بعد از جراحی بینی توجه به برخی نکات مراقبتی از اهمیت بالایی برخوردار است. بسیاری از بیماران نسبت به این موضوع آگاهی ندارند و با انجام برخی فعالیت ها موجب آسیب رساندن به بینی تازه جراحی شده خود می شوند ، از طرفی ممکن است گروهی دیگر از افراد در طی این دوران با سوالات زیادی رو به رو شوند و ندانند چه کارهایی را در مراقبت های بعد از عمل بینی می توان انجام داد و چه فعالیت و کارهایی ممنوع است , از این رو تصمیم گرفتیم در این مقاله از دکتر محمدحسین طاهریان ، جراح بینی تهران تمامی این نکات و دستورالعمل های مراقبتی را در قالب توصیه های بعد از عمل بینی برای شما عزیزان شرح دهیم. امید است مطالعه این مطلب برای شما عزیزان سودمند واقع شود.

 

توصیه های بعد از عمل بینی - دکتر طاهریان

مهم ترین توصیه های بعد از عمل بینی

 1. روز اول بعد از عمل بینی استراحت کامل داشته باشید و از رژیم غذایی مایعات سرد استفاده کنید.
 2. کمپرس سرد تا ۴۸ ساعت اول (قبل از در آوردن تامپون ها) هر دو ساعت یکبار به مدت ۲۰ دقیقه روی کبودیها و کمپرس گرم ۴۸ ساعت دوم (بعد از در آوردن تامپونها) برای کم کردن کبودی و تورم به همان صورت استفاده گردد.
 3. بعد از عمل بینی تا یک هفته استراحت نسبی داشته باشید ، از فعالیتهای جسمی زیاد ، ورزش کردن ،بلند کردن اجسام سنگین خوداری و بیشتر استراحت کنید.
 4. استراحت به حالت نیمه نشسته واز دو عدد بالشت درزیر سر استفاده گردد و از پایین نگه داشتن سر به مدت طولانی خودداری شود.
 5. داروهای تجویز شده توسط پزشک مرتب مصرف شود و از مصرف داروهای اضافی خودداری نماید.
 6. بعد از عمل بینی از خوردن غذاهای سفت که به جویدن زیاد نیاز دارد ، خودداری و از غذاهای نرم و میکس شده استفاده کنید.
 7. از فین کردن خودداری نمائید و در صورت داشتن ترشح یا خونابه با دستمال کاغذی نرم بینی را خشک نمایید.
 8. از صحبت کردن طولانی و مکالمات تلفنی و فعالیت های اجتماعی زیاد حداکثر به مدت دو هفته اجتناب کنید.
 9. ازکشیدن سیگار به مدت دو ماه اجتناب و از مجاورت با افراد سیگاری بپرهیزید.
 10. قبل از برداشتن گچ در صورت نیاز به استحمام ، از وان یا ریختن آب با ظرف روی بدن استفاده کنید. از دوش گرفتن جدا خودداری و زمان حمام کوتاه باشد و از گرمای زیاد و بخار اجتناب کنید زیرا موجب تورم بیشتر بینی خیس شدن پانسمانها خواهد شد.
 11. حداقل به مدت دو هفته بعد از عمل بینی از خندیدن ، گریه کردن و حرکات اضافی صورت خودداری و در هنگام عطسه از دهان استفاده کنید.
 12. دندانها را با مسواک کودک و نرم و با ملایمت مسواک کنید.
 13. از دستکاری لب بالا و بینی خودداری کنید تا بینی دچار جابجایی نشود.
 14. حداقل یک هفته بعد از عمل بینی از پوشیدن لباس هایی که دکمه ندارند و عبور آن از سر به سختی می باشد خودداری کنید.
 15. حداقل به مدت دو ماه از آفتاب ، نورهای قوی ، گرما و حرارت اجتناب کنید ، زیرا موجب تورم بافتها می شود.
 16. به مدت دو ماه از شنا کردن و سونا رفتن خودداری کنید.
 17. حداقل ۲ ماه ازعینک استفاده نکنید. در صورتی که عینکی هستید از روش اتصال عینک با چسب به پیشانی استفاده کنید. استفاده از لنزهای طبی بعد از کاهش تورم ، بلامانع میباشد.
 18. بعد از کشیدن تامپون ها ، به مدت ۶ ماه بینی را با سرم سدیم کلراید روزی ۳ بار به نحوی که به شما آموزش داده خواهد شد ، شستشو دهید.
 19. تا۶ماه از ضربه زدن به بینی جدا خودداری کنید.
 20. استفاده از پمادهای ترمیمی فقط به دستور پزشک مجاز می باشد.
 21. درصورت بروز هر مشکلی با بهترین جراح بینی تهران تماس بگیرید. برای رسیدن به نتیجه مطلوب ، رعایت دستورات پزشک الزامی می باشد و تا بدست آمدن نتیجه نهائی بینی حداقل گذر زمان ۶ ماه و حداکثر یک سال می باشد ؛ لذا با صبوری با پزشک خود در ارتباط باشید. بخصوص بعد از برداشتن گچ بدلیل تحت فشار بودن بینی احتمال دیدن بینی باریک و قلمی زیاد می باشد ؛ لذا برطرف شدن این موضوع نیاز به گذر زمان و زدن چسب بصورت مرتب تا زمان اعلام شده توسط جراح می باشد.

