19 توصیه مهم بعد از عمل جراحی بینی

19 توصیه مهم بعد از عمل جراحی بینی : پس از انجام جراحی بینی به منظور برخورداری از بهترین نتیجه و عدم بروز مشکلات ، بیماران باید توصیه های بعد از عمل بینی که توسط جراح زیبایی بینی ارائه می گردند ، را رعایت نموده و تا حد امکان به آن ها عمل نمایند ؛ برخی از این توصیه ها عبارت اند از :

توصیه های مهم بعد از عمل بینی

 1. حداقل تا 12 ساعت بعد از عمل بینی ، از کمپرس سرد در اطراف بینی و زیر چشم استفاده کنید .
 2. در هفته های اول از خندیدن و حرف زدن زیاد خودداری نمایید.
 3. از خوردن غذاهایی که به جویدن زیاد نیاز دارد ؛ مانند سیب ، هویج ، استیک و غیره به مدت 24 ساعت خودداری نمایید و بعد از آن نیز از غذاهای میکس شده و نرم استفاده کنید و همچنین آبمیوه و سوپ را در وعده های غذایی خود بیشتر بگنجانید .
 4. تا زمانی که بینی شما شکل نگرفته است ، از قرار گرفتن در محیط های شلوغ ؛ مانند مترو و اتوبوس که احتمال برخورد شما با افراد زیاد است ، خودداری نمایید.
 5. در روزهای اول هنگامی که می خواهید از خواب بیدار شوید ، از افراد دیگر کمک بگیرید ؛ چون ممکن است ، سرگیجه داشته باشید .
 6. هنگام خوابیدن چند بالش زیر سر خود بگذارید تا سر شما بالاتر از پاهایتان قرار بگیرد و ورم کمتری در شما ایجاد شود.
 7. از مسواک نرم استفاده کنید و سعی کنید لباس های دکمه دار بپوشید که هنگام پوشیدن ، لباس با بینی شما تماس نداشته باشد .
 8. با دهان باز عطسه کنید.
 9. در هفته های اول به علت جمع شدن ترشحات بینی و خشک شدن آن ، ممکن است تنفس برای شما مشکل شود برای حل این مساله ، شما می توانید روزانه چند نوبت از محلول سرم نمکی با استفاده از یک سرنگ 20 سی سی در حالی که در دستشویی ایستاده اید ، بینی خود را تمیز کنید ؛ در حین شستشو مراقب باشید ، چسب های بینی خیس نشود .
 10. از فین کردن و تخلیه ترشحات بینی با فشار خودداری نمایید .

19 توصیه مهم بعد از جراحی بینی

نکات بعد از عمل بینی

 1. به مدت 2 ماه از عینک آفتابی یا طبی استفاده نکنید ؛ در صورت نیاز ، می توانید از لنز استفاده کنید .
 2. در ماه های اول از قرار گرفتن در زیر نور آفتاب و محیط های خیلی گرم ؛ مثل سونا خودداری نمایید ؛ زیرا حرارت موجب تورم بافت ها می شود ، در صورت نیاز می توانید هنگام قرار گرفتن در زیر نور آفتاب از کلاه های لبه دار و ضد آفتاب استفاده کنید.
 3. در روزها و هفته های اول ، فرم بینی شما کاملا مشخص نیست ؛ پس از مشاهده مکرر خود در آینه خودداری نمایید و در این روزها اجازه ندهید ، کسی در مورد بینی شما قضاوت کند.
 4. سیگار نکشید و حتی الامکان از افراد سیگاری دوری کنید .
 5. حداقل تا شش هفته از فعالیت شدید ؛ نظیر بلند کردن اجسام سنگین و حرکات شدید ورزشی خودداری نمایید.
 6. به خاطر داشته باشید که ممکن است ؛ تورم در دو طرف بینی شما متفاوت باشد ، حتی اگر دو طرف آن به طور یکسان عمل شده باشد ؛ پس در صورت تفاوت میزان تورم ، نگران نباشید.
 7. چسبی که روی بینی شما قرار می گیرد ؛ جهت کاهش تورم و چسبیدن پوست بینی به اسکلت آن است ؛ پس حتی الامکان آن را خشک نگه دارید .
 8. بینی شما تا چند هفته بعد از عمل ، ممکن است ، بی حس باشد که برگشت این حس در ناحیه سر بینی طولانی تر است ؛ زمانی که نوک بینی بی حس است ، آن را بزرگتر احساس می کنید ( مشابه احساسی که بعد از بی حسی دندانپزشکی در لب خود دارید. )
 9. و در نهایت هر مساله که به نظرتان می رسد را در کاغذی یادداشت کنید و در هنگام ملاقات با دکتر خود بپرسید .

