عوارض جراحی بینی چیست ؟

عوارض جراحی بینی : جراحی بینی که در اصطلاح پزشکی ، تحت عنوان رینوپلاستی شناخته می شود ؛ از محبوب ترین جراحی های زیبایی در میان مردم است ؛ به طوری که روزانه ، متقاضیان آن در حال افزایش است ؛ از شایع ترین دغدغه ذهنی افراد زیباجو خواستار عمل زیبایی بینی ، باید به عوارض ناشی از آن اشاره نماییم ؛ از این رو در مقاله پیش رو ، تصمیم به توضیح در این باره گرفته ایم ؛ جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما همراه باشید.

عوارض جراحی بینیعوارض جراحی زیبایی بینی چیست ؟

انجام عمل زیبایی بینی نیز همانند سایر جراحی های زیبایی ، با خطرات و عوارض خاص خود همراه خواهد بود ؛ اما با رعایت دو نکته ، می توان از بروز عوارض ناشی از جراحی زیبایی بینی ، جلوگیری کرد ؛ این دو نکته عبارت اند از :

  1. انتخاب بهترین جراح بینی : از جراح بینی ، به عنوان تاثیر گذارترین عامل در نتیجه عمل زیبایی بینی یاد می شود ؛ از این رو ، همواره به افراد زیباجو خواستار انجام عمل جراحی بینی ، توصیه می گردد ؛ در انتخاب جراح بینی ، بسیار دقت کرده و یکی از بهترین آن ها را برگزینند.
  2. رعایت مراقبت های قبل و بعد از جراحی بینی : با رعایت نکات قبل و بعد از جراحی زیبایی بینی ، علاوه بر جلوگیری از بروز عوارض ناشی از عمل بینی ، شاهد بهبودی سریع تر و کاهش دوران نقاهت جراحی بینی ، خواهیم بود.

لازم به ذکر است ، در صورت عدم رعایت موارد فوق ، احتمال بروز عوارض ناشی از عمل زیبایی بینی افزایش می یابد.

تورم و کبودی از رایج ترین عوارض ناشی از جراحی زیبایی بینی ، می باشند که تمامی افراد را درگیر می کند ، اما جای هیچ گونه نگرانی ندارد ؛ چرا که به تدریج در طی زمان برطرف می گردد.

  1. کاهش حس بویایی :

از آنجا که اکثر مراجعه کنندگان جراحی بینی ، پس از عمل شکایت بسیاری از کاهش حس بویایی خود دارند ؛ باید به آن ها خاطر نشان کرد که عمل جراحی بینی کاملا خارج از محدوده  اعصاب و حس بویایی صورت می گیرد و این عارضه یک عارضه موقت رینوپلاستی است و هیچ صدمه ای به اعصاب بویایی وارد نمی کند .

معمولا کاهش حس بویایی ناشی از تورم بعد از عمل رینوپلاستی است ؛ چون این تورم مانع از رسیدن مولکول ها به پایانه های اعصاب بویایی می شود بیمار از کاهش حس بویایی خود تا برطرف شدن تورم ناشی از عمل شکایت دارد .

  1. خون ریزی :

گرچه احتمال خون ریزی پس از عمل رینو پلاستی فقط 2 درصد است ولی در بیمارانی که دچار اختلال انعقادی خون هستند و آسپرین مصرف می کنند ؛ لازم است مصرف آسپرین را یک هفته الی 10 روز قبل از عمل جراحی بینی قطع کنند ، تا دچار خون ریزی غیر معمول در جراحی بینی نشوند .

  1. تنفس سوت مانند :

تنفس سوت مانند وقتی مشاهده می شود که پره های بینی بسیار کوچک شده باشند ؛ در این حال بیمار از آبریزش بینی و تنفس سوت مانند شکایت دارد ؛ این عارضه در بینی با سوراخ های بزرگ دیده نمی شود ، اگر کوچک شدن سوراخ های بینی در اثر عمل جراحی نامناسب قبلی باشد ، معمولا جراح در صورت لزوم برای برطرف کردن عارضه بینی با سوراخ های کوچک  عمل جراحی مجدد را توصیه می کند و در آن از تیغه بینی ، غضروفی را بر می دارد و آن را به سوراخ های بیش از حد تنگ بینی پیوند می زند .

  1. نامتقارن بودن سوراخ بینی :

به طور معمول جراحان قبل از عمل جراحی بینی اندازه گیری های دقیقی انجام می دهند ؛ ولی تعدادی از بیماران از عدم تقارن سوراخ های بینی پس از عمل شکایت دارند که ممکن است در اثر تورم ناشی از عمل باشد که با بر طرف شدن تورم این اختلاف نیز از میان می رود .

  1. چسبندگی :

اگر عفونت پس از عمل جراحی ، به وسیله آنتی بیوتیک مداوا نشود ؛ ممکن است باعث چسبندگی شود ، شستشوی حفره بینی از ترشحات ، از تجمع میکروب و ایجاد عفونت جلوگیری می کند.

  1. گرفتگی بینی :

تورم مخاط بینی پس از عمل جراحی در 10 درصد افراد ، گرفتگی بینی ایجاد می کند .

تورم ناشی از دست کاری عروق ، فضای بینی را کوچک و تنگ می کند و به تبع آن عبور و مرور جریان هوا دشوار می شود و تا مدتی بیمار از راه دهان تنفس می کند و دچار خشکی مخاط دهان می شود با برطرف شدن تورم ناشی از عمل ، مشکلات تنفس دهانی نیز برطرف می شود .

هزینه جراحی زیبایی بینی چقدر است ؟

به افراد زیباجو خواستار عمل زیبایی بینی ، که قصد آگاهی از هزینه جراحی زیبایی بینی را دارند ؛ توصیه می گردد ، جهت کسب اطلاعات بیشتر در این باره به جراح بینی مراجعه نمایند.