جراحی بینی گوشتی

جراحی بینی گوشتی

۲ مرداد ۱۴۰۰ عمل بینی مدیر سایت

همه چیز درباره جراحی بینی گوشتی

بینی گوشتی ، اصطلاحی است که به بینی هایی که در قسمت نیمه پایینی بینی دارای پوست ضخیم و چربی زا هستند ، اطلاق می شود. جراحی بینی این نوع بینی ها ، به جراحی بینی گوشتی معروف است.

برخی مشخصات بینی های گوشتی عبارت اند از :

 • پوست ضخیم و چرب نوک بینی
 • غضروف پهن و بزرگ جلوی بینی
 • بافت همبند زیاد در زیر پوست
 • غضروف های بزرگ و قطور پایینیِ کناری
 • بافت ضعیف غضروفی که معمولا حالت ارتجاعی دارد

جراحی بینی گوشتی

 

آنچه باید درباره جراحی بینی گوشتی بدانید

بینی ها از نظر ساختاری و بر اساس شکل ظاهری ، در میان مردم عادی و حتی متخصصین ، برحسب الگوهایی دسته بندی می شوند. یکی از این الگوها ، بینی گوشتی می باشد.

آیا بینی من گوشتی است ؟

برخی علائم وجود دارد ، که به وسیله آن ها می توان نوع بینی را تشخیص داد. ویژگی های آشکار بینی گوشتی ، شامل موارد زیر می باشند :

 1. پوست ضخیم در نوک بینی
 2. منافذ آشکار در پوست بینی
 3. سوراخ های پهن بینی
 4. نوک بزرگ و گوشتالوی بینی
 5. بخش پایینی پهن در بینی
 6. پره های ضخیم و کلفت
 7. غضروف ضعیف بینی

اگر ویژگی های فوق را در بینی خود یافتید ، بینی تان گوشتی است.

اقدامات قبل از جراحی بینی گوشتی

 • یکی از مهمترین اقدامات ، که یک داوطلب جراحی بینی گوشتی ، باید قبل از جراحی مد نظر قرار دهد ، انتخاب یک جراح ماهر و آگاه می باشد.
 • دو هفته قبل از جراحی ، از مصرف داروهایی که باعث رقیق شدن خون می شوند ، از قبیل آسپرین و داروهای ضد التهابی مثل ایبوپروفن و ایندومتاسین ، خودداری کنید.
 • اگر داروی خاصی مصرف می کنید ، حتماً قبل از جراحی به پزشک اطلاع دهید.
 • استعمال سیگار و مصرف الکل را ، حداقل یک هفته قبل از جراحی ترک کنید.
 • در جلسه مشاوره ، انتظارات و خواسته های خود از جراحی بینی ، را با پزشک در میان بگذارید.
 • جراح بینی یک سری تست ها را ، برای داوطلب جراحی بینی گوشتی ، تجویز می کند.
 • اگر سرماخورده اید ، حتماً به پزشک اطلاع دهید.
 • روز قبل از جراحی ، دوش بگیرید.
 • ۸ ساعت قبل از جراحی چیزی نخورید.

تکنیک های جراحی بینی گوشتی

در عمل بینی گوشتی ، هدف اصلی باریک کردن نیمه پایینی بینی تا حد امکان می باشد. شکل دادن نوک بینی ، هدف دیگر انجام این جراحی است. برای دستیابی به نتایج فوق ، جراح سعی می کند ، غضروف بینی را با به کار گیری غضروف میانی بینی بیمار ، تقویت کند. غضروف تیز و قوی بر روی پوست ضخیم و چرب بینی ، فشار می آرود و یک بینی نازک تر را خلق می نماید.

در بسیاری از بینی ها ، جراح بینی از تراش دادن غضروف و استخوان های بینی ، اجتناب می کند. تنها در مواردی این کار انجام می شود ، که بر روی سپتوم بینی ، قوز وجود داشته باشد.

جراحی بینی گوشتی باز یا بسته ؟

هیچ محدودیتی در خصوص روش هایی که جراح ، می تواند برای جراحی بینی گوشتی انتخاب کند ، وجود ندارد. بنابراین ، تکنیک های جراحی بینی بسته یا باز را ، می توان در موارد مربوط به جراحی بینی گوشتی ، انجام داد.

