بینی از یک ساختمان هرمی شکل  تشکیل شده است ، که توسط یک تیغه وسط به دو حفره نسبتا مساوی تقسیم می شود. اگر این تیغه وسط کج شده باشد ، و یکی یا هر دو حفره را مسدود  کرده باشد ، اصطلاح انحراف بینی به کار برده می شود ، که رفع آن نیاز به جراحی بینی دارد. با مراجعه به بهترین جراح بینی تهران ، دکتر محمد حسین طاهریان به بهترین نتیجه برسید.

انحراف بینی

گاهی اوقات کجی تیغه بینی امکان دارد ، که تنها داخلی بوده و باعث مشکل تنفس شده باشد  و در ظاهر صاف به نظر برسد ؛ اما اگر انحراف در کل هرم بینی بوده و بینی کج رشد کرده باشد ، بینی در ظاهر نیز کج به نظر می رسد.

انحراف بینی چیست ؟

هنگامی که دیواره نازک تیغه سپتوم بینی دچار انحراف به یک سمت می شود ، می گویند انحراف بینی رخ داده است. کجی تیغه بینی در بیشتر افراد می تواند سبب شود ، که یکی از سوراخ های بینی دارای اندازه کوچکتری نسبت به سوراخ دیگر باشد. انحراف شدید بینی می تواند ، سبب بسته شدن یکی از راه های هوایی بینی و در نتیجه اختلال در تنفس شود. همچنین خشک شدن جریان هوایی در بینی ، پوسته پوسته شدن یا خونریزی بینی از دیگر مشکلاتی است ، که کجی تیغه بینی برای فرد ایجاد می کند.

علل بروز انحراف در بینی

ضربه خوردن و رشد ناهنجار سپتوم(تیغه میانی بینی) را می توان برخی از دلایل بروز انحراف عنوان کرد.

انحراف بینی با چه علائمی همراه است ؟

افرادی که دارای ناهنجاری کجی تیغه بینی هستند ، اغلب به دلیل عدم وجود علائم متوجه مشکل خود نمی شوند. ممکن است این ناهنجاری در برخی از افراد علائم زیر را ایجاد کند :

گرفتگی بینی : ممکن است کجی تیغه بینی سبب گرفتگی یکی یا هر دو سوراخ بینی شود. معمولا عواملی چون آلرژی یا سرماخوردگی ، می توانند این گرفتگی را تشدید کنند.

 
 
انحراف بینی
 
 

خونریزی بینی : در اثر ای ممکن است خشکی در بینی ایجاد شود ، که این عامل احتمال بروز خونریزی از بینی را افزایش می دهد.

تنفس صدادار به ویژه در هنگام خواب: هنگامی که بافت بینی دارای تورم باشد ، یا بیمار مبتلا به انحراف تیغه بینی نوزاد یا کودک باشد ، معمولا این عارضه رخ می دهد.

خوابیدن به یک سمت خاص: ممکن است بیمار به دلیل انسداد و گرفتگی بینی ، خوابیدن به سمتی را که می تواند تنفس راحت تری داشته باشد ، ترجیح دهد.

انحراف بینی چه عوارضی را برای فرد ایجاد می کند ؟

از عوارض بینی با سپتوم کج خونریزی های مکرر بینی ، سردرد ، گرفتگی بینی و همچنین سینوزیت مزمن می باشند. در موارد انحراف شدید ، گرفتگی بینی می تواند مشکلات زیر را برای بیمار ایجاد کند :
  • احساس گرفتگی در مسیر تنفسی
  • تنفس از دهان و خشکی دائمی دهان
  • عدم توانایی تنفس طبیعی و راحت در خواب و کاهش کیفیت خواب

 

 

تشخیص کجی تیغه بینی

برای تشخیص این عارضه باید به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه نمایید. پزشک برای شناسایی ناهنجاری بینی ، سوالاتی در زمینه علائم و نشانه های انحراف بینی از شما می پرسد. سپس به کمک چراغ پیشانی و اسپکولوم ، سطح داخلی حفره بینی را به دقت بررسی می کند. در مواردی که تشخیص این عارضه امکان پذیر نباشد ، پزشک به کمک آندوسکوپ تیغه بینی را به دقت بررسی می کند. گاهی برای تشخیص قطعی ، پزشک از تجویز تست های آزمایشگاهی چون سی تی اسکن استفاده می کند.

درمان انحراف بینی

تنها راه درمان قطعی این عارضه ، جراحی انحراف بینی یا سپتوپلاستی می باشد. این جراحی که با صلاحدید بهترین جراح بینی در تهران ، دکتر طاهریان همراه با بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی انجام می شود ، معمولا 1 الی 5/1 ساعت به طول می انجامد. بر ای اصلاح تیغه بینی در حین جراحی ، پزشک برشی کوچک در تیغه سپتوم ایجاد می کند و استخوان یا غضروفی را که سبب انسداد مسیر تنفس بیمار شده است ، خارج می سازد. گاهی عمل سپتوپلاستی ، با عمل های جراحی بینی دیگری چون جراحی سینوس یا جراحی زیبایی بینی همراه می شود. به این عمل جراحی که همزمان با رینوپلاستی انجام می شود ، سپتورینوپلاستی می گویند.
 پس از جراحی برای تثبیت موقعیت سپتوم ، از یک اسپلینت داخلی در بینی استفاده می شود. بهتر است برای انجام جراحی تا رشد کامل بینی ، که معمولا تا 16 سالگی اتفاق می افتد ، صبر کرد.

