اگر عمل زیبایی بینی طبق برنامه پیش برود، نتیجه ی آن می تواند برای بیمار کاملا رضایت بخش، شگفت انگیز و مثبت باشد. زمانی که اتاق عمل را به سمت خانه برای دوران نقاهت ترک می کنید، حفظ تغییرات تازه ایجاد شده و تحقق نتیجه ی اینچنینی بستگی به خود شما دارد. در این مقاله می خواهیم در مورد تاثیر الکل و سیگار بر نتیجه جراحی بینی صحبت کنیم.

تاثیر الکل و سیگار بر نتیجه جراحی بینی

هم شما و هم من میدانیم که سیگار برای سلامتی مضر است و مصرف بیش از اندازه ی الکل عواقب منفی به دنبال دارد.

اما آیا درباره ی تاثیر الکل و سیگار بر نتیجه جراحی بینی چیزی می دانید؟

اگر قصد انجام جراحی بینی را دارید، باید آگاهی لازم را درباره تاثیر الکل و سیگار بر نتیجه جراحی بینی داشته باشید و  مصرف این دو  را ترک کنید. پاسخ چرایی این امر را در زیر می خوانید:

تنگ شدن رگ های خونی

نیکوتین موجود در سیگار برای رگ های خونی بسیار مضر است زیرا آنها را تنگ کرده و گردش خون در پوست را ضعیف می کند. گردش صحیح و مناسب خون و اکسیژن برای روند بهبودی کاملا ضروری است و باعث می شود که پوست، جوان و سالم به نظر برسد. متاسفانه، بسیاری از ابزار ترک سیگار (مانند آدامس و چسب نیکوتین) حاوی نیکوتین هستند که ماده ی مختل کننده ی گردش خون توسط سیگار است. به همین دلیل، بیمارانی که می خواهند جراحی بینی انجام دهند باید به دنبال راه حل دیگری برای ترک سیگار باشند.

عفونت و جلوگیری از بهبود زخم ها

خطر عفونت بعد از جراحی، افراد سیگاری را بیشتر از دیگران تهدید می کند، زیرا گردش خون ضعیف ناشی از کشیدن سیگار از بهبودی کامل زخم ها جلوگیری می کند و همین مسئله باعث عفونت و در نتیجه، مرگ سلول های پوست و دیگر مشکلات می شود. سیگار کشیدن روند بهبودی را طولانی تر می کند و شانس موفقیت جراحی را کاهش می دهد.

افزایش خطر خونریزی

الکل، خطر خونریزی را برای بیمار افزایش می دهد که این مسئله می تواند در طول دوران نقاهت بسیار خطرناک باشد. معمولا خونریزی بعد از جراحی بینی بسیار اندک است اما زمانی که پای سیگار و الکل در میان باشد دیگر اینطور نخواهد بود. در واقع می توان گفت تاثیر الکل و سیگار بر نتیجه جراحی بینی شما از همان روز عمل قابل مشاهده خواهد بود.

افزایش ورم و کبودی

در حالی که سیگار رگ های خونی را تنگ می کند، الکل باعث انبساط و گشاد شدن آنها می شود. گشاد شدن رگ ها به خصوص بعد از جراحی بینی، ورم ناحیه ی جراحی شده را افزایش می دهد. پس از جراحی بینی، بینی و اطراف آن تا حدود 18 ماه متورم خواهد بود اما به حداقل رساندن این مدت زمان، نتیجه ی بهتری را به بار خواهد آورد. پس، از مصرف الکل در دوران نقاهت خودداری نمایید.

سموم اضافی

سیگار سرشار از سموم خطرناکی است که به پوست آسیب می رسانند و بهبودی آن بعد از جراحی بینی را با مشکل مواجه می کنند.