ولی روش موثرتر در این نوع بینی ها ، جراحی بینی باز می باشد ؛ چون در یک جراحی بینی بسته ، جراح به سختی به بخش داخلی و نوک بینی دسترسی داشته و میزان رویت این نواحی ، محدود می باشد ؛ بنابراین میزان موفقیت در جراحی بینی باز ، بسیار بیشتر است.

اقدامات بعد از جراحی بینی گوشتی

 1. از کمپرس سرد تا دو روز بعد از جراحی ، برای کمک به بهبود تورم صورت و بینی ، استفاده کنید.
 2. کبودی چشم ، گلو درد و ترشح خون ، برای چند روز اول بعد از جراحی ، و نیز بی حسی در اطراف بینی تا سه هفته طبیعی می باشد.
 3. در ۱ تا ۲ روز بعد از جراحی ، سر را در موقعیت بالاتر از بدن نگه دارید. از خوابیدن به پهلو تا دو هفته اجتناب کنید ؛ چون فشار بالش می تواند باعث بدشکلی یا تورم بینی شود.
 4. غذاهای نرم و آبکی بخورید. از خوردن غذاهای تند ، چای ، قهوه و غذای داغ بپرهیزید.
 5. از فشار دادن بینی خودداری کنید. برای تمیز کردن بینی ، می توانید از پارچه پنبه ای یا سرنگ استفاده کنید.
 6. تا حد امکان لباس های دکمه دار یا زیپ دار بپوشید ، تا در موقع عوض کردن لباش فشاری به بینی شما وارد نشود.
 7. حتماً در خصوص مصرف داروهای مسکن ، با پزشک مشورت کنید.
 8. داروهایی مثل آسپرین یا ایبوپروفن ، به دلیل کاهش انعقاد خون ، می توانند باعث خونریزی شوند.
 9. به مدت دو تا سه هفته بعد از جراحی ، می توانید پیاده روی کنید. ولی ورزش های سنگین را تا ۶ ماه به تعویق بیاندازید.
 10. از قرار گرفتن در معرض نور خورشید و گرما ، تا ۳ هفته بعد از جراحی خودداری کنید. چون گرما باعث تورم بینی می شود.

نحوه جراحی بینی گوشتی

در عمل جراحی بینی های گوشتی مهمترین کار کاهش بافت از یک قسمت و افزودن بافت به قسمت دیگر است. بافت افزودنی معمولا از غضروف تیغه بینی می باشد . در موارد خاص که تیغه بینی ، غضروف نداشته باشد ( مثلا در اثر تصادف ) ؛ از غضروف گوش ، بدون اینکه به ظاهر گوش صدمه ای وارد شود ، استفاده می شود به آن جراحی بینی همراه با گرافت گفته می شود .

به این ترتیب آنچه که از غضروف بینی کاسته می شود و یا به آن اضافه می گردد ، باعث می شود که نوک بینی جمع تر شود و تقویت پایه بینی ، سبب کشش نوک بینی و زیبایی و دوام عمل جراحی بینی گردد.

عوارض جراحی بینی گوشتی

مراجعه کنندگانی که مشکل اصلی آن ها  بافت نرم زیاد و به خصوص پوست قطور می باشد، به این دلیل که تورم ناشی از عمل برای شکل دهی نهایی طولانی می شود ، کار عمل جراحی بینی آن ها کمی دقیق تر و حساس تر است و به جراح مجرب و کار آمدتری نیاز دارد و هم جراح و هم بیمار باید کمی صبور باشند تا به نتیجه دلخواه دست پیدا کنند. این زمان گاهی تا سه سال هم گزارش شده است. البته لازم به ذکر است این تورم در بینی های گوشتی با آمپول های ضد التهاب بر طرف می شود .

چرا جراحی بینی گوشتی مشکل تر است ؟

کیفیت و ضخامت پوست یکی از عوامل تعیین کننده نتیجه نهایی عمل بینی است و همچنین یکی از مواردی است که به سختی می توان پیش بینی کرد. در جراحی بینی ، بیشترین کاری که انجام می شود تغییر شکل غضروف و استخوان بینی است که اسکلت بندی بینی را می سازد.

