به طور کلی بیمارانی که تمایل دارند جراحی های همزمان انجام دهند دو گروه هستند :

  1. بیمارانی که نیاز به یک جراحی درمانی ضروری دارند اما تمایل دارند حالا که قرار است از داروهای بیهوشی استفاده کنند و جراحی شوند در کنار آن یک یا چند جراحی زیبایی هم انجام دهند.
  2. بیمارانی که می خواهند چند جراحی را به طور همزمان انجام دهند فقط برای اینکه یک بار دوران نقاهت و بهبود را سپری کرده و یک بار از داروهای بیهوشی استفاده کنند.

جنبه های مثبت جراحی های همزمان

انجام جراحی های همزمان این مزیت را دارد که شما فقط یک دوره ی نقاهت و بهبود خواهید داشت- اضافه کردن عمل های جراحی، دوران بهبود و نقاهت شما را اضافه نمی کند.به علاوه، بسته به این که جراحی ضروری شما از چه نوعی است هزینه ی اقامت شما در بیمارستان می تواند به طور بالقوه توسط بیمه پرداخت شود. ذکر این نکته نیز اهمیت دارد که هزینه ی جراحی های زیبایی تحت پوشش بیمه نخواهد بود. یکی از موارد دیگری که باید به آن توجه شود این است که جراحی های همزمان چه تاثیری بر دوره ی بهبود شما خواهند داشت و چه مقدار کمک های اضافی در طول دوره ی بهبود نیاز خواهید داشت. به عنوان مثال یکی از بیماران درخواست کرده بود که به همراه جراحی ارتوپدی دست، جراحی پلک و لیفت صورت انجام دهد. شاید به نظر شما منطقی باشد اما در این صورت بیمار مجبور بود در دوران بهبود علاوه بر این که بینایی او کاهش پیدا کرده است از یک دست برای انجام کارهای خود استفاده کند. به عنوان مثال پوشیدن آستین بر روی دستهایی که گچ گرفته شده است وقتی نمی توانی به خوبی ببینی، خیلی سخت می شود.

جنبه های منفی جراحی های همزمان

به دلایل بسیار، بعضی از جراحی ها را نمی توان به صورت همزمان انجام داد. جراحی های زیبایی به طور معمول همزمان با جراحی های ارتوپدیکی که شامل اندام های تحتانی می شود انجام نخواهد شد به دلیل این که احتمال انعقاد خون افزایش می یابد. گاهی اوقات ممکن است اتفاقاتی در جراحی ضروری شما باعث شود که جراحی زیبایی شما کنسل شود. به عنوان مثال اگر خونریزی خیلی زیاد باشد یا یک اتفاق غیر قابل انتظار در طول جراحی رخ دهد، باید قبل از هر اقدام دیگر به آن رسیدگی شود. اگر پیش بینی کافی نسبت به بیماری شما وجود نداشته باشد ممکن است به صلاحتان نباشد که یک جراحی انتخابی انجام دهید. گاهی اوقات بیمارانی مراجعه می کنند که بیماری آنها خیلی شدید است اما خواستار جراحی زیبایی هستند. از نظر آنها حال که قرار نیست بیماری آنها خوب شود حداقل بهتر است زیبا شوند. با این حال باید گفت سلامتی همیشه در اولویت است.

انجام دادن جراحی های همزمان برای افرادی که تمایل به این کار دارند به میزان  سلامتی و نوع درخواست آنها بستگی دارد.

آیا جراحی های همزمان باید در مناطق نزدیک به هم انجام شود؟

بیشتر افراد وقتی می خواهند جراحی های همزمان انجام دهند بر روی یک منطقه از بدنشان تمرکز می کنند.به عنوان مثال تمایل دارند لیفت صورت و جراحی پلک را همزمان با جراحی بینی ، پروتز چانه ، لیفت صورت یا لیفت ابرو (که نزدیک هم هستند) انجام دهند. این ها جراحی ها مکمل هم هستند چون اگر به صورت همزمان انجام شوند ظاهر کلی صورت تا حد زیادی جوان می شود. به عبارت دیگر یک صورت خسته فقط تا حدی با جراحی لیفت صورت درمان می شود. اگر چشم ها افتاده و خسته باشند باعث می شوند صورت باز هم خسته به نظر برسد. اما اگر لیفت صورت و جراحی پلک همزمان انجام شود جوانی صورت کامل تر می شود.

