بسیاری از افراد دوست دارند بدانند که چه چیزی باعث عدم تقارن سوراخ های بینی آنها شده است. این مشکل هم می تواند به صورت طبیعی اتفاق بیفتد؛ هم به خاطر جراحی بینی قبلی یا حتی در اثر یک آسیب که در گذشته اتفاق افتاده است. دلیل اصلی عدم تقارن سوراخ های بینی، مربوط به انحراف سپتوم کادوال است. سپتوم کادوال به قسمتی از سپتوم بینی ( دیواره ای که بینی را به دو قسمت تقسیم می کند) گفته می شود که نزدیک به دهانه ی سوراخ های بینی است. سپتوم کادوال در حالت نرمال در خط میانی بینی و در پشت کلوملا قرار می گیرد. کلوملا پلی در زیر بینی است که سوراخ های بینی را از هم جدا می کند.

درمان عدم تقارن سوراخ های بینی

اگر این عدم تقارن ناشی از سپتوپلاستی باشد، سپتوم کادوال احتمالا به سمت راست منحرف شده است و مثلث نرم سمت چپ را به یک زاویه حاده تبدیل می کند و در عین حال مثلث سمت راست را تبدیل به یک زاویه منفرجه می کند.

اگر شما از شکل نوک بینی خود از جلو راضی هستید (مثلا نوک بینی به سمت راست یا چپ منحرف نشده)، پس دیگر نمی توان از کلوملا یا ترمیم سپتوم استفاده کرد. اما می توان شکل و سایز سوراخ سمت چپ بینی را طوری تنظیم کرد که با سوراخ سمت راست تطابق داشته باشد.

روش های زیر برای اصلاح عدم تقارن سوراخ های بینی به کار می رود:

درمان انحراف سپتوم کادوال

بازسازی و اصلاح سپتوم کادوال معمولا اولین قدم در اصلاح عدم تقارن سوراخ های بینی محسوب می شود. این می تواند هم شامل جابجایی سپتوم موجود و هم شامل حذف غضروف منحرف و احیا کردن آن با یک غضروف جدید و صاف باشد (که معمولا از مناطق مختلف سپتوم برداشته می شود). پس از این که سپتوم کادوال در وسط قرار گرفت، کلوملا می تواند با بخیه به سپتوم بینی وصل شود. این کار باعث می شود که کلوملا و نوک بینی به یک وضعیت ثابت برسند و عدم تقارن بینی نیز بهبود پیدا کند.

درمان از جا در رفتگی مدیال کرورا

یکی دیگر از دلایل عدم تقارن بینی، وضعیت نامتقارن مدیال کرورا می باشد. این غضروف که کلوملا را تشکیل می دهد به طور طبیعی به سمت کف بینی افتاده است. گاهی اوقات این غضروف می تواند به صورت نامتقارن جا بفتد به طوری اصلاح آن به وسیله ی جابجایی کرورا محقق می شود.

آیا عدم تقارن سوراخ های بینی با جراحی بینی قابل اصلاح است؟

نامتقارن بودن سوراخ های بینی مساله ای است که اغلب باعث آزار بیماران می شود؛ حتی وقتی که می دانند هیچ کس از زیر به بینی آنها نگاه نمی کند (البته به جز حیوانات خانگی ).

با جراحی بینی می توان ظاهر نامتقارن سوراخ های بینی را بهبود داد. اما باید گفت که جراحی بینی نمی تواند یک تقارن ایده آل را برای سوراخ های بینی تضمین کند؛ فقط می تواند عدم تقارن را بهبود دهد. همان طور که گفته شد عدم تقارن سوراخ های بینی اغلب بخاطر انحراف ماندگار سپتوم بینی ایجاد می شود. بدین ترتیب می تواند ناشی از سپتوپلاستی، عدم تقارن غضروف های نوک بینی ( که می تواند ناشی از جراحی باشد یا اینکه از قبل وجود داشته باشد ) یا انحراف یک سوم پایینی بینی باشد. گاهی اوقات هم اتفاق می افتد که سوراخ های بینی همینطور نامتقارن است؛ حتی اگر این چنین باشد نیز تکنیک هایی وجود دارد که می توان به وسیله ی آن سوراخ های بینی را کوچک کرد، جابجا کرد یا تا حد ممکن تغییر داد.

عدم تقارن های ژنتیکی

جراحی بینی برای اصلاح عدم تقارن تا چند درجه موثر است، اما عدم تقارن های ژنتیکی خاصی نیز وجود دارد که با جراحی بینی قابل اصلاح نیست. جراح شما باید قبل از جراحی راهنمایی های لازم را به شما ارائه دهد تا بتوانید انتظارات درست و قابل قبولی از جراحی بینی داشته باشید.

عدم تقارن های نرمال و طبیعی

عدم تقارن برای سمت راست و چپ صورت و بدن طبیعی است. احتمال دارد که یک جراح ماهر بتواند عدم تقارن سوراخ های بینی شما را اصلاح کند. اما باید به خاطر داشته باشید که این عدم تقارن طبیعی است و در خیلی از افراد وجود دارد.

عدم تقارن سوراخ های بینی بعد از جراحی بینی

یکی از مسایلی که این روزها خیلی مورد بحث قرار می گیرد مشکل عدم تقارن سوراخ های بینی بعد از جراحی است. من فکر می کنم این موضوعی است که نیاز به شفاف سازی و توضیح دارد. بسیاری از بیماران پس از جراحی بینی و جراحی ترمیمی متوجه چند درجه عدم تقارن در سوراخ های بینی خود می شوند. این بیشتر یک قانون است تا استثنا. سوال واقعی این است که آیا عدم تقارن سوراخ های بینی که بعد از جراحی باقی مانده است از روبرو مشخص است یا خیر؟ یعنی وقتی دیگران مستقیما به شما نگاه می کنند متوجه این موضوع می شوند؟ یا فقط از نمای زیرین قابل مشاهده است.

البته همه ی جراحان زیبایی بینی و متخصصان ترمیم بینی هدفشان این است که تا جایی که ممکن است بینی را متقارن کنند. و این یعنی ایجاد یک بینی که همه ی اجزای آن با هم تراز هستند و از تمام زوایا متناسب است. با این حال، واقعیت این است که شما هیچ وقت یک بینی کاملا ایده آل نخواهید داشت. حتی اگر جراحی بینی شما به بهترین نحو انجام شده باشد.

اکثر متخصصان جراحی بینی برای تغییر شکل بینی شما، کار های خود را اولویت بندی می کنند. یکی از بالاترین اولویت ها در جراحی بینی رسیدن به بیشترین تقارن و هارمونی از نمای روبرو در صورت امکان است. روشن است که اگر شما بتوانید عدم تقارن سوراخ های بینی را اصلاح کنید و همزمان از نمای روبرو نیز تقارن را حفظ کنید، به هدف ایده آل خود رسیده اید. اما در بعضی موارد نمی توان هر دو را با هم انجام داد. و این مشکل قطعا برای بیمارانی است که آناتومی آنها اجازه نمی دهد که سوراخ های بینی آن ها کاملا متقارن شود. اگر جراح بتواند از نمای زیرین سوراخ های بینی را متقارن کند خیلی خوب است. اما اولویت این است که بینی از نمای روبرو متقارن شود.