ما به روش های مختلف غضروف و استخوان بینی را تغییر می دهیم تا به شکل مورد نظر برسیم. در طول دوره بهبود هنگامی به نتیجه مورد نظر می رسیم که پوست و بافت نرم بینی به سمت چارچوب بینی منقبض شود . این فرآیند چند ماه طول می کشد. به همین دلیل است که شما نتیجه نهایی را تا هفته ها و ماه ها بعد از جراحی نمی بینید ، زیرا پوست و بافت نرم متورم است.

تاثیر پوست نازک در جراحی بینی

ضخامت پوست بینی در اکثر افراد متوسط است. هر چه پوست نازک تر باشد ، سریع تر بهبود می یابد و بهتر منقبض می شود. بنابراین ، اکثر کسانی که دارای پوست خیلی نازک هستند ، باید انتظار داشته باشند که بسیاری از مشخصات چارچوب بینی شان نمایان شود.

این امر مزایای خاص خودش را دارد ؛ اما ممکن است معایبی نیز داشته باشد. پوست نازک مشخصات بینی را به خوبی نمایش می دهد ؛ اما در عوض ایرادهای خیلی کوچک را نیز نمایان می کند. این مساله زمانی ثابت می شود که پوست بینی شما نازک باشد و زیر آن یک غضروف برجسته بسیار قوی وجود داشته باشد. شما می توانید این حالت را در شخصی که کل غضروف نوک بینی او از زیر پوست نازکش برجسته و نمایان است به راحتی تشخیص دهید.

در شرایط خاص که پوست خیلی نازک و اسکلت بندی خیلی قوی است می توان از یک لایه پوشاننده نازک بر روی اسکلت بندی بینی استفاده کرد تا ظاهر بینی صاف تر و برجستگی ها ملایم تر به نظر برسد ( جراحی بینی استخوانی ).

تاثیر پوست ضخیم در جراحی بینی گوشتی

از طرف دیگر ، پوست ضخیم هر گونه بی نظمی کوچک را به راحتی پنهان می کند. نمایان کردن مشخصات بینی در بینی های گوشتی بسیار مشکل است ؛ زیرا خطوط تیز و زاویه ها در زیر یک پوشش ضخیم به خوبی نمایان نمی شود. در این شرایط می توان غضروف نوک بینی را به وسیله پیوند غضروف بزرگ تر کرد. همچنین می توان بافت چربی را از زیر پوست به خصوص نوک بینی خارج کرد که البته این کار باید کاملا با احتیاط صورت بگیرد.

جراحی بینی گوشتی

وقتی بینی گوشتی را خیلی کوچک می کنیم چه می شود ؟

یکی دیگر از مشکلات بینی گوشتی ، وقتی پیش می آید که می خواهیم بینی را بیش از حد کوچک کنیم. پوست ضخیم تمایل ندارد بعد از جراحی به آن سرعتی که ما می خواهیم منقبض شود. اگر نوک بینی یا پل بینی خیلی کوچک شود، فضای بین اسکلت بندی بینی که کاهش داده شده است و پوست بینی بعد از مدتی توسط اسکار ( یا اصطلاحا گوشت اضافی ) پر می شود.

در نتیجه این جراحی، بینی بیمار ممکن است تا حدی کوچک شود اما شکل آن طبیعی نیست و از نظر ساختاری نیز پشتیبانی ضعیفی دارد. وقتی این اتفاق می افتد معمولا بیماران بعد از سپری شدن دوران بهبود ، احساس نارضایتی می کنند ؛ زیرا آن ها یک بینی کوچک خوش فرم می خواستند نه یک بینی کوچک بد فرم. برای جلوگیری از این نتایج در این وضعیت معمولا توصیه می شود بینی بیمار کمی محافظه کارانه تر کوچک شود. پوست ضخیم به دلیل سنگینی، پشتیبانی ساختاری قوی تری می خواهد به همین دلیل باقی گذاشتن یک چارچوب قوی در این شرایط عاقلانه تر است.

برای رسیدن به نتایج خوب و چشمگیر بهتر است بینی شما خیلی کوچک نشود اما در عوض شکل طبیعی تر و زیباتری داشته باشد.