درمان غیر جراحی

در خیلی از موارد ، نیازی به اقدام خاصی برای از بین بردن انحراف بینی نمی باشد ، زیرا این عارضه مشکل خاصی را برای فرد ایجاد نمی کند. به علت بالا بودن هزینه ها و عوارض جراحی مثل تغییر شکل بینی ، باقی ماندن مشکل ، هماتوم ، بی حس شدن لثه ها ، سوراخ شدن سپتوم و عفونت ؛ خیلی از مراجعه کنندگان ترجیح می دهند روش دیگری را برای درمان این معضل پیش بگیرند. به یاد داشته باشید که این متدها مشکل را حل نمی کنند ، تنها علائم آن را تسکین می بخشند. با ما همراه باشید تا بیشتر در این مورد توضیح دهیم :

اسپری استروئیدی : استفاده از این اسپری ها هم منجر به کم شدن تورم شده و هم مخاط را تخلیه می کنند. صبوری در مصرف این اسپری حرف اول را می زند ، زیرا تا اثرگذاری آن ها حدود یک تا سه هفته زمان نیاز است. پس در نتیجه باید دستورات و راهنمایی های جراح بینی را به بهترین شکل رعایت کنید.

آنتی هیستامین : مورد بعدی ، این دارو می باشد که در اصل برای رفع حساسیت و آلرژی و همچنین جلوگیری از آن بهره گرفته می شود. البته توجه داشته باشید این قرص ها باعث گیج و بی حال شدن فرد می شوند ، پس قبل از انجام کارهای مهم مثل رانندگی آن را مصرف نکنید.

ضد گرفتگی : این داروها که به منظور درمان انحراف بینی استفاده می شوند ، به کاهش ورم در این عضو کمک می کنند و به دو صورت قرص و اسپری قابل تهیه کردن می باشند. هر کدام از این مدل ها مشکلاتی را با خود به همراه دارند ، برای مثال قرص ضد گرفتگی فشار خون و ضربان قلب را بالا می برند و اسپری آن ممکن است باعث اعتیاد شود. بدین معنی که زمان قطع مصرف آن ، دوباره گرفتگی رخ خواهد داد.

چه کسانی برای عمل انحراف بینی کاندیدای مناسبی هستند؟

منحرف بودن تیغه میانی بینی ممکن است در افراد مختلف ، شدت متفاوتی را هم داشته باشد. زمانی که این انحراف به قدری زیاد باشد که تنفس را دشوار نموده و حتی ظاهر بینی را تا حد زیادی تحت تاثیر قرار داده است ، انجام عمل سپتوپلاستی برای آن فرد توصیه می شود. در کنار این مسئله فاکتورهای دیگری نظیر سن ، میزان سلامتی ، سبک زندگی و عادی فردی بیمار نیز مورد بررسی قرار می گیرند.

 
 
 

چه زمانی درمان انحراف بینی با جراحی ضروری می باشد ؟

تعدادی از بیمارانی که به انحراف سپتوم دچار هستند ، با مصرف داروهای تجویزی از بهترین جراح بینی تهران ، دکتر محمد حسین طاهریان می توانند علائم ناشی شده را کنترل کرده و تسکین دهند. اما در این میان کسانی هم هستند که مصرف دارو پاسخگوی رفع نشانه های عارضه برای آنان نمی باشد. در این زمان است که انجام عمل جراحی سپتوپلاستی الزامی می گردد.

مراقبت های بعد از جراحی انحراف بینی

  1. از انجام فعالیت های شدید ، که باعث بالا رفتن فشار خون شما شده و احتمال بروز خونریزی را افزایش می دهند ، پرهیز کنید.
  2. مواظب باشید به بینی شما ضربه ای وارد نشود.
  3. در هنگام خواب به کمک چند بالش ، سر را بالاتر از بدن قرار دهید.
  4. از لباس های راحت ، جلوباز یا گشاد استفاده کنید ، که در زمان پوشیدن نیازی به تماس لباس با بینی نباشد.

می توانیم از وقوع انحراف بینی پیشگیری کنیم؟

اگر به دنبال عوامل ارثی و ژنتیکی درگیر این مسئله شدید که دیگر راه پیشگیری وجود نداشته و این امر از بدو تولد همراه شما می باشد. اما کسانی که به طور مادرزادی به این مشکل دچار نیستند باید محافظت بیشتری از بینی خود به عمل آورند. به طور مثال اگر ورزشکار هستند ، می توانند برای جلوگیری از وارد آمدن ضربه به بینی در حین برخوردهای فیزیکی حین مسابقه ، از ماسک استفاده کنند. کسانی که به موتور سواری علاقه مند هستند لازم است برای ایمنی بیشتر از کلاه ایمنی استفاده کنند. به طور کلی افراد باید از انجام کارهای پر ریسک بدون استفاده از لوازم ایمنی بپرهیزند.

آیا انحراف سپتوم تنها عملکرد بینی را تحت تاثیر قرار می دهد ؟

به طور کلی ، کجی تیغه میانی ، یک ایراد و عیب فانکشنال است چرا که باعث می گردد یکی از مسیرهای عبور هوا در حفره بینی تنگ تر شود. به علاوه این انحراف می تواند ظاهر و زیبایی بینی را هم تحت تاثیر قرار دهد. گاهی آن قدر شدید است که بینی از بیرون کاملا کج دیده می شود.