با اینکه جراحی زیبایی بینی برای افرادی که به دنبال راه موثری برای افزایش زیبایی خود هستند، قطعا یک انتخاب محبوب به شمار می رود، اما جراحی های دیگری هم برای بینی وجود دارد که هر کدام نتیجه ی به خصوصی را به همراه دارد. با انتخاب یک جراح متخصص و با تجربه می توانید بفهمید که کدام یک از مدل های جراحی بینی برای شرایط شما مناسب تر است. آیا می دانستید که بجز جراحی زیبایی بینی جراحی های دیگری نیز برای بینی وجود دارد؟ در این مقاله از دکتر محمد حسین طاهریان بهترین جراح بینی تهران با انواع جراحی بینی بیشتر آشنا می شوید.

 

انواع جراحی بینی + دکتر طاهریان

 

جراحی زیبایی بینی

جراحی زیبایی بینی اشاره دارد به هر نوع جراحی بینی که صریحا به منظور بهبود یا تغییر ظاهر بینی یک فرد انجام می شود. به طور کلی این نوع جراحی ها اختیاری محسوب می شوند هر چند در بعضی موارد هم ممکن است تحت پوشش بیمه قرار بگیرد.

 جراحی بینی کاهشی

یکی از انواع جراحی بینی ، “جراحی بینی کاهشی” است. این جراحی به منظور کاهش سایز بینی و شکل دهی مجدد آن انجام می شود. و در واقع یکی از رایج ترین انواع عمل بینی محسوب می شود چون هم آقایان و هم خانم ها معمولا می خواهند که مشخصات بینی بهتر نمایان شود و همچنین ساختار بینی زیباتر شود.

در جراحی بینی کاهشی مناطقی که بیشتر از بقیه تغییر داده می شوند عبارتند از : نوک بینی و پل بینی. نوک بینی بیمار ممکن است گرد یا بدشکل باشد و پل بینی هم ممکن است قوز و ناهمواری های نا خوشایندی داشته باشد. این دسته از عیوب بینی می تواند با جراحی بینی کاهشی اصلاح شود.

جراحی بینی افزایشی

بر خلاف جراحی بینی کاهشی، هدف جراحی بینی افزایشی این است که سایز کلی بینی را به تناسب افزایش دهد.

با اینکه این نوع جراحی بینی نسبت به جراحی بینی کاهشی رواج کمتری دارد اما هنوز هم افرادی هستند که ممکن است به این نوع جراحی نیاز داشته باشند. بینی این گونه افراد ممکن است به دلایل ژنتیکی یا دلایل زیست محیطی کوچک تر از حد نرمال باشد و ظاهر نامتناسبی را ایجاد کرده باشد.

در بعضی موارد جراحی ترمیمی یا جراحی ثانویه نیز ممکن است نیاز به افزایش سایز بینی داشته باشیم. در این گونه موارد، در جراحی اولیه، معمولا غضروف یا بافت بینی بیش از حد برداشته شده است و به همین دلیل در جراحی ترمیمی باید با افزایش سایز به وسیله پیوند غضروف یا روش های دیگر این مشکل را برطرف کرد.

جراحی ترمیمی

عمل ترمیمی بینی (جراحی ثانویه یا جراحی مجدد)  یکی دیگر از انواع جراحی بینی است. هدف دکتر محمد حسین طاهریان بهترین جراح بینی تهران در جراحی ترمیمی این است که بتواند مشکلات و عیوبی که در جراحی قبلی ایجاد شده است را برطرف کند یا بهبود دهد.

این نوع جراحی بینی هم می تواند شامل جراحی بینی کاهشی و هم شامل جراحی بینی افزایشی شود. اما در حالت کلی هدف جراحی ترمیمی این است مشکلات آناتومی بینی و همچنین مشکلات کاربردی بینی مانند مشکلات تنفسی را برطرف کند.