قابل توجه بیماران متقاضی جراحی بینی

 • توجه به نکات زیر می تواند به شما در مراحل بعد از جراحی کمک شایانی نماید. باید توجه داشت که بعد از عمل و برداشتن گچ یا Splint بینی ، بینی شما ورم فراوانی خواهد داشت. شما نباید نگران بزرگی بینی خود باشید زیرا بمرور فروکش خواهد کرد.
 • نوک بینی شما درچند ماه اول بعد از عمل بینی بیشترین میزان ورم راخواهد داشت لذا باید صبور بود.
 • در ابتدا نوک بینی تا حدودی بالاتر از حد نهایی خود خواهد بود و به تدریج نوک بینی حدود ۱-۲ میلیمتر پایین تر خواهد آمد ، لذا نگران بالا بودن نوک بینی خود نباشید. گاهی اوقات تا ۶ ماه طول می کشد تا نوک بینی به حد مطلوب خود برسد.
 • یکی از نگرانی های رایج ، عدم تقارن سوراخ ها بینی است. باید توجه داشت که در هیچ بینی طبیعی هر دو سوراخ بینی کاملا شبیه هم نیستند و مضاف اینکه هیچ گاه عدم تقارن سوراخ های بینی ملاک نازیبایی نیست ؛ لذا نباید عدم تقارن یا تقارن سوراخ های بینی را تنها ملاک زیبایی دانست ؛ زیرا هیچ کس از قسمت زیر ، بینی را مشاهده نمی کند. باید توجه داشت که در اوایل بعد از عمل ، مختصری عدم تقارن بیشتر خواهد بود و بعد از ۳ ماه وفرو کش کردن تورم ، عدم تقارن به تدریج اصلاح می شود و بعد از یک سال به ندرت عدم تقارن ، دیده خواهد شد. نتیجه نهایی و شکل نهایی بینی را می توان بعد از ۶ ماه تا ۱ سال بعد از عمل جراحی مشاهده کرد.
 • صبور بودن رمز موفقیت جراحی رینوپلاستی می باشد. هر چه قدر پوست بینی ضخیم تر باشد ورم بینی بیشتر خواهد بود ؛ لذا افرادی که پوست های ضخیم تری دارند ، زمان بیشتری طول خواهد کشید تا ورم بینی آن ها کاهش یابد.
 • بینی هایی که کجی و انحراف شدی در ظاهر دارند ، باید بدانند که در اکثر اوقات انحراف بینی یعد از عمل تا حدودی باقی خواهد ماند و لازم است مجدداٌ یک عمل ترمیمی کوچک انجام داد و این امر به دلیل تمایل غضروف و استخوان به حالت بازگشت اولیه می باشد و گاهی اوقات بیماران بعد ار عمل ، از کجی بینی خود شکایت می کنند. باید دانست که این کج می تواند به علت عدم تقارن طبیعی دو نیمه صورت باشد که قبل ار عمل دقت لارم را در مورد تقارن نداشته ایم.
 • مهمترین نکته ای که بیماران عزیز باید بدانند این است که مشکل نهائی بینی بعد از ۱ سال مشخص خواهد شد و عمل جراحی ترمیمی بهتر است بعد از پایان سال اول صورت گیرد. بسیاری از اشکالات بینی بعد از پایان سال اول اصلاح و نیاز به جراحی بر طرف خواهد شد. امیدواریم با یادآوری این نکات ، بسیاری از نگرانی های شما بر طرف شود.