اگر شما هم جزو افرادی هستید که عینک می زنید یا از لنز های تماسی استفاده می کنید و علاوه بر آن قصد انجام جراحی بینی را دارید ممکن است دوست داشته باشید در مورد ارتباط جراحی لیزیک با جراحی بینی بیشتر بدانید. در این مقاله ابتدا به چند سوال رایج در مورد عمل جراحی بینی پس از جراحی لیزیک چشم پاسخ می دهیم سپس اطلاعاتی در مورد جراحی لیزیک به خوانندگان داده می شود تا بهتر بتوانند ارتباط بین جراحی بینی و جراحی لیزیک را درک کنند.

چند وقت بعد از جراحی لیزیک می توان جراحی بینی انجام داد؟

جراحی بینی را می توان 3 ماه بعد از جراحی لیزیک چشم انجام داد.

در این سه ماه بهبود چشم تقریبا کامل می شود و جراحی بینی مشکلی برای چشم ها ایجاد نمی کند. در حالت کلی بهترین کار این است که با جراح چشم خود در ارتباط باشیم و از او برای جراحی بینی تاییدیه بگیریم.

آیا کبودی زیر چشم پس از جراحی بینی به چشم های من که لیزیک شده اند آسیب نمی رساند؟

انجام جراحی بینی پس از جراحی لیزیک مشکلی ایجاد نخواهد کرد.

کبودی و تورمی که بعد از جراحی بینی زیر چشم ایجاد می شود مربوط به بافت زیر چشم است و به قرنیه ی چشم که روی آن جراحی لیزیک انجام شده است آسیبی وارد نمی کند. برای اطمینان بیشتر می توانید در این گونه موارد با چشم پزشک خود مشورت کنید.

آیا من می توانم بعد از جراحی بینی از عینک استفاده کنم ؟

جواب این سوال بستگی به نوع تغییری دارد که در طول جراحی بینی بر روی بینی شما ایجاد شده است.

اگر کار اصلی بر روی پل بینی شما انجام شده است (یعنی همانجایی که عینک قرار می گیرد)، احتمالا باید 6-8 هفته صبر کنید تا بتوانید از عینک آفتابی یا عینک معمولی مطالعه استفاده کنید.

چون در هر صورت جراح شما نمی خواهد استخوان بینی به هیچ طریقی به وسیله ی عینک تحت فشار باشد یا تغییر شکل دهد. بنابراین بعد از 3 ماه هنگامی که فرآیند بهبود شما کامل شد، می توانید هر نوع عینکی که می خواهید اعم از سنگین و سبک استفاده کنید.

لیزیک چیست ؟

جراحی لیزیک

لیزیک یک نوع عمل جراحی است که با استفاده از آن می توان دوربینی، نزدیک بینی و آستیگماتیسم چشم را درمان کرد.

در عمل لیزیک با استفاده از تیغه ی میکروکراتوم یا  لیزر یک فلپ نازک در قرنیه ی چشم ایجاد می شود. سپس جراح آن فلپ را برمی گرداند و با استفاده از یک لیزر رادیو اکتیو قسمتی از بافت قرنیه ی چشم را خارج می کند.

دوران نقاهت جراحی لیزیک چشم

بیشتر بیمارانی که جراحی لیزیک چشم انجام داده اند از دوران نقاهت خود راضی بوده اند.

اکثریت قریب به اتفاق بیمارانی که این جراحی را انجام داده اند گزارش کرده اند که روز پس از جراحی حالت نرمال و خوبی داشته اند. بسیاری از بیماران هم بلافاصله پس از انجام جراحی لیزیک، بهبود دید خود را تجربه کرده اند اما این مهم است که درک کنید بیمارانی که مقررات را بهتر رعایت می کنند بهبود سریع تری نسبت به بیماران کم ملاحظه خواهند داشت. در این موارد، بیمار ممکن است تا 6-8 ساعت پس از جراحی، بهبودی در بینایی خود احساس نکند.

بهبود بینایی بلافاصله پس از جراحی لیزیک

هر جراح چشمی بر اساس اینکه چه چیزی موجب دستیابی به بهترین نتایج می شود، قوانین و مقررات خاص خودش را دارد. دکترتان به احتمال زیاد به شما عینک آفتابی یا محافظ چشم می دهد و از شما می خواهد که در هفته ی اول پس از جراحی هنگام خواب از این محافظ استفاده کنید. بعضی از دکتر ها ممکن است از شما بخواهند که پس از جراحی قبل از اینکه مرخص شوید و به خانه بروید، 10-15 دقیقه همانجا استراحت کنید در حالی که بعضی دیگر بلافاصله شما را مرخص می کنند بنابراین شما باید به خانه بروید و خودتان بلافاصله مراقبت های مخصوص دوران نقاهت را آغاز کنید. این مهم است که پس از جراحی کسی باشد که شما را به خانه ببرد چون مطمئنا خودتان در آن لحظه نمی توانید رانندگی کنید .

