جراحی بینی باز

جراحی بینی باز

۹ خرداد ۴۰۰ بینی مدیر سایت

 عمل جراحی بینی باز

برای انجام جراحی بینی ، دو روش وجود دارد که آن ها تحت عنوان های جراحی بینی باز و بسته شناخته می شوند ؛ در این مقاله به معرفی عمل بینی به روش باز می پردازیم.

جراحی بینی باز

جراحی بینی باز

زمانی که جراح بینی قصد انجام جراحی بینی باز را داشته باشد ، باید برش های مورد نظر جهت عمل بینی را بر روی سطح خارجی پوست بینی ایجاد کرده و سپس اصلاحات مورد نیاز را انجام دهد ، اگر بخواهیم به طور دقیق اشاره کنیم ؛ باید بگوییم که برش های مورد نیاز جهت انجام جراحی زیبایی بینی به روش باز بر روی ناحیه کلوملا ( قسمت میانی حفره های بینی ) ایجاد می شود و پس از ایجاد برش جراح بینی اقدام به بلند کردن پوست بینی کرده و سپس اقدامات مورد نیاز را انجام می دهد.

به علت بلند کردن پوست بینی در عمل بینی به روش باز ، وسعت دید جراح بینی بیشتر است و به همین علت می تواند تغییرات گسترده ای را بر روی بینی اعمال کند ؛ از این رو جراحی های سخت و پیچیده که نیاز به تغییرات بسیاری دارند به روش باز انجام می شوند.

اسکارهای ناشی از عمل بینی به روش باز ، به مرور زمان از بین می روند ؛ بنابراین نگران باقی ماندن جای بخیه های عمل زیبایی بینی نباشید.

مزایای جراحی بینی باز

 • میزان وسعت دید جراح بینی ، بسیار زیاد است.
 • جراح بینی توانایی ایجاد اعمال اصلاحات گسترده در این روش از جراحی بینی را دارد.
 • پیوند غضروف در روش عمل بینی باز ، بسیار راحت انجام می گیرد.
 • جراح بینی ، آزادی عمل بیشتری برای ایجاد تغییرات مورد نیاز بر روی بینی دارد.
 • درمان دقیق تر بینی
 • شکل دهی دقیق تر بینی
 • دستیابی به نتیجه دائمی

تفاوت عمل بینی بسته و باز

آشکارترین تفاوت میان عمل بینی به روش بسته و باز ، در ناحیه برش عمل بینی است همانطور که گفته شد در عمل بینی به روش باز ، برش های مورد نیاز بر روی پوست بین سوراخ های بینی ایجاد می شود در صورتی که در عمل بینی به روش بسته ، هیچ گونه برشی بر روی سطح خارجی پوست بینی ایجاد نمی شود و تمامی برش های مورد نیاز داخلی می باشند.

انتخاب هر کدام یک از این روش ها جهت انجام جراحی زیبایی بینی بعد از برسی و معاینه بیمار و با توجه به میزان ایرادات بینی او انجام می گیرد ، بنابراین هر یک از این روش ها با توجه به شرایط بیمار انتخاب می شود پس به نظر جراح بینی خود احترام گذاشته و اصرار به انجام جراحی بینی به یک روش خاص نکنید.

تکنیک عمل بینی به روش باز

تکنیک جراحی بینی به روش باز ، به بهترین شکل ، امکان مشاهده ساختارهای بینی را در زمان درمان مشکلات عملکردی و زیبایی بینی بیمار ، فراهم می آورد. تکنیک های کمتر تهاجمی ، مثل رینوپلاستی بسته یا رینوپلاستی اندوسکوپیک ، دوره ریکاوری کوتاه تری را برای بیمار به همراه دارد ؛ همچنین گاهی اوقات، گزینه مقرون به صرفه تری به شمار می آید.

با این وجود ، روش رینوپلاستی باز ، به دلیل امکان قابلیت مشاهده فوق العاده ، هنوز در سطح وسیع تری مورد استفاده قرار می گیرد.

فرایند عمل بینی به روش باز

در طول عمل بینی باز ، یک بریدگی در تیغه بینی درست زیر نوک بینی ایجاد می شود. سپس پوست بینی به سمت عقب کشیده شده و غضروف بینی با به کار گیری دقت کافی، جهت عدم آسیب زدن یا زخم کردن ساق میانی بینی ، یعنی غضروفی که دو سوراخ بینی را از هم جدا می کند، تشریح می شود. پره بینی برای ایجاد حداکثر دسترسی به ساختار داخلی ، بلند می شود و کار برای شکل دهی مجدد به نوک ، پل و سوراخ های بینی یا ترمیم سپتوم ، آغاز می شود. پس از تکمیل کار، پره دوباره بر روی چارچوب استخوان قرار داده شده و تراش دهی و شکل دهی بیرونی ، تکمیل می شود. بریدگی با استفاده از بخیه ها ، بسته شده و قسمت بیرونی بینی ، گچ گرفته می شود.

هدف از رینوپلاستی باز ، دستیابی به هارمونی صورت از طریق تغییر شکل ، اندازه و زاویه بینی می باشد. همچنین رینوپلاستی را می توان برای درمان مشکلات تنفسی ناشی از ناهنجاری ها در داخل بینی مورد استفاده قرار داد.

