چندین سال از جراحی بینی تان گذشته است و شما روز به روز از نتایج جراحی خود ناراضی تر می شوید.ممکن است بینی شما کج تر از قبل جراحی شده باشد یا جراحی اولیه بینی شما را به اندازه ای که انتظار داشتید کوچک نکرده باشد.جراحی ترمیمی می تواند ایراد های جراحی اولیه را اصلاح کند و انتظارات شما را از جراحی بینی بیشتر برآورده کند .اگر جراحی بینی را یکی از جراحی های مشکل به حساب بیاوریم جراحی ترمیمی به مراتب مشکل تر خواهد بود .دکتری که می خواهد این جراحی را برای شما انجام دهد فقط نباید روی شکل دادن بینی و رسیدن به نتیجه ی مورد انتظارتان تمرکز کند بلکه باید روی جای زخمی که از اولین جراحی به جا مانده است نیز کار کند و همین نکته جراحی ترمیمی را مشکل می سازد به همین دلیل دقت در انتخاب جراح در این جراحی یکی از مسایل اساسی به شمار می آید.

چه امکاناتی در جراحی ترمیمی وجود دارد ؟

هیچ قسمتی در جراحی زیبایی مهم تر از جراحی ترمیمی نمی باشد .فهمیدن کارهایی که می توان انجام داد و نمی توان انجام داد بسیار ضروری است .تعداد کمی از جراحان در جراحی بینی مهارت دارند .فقط جراحانی که در جراحی بینی مهارت بالایی دارند واجد شرایط برای عمل جراحی ترمیمی هستند.

برای اینکه بیمار متوجه شود آیا نتیجه ای که از جراحی ترمیمی انتظار دارد امکان پذیر است یا خیر، بهترین راه این است که خود را با عکس های قبل از عمل و بعد از عمل بیماران ترمیمی مقایسه کند.

برای پاسخ به این سوالات،جراح،موارد زیر را در نظر خواهد داشت :

ارتفاع بینی

موقعیت برای اصلاح بینی در صورتی وجود دارد که هیچ تغییر قابل توجهی در غضروف نوک بینی در طول در جراحی اولیه ایجاد نشده باشد.

قوز ماندگار در پشت بینی

ارزیابی کردن موقعیت برای از بین بردن قوز

ارزیابی کردن موقعیت برای اصلاح به وسیله ی غضروف یا پیوند

بینی بسیار پهن است

ارزیابی کردن موقعیت برای اصلاح به وسیله ی نازک کردن استخوان بینی. نازک کردن غضروف نوک بینی، از بین بردن بافت اضافی ایجاد شده توسط زخم و ارزیابی کردن ضخامت  پوست نوک بینی

میزان بهبود در این ریسک

آیا میزان بهبود ارزش ریسک کردن را دارد ؟ برای مثال،آیا بهبود قابل توجهی که از جراحی اولیه بدست آمده است در جراحی ترمیمی از بین می رود ؟ آیا ارزشش را دارد ؟

احساسات بیمار

برای مثال نتایج جراحی اولیه قابل قبول است و بیمار به دنبال مدل جدید بینی می باشد .

آیا بیمار می خواهد با تورم طولانی مدت که معمولا همراه با جراحی ترمیمی است دست و پنجه نرم کند ؟

نکته مهم این است که جراح یک تصویر واقعی از مزایا و محدودیت های جراحی ترمیمی معرفی کند . برای بیماران با انتظارات واقعی ، حتی نامحسوس ترین بهبود ها می تواند بسیار ارزشمند باشد .

من از نتیجه ی جراحی بینی خود راضی نیستم. چه زمانی می توانم جراحی ترمیمی را انجام دهم ؟

مساله ی مهم و حیاتی این است که بیماران برای جراحی ترمیمی حداقل یکسال صبر کنند .این نکته را باید درنظر داشت که نتیجه ی نهایی جراحی بینی را حداقل تا یکسال بعد از جراحی نمی توان ارزیابی کرد . یکسال طول می کشد تا ورم های بعد از عمل جراحی فروکش کند و به طور کامل بهبود حاصل شود .تغییرات هر چند هم که کوچک باشند، تا 12 ماه بعد از عمل جراحی ادامه خواهند داشت .با گذشت زمان، بینی شما به تدریج فرق خواهد کرد و به محض اینکه ورم های بینی فروکش کند ظاهر واقعی آن مشخص می شود.این اصلاحات گاهی اوقات قابل قبول تلقی می شوند.

نکته ی دوم به وجود آمدن جای زخم است .جراحی ترمیمی بدون دست و پنجه نرم کردن با جای زخمی که هنوز به طور کامل بهبود نیافته است نیز چالش برانگیز است.جای زخمی که با گذشت زمان نرم تر شده باشد با دستان جراح سازگارتر است.حتی پس از یکسال وجود جای زخم جراحی را پیچیده می کند.

نظریاتی که از جراحی ترمیمی در کمتر از یکسال بعد از جراحی اولیه طرفداری می کند اغلب مردود می باشد.قبل از این که برای جراحی مجدد اقدام کنید به بینی خود فرصت کافی را بدهید که تا حد امکان بهبود پیدا کند.

چرا جراحی ترمیمی (جراحی ثانوی) بسیار مشکل تر از جراحی اولیه است ؟

دلایل بسیاری وجود دارد . اولین دلیل،این است که بعد از هر جراحی ، جای زخم باعث کلفت شدن و سختی پوست خواهد شد و جراحی کردن با این نوع پوست بسیار سخت تر از جراحی با پوست عادی است. دومین دلیل این است که محل اصلی نشانه ها تغییر یافته است .دلیل سوم این است که غضروف مورد نیاز برای تغییر شکل بینی که در حین جراحی اولیه قابل استفاده بود در حال حاضر برای جراحی که می خواهد جراحی ترمیمی را انجام دهد موجود نیست . پیوند غضروف از گوش یا قسمت های دیگر بدن نیاز به یک برش دیگر دارد .اگر از مواد مصنوعی برای جراحی ترمیمی استفاده شود، تجربه ی انتخاب و کار با مواد مصنوعی به مهارت بالایی نیاز خواهد داشت .دلیل چهارم این است که مهارت کلی مورد نیاز برای انجام یک جراحی ترمیمی موفق همیشه بیشتر است .جراحی ترمیمی برای بسیاری از جراحان پلاستیک با تجربه نیز بسیار مشکل است به همین دلیل در جراحی ترمیمی دقت در انتخاب جراح یکی از نکات اساسی به شمار می آید.

آیا جراجی ترمیمی برای من مناسب است ؟

همه افرادی که یک بار جراحی بینی را انجام داده اند برای جراحی ترمیمی مناسب نمی باشند.میزان سلامتی و انتظارات شما نقش مهمی در مناسب بودن شما برای جراحی ترمیمی دارد. اگر دکتر شما تشخیص دهد که جراحی ترمیمی برای شما مناسب است در همان جسله ی مشاوره به شما خواهد گفت . اگر شما شرایط خاصی دارید شاید ایده ی خوبی نباشد که در حال حاضر جراحی ترمیمی را انجام دهید . فاکتور های روانی و احساسی می تواند مشخص کند که آیا جراحی مجدد ایده ی خوبی است یا نه . به عنوان مثال ظاهر واقعی بینی شما و نحوه ی طرز فکر خودتان راجع به بینی تان ممکن است هم جهت نباشد . شما احساس می کنید که بینی تان نیاز به جراحی مجدد دارد در حالی که ظاهر بینی کامل خوب به نظر می رسد.