جزو عملیات ضروری پزشکی به حساب نمی آید ؛ زیرا اولویت اصلاح مشکلی است که در بینی وجود دارد و بعد از آن اسکارها را می توان مخفی کرد. با این حال در جراحی پلاستیک صورت و جراحی بینی ، هدف زیبایی است و هر گونه اسکار قابل مشاهده به عنوان یک نتیجه ضعیف تلقی می شود. برای آشنایی با روش های جلوگیری از باقی ماندن جای اسکار بعد از جراحی بینی با ما تا انتهای این مطلب از دکتر محمد حسین طاهریان ، جراح بینی تهران همراه باشید.

 

اسکار بعد از جراحی بینی - دکتر طاهریان

 

اسکار ها چه زمانی مشکل ساز هستند ؟

بعضی از اسکار ها در جراحی بینی قابل انتظار هستند اما وقتی این اسکار ها بیش از حد باشد ممکن است اختلالاتی در زیبایی کلی بینی به وجود بیاورد و بر روی نتایج نهایی تاثیر بگذارد. معمولا اسکار های داخلی به عنوان خطوط بی رویه و بی قاعده معرفی می شود که از انباشته شدن بیش از حد بافت اسکار به وجود آمده است. اسکارهایی که ناشی از جراحی بینی با روش باز (یک برش بین دو سوراخ بینی زده می شود) می باشد معمولا مساله مهمی نیست و باید در طول زمان محو شده و تقریبا غیر قابل مشاهده شود.

ایجاد اسکار بعد از جراحی بینی

بافت اسکار بعد از جراحی بینی می تواند داخلی و یا خارجی تشکیل شود ، هرچند این مورد نادر است. اگر این اسکار فقط بافت اسکار باشد و شامل غضروف و یا استخوان نشود می تواند به وسیله تزریق استروئید درمان شود. اگر بافت اسکار شامل هر دوی این موارد بشود ممکن است شما به جراحی نیاز داشته باشید. ملاقات بیمار به صورت حضوری به ارزیابی بهتر این موارد کمک می کند.

روش هایی برای جلوگیری از تشکیل بافت اسکار

روش های متعددی وجود دارد که شما می توانید از آنها کمک بگیرید تا از تشکیل بیش از حد بافت اسکار جلوگیری کنید. در این مقاله چندین راهنمایی برای جلوگیری از ایجاد عوارض مطرح می شود. به خاطر داشته باشید که همیشه از بهترین جراح بینی تهران بخواهید در مورد مسایلی که برایتان نگران کننده است توضیح دهد.

یک جراح بینی خوب انتخاب کنید

قدم اول شما برای جلوگیری از ایجاد عوارضی مانند اسکار داخل بینی این است که پزشکی انتخاب کنید که در انجام عمل جراحی بینی مجرب و متخصص باشد. فقط جراحی را انتخاب کنید که دانش ، مهارت و آینده نگری در این زمینه داشته باشد که بتواند به بیماران در رسیدن به نتایج خوب و جلوگیری از مشکلاتی مانند ایجاد اسکار کمک کند.

 

اسکار

 

از کشیدن سیگار و خوردن مشروبات الکلی اجتناب کنید

سیگار و الکل اگر در هفته های بهبود و قبل از عمل جراحی استفاده شود اثرات ویرانگری بر روی بهبود شما خواهد گذاشت. نیکوتین رگ های خونی را منقبض و تنگ کرده و به ایجاد اسکار ، پوست مرده و بهبود ضعیف کمک می کند. الکل ورم و خونریزی را افزایش می دهد ، ورم و خونریزی دو بخش از فرآیند بهبود هستند که باید تا حد امکان کاهش پیدا کنند. اگر از کشیدن سیگار و خوردن مشروبات الکلی برای مدتی که دکتر به شما پیشنهاد کرده (و حتی طولانی تر) اجتناب کنید به خودتان لطف بزرگی کرده اید.

 

اسکار

 

تمام دستورالعمل های داده شده را دنبال کنید

جراح شما متخصص است و دستورالعمل های زیادی برای شما دارد که بدون هیچ مشکلی خیلی سریع بهبود پیدا کنید و شما باید همه این دستورالعمل ها را تا جایی که امکان دارد دنبال کنید ؛ زیرا نتیجه ی جراحی و سلامتی شما هر دو در یک ردیف قرار گرفته اند. چند هفته ناراحتی و سختی ارزش بدست آوردن یک نتیجه خوب و عمری را خواهد داشت.