به کمک عمل بینی باز چه مشکلاتی برطرف می شود؟

در عمل بینی باز ، دغدغه ها و مشکلات زیر درمان می شود :

 • اندازه بینی
 • شکل بینی
 • زاویه بینی
 • قوز بینی

جراحی بینی به روش باز ، روندی است که در آن بریدگی برای دسترسی به ساختارهای بینی مثل استخوان و غضروف ایجاد می شود. در این مقاله ، راهنمای کلی در خصوص انتظارات قبل ، درطول و بعد از جراحی بینی ارائه شده است.

اقدامات قبل از جراحی بینی باز

قبل از درمان

 1. مصرف داروهای رقیق کننده خون را دو هفته قبل از جراحی بینی متوقف کنید.
 2. دو هفته بعد و دو هفته قبل از جراحی بینی ، استعمال سیگار را ترک کنید.
 3. به مدت دو هفته از قرار گرفتن در معرض نور آفتاب خودداری کنید.
 4. ۶ ساعت قبل از جراحی بینی ، چیزی نخورید و ننوشید.
 5. کلیه امکانات مربوط به دوره بهبودی و ریکاوری را از قبل تهیه کرده و خریداری نمایید.

اقدامات در طول جراحی بینی به روش باز

 • در طول عمل بینی باز ، بیمار معمولا با بیهوشی عمومی بیهوش می شود.
 • در زیر نوک بینی ، بریدگی ایجاد می شود.
 • بینی به سمت عقب کشیده شده و غضروف بینی تشریح می شود.
 • پره های بینی از روی بینی بلند شده ؛ تا حداکثر دسترسی به ساختار بینی ایجاد شود.
 • بینی دوباره شکل داده می شود.

چه افرادی داوطلب ایده آل برای عمل بینی باز هستند ؟

افراد دارای بینی کج ، ایرادات ظاهری و عملکردی بسیار زیاد بینی و نیاز به پیوند غضروف اضافی داوطلبین ایده آل برای جراحی بینی به شمار می آیند.

بیمارانی که تحت جراحی بینی ترمیمی قرار گرفته اند ؛ نیز می توانند از تکنیک عمل بینی باز بهره مند شوند.

عوارض جانبی عمل بینی به روش باز

عوارض جانبی احتمالی مربوط به رینوپلاستی باز شامل بی حسی ، خونریزی از بینی ، جای زخم ، تورم ، ترکیدگی رگ های خونی کوچک در سطح پوست ، آسیب دیدگی دائمی عصب یا مواردی می باشد که رینوپلاستی ترمیمی را الزامی می نماید.

مضرات عمل بینی باز

 • جای زخم یا اسکار قابل رویت ، البته به ندرت
 • طولانی تر بودن روند
 • زمان ریکاوری طولانی تر

جراحی بینی باز

سوالات رایج جراحی بینی باز

مدت زمان دوران نقاهت عمل بینی چقدر است ؟

با توجه به استفاده از تکنیک های نوین و استاندارد در عمل زیبایی بینی ، دوران بهبودی آن بین ۷ الی ۱۰ روز می باشد و بیماران پس از گذشت این مدت زمان ، می توانند به سرکار بازگشته و به انجام فعالیت های روزانه خود بپردازند.

امکان انجام همزمان جراحی درمانی و زیبایی بینی وجود دارد ؟

بله ، امکان انجام همزمان جراحی هایی ؛ همچون انحراف ، پولیپ و از این قبیل موارد با عمل زیبایی بینی وجود دارد.

آیا جراحی بینی عوارض دارد ؟

امکان بروز عوارض پس از جراحی زیبایی بینی نیز همانند سایر جراحی ها وجود دارد ؛ اما در صورتی که این عمل ، توسط جراح بینی ماهر و چیره دست انجام گیرد ؛ نه تنها منجر به بروز عوارض در بیماران نمی شود ، بلکه شاهد بروز نتایج بسیار مطلوب نیز خواهیم بود.

میزان اهمیت شستشوی بینی پس از جراحی زیبایی بینی چقدر است ؟

شستشوی مرتب بینی ، از آن نظر اهمیت دارد که از بروز عفونت جلوگیری می کند ؛ بنابراین ، انجام آن الزامی می باشد.

آیا پس از جراحی زیبایی بینی نیاز به بستری بیماران می باشد ؟

خیر ، در اکثر مواقع بیماران در همان شب ترخیص خواهند شد.

آیا بیماران پس از جراحی زیبایی بینی مشکلات تنفسی خواهند داشت ؟

بروز مشکلات تنفسی پس از عمل بینی ، یکی از عوارض آن می باشد و همانطور که گفته شد در صورت انتخاب جراح بینی ماهر و زبده ، بیماران را درگیر نخواهد کرد ؛ لازم به ذکر است که گرفتگی بینی تا مدتی پس از عمل بینی ، به علت وجود ترشحات و تورم بافت داخلی بینی مسئله ای طبیعی بوده که به مرور برطرف می شود ؛ بنابراین جای هیچ گونه نگرانی ندارد.

مقالات مرتبط