تاریخچه ی جراحی بینی که اغلب به آن “رینوپلاستی” نیز گفته می شود به هند باستان بر می گردد. این فرآیند به طور کلی شامل تغییر شکل ساختار پوست، استخوان، غضروف و مسیر های تنفسی بینی به وسیله ی جراحی است. منظور از جراحی بینی مدرن استفاده از تکنیک هایی است که در چند دهه ی اخیر استفاده شده و بهبود نتایج جراحی بینی کمک بسیاری کرده است.

در طول چند دهه ی گذشته، تکنیک هایی که در جراحی بینی استفاده می شد به طور چشم گیری تغییر کرده است و این امر به طبیعی تر شدن نتایج جراحی بینی کمک بسیاری کرده است. در یک دوره، هدف نهایی برای جراحی بینی، کاهش سایز بینی بود. به طور معمول، کسانی که این نوع جراحی بینی را (که هدفش کاهش سایز بینی بود) انتخاب می کردند، قوز بزرگی بر روی بینی خود داشتند که با جراحی قابل اصلاح بود.

در روش های بیش از حد تهاجمی، قوز روی بینی حذف می شود و در قسمتی که قوز بینی برداشته شده، بینی مقعر می شود و قوس زیادی پیدا می کند. در این صورت بیمار باید با یک بینی مقعر (فرو رفتگی یا قوس بیش از حد) و اغلب نوک تیز اتاق عمل را ترک کند. در طول این جراحی ناقص، پل بینی معمولا بیش از حد باریک می شود و با سایر اجزای صورت تناسب ندارد. علاوه بر این سوراخ های بینی خیلی کوچک می شود و بینی بیمار شکلی شبیه “سکوی پرش اسکی” به خود می گیرد که کاملا غیر طبیعی است. این نوع بینی هایی که انگار مانند کیک برش داده شده است با بسیاری از صورت ها همخوانی ندارد و کاملا مشخص است که جراحی شده است.

تغییرات کمتر نتایج مطلوب تر و طبیعی تری ایجاد می کند

روش هایی که جدیدا برای جراحی بینی مدرن ابداع شده، نتایج طبیعی تری را برای بینی به ارمغان می آورد. دکتر آندرس بوستیلو در صفحه ی شخصی خودش اظهار کرده که “من محافظه کارانه عمل می کنم. در جراحی پلاستیک کم، بیشتر است ( Less is more in plastic surgery.)” . تغییرات کمتر برای ایجاد نتایج مطلوب تر بهتر است.

جراحی بینی مدرن

تصور کنید که بینی یک ساختار جداگانه است؛ با وجود اینکه ممکن است کاملا برای صورت بزرگ باشد، اما در مقایسه با سایر اجزای بدن جرم زیادی ندارد.

در حال حاضر برای بسیاری از این قبیل تغییرات – کاهش سایز بینی، هموار کردن قوز بینی، اصلاح نوک بینی، تغییر شکل سوراخ های بینی- تکنیک های جراحی تغییر کرده است. همراه با بیشتر شدن تکنیک های محافظه کارانه ای که در جراحی بینی مدرن به وجود آمده است، نتایج طبیعی تر شده و دوام بیشتری پیدا کرده است. امروزه دکتر ها دیگر بینی را به عنوان یک جزء جداگانه در نظر نمی گیرند بلکه بینی را با سایر اجزای صورت که در اطراف بینی قرار گرفته است مقایسه کرده و از اندازه های خاصی استفاده می کنند تا مطمئن شوند که هارمونی صورت، هم به صورت علمی ترسیم شده و هم جذاب است.

راه حل های جدیدی برای طبیعی تر شدن ظاهر بینی در جراحی ترمیمی

در حالی که برای ایمپلنت بینی در گذشته از مواد مصنوعی استفاده می شد اما امروزه استفاده مواد بیولوژیکی بدن خود بیمار (مثلا غضروف های بدن بیمار) هم می تواند برای برای پر کردن قسمت های خالی شده ی بینی در طول جراحی به کار گرفته شود.

نقش تکنیک های جراحی بینی مدرن در عمل ترمیمی

در عمل جراحی ترمیمی، اهمیت جراحی فقط در بدست آوردن یک بینی زیبا نیست بلکه بهبود کارایی بینی نیز باید به خوبی در نظر گرفته شود. بسیاری از بیمارانی که برای عمل جراحی زیبایی بینی مراجعه می کنند، دچار مشکلات تنفسی نیز هستند یا ممکن است بینی آن ها پس از جراحی اولیه افتاده باشد.

جراحی بینی مدرن

در عمل جراحی ترمیمی، احتمال اینکه هر دو جنبه ی زیبایی و کارایی بینی نیاز به رسیدگی داشته باشد زیاد است. جراح باید ذهن خود را باز نگه دارد و تکنیک ها و ابزارهای مورد استفاده در جراحی بینی مدرن را برای موقعیت هایی که با آن مواجه می شود تغییر دهد تا به نتایج عالی تری برسد.

