مراقبت نکردن از پوست می تواند سرنخی از سنتان را به نمایش بگذارد. خطوط ریز و چین و چروک، همراه با لکه های قهوه ای و پوست خشن که از قرار گرفتن در معرض آفتاب ایجاد می شود کم کم پدیدار می شوند.تولید کلاژن ممکن است در پوست شما کاهش پیدا کند و سلول های مرده پوست دیگر پوسته پوسته نشوند. اگر پوست شما چنین نشانه هایی دارد وقتش رسیده است که به محصولات جوان سازی پوست و مراقبت از آن برای کاهش دادن و یا حتی معکوس کردن نشانه های پیری روی آورده و دوباره جوانی پوستتان را بدست بیاورید.

برنامه ی اقدام به جوان سازی پوست

روش هایی که در خانه یا مطب  دکتر برای جوان سازی پوست استفاده می شود می تواند تاثیر قابل مشاهده ای بر روی چهره ی شما داشته باشد و جوانی پوستتان را دوباره برگرداند.

 1. مراقبت از پوست اولین قانون کلی جوان سازی پوست : از آسیب ها جلوگیری کنید.بهترین راه برای محافظت از پوستتان پیشگیری از آسیب هاست.اولین دشمن پوست نور خورشید است ، بنابراین وقتی بیرون از خانه هسیتید باید از ضد آفتابی استفاده کنید که خاصیت محافظت در برابر نور خورشید یا SPF 30 یا بالاتر را داشته باشد.علاوه بر آن بهتر است از پیراهن و شلوار بلند استفاده کنید. ازصورت و گردنتان با کلاه های لبه پهن محافظت کرده و چشم هایتان را نیز با استفاده از عینک های آفتابی با پوشش UV بپوشانید.دشمن دوم،خشکی پوست است ،اگر چین ها و خطوط روی پوستتان بیشتر شده است بهتر است از یک مرطوب کننده متناسب با پوستتان به طور منظم استفاده کنید تا پوستتان را همیشه مرطوب نگه دارید.
 2. از یک کرم حاوی ویتامین A استفاده کنید. یک نسخه ی قوی : ویتامین A موضعی یا کرم هایی که با عنوان رتینوئید شناخته شده است می تواند چین و چروک را کاهش داده و پوست جوان تری را ایجاد کند .” این کرم ها به ساخت کلاژن کمک می کند ، تولید کلاژن از ایجاد چین و چروک پوست و لکه های قهوه ای جلوگیری به عمل می آورد.
 3. لکه های قهوه ای را سفید کنید.شما می توانید با استفاده از کرم های روشن کننده که حاوی هیدروکینون هستند سعی کنید لکه های قهوه ای (معمولا به آنها لکه های پیری گفته می شود) را روشن کنید.”هیدروکینون به مهار کردن یک آنزیم مهم در ترکیب رنگدانه کمک می کند”
 4. یک کرم ضد چروک پنتا (شامل 5 اسید آمینه می باشد) انتخاب کنید. این کرم های ضد پیری تولید کلاژن و الاستین را توسط پوست تحریک می کنند .این مواد در بعضی از محصولات زیبایی و آرایشی نیز یافت می شود.با استفاده از این نوع کرم ها می توانید به تشکیل دوباره ی ساختار حفاظتی پوست که به واسطه ی افزایش سن و اثرات مخرب نور خورشید از بین رفته بود کمک کنید.
 5. پوست خود را مرطوب کنید.  یکی دیگر از راه های جوان سازی پوست استفاده از کرم ها و مرطوب کننده های هدف دار تر می باشد. از محصولاتی که حاوی آلفا هیدروکسی اسید هستند استفاده کرده یا با یک متخصص پوست برای استفاده از کرم حاوی ویتامین A مشورت کنید که باعث افزایش حجم سلول هایتان و روشن شدن رنگ پوستتان شده و ظاهر پوستتان را تازه تر نشان می دهد.
 6. با دکترتان مشورت کنید . پوست خشک می تواند نشانه ای از یک بیماری نهفته باشد. گاهی اوقات درمان بیماری هایی مانند دیابت یا بیماری های کلیوی می تواند به درمان خستگی پوست کمک بزرگی کرده باشد .

 

 1. لایه برداری از پوست برای رویش پوست جدید . متخصصین امراض پوستی از روش های متعددی برای از بین بردن لایه ی بالایی پوست و رویش پوست جدید استفاده می کنند. این روش ها می تواند پوست را سفت کرده و خطوط و لکه های قهوه ای روی پوست را کاهش دهد.”وقتی لایه ی بالایی پوستتان برداشته شد پوستتان آماده است تا ما بتوانیم از مرطوب کننده ها و محصولات آرایشی دیگر برای نفوذ عمیق تر و کارایی بهتر استفاده کنیم . این محصولات عبارتند از:
 • لایه برداری شیمیایی. روشی برای لایه برداری و پوسته پوسته شدن لایه ی بالایی پوست
 • لیزر پوست.برای تبخیر سطح پوست
 • میکرودرم ابریژن .در این کار ذرات کوچک با فشار بر روی صورت پاشیده می شود تا سلول های بالاترین سطح پوست را از بین ببرد.
 • بازسازی پوست پلاسما.با استفاده از جریانی از گاز نیتروژن یونیزه شده ،پوست را گرم می کنند که این کار باعث می شود لایه ی بالایی سلول ها پوسته پوسته شود.
 1. بوتاکس را انتخاب کنید.تزریق سم بوتولینوم در بین مردم به عنوان یک درمان ضد پیری به طور فوق العاده ای محبوب شده است.این تزریقات باعث شل شدن ماهیچه های زیر پوست شده و می تواند خطوط و چین و چروک اطراف پوست را از بین ببرد.درمان به وسیله ی بوتاکس همچنین می تواند از ایجاد چین و چروک پیشگیری کند

شما راه های بسیاری برای چوان سازی پوست خود پیش رو دارید .فاکتورهایی مانند هزینه و مدت زمان بهبود مربوط به فرآیندها مانند لایه برداری به شما کمک خواهد کرد در مورد انتخاب خود بهترین تصمیم را بگیرید.

چطور خستگی پوست را از بین ببریم؟

 • از قرار گرفتن در زیر نور مستقیم خورشید در ساعات 10 صبح تا 4 بعد از ظهر خودداری کنید زیرا اشعه ی خورشید در این ساعات به شدیدترین مقدار خود می رسد.
 • اگر سیگار می کشید ،ترک کنید؛این کار می تواند حجم بهبود شما را افزایش دهد مدت زمان سیگاری بودن شما اهمیتی ندارد .
 • از یک دستگاه مرطوب کننده ی هوا استفاده کرده و در طول روز آب بنوشید تا آبرسانی به بدنتان به خوبی انجام شود .
 • از یک پاک کننده ی صورت ملایم به جای صابون های خشن (یا هر صابونی که هنگام حمام کردن برای بدن خود استفاده می کنید) استفاده کنید
 • به جای استفاده از پودر و مواد آرایشی آبدار از کرم استفاده کنید به خصوص برای زمینه ی آرایش و رژ گونه
 • هنگام حمام کردن هنگام استفاده از آب داغ با آب ولرم دوش بگیرید.