توصیه های بعد از عمل بینی

توصیه های بعد از عمل بینی

۱۹ آذر ۱۳۹۲ عمل بینی مدیر سایت
 1. روز اول بعد از عمل بینی استراحت کامل داشته باشید و از رژیم غذایی مایعات سرد استفاده کنید.
 2. کمپرس سرد تا ۴۸ ساعت اول (قبل از در آوردن تامپون ها) هر دو ساعت یکبار به مدت ۲۰ دقیقه روی کبودیها و کمپرس گرم ۴۸ ساعت دوم (بعد از در آوردن تامپونها) برای کم کردن کبودی و تورم به همان صورت استفاده گردد.
 3. بعد از عمل بینی تا یک هفته استراحت نسبی داشته باشید ، از فعالیتهای جسمی زیاد ،ورزش کردن ،بلند کردن اجسام سنگین خوداری و بیشتر استراحت کنید.
 4. استراحت به حالت نیمه نشسته واز دو عدد بالشت درزیر سر استفاده گردد و از پایین نگه داشتن سر به مدت طولانی خودداری شود.
 5. داروهای تجویز شده توسط پزشک مرتب مصرف شود و از مصرف داروهای اضافی خودداری نماید.
 6. بعد از عمل بینی از خوردن غذاهای سفت که به جویدن زیاد نیاز دارد خودداری و از غذاهای نرم و میکس شده استفاده کنید.
 7. از فین کردن خودداری نمائید و در صورت داشتن ترشح یا خونابه با دستمال کاغذی نرم بینی را خشک نمائید.
 8. از صحبت کردن طولانی و مکالمات تلفنی و فعالیتهای اجتماعی زیاد حداکثر به مدت دو هفته اجتناب کنید. ۹٫ازکشیدن سیگار به مدت دو ماه اجتناب و از مجاورت با افراد سیگاری بپرهیزید.
 9. قبل از برداشتن گچ در صورت نیاز به استحمام ، از وان یا ریختن آب با ظرف روی بدن استفاده کنید. از دوش گرفتن جدا خودداری و زمان حمام کوتاه باشد و از گرمای زیاد و بخار اجتناب کنید زیرا موجب تورم بیشتر بینی خیس شدن پانسمانها خواهد شد.
 10. حداقل به مدت دو هفته بعد از عمل بینی از خندیدن ، گریه کردن و حرکات اضافی صورت خودداری و در هنگام عطسه از دهان استفاده کنید.
 11. دندانها را با مسواک کودک و نرم و با ملایمت مسواک کنید.
 12. از دستکاری لب بالا و بینی خودداری کنید تا بینی دچار جابجایی نشود.
 13. حداقل یک هفته بعد از عمل بینی از پوشیدن لباسهایی که دکمه ندارند و عبور آن از سر به سختی میباشد خودداری کنید.
 14. حداقل به مدت دو ماه از آفتاب ، نورهای قوی ، گرما و حرارت اجتناب کنید ، زیرا موجب تورم بافتها میشود.
 15. به مدت دو ماه از شنا کردن و سونا رفتن خودداری کنید.
 16. حداقل ۲ ماه ازعینک استفاده نکنید . در صورتیکه عینکی هستید از روش اتصال عینک با چسب به پیشانی استفاده کنید. استفاده از لنزهای طبی بعد از کاهش تورم ، بلامانع میباشد.
 17. بعد از کشیدن تامپونها ، به مدت ۶ ماه بینی را با سرم سدیم کلراید روزی ۳ بار به نحوی که به شما آموزش داده خواهدشد شستشو دهید.
 18. تا۶ماه از ضربه زدن به بینی جدا خودداری کنید .
 19. استفاده ازپمادهای ترمیمی فقط به دستور پزشک میباشد.
 20. درصورت بروز هر مشکلی با جراح بینی خود تماس بگیرید. برای رسیدن به نتیجه مطلوب ، رعایت دستورات پزشک الزامی میباشد و تا بدست آمدن نتیجه نهائی بینی حداقل گذر زمان ۶ ماه و حداکثر یک سال میباشد لذا با صبوری با پزشک خود در ارتباط باشید.بخصوص بعد از برداشتن گچ بدلیل تحت فشار بودن بینی احتمال دیدن بینی باریک و قلمی زیاد میباشد لذا برطرف شدن این موضوع نیاز به گذر زمان وزدن چسب بصورت مرتب تا زمان اعلام شده توسط جراح میباشد