تداخل دارویی

بعضی از مسکن هایی که بعد از جراحی بینی به بیماران داده می شوند، با الکل سازگاری ندارند. تداخل دارویی در بهترین حالت اثر داروهای مسکن را از بین می برد و در بدترین حالت، عوارض جانبی خطرناکی را ایجاد می کند.

کم آب شدن بدن

الکل ماده ای ادرارآور است و باعث خشکی پوستی می شود که بعد از جراحی بینی بسیار حساس شده. بیمارانی که جراحی بینی انجام داده اند یا قصد انجام آن را دارند باید تا چندین ماه از برخورد اشعه های آفتاب به بینی جلوگیری کنند تا از پوست آن محافظت شود. علاوه بر آن، در طول دوران نقاهت باید از مصرف الکل خودداری کرد تا پوست بینی هیدراته و شاداب باقی بماند.

باقی ماندن جای زخم

سیگار کشیدن ممکن است منجر به بافت مردگی، باقی ماندن جای زخم و از دست دادن پوست شود که گاهی برگشت ناپذیر است. این مشکلات باید جدی گرفته شوند و اقدامات ساده ای مانند ترک سیگار می توانند تاثیر بسزایی بر کاهش خطر آنها داشته باشند.

بعدا نه، همین حالا ترک کنید!

تاثیر الکل و سیگار بر نتیجه جراحی بینی

همانطور که خطرات اشاره شده در بالا نشان می دهند، سیگار کشیدن نه تنها برای سلامت عمومی شما مضر است، بلکه وقتی با جراحی بینی ترکیب می شود، خطر بیشتری را ایجاد می کند. جراحی بینی را انگیزه ای برای ترک سیگار و الکل قرار دهید. در اینصورت، حداقل برای چند ماه یا چند هفته قبل و بعد از جراحی مصرف الکل و سیگار را کنار می گذارید. به خاطر داشته باشید که نتیجه ی جراحی بینی شما بستگی به سلامت کلی شما دارد. پس هر چه سریع تر عادت های بد خود را اصلاح کنید، تا تاثیر الکل و سیگار بر نتیجه جراحی بینی ، شما را از داشتن یک بینی زیبای محروم نکند.

آیا سیگار کشیدن حتی پس از سال ها بر نتیجه ی جراحی بینی من اثر می گذارد؟

تاثیر سیگار بر نتیجه جراحی بینی

دود سیگار مولکول های التهابی دارد که داخل بینی را متورم می کنند. اگر قبلا جراحی بینی انجام داده اید (به خصوص اگر از نوع جراحی باز بوده است)، خوابیدن ورم بیشتر طول خواهد کشید و حتی قسمت های بیرونی هم متورم خواهند شد. معمولا این تغییرات جزئی هستند و تنها شخصی که جراحی را انجام داده متوجه آنها می شود. با اینحال، بهتر است قبل و بعد از جراحی بینی از کشیدن سیگار خودداری نمایید.

جراحی بینی و موارد مرتبط با آن

جراحی بینی یک عمل پیچیده است که در طی آن، غضروف، پوست، استخوان و یک ساختار کاربردی پیچیده درگیر هستند. علاوه بر انتخاب یک جراح ماهر و باتجربه، سبک زندگی و طرز مراقبت از خود بعد از جراحی مهم ترین عوامل موفقیت عمل جراحی بینی هستند. اگر ترک کردن سیگار و الکل در دوران نقاهت را غیرضروری و بیهوده می دانید، به عواقب ناگوار ترک نکردن آنها فکر کنید. همیشه پیشگیری از مشکلات راحت تر از حل کردن آنهاست.

با یک متخصص جراحی بینی مشورت کنید

تاثیر الکل و سیگار بر نتیجه جراحی بینی

حتی اگر سیگاری هستید، مسیر شما به سمت یک بینی بهتر زمانی شروع می شود که با یک متخصص شناخته شده در حوزه ی جراحی بینی مشورت کنید که ایجاد بهترین نتیجه ی ممکن را برای شما تضمین کنید.