چه جراحی هایی را می توان همزمان با جراحی بینی انجام داد؟

اصلاح مشکلات تنفسی

انحراف تیغه ی بینی (سپتوپلاستی) : این جراحی به منظور صاف نمودن تیغه ی میانی بینی انجام می شود و هدف آن برطرف کردن مشکلات تنفسی همراه با اصلاح کجی ظاهر بینی است .بعد از جراحی ممکن است یک اسپلینت برای حفظ ساختار جدید در بینی گذاشته شود که موقتی خواهد بود جراحی سپتوپلاستی  می تواند همزمان با جراحی زیبایی بینی انجام شود در این جراحی از بیهوشی عمومی استفاده می شود.

کوچک کردن شاخک های بینی : شاخک های بینی از یک ساختمان استخوانی با روکش مخاطی تشکیل شده است که در طرفین بینی قرار گرفته است و وظیفه ی کنترل جریان هوا را بر عهده دارد. نحوه ی کوچک کردن شاخک های بینی بسته به علت آن متفاوت است اگر بزرگی شاخک ها به دلیل آلرژی باشد می توان با مراقبت های ساده آن را برطرف کرد اما اگر مزمن باشد باید به وسیله جراحی برای کوچک کردن آن اقدام کرد. این جراحی معمولا همراه با جراحی سپتوپلاستی انجام می شود.

جراحی سینوس ها : سینوس ها حفره هایی در استخوان های صورت هستند که به مجاری بینی راه پیدا می کنند این حفره ها در شبانه روز یک لیتر ترشح خواهند داشت و این ترشحات به بینی و حلق راه پیدا می کند .در صورتی که این حفره ها بسته شده باشد در فرآیند ترشح اختلال ایجاد می شود .درمان این وضعیت به وسیله ی جراحی آندوسکوپی است.

جراحی های زیبایی ( برای ایجاد تناسب بینی و اجزای صورت )

پروتز گونه : افرادی که گونه نداشته و صورت باریک و استخوانی دارند یا به دلیل افزایش سن فرم گونه های خود را از دست داده می توانند به وسیله ی پروتز گونه ، گونه های خود را برجسته کرده یا فرم از دست رفته ی گونه ی خود را دوباره بدست آورند.

پروتز چانه : پروتز چانه بیشتر برای افرادی استفاده می شود که از نمای نیمرخ چانه ی عقب رفته دارند.برشی که برای پروتز چانه زده می شود هم می تواند در داخل دهان باشد و هم می تواند در زیر چانه باشد که با توجه به صلاح دید دکتر و وضعیت بیمار یکی از این روش ها انتخاب می شود.

برداشتن غبغب : در این جراحی برشی در زیر گوش و چانه زده می شود و چربی های اضافه کشیده می شود سپس پوست اضافه حذف شده و محل برش به وسیله ی بخیه دوخته می شود.این عمل با بیهوشی عمومی انجام می شود و معمولا 2 الی 3 ساعت زمان نیاز دارد.

جراحی پلک : برای جراحی پلک برش هایی بر روی خطوط طبیعی پلک ها زده می شود و از این طریق چربی و پوست اضافه برداشته می شود سپس محل برش با بخیه دوخته می شود. این جراحی هم می تواند با بی حسی موضعی و هم با بیهوشی عمومی انجام شود.

جراحی گوش : در جراحی گوش یا  اتوپلاستی جراح یک برش در پشت گوش ایجاد می کند و از این طریق می تواند غضروف های اضافه را برداشته و فاصله ی گوش تا سر را کمتر کند .این جراحی هم با بیهوشی عمومی و هم با بی حسی موضعی قابل  انجام است .جراحی گوش می تواند به منظور کوچک کردن گوش های بزرگ یا اصلاح گوش های آسیب دیده و نافرم نیز انجام شود.

تزریق چربی : تزریق چربی فرآیندی است که در آن چربی از قسمتی از بدن خود بیمار برداشته می شود و پس از آن که به خوبی تصفیه و پاکسازی شد، به محل مورد نیاز تزریق می شود.

لیفت پیشانی : در این جراحی چین و چروک های روی پیشانی به وسیله ی کشیدن پوست صاف شده و ابروهای افتاده بالا آورده می شود.روش های مختلفی برای انجام این فرآیند وجود دارد که هر کدام به تفصیل باید توضیح داده شود.

حرف آخر

اگر تصمیم خود را برای انجام جراحی بینی گرفته اید اما می خواهید بدانید آیا می توانید جراحی دیگری همزمان با جراحی بینی انجام دهید و با انجام چند جراحی به طور همزمان چه مقدار در هزینه های شما صرفه جویی می شود. بهتر است یک وقت مشاوره بگیرید تا شرایط شما به طور کامل بررسی شود و مزایا و معایب این کار برای شما مشخص شود.