قابل توجه بیماران متقاضی جراحی پلاستیک بینی:

توجه به نکات زیر می تواند به شما در مراحل بعد از جراحی کمک شایانی نماید . باید توجه داشت که بعد از عمل و برداشتن گچ یا Splint بینی ،بینی شما ورم فراوانی خواهد داشت . شما نباید نگران بزرگی بینی خود باشید زیرا بمرور فروکش خواهد کرد.

نوک بینی شما درچند ماه اول بعد از عمل بینی بیشترین میزان ورم راخواهد داشت لذا باید صبور بود.

در ابتدا نوک بینی تا حدودی بالاتر از حد نهایی خود خواهد بود و به تدریج نوک بینی حدود ۱-۲ میلیمتر پایین تر خواهد آمد ، لذا نگران بالا بودن نوک بینی خود نباشید .
گاهی اوقات تا ۶ ماه طول میکشد تا نوک بینی به حد مطلوب خود برسد.
یکی از نگرانیهای رایج ، عدم تقارن سوراخها بینی است . باید توجه داشت که در هیچ بینی طبیعی هر دو سوراخ بینی کاملا شبیه هم نیستند و مضافا اینکه هیچوقت عدم تقارن سوراخهای بینی ملاک نا زیبایی نیست . لذا نباید عدم تقارن یا تقارن سوراخهای بینی را تنها ملاک زیبایی دانست . زیرا هیچ کس از قسمت زیر، بینی را مشاهده نمیکند . باید توجه داشت که در اوایل بعد از عمل ، مختصری عدم تقارن بیشتر خواهد بود و بعد از ۳ ماه وفرو کش کردن تورم ، عدم تقارن به تدریج اصلاح میشود وبعد از یکسال به ندرت عدم تقارن ، دیده خواهد شد. نتیجه نهایی و شکل نهایی بینی را میتوان بعد از ۶ ماه تا ۱ سال بعد از عمل جراحی مشاهده کرد.

لذا صبور بودن رمز موفقیت جراحی رینوپلاستی میباشد. هر چه قدر پوست بینی کلفت تر باشد ورم بینی بیشتر خواهد بود لذا افرادی که پوستهای کلفت تری دارند زمان بیشتری طول خواهد کشید تا ورم بینی کاهش یابد.

بینیهایی که کجی و انحراف شدی در ظاهر دارند باید بدانند که در اکثر اوقات انحراف بینی یعد از عمل تا حدودی باقی خواهد ماند و لازم است مجدداٌ یک عمل ترمیمی کوچک انجام داد .
و این امر بدلیل تمایل غضروف واستخوان به حالت بازگشت اولیه می باشد و گاهی اوقات بیماران بعد ار عمل ، از کجی بینی خود شکایت می کنند . باید دانست که این کج می تواند به علت عدم تقارن طبیعی دو نیمه صورت باشد که قبل ار عمل دقت لارم را در مورد تقارن نداشته ایم .

مهمترین نکته ای که بیماران عزیز باید بدانند این است که مشکل نهائی بینی بعد از ۱ سال مشخص خواهد شد و عمل جراحی ترمیمی بهتر است بعد از پایان سال اول صورت گیرد . بسیاری از اشکالات بینی بعد از پایان سال اول اصلاح و نیاز به جراحی بر طرف خواهد شد .

امید واریم با یادآوری این نکات ، بسیاری از نگرانی های شما بر طرف شود

مقالات مرتبط