جراحی بینی بسته

جراحی بینی بسته

۷ خرداد ۱۴۰۰ بینی مدیر سایت

همه چیز درباره جراحی بینی بسته

در حال حاضر ، جراحان بینی برای انجام جراحی زیبایی بینی از دو روش استفاده می کنند که آن روش ها تحت عناوینی ؛ همچون جراحی بینی بسته و جراحی بینی باز شناخته می شوند ؛ در این مقاله ، تصمیم گرفته ایم به معرفی جراحی بینی بسته بپردازیم.

جراحی بینی بسته

جراحی بینی به روش بسته چیست ؟

عمل بینی به روش بسته ، تکنیکی برای اعمال تغییرات جهت اصلاح اشکالات بینی می باشد و بارزترین تفاوت این روش با عمل بینی باز در ناحیه ایجاد برش است.

هنگامی که جراح بینی ، برای انجام عمل زیبایی بینی ، روش بسته را انتخاب می کند باید برش های مورد نیاز عمل بینی را بر روی ناحیه داخلی لبه حفره های بینی ایجاد کند ؛ بنابراین ، تمامی برش های مورد نیاز در عمل بینی بسته ، داخلی می باشند.

با توجه به داخلی بودن برش های عمل بینی در این روش ، جراح بینی توانایی اعمال تغییرات گسترده بر روی بینی را ندارد ؛ از این رو جراح بینی به هنگام انجام جراحی های ساده که نیاز به اعمال تغییرات گسترده ندارند ، این روش را انتخاب می کند.

مزایای جراحی بینی بسته

 • با توجه به داخلی بودن برش های عمل زیبایی بینی در روش بسته ، جای اسکار ها بر روی سطح خارجی پوست بیماران باقی نمی ماند.
 • میزان تورم و کبودی ناشی از عمل بینی در روش بسته ، کمتر از روش باز می باشد.
 • دوره نقاهت عمل بینی بسته ، کوتاه تر از عمل بینی باز است.
 • مدت زمان عمل بینی بسته ، کوتاه تر از روش باز می باشد.
 • بهبودی ، در این روش از جراحی بینی ، سریع تر رخ می دهد.

دیگر مزایای عمل بینی بسته

 1. عمل بینی بسته ، کمتر تهاجمی بوده و هیچ جای زخمی بر جای نگذاشته ، و ورم و کبودی بعد از عمل جراحی در آن کمتر است ؛ به همین دلیل به زمان ریکاوری کوتاه تری نیز نیاز دارد.
 2. زمان لازم برای تکمیل روند عمل بینی بسته ، در مقایسه با جراحی بینی باز ، کوتاه تر می باشد.
 3. میزان احساس سوزش در بینی ، به دلیل عدم ایجاد بریدگی در ستون بینی در جراحی بسته بینی ، کمتر است.
 4. احتمال ورم کردن بعد از انجام عمل بینی بسته ، کمتر است.

معایب عمل بینی به روش بسته

 1. دید جراح بینی ، در این روش بسیار محدود می باشد.
 2. عمل بینی به روش بسته ، روشی قدیمی می باشد ؛ زیرا اولین باری که عمل زیبایی بینی به دنیا عرضه شد ، از این روش استفاده می شد.
 3. امکان انجام جراحی های پیچیده به روش بسته ، وجود ندارد.
 4. در روش عمل بینی بسته ، نمی توان تغییرات بسیاری را بر روی بینی بیمار اعمال کرد.

قبل از جراحی بینی بسته

آماده شدن برای عمل بینی بسته

قبل از اینکه برای انجام عمل بینی بسته برنامه ریزی کنید ، باید اطلاعات پزشکی خود را برای جراح بینی ارسال نمایید ؛ مهم ترین سوالی که قطعا جراح از شما می پرسد ، درباره انگیزه و اهداف شما برای جراحی می باشد ؛ پزشک همچنین ، سوالاتی درباره تاریخچه پزشکی ؛ از قبیل سابقه گرفتگی بینی ، انجام اعمال جراحی و داروهایی که مصرف کرده اید ، خواهد پرسید.

اگر شما به یک ناهنجاری خونریزی مبتلا هستید ، کاندیدای خوبی برای این عمل جراحی محسوب نمی شوید.

چه فاکتورهای مهمی وجود دارد که قبل از انجام عمل بینی بسته ، باید به آن ها توجه داشت ؟

 • بسیار مهم است ، بدانیم که بیماران برای انجام جراحی ، به اندازه کافی سالم هستند ؛ بنابراین ، باید از آن ها بخواهیم تا آزمایشاتی را انجام دهند.
 • پزشک ، گاهی داروهای به خصوصی را تجویز کرده یا داروهای فعلی تان را تنظیم می کند.
 • سیگار کشیدن را به مدت دو هفته قبل و بعد از جراحی ، کنار بگذارید.
 • از مصرف آسپرین ، داروهای ضد التهاب و مکمل های گیاهی خودداری کنید ؛ چون این موارد می تواند میزان خونریزی شما را افزایش دهد.
 • به مدت دو هفته ، قرار گرفتن در معرض نور خورشید را محدود کنید.
 • شش ساعت قبل از جراحی ، چیزی نخورید.
 • قبل از انجام جراحی ، تمام اقلام مورد نیاز دوران ریکاوری را تهیه و خریداری نمایید.