نقش تزریق کورتون برای بینی های گوشتی

گاهی اوقات هم می شود به وسیله تزریق استروئید و استفاده از چسب بینی در طولانی مدت به فروکش کردن ورم بینی کمک کرد تا نتیجه بهتری از جراحی حاصل شود. بیمارانی که بینی گوشتی دارند ، باید آگاه باشند که دوران بهبود آن ها تا زمانی که ورم بینی به طور کامل فروکش کند ؛ از افراد دیگر طولانی تر خواهد بود و گاهی اوقات ممکن است تا ۲ سال و بیشتر هم طول بکشد.

چند تکنیک برای جراحی بینی های گوشتی

برای اینکه جراحی بینی برای افرادی که بینی گوشتی دارند ، موثرتر واقع شود و مشخصات بینی بهتر نمایان شود ؛ تکنیک های جراحی خاصی می توان به کاربرد که عبارت اند از :

پیوند غضروف به نوک و پل بینی

چون پوست ضخیم است برای اینکه مشخصات نوک و پل بینی بهتر نمایان شود ، می تواند از پیوند غضروف استفاده کرد

کاهش چربی در پوشش بافت نرم

نازک کردن دقیق و ماهرانه چربی های تشکیل دهنده بافت نرم ، به خصوص در نوک بینی می تواند به نمایان شدن مشخصات بینی کمک کند.

کاهش به اندازه و متناسب سایز کلی بینی

از آنجایی که پوست ضخیم به زمان بیشتری برای بهبود نیاز دارد ، بهتر است از یک روش اندازه گیری برای کوچک کردن بینی استفاده شود . اگر هنگام جراحی فاصله بین استخوان بندی بینی و پوست زیاد باشد ، احتمال به وجود آمدن اسکار یا گوشت اضافی وجود دارد و در نتیجه بینی بیمار ، نافرم و ناخوشایند خواهد شد.

پشتیبانی ساختاری بینی

پوست های ضخیم به دلیل سنگینی ، نیازمند اسکلت بندی قوی تری هستند ؛ بنابراین خوب است که بتوانیم تعادلی بین کوچک کردن بینی و حفظ اسکلت بندی بینی برقرار کنیم. وقتی که پوست بینی سر جای خود بر می گردد ، داشتن یک چارچوب قوی باعث می شود سطح بینی بهتر صاف شود.

جراحی بینی برای همه انواع پوست یک جراحی مشکل است. با این حال جراحی بینی برای بینی ها گوشتی ( پوست ضخیم ) نیازمند سطح بالایی از تخصص و تجربه است. جراح باید درک خوبی از میزان کوچک کردن بینی داشته باشد تا بتواند کیفیت نتایج را افزایش دهد.

سوالات رایج جراحی بینی گوشتی

آیا نتیجه جراحی بینی گوشتی ، بعد از گذشت مدتی به حالت اولیه خود بر می گردد ؟

بسیاری از افرادی که بینی آن ها گوشتی است ، به علت واهمه از برگشت نتایج جراحی بینی گوشتی از انجام عمل زیبایی بینی صرف نظر می کنند ؛ در این باره باید بگوییم که در حال حاضر به علت استفاده از تکنیک های نوین و استاندارد ، احتمال بازگشت بینی های گوشتی به حالت اولیه خود بعد از گذشت مدتی از عمل زیبایی بینی نزدیک به صفر می باشد ، بنابراین جای هیچ نگرانی وجود ندارد.

هزینه جراحی زیبایی بینی چقدر است ؟

هزینه عمل زیبایی بینی ، با توجه به خصوصیات فردی از هر فرد به فرد دیگر متغیر می باشد ؛ بنابراین بیمارانی که قصد اطلاع از هزینه جراحی بینی را دارند ، باید به منظور انجام معاینه به جراح بینی مراجعه کنند . قیمت جراحی بینی گوشتی ، بر اساس فاکتورهای متعددی تعیین می شود. این فاکتورها شامل موارد زیر می باشند :

 • شهر محل جراحی
 • شهرت جراح
 • شدت پیچیدگی جراحی و مشکلات بینی
 • نرخ بیمارستان

جراحی بینی گوشتی دشوار تر از جراحی های دیگر می باشد و علت آن ، دقت و ظرافتی است که باید در طول این جراحی به کار گرفته شود. هزینه این روند ، توسط متخصص جراحی بینی ، بر حسب نوع بینی گوشتی و نوع روش مورد نیاز برای جراحی ، تعیین می شود.