بیمارانی که قبلا جراحی بینی انجام داده اند و از نتایج جراحی خود ناراضی هستند به وقت و توجه بیشتری در جلسه ی مشاوره نیازمند هستند. در بیشتر موارد نتایج ضعیف می تواند با جراحی مجدد اصلاح شود. امروزه انجام جراحی دوم و جراحی سوم خیلی رایج شده است به خصوص اگر در جراحی قبلی یک اشتباه ناخواسته وجود داشته باشد یا اینکه جراح قبلی در تکنیک های جراحی بینی مدرن خیلی متخصص نباشد. جراحی مجدد یا ترمیمی همیشه از جراحی اولیه سخت تر خواهد بود و به برنامه های دقیق تری برای پرداختن به همه اجزای بینی نیاز دارد. در جراحی ترمیمی رایج ترین مشکل، جراحی بیش از حد تهاجمی است. به این معنی که مقدار زیادی از غضروف و استخوان بیمار برداشته شده است و حالا نیاز به پیوند غضروف، دنده یا موارد دیگر است.

 

نگرش قرن 21 به جراحی زیبایی بینی: پیوند زیبایی و کارایی

بنابر گزارشات آکادمی جراحی پلاستیک صورت و جراحی ترمیمی در آمریکا در سال 2012، جراحی بینی محبوب ترین جراحی انجام شده برای مردان و زنان زیر 35 سال بوده است. در عین حال جراحی بینی همچنان در بین پیچیده ترین جراحی ها قرار گرفته است که باید به خوبی انجام شود زیرا جراح نه تنها باید برای زیبا تر شدن بینی کار کند بلکه باید جنبه کاربردی بینی را نیز به خوبی مد نظر داشته باشد.

هر بینی منحصر به فرد است زیرا صورت ها با هم متفاوتند. بنابراین برای رسیدگی به اهداف منحصر به فرد هر بیمار یک رویکرد فردی لازم است. یک بینی طبیعی باید با سایر ویژگی های صورت از جمله ، لب بالا، چانه و گونه ها هماهنگی داشته باشد. یک عامل مهم برای دستیابی به یک نتیجه ی طبیعی در جراحی بینی این است که از پشتیبانی ساختاری بینی حفاظت کنیم.

یک سپتوم منحرف شده، اگر میزان انحراف قابل توجه باشد (بیش از 50 درصد) می تواند باعث ایجاد مشکلات تنفسی بشود و با جراحی سپتوپلاستی درمان می شود. جراحی سپتوپلاستی می تواند به تنهایی انجام شود یا اینکه با جراحی های دیگر مانند جراحی سینوس یا جراحی زیبایی بینی ترکیب شود. بازگرداندن توانایی تنفسی بیمار، به همراه بهبود ظاهر بینی به وسیله ی ساخت مجدد غضروف یا استخوان از دست رفته در جراحی قبلی، منافع بیشتری را برای بیمار فراهم می کند. جراحی بینی برای بهبود عملکرد می تواند با جراحی زیبایی بینی همراه شود بدون اینکه خطری برای زیبایی یا عملکرد بینی به وجود بیاید. و این در واقع خواسته ی بیشتر بیماران است.

اگر چارچوب بینی که متشکل از استخوان و غضروف است با دقت و حساسیت جراحی شود می تواند از ساختار درونی بینی محافظت کند. حتی یک خطای کوچک در محاسبات می تواند به عدم رضایت بیمار منجر شود. یک عاملی که می توان به وسیله ی آن ارزیابی کرد که آیا بینی بیمار از پشتیبانی خوبی برخوردار می باشد یا خیر این است که میزان استحکام غضروف های بینی سنجیده شود. اگر نوک بینی پشتیبانی خوبی داشته باشد، می توان با حذف کمی از غضروف های اضافه آن را اصلاح کرد. یکی دیگر از جنبه های مهم آناتومی بینی، ضخامت پوست بینی است. پوست های ضخیم تر اغلب چالش بیشتری برای جراحان ایجاد می کند زیرا جراحان باید بتوانند مشخصات بینی را نمایان کرده و یک شکل زیبا و جدید را ایجاد کنند. گرد بودن نوک بینی معمولا در بیمارانی که پوست ضخیمی دارند شایع تر است و همچنین می تواند با افزایش سن بزرگتر و افتاده تر شود.

اهمیت هارمونی صورت در جراحی بینی مدرن

یک زاویه ی طبیعی بین بینی و پیشانی و بین بینی و لب بالا و همچنین یک قوس طبیعی از نیمرخ به نوک بینی از ویژگی های مهم یک بینی طبیعی به شمار می رود.