به خصوص نوک بینی خیلی باریک یکی رایج ترین دلایلی است که بیماران به خاطر آن برای جراحی ترمیمی مراجعه می کنند. در این حالت ممکن است طی یک جراحی بیش از حد تهاجمی که غضروف زیادی برداشته می شود نوک بینی در خود فرو رفته باشد یا افتاده باشد. در این نوع جراحی های ترمیمی نه تنها شکل بینی اصلاح می شود بلکه راه تنفسی نیز ترمیم خواهد شد.

انواع جراحی بینی

جراحی شکستگی بینی (بعد از تصادف)

جراحی شکستگی بینی در بین انواع جراحی بینی، می تواند برای افرادی که بینی آنها در یک تصادف یا حادثه آسیب دیده است مناسب باشد. با جراحی شکستگی بینی می توان بینی را به شکل سابق آن برگرداند. اما در بسیاری از موارد بیماران تصمیم می گیرند که از این فرصت استفاده کرده و جراحی زیبایی بینی هم انجام بدهند.

جراحی بینی تزریقی

قبل از توضیح در مورد این روش لازم به ذکر است که این روش به دلیل عوارض و جذب فیلر مورد تایید دکتر طاهریان بهترین جراح بینی تهران نمی باشد.

در این نوع جراحی بینی که زیر مجموعه ای از جراحی زیبایی بینی است و در آن از پر کننده ها یا فیلر های تزریقی استفاده می شود، می توان مشکلات زیر را اصلاح کرد:

  • اصلاح افتادگی نوک بینی
  • هموار کرد زاویه های تند
  • تغییر زاویه ی نوک بینی برای ایجاد تقارن

به عنوان مثال دکتر شما می تواند به جای اینکه ناهمواری روی بینی را با جراحی بردارد، از یک فیلر تزریقی برای هموار کردن آن استفاده کند. اما تاثیر فیلر های تزریقی دائمی نیست.

جراحی بینی قومی-نژادی

در جراحی بینی قومی-نژادی نیز همان روش هایی  استفاده می شود که در جراحی زیبایی بینی کاربرد دارد. معمولا جراحی بینی قومی-نژادی اشاره می شود به جراحی بینی برای نژاد های آفریقایی، آسیایی، اسپانیایی، افغانستانی و غیره.

کانتور بینی این افراد معمولا ملایم تر از سایر بیماران است به همین دلیل برای اینکه جراح بتواند از ویژگی های نژادی آنها مراقبت کند، باید توجه خاصی را معطوف کند.

انواع جراحی بینی

جراحی بینی برای نوجوانان

در این قسمت از مقاله انواع جراحی بینی به این مسئله پرداخته ایم. در اکثر موارد دکتر ها به نوجوانان توصیه می کنند قبل از اینکه برای جراحی بینی اقدام کنند، صبر کنند تا رشد بینی آنها کامل شود. در اینجا یک استثنا وجود دارد و آن هم در شرایطی است که بینی آسیب دیده باشد یا اینکه فرد با مشکلات تنفسی روبرو باشد. وقتی یک بیمار نوجوان تحت عمل جراحی بینی قرار می گیرد، جراح باید توجه خاصی را معطوف کند تا از آسیب به مناطق رشد بینی جلوگیری شود.

علاوه بر این، یک جراح باید مطمئن شود که بیمار از نظر روحی و روانی آمادگی کامل را برای جراحی بینی دارد.

جراحی بینی برای افراد میانسال

اگرچه رشد بینی تا 17 سالگی متوقف می شود اما شکل بینی ممکن است با افزایش سن تغییر کند.

نوک بینی ممکن است افتاده تر شود یا اینکه راه هوایی بینی تنگ تر شده و مشکلات تنفسی ایجاد کند. جراحی بینی برای افراد سن بالا می تواند به منظور اصلاح اینگونه مشکلات انجام شود تا عملکرد تنفسی بینی بیمار بهبود پیدا کرده و همچنین ظاهر جوان تری پیدا کند.