و چند توصیه دیگر  :

 • خوابیدن بر روی شکم و پهلو ، موجب وارد شدن فشار به صورت و بینی می گردد ؛ به همین علت ، بهتر است به توصیه جراح بینی تهران ، عمل کرده و در دوران نقاهت عمل بینی ، به طور طاق باز بخوابید.
 • جراح بینی ، به شما توصیه می کند در دوران نقاهت عمل بینی ، آب آناناس و آب کرفس را در رژیم غذایی خود قرار دهید ؛ چرا که این دو مورد ، تاثیر به سزایی در رفع تورم و کبودی ناشی از جراحی بینی ، دارند.
 • مصرف نمک و ادویه ، موجب تشدید تورم ناشی از جراحی بینی می شود ؛ به همین منظور ، توصیه می شود تا مدتی این دو مورد را از رژیم غذایی خود حذف کرده یا آن را تا حد قابل توجهی کاهش دهید.
 • مصرف نوشیدنی های حاوی الکل ، منجر به بروز اختلال در بهبودی شما و در نتیجه طولانی شدن دوران نقاهت جراحی بینی ، می شود ؛ به همین علت بهتر است تا مدتی از مصرف آن اجتناب نمایید.
 • داروهای تجویز شده توسط جراح بینی ، بسیار حائز اهمیت می باشند ؛ بنابراین در مصرف به موقع و منظم آن ها دقت کنید.
 • در صورت احساس درد ، خودسرانه اقدام به مصرف مسکن نکرده و پیش از مصرف آن با پزشک معالج خود مشورت کنید.
 • خمیازه ، مسئله ای طبیعی می باشد ؛ بنابراین ، به منظور کنترل آن تلاش نکنید ؛ تنها در حین خمیازه کشیدن ، اطراف بینی خود را با دست نگه دارید ؛ بدین ترتیب ، از باز شدن بخیه ها جلوگیری می شود.
 • شما پس از جراحی بینی تا مدتی نمی توانید استحمام کنید ؛ بهتر است مدت زمان دقیق آن را از پزشک معالج خود جویا شوید .

نکات جراحی بینی :

بیمار باید به این نکته آگاه باشد که زیبایی بینی به طور مطلق فقط به اندازه بینی و شکل بینی بستگی ندارد ؛ بلکه یک بینی زیبا ، در  واقع با همه اجزای صورت در تناسب است و بیمارانی که به دنبال بینی های به اصطلاح عروسکی و نوک تیز و سر بالا هستند برای به دست آوردن نتیجه مطلوب تر از عمل جراحی خود حتما باید این نکته را در نظر داشته باشند .

البته قابل ذکر است که این توضیحات طی چند جلسه مشاوره با پزشک معالج برای بیمار توضیح داده خواهد شد .

برای مثال در بینی های گوشتی (بینی با  پوست ضخیم ) ، دست پزشک برای کوچک کردن نوک بینی خیلی باز نیست ؛ چرا که پزشک در طی عمل نمی تواند جنس پوست را عوض کند و عمده کارهای وی بر روی غضروف و استخوان بینی است .

وقتی بینی کوچک می شود ، پوست بینی کم کم جمع می شود و با بینی جدید مطابقت پیدا می کند و هر چه پوست نازک تر باشد ، این اتفاق سریع تر رخ می دهد و برای پوست های ضخیم ( بینی های گوشتی ) زمان بیشتری لازم است ، اما برای پوست های خیلی ضخیم ، این اتفاق اصلا رخ نخواهد داد ؛ البته همه بینی هایی که نوک آن ها خیلی بزرگ است ، لزوما گوشتی نیستند و این بزرگی ممکن است به دلیل بزرگ بودن غضروف های آن باشد که در این حالت ، عمل جراحی با مشکل مواجه نیست .