هارمونی صورت

یک نوک بینی نرم که خیلی تیز نباشد و یک پل بینی که خیلی باریک نشده باشد نیز می تواند در بهبود ظاهر بینی مشارکت داشته باشد. دستیابی به طول مناسبی از بینی که با صورت همخوانی داشته باشد و از نوک بینی تا لب بالا فاصله ی زیادی نداشته باشد نیز از ویژگی های حیاتی یک بینی زیبا به شمار می رود. حالت طبیعی سوراخ های بینی نباید خیلی باریک و یا افتاده باشد. یک بینی طبیعی همچنین باید با سایر اجزای صورت هماهنگی داشته باشد به خصوص با زاویه ی چانه و برجستگی های صورت. علاوه بر این، استاندارد های معینی وجود دارد که رابطه ی بینی، صورت و چشم ها و سایز بینی را مشخص می کند، و در واقع جراحی بینی مدرن ترکیبی از هنر و عمل را ارائه می دهد. و در آخر برای رسیدن به نتایج مطلوب باید هر تکنیک را متناسب با بیمار مورد نظر به کار برد.

نقش جلسه ی مشاوره برای جراحی بینی مدرن

یکی از مسایل حیاتی این است که بیماران گالری عکس های قبل از عمل و بعد از عمل جراح انتخابی خود را ببینند تا مشخص شود آیا نظر آنها در رسیدن به یک بینی جذاب با دکترشان همگام است یا خیر. همچنین صحبت با بیماران دیگری که جراحی بینی انجام داده اند می تواند برای بیماران مفید باشد این کار کمک می کند تا بهتر متوجه شوند که قبل از عمل جراحی ، در طول عمل جراحی و بعد از عمل جراحی چه انتظاراتی باید داشته باشند.

پس از معاینه ی کلی بینی، من استحکام غضروف ها و ضخامت پوست را بررسی کرده و احتمال انحراف سپتوم بینی را چک می کنم. در بعضی موارد ممکن است فقط یک قسمت از بینی خیلی برجسته باشد. اگر نگرانی اصلی بیمار قوز بدشکلی است که بر روی پل بینی قرار گرفته است، ما می توانیم آن را برداریم تا پل بینی ظاهر هموار تری پیدا کند. اگر استخوان بینی خیلی پهن باشد، می توان بینی را باریک تر کرد. اصلاح بینی شکسته شده یکی از سخت ترین مشکلات است. اگرچه با عمل جراحی می توان بینی را صاف تر کرد اما ایجاد یک بینی کاملا صاف همیشه امکان پذیر نیست.

ویژگی های فردی چه تاثیری در انتخاب تکنیک های جراحی بینی دارد؟

ساختار استخوان، جنس پوست و تفاوت های قومیتی، همه و همه نقش مهمی را در تعیین یک طرح مطلوب در جراحی بینی بازی می کنند. تفاوت های فرهنگی باید در تغییر سایز، شکل و ویژگی های فردی هر بینی قابل احترام باشد. در بیشتر موارد، بیماران دو رگه های آمریکایی آفریقایی، خاورمیانه/ دریای مدیترانه، لاتین/ اسپانیایی زبان و آسیایی ها ممکن است پوست ضخیم تری داشته باشند که نیازمند تکنیک های تخصصی تر برای شکل دادن به نوک بینی است. به جای تکنیک های برش غضروف که بیشتر برای بیمارانی با پوست نازک استفاده می شود، تکنیک های مورد استفاده برای این بیماران اغلب نیازمند مهارت و تجربه ی بیشتری است. خیلی عجیب نیست اگر مواردی دیده شود که نوک بینی آن ها کاملا گرد باشد یا اینکه هیچ پشتیبانی نداشته باشد. داشتن پوست ضخیم با پشتیبانی غضروفی کم، یا انجام جراحی خیلی پیچیده در جایی که غضروف ضعیف است. این نوع جراحی های بینی اغلب به پیوند غضروف از سپتوم خود بیمار یا از پشت گوش نیازمند است. و برای بهتر نمایان شدن مشخصات بینی لازم است که کمی از چربی های پوست برداشته شود.

با استفاده از تکنیک های جراحی بینی مدرن می توان یک بینی طبیعی با یک جای برش کوچک و مخفی ایجاد کرد. باید این نکته را در نظر داشت که به صورت کلی هیچ بینی ایده آلی وجود ندارد؛ هر جراحی به گونه ای طراحی می شود که یک بینی متناسب با هارمونی صورت همان شخص ایجاد کند. ادراک و خلق یک بینی زیبا یک کار هنرمندانه و یک خصوصیت ذاتی است که با نگاه کردن به نتایج جراحی می توان آن را نظاره کرد. آموزش و تجربه، ابزار مورد نیاز برای رسیدن به هدف را مهیا می کند اما فقط اساس و پایه ی کار است.