رینوپلاستی مردان و زنان

هر چند هدف اصلی رینوپلاستی مردان و زنان یکسان بوده و خلق شکل بینی است که امکان تنفس صحیح را فراهم آورده ، چهره فرد را ارتقا دهد و بین اجزای صورت هارمونی ایجاد کند و نیمرخ و تمام رخ را زیباتر و جذاب تر نماید ؛ ولی در اجرای روند رینوپلاستی در این دو جنسیت متفاوت ، یک دکتر عمل بینی خوب در تهران ویژگی هایی را مد نظر قرار می دهد ، که در خلق نتیجه فوق العاده ایفای نقش می نماید. در این بخش از مقاله انواع جراحی بینی برخی از این ویژگی ها را نام برده ایم :

ویژگی های آناتومیکی

بینی مردان در مقایسه با بینی زنان ، اغلب دارای پل پهن تر و بلند تری می باشد. همچنین پوست بینی در مردان ضخیم تر بوده و غضروف ، استخوان و ساختار بینی آن ها ضخیم تر و متراکم تر است.

تفاوت های قومی و نژادی

این تفاوت ها نیز یکی دیگر از فاکتورهای تاثیرگذار در متفاوت بودن رینوپلاستی زنان و مردان است. برای دستیابی به نتیجه ای موفق رینوپلاستی مردانه ، باید به آناتومی منحصر بفرد و حساسیت های زیبایی ویژه این جنسیت توجه خاص شود.

انواع جراحی بینی

جراحی بینی طبیعی

جراحی بینی طبیعی از انواع جراحی بینی ، در صورت اجرای صحیح شکل ظاهری را در بینی خلق می کند ، که هماهنگ با سایر ویژگی های صورت براساس ویژگی های قومی و نژادی ، جنسیت و آناتومی طبیعی می باشد. تنفس و شکل ظاهری در این نوع بینی ، کاملاً طبیعی بوده و هیچ گونه کانتور غیر عادی در آن مشاهده نمی شود.

کلیه تغییرات ساختاری ، به گونه ای در بینی ایجاد می شود ، که یکپارچگی طبیعی بینی در آن حفظ شود. این تکنیک دستیابی به یک نتیجه ماندگار ، در تمام طول عمر را را تضمین می نماید. به همین دلیل عنوان جراحی بینی طبیعی ، به آن اختصاص داه شده است.

رینوپلاستی عروسکی

یکی از انواع شکل بینی هایی ، که بیماران خانم امروزه بسیار مشتاق آن هستند ، مدل بینی عروسکی یا فانتزی می باشد. با نگاه کردن به بینی عروسک زیبای باربی ، که نام این مدل بینی نیز از آن مشتق شده است ، می توان مشاهده کرد ، که این بینی یک بینی کوچک و ظریف می باشد ، که پل کوتاهی داشته و نوک بینی اندکی در آن بالا رفته است. قطعاً اندازه کوچک بینی ، باید بعنوان یکی از ملاحظات مهم در خصوص رعایت هارمونی و هماهنگی با سایر بخش های صورت در این مدل از انواع جراحی بینی مد نظر قرار داده شود. قطعاً در بیمارانی که بینی خود آن ها بزرگ بوده و دارای پوست ضخیمی می باشد ، دستیابی به چنین بینی منطقی و عملی نخواهد بود. بینی های دارای اندازه متوسط با پوست نازک ، کاندیداهای خوبی برای این مدل بینی محسوب می شوند.

بینی نیمه فانتزی

جراحی بینی نیمه فانتزی ، تکنیکی مابین جراحی بینی فانتزی و بینی طبیعی می باشد. به این معنی که نهایتاً بعد از تکمیل جراحی ، بینی شما با رعایت ویژگی های بینی طبیعی ، بخشی از ویژگی های بینی فانتزی را نمایش می دهد. تفاوت بینی فانتزی و نیمه فانتزی ، در میزان سربالا بودن نوک بینی بوده و نوک بینی در تکنیک نیمه فانتزی ، به اندازه تکنیک فانتزی بالا کشیده نمی شود.

