فکر می کنید رشد تمام اجزای بدنتان تکمیل و متوقف شده است؟ اگر بله، کاملا اشتباه می کنید. اگرچه رشد استخوان ها بعد از بلوغ کامل، متوقف می شود اما برخی از بافت های بدن در طول عمر فرد به رشد خود ادامه می دهند. همان طور که می دانید، در پی هر رشدی یک سری تغییرات هم به وجود می آید. بینی که از استخوان، بافت نرم/پوست و غضروف ساخته شده، یکی از این اندام هاست و با افزایش سن، رشد کرده و تغییر شکل می دهد.

اگر از فرم و اندازه ی بینی خود نسبتا راضی هستید، بهتر است بدانید که با افزایش سن ، بینی بزرگ تر، افتاده تر و گردتر می شود. با این تغییرات، کل چهره ی شما تغییر کرده و بینی تناسبی با اجزای دیگر صورت نخواهد داشت. تمامی این فرآیندها دست به دست هم می دهند تا شما پیرتر به نظر برسید.

تغییر شکل بینی با افزایش سن

با افزایش سن چه بر سر بینی می آید؟

تغییراتی که بر سر بینی در طول زمان اتفاق می افتد، در هر شخص متفاوت از دیگری است. اگر غضروف بینی سفت و سختی دارید، تغییرات چندان چشمگیری را تجربه نخواهید کرد. اما اگر غضروف بینی تان نرم تر است، آماده ی تغییرات فاحش بینی خود باشید.

غضروف و استخوان، چارچوب بینی را می سازند اما در طول زمان، این اجزا ضعیف شده و نوک بینی عریض تر به نظر می آید. از طرف دیگر، ممکن است یک قوز هم در پل بینی ظاهر شود.

ساختار و پوست بینی در طول زمان استقامت خود را از دست می دهند و در نتیجه، بینی رو به پایین کش می آید و حالت افتاده پیدا می کند.

غدد موجود در پوست بینی، به ویژه در ناحیه ی نوک آن، با گذشت زمان بزرگ تر می شوند و همین امر موجب می شود که بینی بزرگ تر از قبل به نظر برسد.

این تغییرات باعث می شوند نوک بینی شکل افتاده پیدا کند و در بعضی موارد بسیار شدید، نوک بینی وارد ناحیه ی لب بالایی می شود.

تغییرات فرم بینی در زنان یائسه شدیدتر است زیرا بدن آنها دیگر هورمون استروژن ترشح نمی کند و متعاقبا، غضروف ها ضعیف تر می شوند و در همین بین، غضروف نوک بینی دیگر به عنوان چارچوب از آن پشتیبانی نمی کند.

تغییر شکل بینی با افزایش سن

یک بینی که در نوجوانی و جوانی به اندازه و خوش فرم بوده، در میانسالی بسیار بزرگ، گرد یا کشیده می شود. دیگر این بینی با آنچه که در دوران جوانی و در آینه می دیدید، متفاوت خواهد بود. حتی ممکن است عملکرد بینی هم تغییر کند. زمانی که فرم بینی عوض می شود، الگوی ورود و خروج جریان هوا نیز به نحوه ی دیگری خواهد بود.

با وجود آنکه این فرآیند کاملا عادی است و برای همه اتفاق می افتد، اما فرم بینی سالخورده چندان خوشایند نیست. بینی، عضو مرکزی چهره است و توجه زیادی را به خود جلب می کند. چنانچه فرم، اندازه یا طول بینی نامتوازن باشد، باقی صورت هم نامتعادل به نظر می رسد و در پی آن، از جذابیت صورت فرد کاسته می شود.

در جامعه ی زیبایی پسند امروزی، هضم این مسئله کمی مشکل است.

اما جای نگرانی نیست زیرا کسانی که از تغییر ساختار بینی خود به دلیل افزایش سن راضی نیستند، می توانند از طریق جراحی مشکلات به وجود آمده را اصلاح کنند.

جراحی زیبایی بینی برای بینی های سالخورده!

اگر بینی افتاده و بزرگ تان شما را پیرتر نشان می دهد، و اگر می خواهید ظاهر جوان خود را دوباره به دست بیاورید، جراحی زیبایی بینی را به شما پیشنهاد می کنیم. این جراحی می تواند به صاف و کوچک شدن و همچنین استحکام نوک بینی کمک کند.

تغییر شکل بینی با افزایش سن

بسته به تمایلات و نیازهای منحصر به فرد شما، جراحی زیبایی برای یک بینی سالخورده می تواند شامل موارد زیر باشد:

  • استفاده از گرافت برای بالا بردن و استحکام نوک بینی
  • کوچک یا جا به جا کردن غضروف جانبی پایینی
  • اصلاح سایز و اندازه ی بینی برای تناسب کلی صورت
  • اصلاح عرض بینی در ناحیه ی پل یا سوراخ های بینی
  • از بین بردن مشکلاتی که از نیمرخ به چشم می خورند؛ مثل قوز یا فرو رفتگی های پل بینی
  • اصلاح نوک بینی که بزرگ، افتاده، پیچ خورده یا عقابی شده است
  • اصلاح سوراخ های بینی که بزرگ یا عریض شده اند و یا بالاتر از نوک بینی قرار گرفته اند
  • متقارن کردن بینی

با این اقدامات می توان از افتادگی و تغییر بینی در اثر افزایش سن جلوگیری و یا آن را اصلاح کرد.

برخلاف مراجعه کنندگان جوانی که برای تغییر شکل و کوچک کردن شدید بینی به دنبال رینوپلاستی یا جراحی زیبایی بینی هستند، اکثر افراد میانسالی که به جراح بینی مراجعه می کنند، می خواهند که بینی شان تغییر زیادی نکند و بعد از جراحی، ظاهری طبیعی داشته باشند. هدف این بیماران از رینوپلاستی، اصلاح مشکلات ناشی از افزایش سن و متعادل کردن ظاهر بینی است.