قطره ای که برای بی حسی در حین جراحی در چشم شما ریخته می شود، 20-30 دقیقه پس از جراحی اثر خود را از دست می دهد.

هنگامی که اثر قطره ی بی حس کننده از بین رفت ممکن است به صورت ملایم احساس سوزش یا خارش داشته باشید. این خیلی مهم است که در طول دوران نقاهت چشم خود را نمالید. 8-12 ساعت اول پس از جراحی ممکن است به طور قابل توجهی از چشم هایتان آب بیاید و همچنین به احتمال زیاد چشم هایتان ملتهب شده و لکه های قرمز درون آن ایجاد می شود. این ها همه علائم طبیعی و موقتی هستند و به زودی از بین می روند. همانطور که در بالا هم اشاره شد چشم هایتان را پس از جراحی لیزیک نمالید.

در طول دوران نقاهت پس از جراحی لیزیک، فلپ قرنیه در حال بهبود است و به مرور کم می شود. اگر چشم هایتان را بمالید ممکن است این فلپ جابجا شود. شما می توانید با دستکاری نکردن چشمتان ریسک ایجاد این مشکلات را کاهش دهید.

به احتمال زیاد برای شما قطره چشمی حاوی آنتی بیوتیک، قطره ی چشمی حاوی استروئید و قطره ی چشمی روان کننده تجویز خواهد شد.

شما باید در طول دوران نقاهت مطابق دستور پزشکتان از این قطره های چشمی استفاده کنید.

روزها و هفته های اول پس از جراحی لیزیک

دکترتان احتمالا 24-48 ساعت پس از جراحی از شما می خواهد که دوباره ویزیت شوید تا مطمئن شود فرآیند بهبود چشم های شما به خوبی پیش می رود.

بیشتر افراد می توانند روز بعد از جراحی یا چند روز پس از جراحی لیزیک به سر کار خود برگردند. کمی احساس ناراحتی در هفته های اول پس از جراحی لیزیک کاملا طبیعی است که اغلب به این حالت “شلاق چشم” می گویند. این ها همه علائم طبیعی و نرمال جراحی لیزیک هستند و شما نباید به خاطر آن ها نگران و مضطرب بشوید.

یکی از مسائل دیگری که خیلی اهمیت دارد این است که در هفته های اول پس از جراحی تا سه ماه باید چشم هایتان را به وسیله ی قطره های داده شده چرب نگه دارید.

حتی زمانی که احساس خشکی در چشم هایتان ندارید باید 3-4 بار در طول روز از این قطره ها استفاده کنید تا از خشک شدن چشم جلوگیری شود.

بعضی از بیماران ممکن است چشم هایشان به نور حساس شود که استفاده از عینک های آفتابی در بیرون از خانه این حساسیت را کاهش پیدا می دهد. هر جراحی برای بیمار خود یک لیست و یک بازه ی زمانی از محدودیت ها دارد. ورزش، شنا و آرایش چشم ممکن است در لیست محدودیت های شما پیدا شود. ورزش های تماسی، وان داغ و مشابه این ها ممکن است تا چند ماه برایتان محدود شود.

شما باید در طول دوران نقاهت، دستور العمل های پس از عمل پزشک خود را به دقت دنبال کنید. هر موقع که احساس کردید مشکلی دارید، بهتر است با دکترتان تماس بگیرید چون فقط او قادر است تشخیص دهد که شرایط خاص جزو محدودیت های نرمال است یا خیر یا اگر مراقبت های بیشتری نیاز بود شما را مطلع کند.

وضعیت بهبود چشم 2-3 ماه پس از جراحی لیزیک چگونه است؟

چشم های شما حداقل می تواند تا 3 ماه بهبود پیدا کند.

و این یعنی در این مدت بینایی شما به بهبود خود ادامه می دهد. در بیمارانی که مشکلات بیشتری دارند ممکن است فرآیند بهبود تا 6 ماه طول بکشد. از آنجایی که نحوه ی بهبود افراد با هم تفاوت دارد دقیقا نمی توان فهمید که چشم های شما چگونه بهبود می یابد، و در موارد اندکی (3-5 %)، پس از دوره ی ریکاوری و ثابت شدن چشم، آن عضو باید ارتقا داده شود.