سپتوپلاستی

این مدل از انواع جراحی بینی ، یک پروسیجر جراحی می باشد که در آن استخوان و غضروفی که ناحیه بین دو سوراخ بینی را از هم جدا می کنند را اصلاح و صاف می کند. زمانی که تیغه میان دو حفره ( سپتوم ) کج شود ، انحراف بینی رخ خواهد داد. این عارضه نفس کشیدن را سخت تر می کند و ریسک بروز عفونت سینوس را بالا می برد.

این عمل بین سی تا نود دقیقه به طول می انجامد. این مدت زمان به پیچیدگی جراحی بستگی دارد و حین انجام رویکرد ؛ بیمار تحت بی حسی موضعی یا بیهوشی عمومی قرار می گیرد. در عمل رفع انحراف بینی ، ذکتر محمد حسین طاهریان بهترین جراح بینی تهران برشی را در کنار بینی ایجاد می کند تا به سپتوم دسترسی داشته باشد. سپس پوستی که تیغه را پوشش می دهد را بلند کرده و سپتوم کج شده را به جای خود باز می گردانند. موانع سر راه مثل استخوان یا غضروف اضافی نیز حذف می شوند. در مرحله آخر پوست به جای خود برگشته و بخیه زده می شود.

سپتورینوپلاستی

این مدل از انواع جراحی بینی ، زمانی صورت می پذیرد که بیمار به انحراف بینی دچار شده باشد و به صورت همزمان ، مایل به زیبا سازی این عضو نیز باشد. کج شدن بینی زمانی رخ می دهد که شخص به علت هایی مثل تصادف ، زمین خوردن و یا ورزش کردن آسیب دیده باشد. البته توجه داشته باشید این عارضه جز اکتسابی بودن ، می تواند مادر زادی هم باشد و هنگام تولد همراه شخص باشد. انحراف بینی اگر شدید نباشد هیچ مشکلی را ایجاد نمی کند و در کودکی قابل تشخیص نیست ، اما با افزایش سن ممکن است درجه کج بودن آن بیشتر شود و مشکلاتی مثل اختلال در تنفس را برای فرد به وجود آورد.

آلارپلاستی

در این مدل از انواع جراحی بینی ، مقدار کمی از پوست از پره ها یا همان آلارهای بینی برداشته می شود. در بسیاری از موارد ، نتیجه طوری خواهد بود که پایین این عضو باریک تر به نظر خواهد آمد. تکنیک هایی که در این نوع عمل استفاده می شوند ، در این بخش ذکر شده اند :

  • متد Wedge : با این تکنیک ، برش هایی از پره های بینی برداشته می شوند. این شکاف ها به صورت خارجی ایجاد شده و سوراخ ها را باریک نمی کنند.
  • متد Sill : این روش نیز به منظور کاهش دادن پهنای حفره های بینی استعمال خواهد شد و اندازه آلارها ، در جایی که به گونه چسبیده اند را کاهش می دهند. این متد اغلب با Wedge ترکیب می شود تا این نوع از جراحی بینی با موفقیت بیشتری به پایان رسد.
  • متد Weir : این روش ، نسخه بهبود یافته و پیشرفته اولین تکنیک یعنی همان Wedge می باشد. در این رویکرد پزشک برش را طوری ایجاد خواهد کرد که با انحناهای سوراخ بینی در یک امتداد باشند و با کمک گرفتن از بخیه ، کانتورهای مورد نظر خود را ایجاد می کند.

در صورتی تشخیص یک جراح بینی خوب در تهران ، روش های مختلفی با هم ترکیب می شوند تا بهینه ترین نتیجه به دست آید. هدف نهایی این عمل این است تا یک ظاهر طبیعی در انتهای این عضو ایجاد شود. در کل می توان گفت عوارض جانبی به وجود آمده حاصل از این مدل از انواع عمل بینی ، تفاوتی با دیگر رینوپلاستی ها ندارد و از عمده ترین مشکلات آن می توان به ایجاد اسکار و جای زخم ، عفونت و ترشح چرک و خون از زخم ها اشاره کرد. همانطور که اطلاع دارید در صورت انتخاب یک جراح بینی خوب ، ریسک بروز این عارضه ها را برای خود کم می کنید.