روند جراحی بینی بسته

جراحی بینی به روش بسته ، بعنوان یک روش جایگزین تکنیک جراحی بینی باز می باشد. در این روش ، برش ها به جای ساختار باز شده بینی ، در غشای داخلی بینی ، در محل های مختلف برای دسترسی یافتن به بخش های مختلف چارچوب بینی ، ایجاد می شوند. با تکنیک جراحی بسته ، زمان ریکاوری کاهش یافته و جای زخم ، مشخص نمی باشد.

در طول یک جراحی بسته ، برش ها در داخل بینی ایجاد می شوند. بدین ترتیب جای زخم بعد از جراحی ، مشخص نمی باشد. استفاده از وسیله ای به نام اندوسکوپ را ، در طول جراحی بسته ، برای افزایش دید جراح ، می توان مورد استفاده قرار داد. زمانی که ترمیم انجام گرفت ، برش ها با بخیه بسته شده و گچ شکسته بندی بر روی بینی قرار داده می شود.

هدف از انجام عمل بینی بسته ، دستیابی به هارمونی صورت ، از طریق تغییر دادن شکل ، اندازه و زاویه بینی می باشد. همچنین می توان عمل بینی بسته را ، برای اصلاح مشکلات تنفسی ناشی از بی نظمی ها در داخل بینی ، مورد استفاده قرار داد.

زمان ریکاوری برای عمل بینی بسته

 1. از آنجایی که عمل بینی بسته ، در مقایسه با جراحی بینی باز ، کم تهاجمی تر می باشد ؛ ورم کردن و کبودی بعد از این جراحی ، کمتر بوده و بهبود سریع تر اتفاق می افتد.
 2. حتی در عمل بینی بسته ، در بعضی بیماران هیچ کبودی وجود ندارد ؛ بنابراین ، زمان ریکاوری در جراحی بینی به روش بسته در مقایسه با جراحی بینی باز کوتاه تر بوده و بیماران ، اغلب بعد از سپری شدن زمان کوتاه تری به زندگی نرمال خود باز می گردند.
 3. نتایج کامل جراحی بینی بسته ، تقریبا یک یا دو سال بعد از درمان نمایان می شود ؛ چون این مدت زمان ، برای از بین رفتن کامل ورم ، مورد نیاز است.
 4. با این وجود ، مدت زمان از کار افتادگی بعد از جراحی بینی ، چه باز و چه بسته ، در حدود دو هفته طول می کشد.
 5. گچ بینی ، معمولا پنج یا شش روز بعد از انجام روند جراحی بینی بسته ، برداشته می شود ؛ در این مرحله ، کبودی و ورم بعد از جراحی بینی ، در حداقل سطح قرار دارد.

مضرات جراحی بسته بینی

 • از آن جایی که قابلیت دید بافت ها و غضروف ، برای پزشک کم است ؛ ممکن است تغییرات ایجاد شده کمتر بوده و دقت و ظرافت کمتری نیز اعمال می شود.
 • تعداد جراحانی که در انجام عمل بینی بسته مهارت و تبحر دارند ، در مقایسه با جراحان بینی باز ، کمتر می باشد.
 • برش های ایجاد شده در بینی ، ساختار بینی را ضعیف کرده ، و در نتیجه پایداری شکل آن را در آینده کاهش می دهند.
 • از آن جایی که در طول جراحی ، دستیابی به چارچوب بینی ، مستلزم کشیدن شدید پوست بینی می باشد ، احتمال انحراف یافتن غضروف بینی ، در جراحی بسته ، بیشتر است.

آیا عمل بینی بسته دردناک است ؟

ممکن است بعد از انجام جراحی بینی بسته ، برای مدت کوتاهی بینی شما گرفته باشد یا به سختی نفس بکشید ؛ پوست نوک بینی شما ممکن است ، بی حس باشد. ممکن است ، اندکی احساس خارش یا تیر کشیدن کنید ؛ اگر استخوان ها در طول روند جراحی شکسته شده باشد ، باید از ضربه زدن به بینی به مدت ۳ ماه ، خودداری کنید.

خطرات و مشکلات

جراحی بینی به روش بسته ، در صورتی که توسط یک جراح پلاستیک با تجربه انجام شود ، یک روند جراحی بی خطر با میزان رضایت بالا می باشد. با این وجود ، همیشه این احتمال وجود دارد که ، مشکلات و نتایج غیر قابل پیش بینی نمایان شود.

خطرات عمل بینی بسته عبارتند از:

 • کبودی
 • ورم
 • عدم تقارن
 • هماتوم یا جمع شدن خون در زیر پوست
 • مشکلات تنفسی
 • نیاز به انجام جراحی اصلاحی

بعد از عمل بینی بسته ، چگونه بینی خود را تمیز کنم ؟

چهار روش برای تمیز کردن بینی ، بعد از انجام جراحی بینی به روش بسته به شرح زیر می باشد :

 1. استفاده از پروکسید هیدروژن
 2. شستشو با محلول آب نمک
 3. رفع گرفتگی
 4. استفاده از حوله مرطوب

جراحی بینی بسته

هزینه جراحی بینی به روش بسته

هزینه جراحی بینی بسته ، با توجه به پارامترهای متفاوتی متغیر می باشد ؛ از این رو ما قادر به بیان قیمت مشخصی جهت هزینه عمل بینی نمی باشیم ؛ بیمارنی که قصد اطلاع از هزینه عمل  زیبایی بینی را دارند ، باید ابتدا توسط جراح بینی معاینه شوند ؛ سپس هزینه عمل زیبایی بینی آن ها مشخص می گردد.

مقالات مرتبط