 

اسکار

 

هوشیار باشید و به دنبال راه های کمکی بروید

یکی از مهم ترین راه هایی که می تواند در جلوگیری از ایجاد اسکار به شما کمک کند این است که برای هر مشکلی که احتمال دارد به وجود بیاید یک راه باز کنید. معمولا درمان بافت اسکاری که تازه ایجاد شده بسیار راحتر از درمان اسکاری است که کهنه شده است. مشورت کردن با جراحتان خیلی مهم است و می تواند در هموار کردن مسیر بهبود بسیار مفید واقع شود.

درمان بافت اسکار بعد از جراحی بینی

خوشبختانه ، اسکار های داخلی می توانند پس از تشکیل درمان شوند ، بنابراین در موارد نادر که طرح کلی بینی به وسیله ی بافت اسکار تحت تاثیر قرار گرفته است ، بهبود آن امکان پذیر است. معمول ترین روش برای کاهش اسکار در بینی ، تزریق استروئید کورتیزون است. این تزریقات معمولا در یک سری قرار گرفته و بین آنها چند هفته فاصله می افتد. جراح شما تعیین می کند که آیا این نوع درمان برای شرایط شما مناسب است یا خیر.

اسکارها بعد از جراحی بینی می توانند بهبود پیدا کنند

ایجاد اسکارهای قابل مشاهده بعد از یک جراحی بینی دقیق و  در بیماران دارای پوست مناسب نادر است اما درصد کوچکی از بیماران دچار آن می شوند. بعد از گذشت یکسال می تواند به وسیله ی لیزر درمان شود. یک راه دیگر برای بهبود اسکارها این است که برداشته شوند و روی آن بخیه زده شود. اما این راه فقط برای موارد خیلی شدید مورد نیاز است.

انتخاب های خود را مطرح کنید

از آنجایی که جلوگیری از ایجاد اسکار داخلی در تک تک موارد جراحی بینی غیر ممکن است ، اما یک جراح ماهر همه تلاشش را می کند که از هر گونه عوارضی جلوگیری کند. تجربه ی زیاد به این متخصصان کمک می کند نتایج کار را پیش بینی کنند و برای بیماران نتیجه ای که به دنبالش هستند را ایجاد کنند.

اسکار بعد از جراحی بینی در کدام قسمت ایجاد می شود؟

در جراحی باز تنها یک قسمت از بینی برش ایجاد می شود. کلوملا قسمتی در انتهای سپتوم بینی است که طی جراحی بینی باز شکافته می شود. این شکاف اغلب به شکل مثلثی باز است و با توجه به اینکه بافت زخم در پایین بینی و بین دو حفره آن تشکیل می شود ، به سختی و با دقت زیاد نمایان می شود. این زخم ها تنها زمانی قابل روئیت می باشند که طرف مقابل کوتاه تر از بیمار باشد یا فرد سر خود را به عقب برگرداند. در فعالیت های روزانه احتمال کمی وجود دارد که فردی بتواند جای زخم و بخیه حاصل از عمل بینی شما را ببیند.

آیا جراح بینی می تواند برای کاهش بافت اسکار کاری کند؟

در عمل بینی باز ، جراح با دقت بسیاری شکاف را ایجاد می کند و از برش های غیرضروری پرهیز می کند. جراح بینی حاذق در طول این پروسیجر سعی می کند که از جراحت های اضافی موثر بر این فرایند بهبودی جلوگیری کند. جراحان بینی معتقدند که بستن شکاف یکی از سخت ترین مراحل جراحی است که باید کمترین اثر و اسکار بعد از جراحی بینی را بر جای بگذارد.

آیا می توان از لیزر به جهت از بین بردن جای بخیه ها استفاده کرد؟

از آنجایی که رنگ و نوع پوست متقاضیان مختلف با هم تفاوت دارد ، برای بعضی اشخاص جای بخیه ها به طور کامل برطرف می شود و برای برخی دیگر کمتر باقی می ماند . زمانی که جای اسکار بعد از جراحی بینی باقی می ماند می توان پماد ها و کرم های مختلفی برای رفع آنها استفاده کرد که این امر تاثیر مناسبی خواهد داشت. در صورتی که استفاده از پماد و کرم تاثیر گذار نبود متدی دیگر که قابل استفاده است ، لیزر می باشد. جای بخیه به واسطه لیزر می تواند تا حدی کمرنگ شود . در خصوص زمان انجام لیزر نیز بهتر است با دکترتان مشورت نمایید.