۱۹ توصیه مهم بعد از عمل جراحی بینی

۱۹ توصیه مهم بعد از عمل جراحی بینی

۲۷ مرداد ۱۳۹۹ عمل بینی مدیر سایت

۱۹ توصیه مهم بعد از عمل جراحی بینی

۱۹ توصیه مهم بعد از عمل جراحی بینی : پس از انجام جراحی بینی به منظور برخورداری از بهترین نتیجه و عدم بروز مشکلات ، بیماران باید توصیه های بعد از عمل بینی که توسط جراح زیبایی بینی ارائه می گردند ، را رعایت نموده و تا حد امکان به آن ها عمل نمایند ؛ برخی از این توصیه ها عبارت اند از :

توصیه های مهم بعد از عمل بینی

 1. حداقل تا ۱۲ ساعت بعد از عمل بینی ، از کمپرس سرد در اطراف بینی و زیر چشم استفاده کنید .
 2. در هفته های اول از خندیدن و حرف زدن زیاد خودداری نمایید.
 3. از خوردن غذاهایی که به جویدن زیاد نیاز دارد ؛ مانند سیب ، هویج ، استیک و غیره به مدت ۲۴ ساعت خودداری نمایید و بعد از آن نیز از غذاهای میکس شده و نرم استفاده کنید و همچنین آبمیوه و سوپ را در وعده های غذایی خود بیشتر بگنجانید .
 4. تا زمانی که بینی شما شکل نگرفته است ، از قرار گرفتن در محیط های شلوغ ؛ مانند مترو و اتوبوس که احتمال برخورد شما با افراد زیاد است ، خودداری نمایید.
 5. در روزهای اول هنگامی که می خواهید از خواب بیدار شوید ، از افراد دیگر کمک بگیرید ؛ چون ممکن است ، سرگیجه داشته باشید .
 6. هنگام خوابیدن چند بالش زیر سر خود بگذارید تا سر شما بالاتر از پاهایتان قرار بگیرد و ورم کمتری در شما ایجاد شود.
 7. از مسواک نرم استفاده کنید و سعی کنید لباس های دکمه دار بپوشید که هنگام پوشیدن ، لباس با بینی شما تماس نداشته باشد .
 8. با دهان باز عطسه کنید.
 9. در هفته های اول به علت جمع شدن ترشحات بینی و خشک شدن آن ، ممکن است تنفس برای شما مشکل شود برای حل این مساله ، شما می توانید روزانه چند نوبت از محلول سرم نمکی با استفاده از یک سرنگ ۲۰ سی سی در حالی که در دستشویی ایستاده اید ، بینی خود را تمیز کنید ؛ در حین شستشو مراقب باشید ، چسب های بینی خیس نشود .
 10. از فین کردن و تخلیه ترشحات بینی با فشار خودداری نمایید .

19 توصیه مهم بعد از جراحی بینی

نکات بعد از عمل بینی

 1. به مدت ۲ ماه از عینک آفتابی یا طبی استفاده نکنید ؛ در صورت نیاز ، می توانید از لنز استفاده کنید .
 2. در ماه های اول از قرار گرفتن در زیر نور آفتاب و محیط های خیلی گرم ؛ مثل سونا خودداری نمایید ؛ زیرا حرارت موجب تورم بافت ها می شود ، در صورت نیاز می توانید هنگام قرار گرفتن در زیر نور آفتاب از کلاه های لبه دار و ضد آفتاب استفاده کنید.
 3. در روزها و هفته های اول ، فرم بینی شما کاملا مشخص نیست ؛ پس از مشاهده مکرر خود در آینه خودداری نمایید و در این روزها اجازه ندهید ، کسی در مورد بینی شما قضاوت کند.
 4. سیگار نکشید و حتی الامکان از افراد سیگاری دوری کنید .
 5. حداقل تا شش هفته از فعالیت شدید ؛ نظیر بلند کردن اجسام سنگین و حرکات شدید ورزشی خودداری نمایید.
 6. به خاطر داشته باشید که ممکن است ؛ تورم در دو طرف بینی شما متفاوت باشد ، حتی اگر دو طرف آن به طور یکسان عمل شده باشد ؛ پس در صورت تفاوت میزان تورم ، نگران نباشید.
 7. چسبی که روی بینی شما قرار می گیرد ؛ جهت کاهش تورم و چسبیدن پوست بینی به اسکلت آن است ؛ پس حتی الامکان آن را خشک نگه دارید .
 8. بینی شما تا چند هفته بعد از عمل ، ممکن است ، بی حس باشد که برگشت این حس در ناحیه سر بینی طولانی تر است ؛ زمانی که نوک بینی بی حس است ، آن را بزرگتر احساس می کنید ( مشابه احساسی که بعد از بی حسی دندانپزشکی در لب خود دارید. )
 9. و در نهایت هر مساله که به نظرتان می رسد را در کاغذی یادداشت کنید و در هنگام ملاقات با دکتر خود بپرسید .