مدت زمان انجام جراحی زیبایی بینی چقدر است ؟

مدت زمانی که برای انجام جراحی زیبایی بینی نیاز می باشد ، با توجه به گستردگی عمل بینی متفاوت است ؛ بنابراین ما قادر به بیان زمان مشخصی برای انجام عمل زیبایی بینی نیستیم ، اما در حالت کلی جراحی زیبایی بینی بین ۱ الی ۳ ساعت به طول می انجامد .

دوره نقاهت جراحی زیبایی بینی چقدر است ؟

در حال حاضر با توجه به تکنیک های نوین و استانداردی که در جراحی بینی استفاده می شود ، دوره نقاهت عمل زیبایی بینی به ۷ الی ۱۰ روز کاهش یافته است.

آیا بیماران پس از جراحی بینی ، باید از دستورالعمل خاصی پیروی کنند ؟

بله ، افرادی که جراحی زیبایی بینی انجام داده اند باید در دوره نقاهت عمل بینی یک سری نکات و مراقبت ها را رعایت کنند ؛ در مقاله مراقبت های بعد از جراحی بینی ، به طور مفصل در این باره توضیح داده ایم .

گچ بینی ، تا چه مدت بعد از جراحی بینی باید بر روی بینی باقی بماند ؟

بیمارانی که جراحی زیبایی بینی انجام داده اند ، باید پس از گذشت ۱ هفته از عمل زیبایی بینی به جراح بینی جهت برداشتن گچ بینی خود مراجعه کنند .

بیماران پس از جراحی بینی باید تا چه مدت از چسب بینی استفاده کنند ؟

استفاده از چسب بینی ، بسته به شرایط بیماران متغیر می باشد و مدت زمان استفاده از آن باید توسط جراح بینی مشخص گردد .

آیا بینی من گوشتی است ؟

به عنوان یک خبر خوب باید گفت یک جراح مجرب و متخصص زمانی که بینی شما را ارزیابی می کند می تواند به شما بگوید که بینی و پوست شما از چه نوعی است و چه نتیجه ای را باید از جراحی بینی انتظار داشته باشید.

ضخامت پوست شما هنگام جراحی هم باید ارزیابی شود و سپس تغییرات مورد نیاز برای چارچوب و اسکلت بندی بینی اعمال شود.

جراحی بینی گوشتی

آیا جراحی بینی گوشتی ، سخت تر است ؟

در واقع بینی گوشتی و استخوانی ، بعد از جراحی دارای یک سطح دشواری و سختی مشابه در دوره نقاهت می باشند ؛ ولی دوره ریکاوری برای بینی گوشتی ، طولانی تر است.

بهترین سن برای جراحی بینی گوشتی ، چه سنی است ؟

جراحی بینی باید زمانی انجام شود ، که رشد مولفه های صورت بخصوص بینی ، کامل شده باشد. بنابراین اگر انگیزه برای انجام جراحی بینی ، درمان نواقصی از قبیل نواقص مادرزادی یا انسداد بینی ، یا ناهنجای های مربوط به بینی نیست ، باید بعد از بلوغ ، این جراحی را انجام داد.

اگرچه این جراحی را می توان ، در دختران بعد از سن ۱۴ سالگی و در پسران بعد از سن ۱۶ سالگی انجام داد ، ولی معمولاً بهترین سن برای جراحی در تمامی افراد ، بعد از سن ۱۸ سالگی می باشد. چون در این سن ، رشد مولفه های صورت تکمیل شده است.

مشکلات جراحی بینی گوشتی چیست ؟

تنها مشکل جراحی بینی گوشتی ، در مقایسه با جراحی بینی استخوانی ، ریکاوری طولانی می باشد. منظور این است ، که به دلیل پوست ضخیم و بافت نرم ، ۱ تا ۳ سال زمان مورد نیاز است ، تا شکل نهایی بینی نمایان شود.

مقالات مرتبط