آبریزش بینی پس از جراحی بینی یکی از موارد شایعی است که بسیاری از افراد طی دوره نقاهت و پس از جراحی بینی آن را تجربه می ‌کنند. در این زمان ، بسیاری از افراد تمایل دارند تا بینی خود را بالا کشیده و فشاری بر آن وارد نکنند ، غافل از اینکه این اقدام امکان دارد فشاری بیشتر بر بینی وارد کند که ممکن است بر نتایج جراحی تأثیری منفی گذارد. این مقاله از آبریزش بینی بعد از عمل از دکتر طاهریان بهترین جراح بینی تهران ، می تواند کمک شایانی به شما زیباجویانی کند که تازه بینی تان را جراحی کرده اید.

آبریزش بینی بعد از جراحی

 

چرا بعد از جراحی بینی به آبریزش می ‌پردازیم و چگونه می‌ توان آن را رفع کرد؟

علت آبریزش بینی پس از جراحی ، ممکن است از نتیجه طبیعی خود عمل باشد که اغلب موقتی است. اصلی ‌ترین دلیل این آبریزش این است که مخاط بینی در طول جراحی تحریک و متورم می‌ شود و هنگامی که این التهاب کاهش می ‌یابد و مخاط ترمیم می ‌شود ، آبریزش آن نیزکمتر می ‌شود.

همچنین ، همزمان با ترمیم مخاط بینی ، اسکارها شکل می ‌گیرند که باعث احساس گرفتگی در بینی می ‌شوند و فرد سعی می ‌کند بینی خود را بالا بکشد تا این ناراحتی رفع شود که سبب فشاری بیشتر به بخیه ‌ها می شود و تأثیرات این پروسیجر را تحت تأثیر قرار دهد.

هرچند ، آبریزش بینی ممکن است دلایلی دیگر نیز داشته باشد که شامل : حساسیت‌ و آلرژی‌ها ، سرماخوردگی و یا مصرف بعضی از مواد غذایی و همچنین خوراکی‌های داغ. از این رو ، متقاضیانی که به سرماخوردگی مبتلا هستند ، بهتر است عمل بینی خود را تا زمان پس از بهبودی کامل خود به تعویق بیندازند.

از طرفی ، اشخاصی که حساسیت یا آلرژی دارند ، بهتر است ابتدا به درمان این شرایط بپردازند زیرا روند بیهوشی پیچیده ‌تر شده و احتمال مشکلات تنفسی نیز بیشتر خواهد بود.

عواملی که سبب آبریزش بینی پس از جراحی می شود شامل :

وارد کردن آسیب به شاخک‌های بینی : شاخک‌های بینی ، برجستگی‌های کوچکی در بینی هستند که توسط لایه مخاطی پوشیده شده‌اند. بزرگی این شاخک‌ها می‌ تواند از دلایل بروز مشکلات تنفسی باشد. 

باریک شدن راه مجاری تنفسی : زمانی که پزشک مهارت کافی نداشته باشد و مخروط درون بینی را کوچک نماید ، راه مجاری تنفسی تنگ ‌تر می ‌شود و فرد با درجاتی از آبریزش بینی روبرو خواهد شد. این موضوع اغلب در افرادی که به دنبال بینی‌های کوچک و عروسکی هستند ، مشاهده می‌ شود.

درمان آبریزش بینی پس از جراحی

افرادی که پس از جراحی بینی به آبریزش مبتلا می ‌شوند ، باید از تماس با باد خودداری کنند و اگر به پزشک مراجعه کرده باشند و سرماخوردگی تشخیص داده شده باشد ، باید داروهای تجویزی را به موقع و به دستور پزشک معالج مصرف کنند. در بیشتر موارد ، دکتر داروهایی همانند آنتی هیستامین و قطره سدیم کلراید را تجویز می ‌کند که با شستشوی مخاط بینی به کاهش آبریزش کمک بسزایی می ‌کند و اثرات ضد حساسیت و ضد احتقان دارند.

یکی از بهترین اقدامات در درمان آبریزش بینی پس از جراحی ، شستشوی بینی با سرم است که بهتر است چهار بار در روز انجام شود تا اثرات آن مشخص شود. استفاده از سرم سبب خروج آلودگی‌های متصل به مخاط بینی می‌ شود. برای افرادی که ترشحات آبکی و شفاف دارند ، استفاده از اسپری برمید اپیراتروپیوم بهترین گزینه درمانی است.

در بیشتر موارد زمانی که افراد در فصل ‌های بهار و تابستان جراحی بینی انجام می ‌دهند و بعد از آن با آبریزش بینی پس از جراحی مواجه می ‌شوند ، علت این مشکل ممکن است از حساسیت فصلی باشد. در چنین شرایطی ، تست آلرژی داده شده و درمان موثرتری برای بهبود شرایط در نظر گرفته می ‌شود.

مراقبت‌هایی که در زمان بروز آبریزش بینی پس از جراحی باید در نظر گرفته شود عبارتند از:

  • اجتناب از دستکاری بینی یا اعمال فشار به آن حداقل برای دو تا چهار هفته.
  • عطسه کردن با دهانی باز تا فشاری به بخیه‌ها و ساختار بینی اعمال نشود.
  • اجتناب از عوامل حساسیت ‌زا همچون ادویه‌ جات و فلفل ، حتی از تماس با گرده‌های گل ، به خصوص در فصل بهار.
  • مشاوره با بهترین جراح بینی در تهران در صورت سرماخوردگی شدید و اجتناب از مصرف خودسرانه داروها.
  • اجتناب از کشیدن ترشحات بینی به داخل و یا فین کردن.
  • اجتناب از مصرف قهوه ، کافئین ، مشروبات الکلی و دخانیات ، زیرا می ‌توانند مخاط بینی را غلیظ کنند.