و چند توصیه دیگر  :

 • خوابیدن بر روی شکم و پهلو ، موجب وارد شدن فشار به صورت و بینی می گردد ؛ به همین علت ، بهتر است به توصیه جراح بینی تهران ، عمل کرده و در دوران نقاهت عمل بینی ، به طور طاق باز بخوابید.
 • جراح بینی ، به شما توصیه می کند در دوران نقاهت عمل بینی ، آب آناناس و آب کرفس را در رژیم غذایی خود قرار دهید ؛ چرا که این دو مورد ، تاثیر به سزایی در رفع تورم و کبودی ناشی از جراحی بینی ، دارند.
 • مصرف نمک و ادویه ، موجب تشدید تورم ناشی از جراحی بینی می شود ؛ به همین منظور ، توصیه می شود تا مدتی این دو مورد را از رژیم غذایی خود حذف کرده یا آن را تا حد قابل توجهی کاهش دهید.
 • مصرف نوشیدنی های حاوی الکل ، منجر به بروز اختلال در بهبودی شما و در نتیجه طولانی شدن دوران نقاهت جراحی بینی ، می شود ؛ به همین علت بهتر است تا مدتی از مصرف آن اجتناب نمایید.
 • داروهای تجویز شده توسط جراح بینی ، بسیار حائز اهمیت می باشند ؛ بنابراین در مصرف به موقع و منظم آن ها دقت کنید.
 • در صورت احساس درد ، خودسرانه اقدام به مصرف مسکن نکرده و پیش از مصرف آن با پزشک معالج خود مشورت کنید.
 • خمیازه ، مسئله ای طبیعی می باشد ؛ بنابراین ، به منظور کنترل آن تلاش نکنید ؛ تنها در حین خمیازه کشیدن ، اطراف بینی خود را با دست نگه دارید ؛ بدین ترتیب ، از باز شدن بخیه ها جلوگیری می شود.
 • شما پس از جراحی بینی تا مدتی نمی توانید استحمام کنید ؛ بهتر است مدت زمان دقیق آن را از پزشک معالج خود جویا شوید .

نکات جراحی بینی :

بیمار باید به این نکته آگاه باشد که زیبایی بینی به طور مطلق فقط به اندازه بینی و شکل بینی بستگی ندارد ؛ بلکه یک بینی زیبا ، در  واقع با همه اجزای صورت در تناسب است و بیمارانی که به دنبال بینی های به اصطلاح عروسکی و نوک تیز و سر بالا هستند برای به دست آوردن نتیجه مطلوب تر از عمل جراحی خود حتما باید این نکته را در نظر داشته باشند .

البته قابل ذکر است که این توضیحات طی چند جلسه مشاوره با پزشک معالج برای بیمار توضیح داده خواهد شد .

برای مثال در بینی های گوشتی (بینی با  پوست ضخیم ) ، دست پزشک برای کوچک کردن نوک بینی خیلی باز نیست ؛ چرا که پزشک در طی عمل نمی تواند جنس پوست را عوض کند و عمده کارهای وی بر روی غضروف و استخوان بینی است .

وقتی بینی کوچک می شود ، پوست بینی کم کم جمع می شود و با بینی جدید مطابقت پیدا می کند و هر چه پوست نازک تر باشد ، این اتفاق سریع تر رخ می دهد و برای پوست های ضخیم ( بینی های گوشتی ) زمان بیشتری لازم است ، اما برای پوست های خیلی ضخیم ، این اتفاق اصلا رخ نخواهد داد ؛ البته همه بینی هایی که نوک آن ها خیلی بزرگ است ، لزوما گوشتی نیستند و این بزرگی ممکن است به دلیل بزرگ بودن غضروف های آن باشد که در این حالت ، عمل جراحی با مشکل مواجه نیست .

مقالات مرتبط